طراحی آپارتمان

طراحی آپارتمان2

طراحی آپارتمان

با افزایش جمعیت انسان ها، نیاز به مسکن نیز به طور گشترده افزایش یافته است. در کلان شهرها این نیاز با ساخت آپارتمان های بلند و چند طبقه تامین میشود. در طراحی آپارتمان ها نکات و اصول زیادی حاکم است. رعایت کردن آن به افزایش رفاه و آسایش ساکنان کمک میکند. در ادامه دفتر معماری آد به بررسی برخی از این نکات میپردازد.

نکات طراحی پلان آپارتمان:

اولین و مهم ترین نکته در طراحی آپارتمان توجه به جانمایی فضاهای عمومی و خصوصی در پلان آپارتمان است.

توجه به نورگیری فضاها در طراحی آپارتمان:

خورشید از سمت مشرق طلوع کرده و از سمت مغرب غروب میکند. به همین دلیل نورگیری آپارتمان های شمالی و جنوبی باهم متفاوت است. نشیمن و پذیرایی از جمله فضاهایی هستند که نیاز به حداکثر نورگیری دارند. به همین دلیل در ساختمان های شمالی عموما این فضاها را مشرف به حیات و در ابتدای ساختمان طراحی میکنند. در ساختمان های جنوبی عموما این فضاها در انتهای نقشه و مشرف به حیات قرار داده میشوند تا بیشترین نور را دریافت کنند. در آپارتمان های جنوبی، اتاق خواب ها را در ضلع جنوبی و مشرف به خیابان طراحی میکنند.

طراحی آپارتمان

در فضاهای نشیمن و پذیرایی عموما از پنجره های بلند و عریض برای جذب حداکثر نور استفاده میشود. قرار دادن این نوع پنجره در اتاق خواب ها، اتاق تلویزیون و نشیمن خصوصی ممکن است کاربری این فضاهارا مختل کند. بنابرین توجه به مکان ساختمان، شدت تابش آفتاب، شرایط ساختمان های مشرف در هنگام طراحی پلان ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

فضای آشپزخانه به دلیل وجود وسایل گرم کننده مثل اجاق گاز، پکیج و یخجال فیریزر به طور معمول گرم تر از سایر نقاط آپارتمان است. به همین دلیل لازم است که این فضا به گونه ای تعبیه شود تا نور به طور مستقیم و با شدت به آن نتابد. به این منظور میتوان آشپزخانه را با کمی عقب نشینی و فاصله از  نمای اصلی آپارتمان قرار داد تا هم نور خوبی دریافت کند و هم از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری شود.

توجه به مساحت فضاها در طراحی آپارتمان:

در طراحی پلان آپارتمان لازم است که حداقل استاندارد های طراحی ساختمان در نظر گرفته شود. آشپزخانه یکی از پرکابرد ترین فضاهای خانه است. به همین دلیل نباید مساحتی کمتر از 10 درصد از زیربنای کل نقشه را داشته باشد.

برای انتخاب تعداد اتاق خواب در طراحی آپارتمان لازم است که متراژ کل خانه در نظر گرفته شود. حداقل متراژ لازم در یک اتاق خواب 12 متر است. در ساختمان هایی که بیشتر از سه اتاق خواب دارند، یکی از آنها به عنوان اتاق اصلی باید بزرگتر از 15 متر باشد. برای حفظ کیفیت تمام فضاها، در متراژهای کمتر از 130 متر بیشتر از دو اتاق خواب تعبیه نمیشود.  متراژ بین 140 تا 180 متر معمولا به صورت سه خوابه طراحی میشود. برای قرار دادن نشیمن خصوصی در یک واحد سه خوابه لازم است که متراژ آن بیشتر از 150 متر باشد تا نورگیری مناسبی داشته باشد و مبلمان به خوبی در آن چیده شود.

وجود تراس در آپارتمان ها ضرورت زیادی دارد. هنگام جایگذاری تراس در پلان باید همجواری ها، دسترسی و مساحت آن توجه کرد. بیشترین کارایی تراس زمانی است که مستقیما از آشپزخانه قابل دسترسی باشد. به همین دلیل بهترین مکان برای قرار دادن تراس، در امتداد اَشپزخانه و مشرف به حیات است. در آپارتمان های بزرگتر از 90 متر مساحت تراس بهتر است در حدی باشد که یک میز دونفره در آن جای بگیرد.

توجه به روابط بین فضا ها و سرکولاسیون:

مهم ترین نکته ای هنگام طراحی پلان آپارتمان ها باید به آن توجه کرد ارتباط بین فضاها و نحوه ی دسترسی است. در طراحی پلان بهتر است که درب ورودی ساختمان به نحوی قرار بگیرد که رو به پذیرایی یا نشیمن باز نشود. در ورودی ساختمان بهتر است فضایی به عنوان رختکن در نظر گرفته شود. این فضا از ورود مستقیم افراد به فضای خصوصی خانه جلوگیری میکند. علاوه بر این فضایی را نیز برای قرار دادن کفش ها و لیاس ها ایجاد میکند. اگر فضای کافی برای ورودی جداگانه نباشد، میتوان آن را با ورودی سرویس بهداشتی یا نشمین خصوصی ترکیب کرد.

نکته ی دیگر در طراحی پلان آپارتمان این است که اتاق ها، حمام و سرویس بهداشتی نباید از فضاهای عمومی مانند آشپزخانه و نشیمن قابل رؤیت باشند. چیدمان و طراحی اتاق خواب باید به گونه ای باشد دسترسی به درب اتاق خواب و نورگیری فضاها را تحت تاثیر قرار ندهد.

0.00 / 5
ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند