طراحی داخلی منزل

طراحی داخلی منزل

اهمیت طراحی داخلی منزل

همانطور که نمای ساختمان از اهمیت برخوردار است و هویت بخش بنا است، توجه به فضای داخل و طراحی داخل منزل نیز بسیار مهم است. چرا که باید تلاش کرد تا از فضاهای موجود به بهترین   نحو استفاده کرده و فضایی گرم و صمیمی ایجاد کنیم تا اعضای خانواده دور یکدیگر جمع شده و  در کنار یکدیگر از فضای موجود، لذت ببرند. در دکوراسیون و طراحی داخلی منزل اگرچه زیبایی   مهم است، اما باید به عملکرد هم توجه ویژه ای کرد، به عبارتی یک طراح باید بین زیبایی و عملکرد، تعادل و بالانس ایجاد نماید. رسیدن به طرح ایده آل، نیازمند رعایت اصول و نکاتی است که دراین مقاله سعی داریم به آن بپردازیم.

 

 

“خانه همان جایی است که وقتی قرار است به آن برگردیم، همه ی اجزایش آدم را به سمت خودش می کشد.”   

                                                                               رابرت فارست، شاعر آمریکایی

تقسیم بندی و نحوه ی چیدمان آن، از نکات بسیار مهمی است که در طراحی داخل منزل باید به آن توجه نمود.

نمونه از طراحی داخلی ویلای دوقوس که توسط دفتر معماری آد طراحی شده است.

عناصر مورد استفاده در دکوراسیون داخلی:

برخی از المان ها و عناصری که تاثیر به سزایی در چیدمان و دکوراسیون داخلی دارند، به شرح زیر هستند:

. مبلمان مناسب

. انتخاب نوع کفپوش

. نورپردازی مناسب

. استفاده از گل و گیاه

 

 مبلمان مناسب:

در این بخش به عملکرد فضایی که قرار است دیزاین شود، توجه می کنیم. همچنین به ابعاد و مقیاس فضا دقت می کنیم تا مبلمان نه خیلی بزرگ باشند نه خیلی کوچک.

 سبک فضا نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به عنوان مثال اگر سبک فضا کلاسیک است نمی توان از مبلمان ساده و مدرن استفاده کرد یا بالعکس، زیرا موجب آشفتگی و برهم خوردن نظم فضا  می شود. 

 مبلمان نقش مهمی در زیبایی یک فضا دارند، به طوری که اگر هنگام دیزاین داخلی منزل در انتخاب آن ها دقت نشود، موجب تاثیر منفی در جلوه ی فضا می شود .

تصویری دیگر از فضای داخلی ویلای دوقوس، طراحی شده توسط دفتر معماری آد

انتخاب نوع کفپوش:

انتخاب کفپوش در دیزاین داخلی منزل نیز بسیار مهم است، زیرا اگر طرح و رنگ مناسبی انتخاب شود جلوه ی بسیار خوبی به فضا می دهد. علاوه بر زیبایی، موجب راحتی هنگام راه رفتن شده و   در ایجاد تعادل دمای داخل خانه نیز موثر است. امروزه کفپوش ها انواع مختلفی دارند که می توان   به چند نمونه اشاره کرد:

. کفپوش سرامیک

. کفپوش سنگ

. پارکت چوبی

. پارکت لمینت

. کفپوش پی وی سی

. و...

 

نورپردازی مناسب:

از دیگر مواردی که در طراحی داخل منزل به آن باید توجه کرد، به کارگیری صحیح نور است.

در کنار مواردی چون مبلمان، گل و گیاه، کفپوش و... نور از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که  این نور است که موجب جلوه بخشیدن به سایر المان ها و همچنین ایمنی هنگام حرکت می شود. با استفاده از نورپردازی می توان توجه ها را به نقطه ی کانونی جلب کرد، حال این نقطه می تواند   المان مورد علاقه ی افراد باشد مانند یک مجسمه یا هرچیز دیگری که شخص تمایل دارد به عنوان کانون توجه فضای داخل در نظر بگیرد.

امروزه با توجه به تنوع زیادی که در لامپ ها و روشنایی ها قرار دارد، می توان در طراحی داخل منزل از لامپ های بسیار زیبا و شکیلی استفاده کرد.

نمایی از نورپردازی های اجرا شده در ویلای پلاک 29 توسط دفتر معماری آد

 

انواع نورپردازی در دکوراسیون داخلی:

در دیزاین داخلی منزل از نورهای مختلفی استفاده می شود که به دو دسته نور طبیعی و مصنوعی   تقسیم می شود که نور مصنوعی به چند دسته تقسیم می شود:

. نور وظیفه ای

. نور تاکیدی

. نور تزئینی

. نور هوشمند

 

نور وظیفه ای:

از این نور برای انجام کارهایی مانند مطالعه که نیاز به روشنایی بیشتر داریم استفاده می شود.

 

نور تاکیدی:

همانطور که در بخش قبل گفتیم، در طراحی فضای داخلی معمولا یک نقطه بعنوان کانون در نظر  گرفته می شود که از نور تاکیدی برای جلوه بخشیدن به نقطه ی کانونی و یا هر المانی که تمایل   داریم در معرض دید باشند، استفاده می کنیم.

 

نور تزئینی:

به آن نور دکوراتیو نیز گفته می شود که هدف از آن خلق و ایجاد اثر هنری است.

 

نور هوشمند:

امروزه سیستم هوشمند در ساختمان سازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است که یکی از موارد استفاده ی آن در نورپردازی است. در این روش با کمک سیستمی که روی گوشی نصب می شود   میتوان روشنایی را از راه دور کنترل کرد. بدیهی ست که به طور چشمگیری در مصرف برق وهزینه های مربوط به آن، صرفه جویی می شود.

توجه به نورپردازی در طراحی داخلی منزل موجب جلوه بخشیدن به فضای داخلی و المان های به کار رفته در آن می شود.

نمایی از پلاک 29، طراحی شده توسط دفتر معماری آد

 

استفاده از گل و گیاه:

به کارگیری گل و گیاه در دیزاین داخلی منزل علاوه بر زیبایی خاصی که ایجاد می کند، از لحاظ    روانی نیز تاثیر به سزایی روی افراد دارد. یکی از این تاثیرات این است که آرامش وصف نشدنی، سرزندگی و انرژی مثبت را به ارمغان می آورد. به طور کلی میتوان مزایای استفاده از گل و گیاه را به شکل زیر خلاصه کرد:

. ایجاد انرژی مثبت و سرزندگی

. کمک به پاکیزگی هوا و از بین بردن آلودگی

. ایجاد زیبایی بصری

. عایق صوتی

. پر کردن فضاهای خالی و جلوه بخشیدن به فضا

. و ...

 

نکات نگهداری گیاهان آپارتمانی:

ابتدا حتما نیاز است تا راجع به گیاهانی که مناسب فضاهای داخل ساختمان هستند، تحقیق کرده وسپس اقدام به خرید نماییم. بعنوان مثال باید به این نکته دقت کنیم که از گیاهی که آلرژی را تشدید می کند ، استفاده نشود. همچنین بهتر است که میزان رشد گیاهان را در نظر بگیریم تا بتوانیم متناسب با آن فضای مناسب قرار گیری و جانمایی گیاه را انتخاب کنیم.

 

بنابراین در طراحی داخل منزل باید به اصول، نکات و جزئیات به طور کامل دقت شود تا درنهایت به طرحی ایده آل برسیم. اگر دیزاین داخلی منزل به شکل اصولی اجرا شود، به فضایی دلنشین، گرم و آرام دست پیدا می کنیم که به مکانی امن و آرام برای جمع شدن اعضای خانواده در کنار یکدیگر تبدیل می شود. بدیهی است توجه به کوچکترین جزئیات نیز نقش بزرگی در انسجام، هماهنگی و   نظم فضای داخل دارد.

 

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان

انواع نقشه های ساختمانی | 10+ نوع نقشه ساختمانی

بهترین رنگ برای خانه های کوچک

20 تکنولوژی جدید ساختمان سازی که آینده ساخت و ساز را متحول خواهند کرد

بزرگترین شرکت ساختمانی دنیا

اقتصادی ترین سقف

انواع تزئینات داخلی ساختمان

امکانات ویلاهای لوکس

ارزانترین مصالح برای نمای ساختمان

سبک معماری کلاسیک چیست؟ بررسی انواع سبک کلاسیک با ذکر نمونه

بلندترین برج های جهان به ترتیب ارتفاع | 20+ برج بلند دنیا تا 2022