طراحی داخلی آشپزخانه

آشپزخانه محلی است که بیشترین فعالیت و ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر در آنجا برقرار می شود و خانم های خانه دار اکثر وقت خود را در این قسمت سپری می کنند. شاید به همین دلیل است که به آشپزخانه، قلب خانه می گویند که صرف نظر از مدل طراحی و سایز است.

طراحی داخلی آشپزخانه

آشپزخانه محلی است که بیشترین فعالیت و ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر در آنجا برقرار می شود و خانم های خانه دار اکثر وقت خود را در این قسمت سپری می کنند. شاید به همین دلیل است که به آشپزخانه، قلب خانه می گویند که صرف نظر از مدل طراحی و سایز است. بنابراین طبیعی است که طراحی داخلی آشپزخانه بتواند روی کل فعالیت های اعضای خانواده، مود و انرژی کل روز آنها تأثیر بگذارد. به دلیل اهمیت بالای این موضوع گروه معماری آد در این زمینه از حرفه ای ترین نیروهای طراح داخلی کمک می گیرد تا کاملا مورد رضایت شما باشد. در ادامه ابتدا بررسی اجمالی و مفیدی در خصوص اهمیت طراحی داخلی آشپزخانه، اصول و استانداردها، نکات و طراحی براساس سبک و سایز صحبت خواهیم کرد.

اهمیت طراحی داخلی آشپزخانه

طراحی آشپزخانه یکی از مهمترین پروژه های طراحی داخلی منزل به حساب می آید که به یکی از دلایل آن در ابتدای صحبت ها اشاره کردیم. در ادامه قصد داریم به اهمیت طراحی داخلی آشپزخانه اشاره کنیم و اینکه چرا باید برای طراحی این قسمت با شرکت های حرفه ای همکاری داشت:

 • فضایی اشتراکی در کل فضای منزل

فضای آشپزخانه فقط برای پخت غذا نیست بلکه محلی برای انرژی گرفتن و اتصال قسمت های مختلف مخصوصا در نمونه های اپن و پلان باز است. هر چقدر این فضا بهتر طراحی شده باشد، سبک زندگی، تصورات و سلیقه شما را بهتر به نمایش خواهد گذاشت.

 • تقویت حداکثری تعامل اعضای خانواده

به آشپزخانه، پذیرایی دوم منزل هم می گویند بنابراین در ایده های طراحی ویلا، طراحی آشپزخانه را طوری در نظر می گیرند که فضای کافی با محیط و جو عالی برای پخت و پز، گفتگو، برنامه چیدن و غیره فراهم باشد.

 • افزایش ارزش ملک

دیزاین داخلی آشپزخانه، نوع سبک و ساختار آن تأثیر زیادی بر روی ارزش ملک دارد بنابراین با سرمایه گذاری در این بخش و همکاری با شرکت های معماری حرفه ای قادر خواهید بود ارزش خانه خود را چند برابر کنید.

 • تسهیل فعالیت ها

طراحی دکور آشپزخانه و معماری داخلی حرفه ای آن تأثیر مستقیم بر روی راحتی و آسایش در انجام کارها و فعالیت های خانم های خانه دار و همچنین سهولت دسترسی به بخش های مختلف آن خواهد داشت.

 • کاربردی تر ساختن فضا

برخی تصور می کنند هر چقدر آشپزخانه فضای بیشتری داشته باشد وسایل بیشتری هم می توان در آن قرار داد در حالی که این گونه نیست. طبق تجربه به مشتریان ثابت کرده ایم که حتی آشپزخانه های کوچک هم اگر طراحی داخلی حرفه ای داشته باشند شما می توانید وسایل زیادی در آن قرار دهید به نحوی که دسترسی خوبی هم داشته باشید.

انواع طراحی داخلی آشپزخانه

اگر به دنبال طراحی داخلی آشپزخانه جدید هستید که طبق مدل های مختلف چیدمان در دنیا بسیار رایج هستند پیشنهاد می کنیم یکی از مدل های زیر را انتخاب کرده و سپس براساس آن اصول، استانداردها و نکاتی که در ادامه بیان خواهیم کرد را پیاده سازی کنید.

 • طراحی داخلی آشپزخانه با جزیره

طراحی داخلی آشپزخانه جزیره دار را برای ویلاها و ساختمان هایی که متراژ زیادی دارند توصیه می کنیم. بخش جزیره قسمتی است که هم برای آشپزی و سرو غذا و هم برای تعامل اعضای خانواده و ذخیره سازی حداکثری قابل استفاده است. بنابراین با این مدل طراحی آشپزخانه بچه ها نیز فضای بیشتری برای بازی کرد خواهند داشت و فضای شما چند منظوره و بسیار کاربردی خواهد شد. همانطور که همه ما می دانیم در این نوع طراحی بخشی در مرکز آشپزخانه قرار می گیرد که شامل چندین فضای ذخیره ای با امکانات مختلف است.

 طراحی داخلی آشپزخانه جزیره دار را برای ویلاها و ساختمان هایی که متراژ زیادی دارند توصیه می کنیم

 • طراحی داخلی آشپزخانه به صورت پارالل یا موازی

اگر به دنبال طراحی هستید که آشپزخانه شما با وسایل مختلف شلوغ به نظر نرسد و فضای کافی هم برای راه رفتن و تعامل با قسمت های مختلف به وجود بیاید، طراحی موازی مناسب است. همچنین در این فضا نور طبیعی به راحتی از طریق درب یا پنجره وارد فضای کاری و پخت و پز خواهد شد. طراحی پارالل به نوعی اشاره می کند که هر دو ردیف دیوار روبرویی کابینت کار شده اند و یک فضای باریک بین آنها شکل گرفته است.

 طراحی داخلی آشپزخانه به صورت پارالل یا موازی

 • طراحی داخلی آشپزخانه به شکل مستقیم

این نوع سبک طراحی قدیمی ولی هنوز هم پرطرفدار است که در آن کابینت ها فقط بر روی یکی از دیوارها کار می شوند. برای آشپزخانه هایی که نیاز به فضای آزاد زیاد دارید این سبک هم مناسب است و همه چیز پایه ای در نظر گرفته می شود و مناسب کسانی است که دکور مینیمالیستی می پسندند.

طراحی داخلی آشپزخانه به شکل مستقیم 

 • طراحی داخلی آشپزخانه به فرم L شکل

طراحی داخلی آشپزخانه ال شکل که بهترین گزینه برای آشپزخانه های کوچک است، از اسم آن مشخص است که کابینت ها بر روی یکی از دیوارها و دیوار جانبی آن کار می شوند به نحوی که یکی از دیوارها طولی دو برابر دیواری دارد که به آن چسبیده است. این سبک طراحی جلوی شلوغ و متراکم به نظر رسیدن فضا را می گیرد و خلاقیت در طراحی به اوج می رسد. در سبک ال شکل مثلث کاری در آشپزخانه به بهترین شکل قابل پیاده سازی است و با هر نوع سبک دکوراسیون داخلی هماهنگ می شود.

 طراحی داخلی آشپزخانه به فرم L شکل

 • طراحی داخلی آشپزخانه به فرم U شکل

در طراحی داخلی آشپزخانه یو شکل سه دیوار برای نصب کابینت و المان های مختلف نیاز هستند که به دلیل فضای ذخیره سازی حداکثری به خلوت شدن آشپزخانه کمک می کند و کاربردی ترین نوع طراحی است. مثلث کاری طلایی آشپزخانه با سبک U شکل در طراحی آشپزخانه قابل اجراست چرا که به راحتی فریزر، سینک و اجاق گاز در دسترس قرار می گیرند. ضمنا به دلیل فضای خالی آزاد زیاد در فضا، رفت و آمد ساکنین و مهمانان هیچ اختلالی در کار شما ایجاد نخواهند کرد.

 طراحی داخلی آشپزخانه به فرم U شکل

 • طراحی داخلی آشپزخانه اپن

رایج ترین و محبوب ترین سبک طراحی داخلی آشپزخانه مخصوصا در کشور هند، طراحی اپن است که ترکیب فضای آشپزخانه با سایر قسمت ها را به بهترین شکل انجام می دهد. در این سبک طراحی، فضای بیشتری ایجاد می شود که برای خانه هایی که متراژ متوسط به پایین دارند عالی به شمار می رود. ضمنا حس جدا بودن از فضای پذیرایی نخواهید داشت و تعامل با ساکنین بیشتر خواهد شد.

 طراحی داخلی آشپزخانه اپن

 • طراحی داخلی آشپزخانه گالی، راهرویی یا G شکل (Galley)

این سبک از طراحی داخلی آشپزخانه را با دو ردیف باریک از کابینت های روبروی هم با یک مسیر رفت و آمد باریک در بین آنها می شناسند که با تمامی سبک های معماری داخلی آشپزخانه هم سازگاری دارد. امنیت و کارآمدی فضای آشپزخانه در این نوع طراحی بیشتر است. در این سبک کابینت های پایینی با متریال تیره تر و ردیف بالایی با رنگ روشن تر طراحی می شوند تا کمتر حس کنید که در یک سالن قرار گرفته اید.

 طراحی داخلی آشپزخانه گالی، راهرویی یا G شکل (Galley)

اصول و استاندارد طراحی داخلی آشپزخانه

با توجه به دلایل و اهمیت بالای طراحی داخلی آشپزخانه به شکل حرفه ای و البته اهدافی که خودتان در ذهن دارید و در طی پروسه طراحی با ما در میان می گذارید، نوبت به بررسی اصول و استانداردها می رسد. اصول و استاندارد طراحی داخلی آشپزخانه کمک می کند تا یک چارچوب منطقی برای طراحی حرفه ای شکل بگیرد که شاید کارفرمایان به دلیل اینکه تصور می کنند قدرت ایده پردازی و قانون شکنی را از آنها می گیرد چندان موافق این قضیه نباشند. اما رعایت اصول طراحی داخلی آشپزخانه که شرکت معماری به شما اعلام می کند در رضایت حداکثری و کاربردی ساختن هر چه بیشتر این فضا بسیار مؤثر است. در ادامه این اصول و استانداردها را بررسی می کنیم:

 • ابعاد استاندارد

حداقل مساحت آشپزخانه به شکل استاندارد در هنگام طراحی 5.5 متر مربع است که باید حداقل 2.75 متر مربع آن فضای آزاد باشد. اگر آشپزخانه محل سرو غذا نیز باشد در این صورت حداقل مساحت طراحی داخلی آشپزخانه باید 7.5 متر مربع باشد. 

فضای آشپزخانه باید حداقل 1.8 متر عرض داشته باشد و بین کابینت های روبروی هم حداقل 90 سانتیمتر فضای کار در نظر گرفته شده باشد. حداقل ارتفاع سقف آشپزخانه های مسکونی هم باید 2.4 متر باشد. ابعاد استادارد پنجره آشپزخانه، یک هشتم مساحت کل است یا به عبارت دیگر هر چقدر کف آشپزخانه مساحت دارد باید یک هشتم آن مساحت پنجره ها باشد.

طبق نظر برخی طراحان داخلی، کابینت های زمینی باید ارتفاعی بین 85 تا 92 سانتیمتر با عرض 60 سانتیمتر و کابینت های هوایی هم ارتفاع 50 تا 90 سانتیمتر سانتیمتر با عرض 35 داشته باشند و فاصله بین کابینت های زمینی و هوایی هم 55 سانتیمتر باشد. طبق اصول طراحی داخلی آشپزخانه عمق هر کابینت هم بین 60 تا 70 سانتیمتر است.

 • توالی کاری 

نحوه طراحی آشپزخانه باید به گونه ای باشد که توالی کاری به ساده ترین شکل ممکن، در کوتاه ترین زمان و با کمترین تلاش و صرف انرژی امکان پذیر باشد. توالی کاری آشپزخانه از مرحله خرید مواد غذایی، شستشو، آماده سازی، پخت و پز، سرو کردن و خوردن شروع می شود و دوباره با تمیز کردن ظرف های کثیف و شستن آنها تکرار می شود. اما این مراحل چه ارتباطی با طراحی داخلی آشپزخانه دارند؟ ارتباط این موارد از جایی به چشم می آید و احساس می شود که مجبور باشید برای برداشتن مواد غذایی، پخت و پز و شستشو تلاش زیادی کنید. به عنوان مثال طراحان داخلی توصیه می کنند فاصله بین محل آماده سازی غذا و شستن ظرف ها نباید بیشتر از 1.8 متر باشد.

 • مثلث کاری آشپزخانه

منظور از مثلث کاری آشپزخانه سه وسیله بسیار مهم یعنی یخچال فریزر، سینک و اجاق گاز است. وقتی فواصل این سه ضلع اساسی آشپزخانه را با هم جمع می کنید نباید کمتر از 3.5 متر و بیشتر از 6.5 متر باشد. اگر کمتر از 3.5 متر باشد فضای کافی برای فعالیت نخواهد بود و اگر بیشتر از این باشد یعنی باید تلاش زیادی برای جابجا شدن بین این وسایل صرف کنید که منطقی نیست.

 • تعادل بصری و تقارن

حتما گاهی پیش آمده که وقتی وارد آشپزخانه شده اید احساس کرده اید برخی وسایل به خوبی با محیط هماهنگ نشده اند یا حس خوبی به شما نمی دهند. این اتفاق به دلیل این است که هنگام طراحی داخلی آشپزخانه به تعادل بصری دقت نشده است. برای این کار ابتدا باید نقطه کانونی و مرکزی مشخص کنید و سپس براساس آن سایر وسایل را قرار دهید و تقارن ایجاد کنید. به عنوان مثال باید کابینت ها، صندلی ها و دکور تقارن داشته باشند. با رعایت این دو اصل حس هارمونی و آرامش خواهید داشت. ضمنا منظور از داشتن تقارن این نیست که یک سمت آشپزخانه تصویر آینه ای سمت دیگر باشد. به عنوان مثال بخش جزیره می تواند نقطه کانونی باشد و سپس با چراغ های آویز، کابینت های دو سمت بخش جزیره، یخچال فریزر و ماکروویو تعادل و تقارن ایجاد کنید.

 تعادل بصری و تقارن طراحی داخلی آشپزخانه

 • نقاط کانونی

نقاط کانونی یکی از مهمترین اصولی است که هنگام طراحی داخلی آشپزخانه باید به آنها توجه شود و منظور المان ها یا وسایلی هستند که فورا توجهات را به سمت خود جلب می کنند. معمولا توصیه طراحان این است که هود، اجاق گاز و بک اسپلش نقطه کانونی باشد اما می توان سینک، جزیره یا پنجره آشپزخانه هم نقطه کانونی باشد. در این حالت سایر وسایل به خوبی نقش تکمیل کنندگی ایفا می کنند.

 نقاط کانونی یکی از مهمترین اصولی است که هنگام طراحی داخلی آشپزخانه

مقیاس و تناسب

یکی دیگر از اصول و استانداردهای طراحی داخلی آشپزخانه توجه به مقیاس و تناسب است تا از لحاظ سایز و ابعاد مشکلی به وجود نیاید. تناسب و مقیاس هر وسیله هنگام طراحی باید براساس میزان کارایی، کاربرد و در تناسب با محیط اطرافش مشخص شود. به عنوان مثال باید مقیاس اجاق گاز صفحه ای و جزیره بزرگ باشد و همچنین بخش ورودی آشپزخانه امکان عبور دو نفر همزمان را بدهد. اگر نورگیری کلی فضای منزل مناسب است نیاز به پنجره های سایز بزرگ نیست ضمن اینکه نباید اکثر مساحت بک اسپلش را به خود اختصاص دهد.

 یکی دیگر از اصول و استانداردهای طراحی داخلی آشپزخانه توجه به مقیاس و تناسب است

 • ریتم و تکرار

از اصول دیگر طراحی آشپزخانه توجه به ریتم و تکرار الگوها و المان ها در سرتاسر آشپزخانه است تا یک جذابیت بصری و هیجان فکری ایجاد شود. به عنوان مثال می توانید یک رنگ خاص را انتخاب کرده و در سرتاسر آشپزخانه استفاده کنید به عنوان مثال از یک رنگ برای جزیره، تابلو هنری و به شکل اکو شده در یک گلدان داخل آشپزخانه استفاده کنید.

 از اصول دیگر طراحی آشپزخانه توجه به ریتم و تکرار الگوها و المان ها در سرتاسر آشپزخانه است

اصول و استانداردهای دیگری که باید هنگام طراحی داخلی آشپزخانه رعایت کرد مربوط به هر کدام از وسایل است که در زیر تصویر شماتیکی از آن را می بینید:

 اصول و استانداردهای دیگری که باید هنگام طراحی داخلی آشپزخانه رعایت کر

راهنما: 1: یخچال و فریزر 2: مایکروویو 3: اون و گریل 4: اجاق گاز 5: فضای اسپلش بک 6: کابینت دیواری بلند 7: کابینت های کوچک ردیف بالایی 8: کابینت های بزرگ دیواری ردیف بالایی 9: هود مخفی 10: کشو نگهداری قابلمه و ماهیتابه 11: کابینت های نگهدای سایر ظروف

بر این اساس برای طراحی داخلی آشپزخانه به عنوان نمونه صرف نظر از سبک معماری، باید ابعاد استاندارد زیر رعایت شوند که طبیعتا با افزایش و کاهش متراژ آشپزخانه این ابعاد قابل تغییر هستند (ابعاد برحسب میلیمتر هستند):

 طراحی داخلی آشپزخانه

 • فر، اجاق گاز و گریل

هر کدام از وسایل در طراحی داخلی آشپزخانه باید فضای مناسب داشته باشند که از مهمترین اصول و استانداردها هستند. صرف نظر از اینکه این وسایل با گاز یا برق کار کنند، فضا و موقعیت مناسب باید در نظر گرفته شوند به نحوی که فضای کافی برای راحت کار کردن و تمیز کاری باشد. به همین دلیل اطراف این وسایل باید 40 سانتیمتر خالی باشد.

 • جزیره آشپزخانه

در طراحی داخلی آشپزخانه، بخش جزیره در صورتی که فضای کافی دارید بسیار مهم است چون فضای کاری را از فضای غذاخوری جدا می کند. ضمن اینکه فضایی هم برای نگهداری وسایل دارد و محیط را خلوت تر نشان می دهد. ابعاد استاندارد برحسب میلیمتر به شرح زیر هستند:

 در طراحی داخلی آشپزخانه، بخش جزیره در صورتی که فضای کافی دارید بسیار مهم است

 • سینک و شیر آب

با توجه به تصویر بالا که برای بخش جزیره سینک و شیر آب تعبیه شده و همچنین سینک و شیر آبی که در حالت معمولی در نظر می گیرند، معمولا ابعاد سینک حدود 120 در 50 سانتیمتر است که برای سینک های با یک و یا سه کاسه ابعاد بیشتر خواهد شد. همچنین همانطور که مشاهده می کنید فضای اطراف شیر آب برای تمیزکاری راحت و جلوگیری از پاشش آب باید استاندارد باشند.

 • صفحه کار آشپزخانه

طبق اصول و استاندارد طراحی داخلی آشپزخانه باید براساس سبک های معماری صفحه کار آشپزخانه و ابعاد آن مشخص شوند. به عنوان مثال در سبک کلاسیک باید به سراغ نمونه های گرانیتی و مرمر بروید که طبیعتا فضای بیشتری هم نیاز دارند.

 • کابینت ها

یکی از مهمترین بخش ها در طراحی داخلی آشپزخانه، کابینت ها هستند که جنس و در نتیجه ابعاد و سایز آنها بستگی کامل به سبک طراحی دارد. در تصویر شماتیک زیر یک نمونه را به عنوان مثال مشاهده می کنید که این ابعاد برای کابینت های از جنس چوب و MDF ساده به کار می رود. با این حال بسته به اینکه چه تجهیزاتی برای کابینت ها در نظر بگیرید مثل شلف ها، جدا کننده ها و غیره، چه سایزی آشپزخانه داشته باشد، این ابعاد قابل تغییر هستند. همچنین برحسب اینکه سبک مدرن انتخاب کرده باشید امکان طراحی بدون دستگیره یا دستگیره مخفی نیز وجود دارد. در واقع طراحان داخلی این ابعاد استاندارد را مشخص می کنند تا کابینت سازها براساس آن عمل کنند.

 یکی از مهمترین بخش ها در طراحی داخلی آشپزخانه، کابینت ها هستند

نکات طراحی داخلی آشپزخانه

در این بخش قصد داریم به نکات مهم در طراحی داخلی آشپزخانه اشاره کنیم که در کنار تزیینات داخلی ساختمان به عنوان بخشی از دکوراسیون داخلی اهمیت بسیار بالایی دارد. این نکات به همراه اصول و استانداردها کمک می کنند تا فضای آشپزخانه از هر لحاظ ایده‌‌آل به نظر برسد. 

 • برنامه ریزی و طراحی دقیق

منظور از اینکه طراحی داخلی آشپزخانه باید دقیق باشد چیست؟ یعنی شرکت طراحی داخلی (فرق طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی) باید به گونه پلان آشپزخانه را تنظیم کند که همه وسایلی که نیاز دارید به راحتی قابل دسترس باشند، محیط شلوغ به نظر نرسد، سینک مجزا برای شستشو بر روی بخش جزیره هم طراحی شود، مسیر عبور و مرور در آشپزخانه باید 1 متر پهنا و محل پخت و پز 1.25 متر عرض داشته باشد. همچنین محل قرارگیری آشپزخانه و وسایل مخصوصا هنگام طراحی داخلی آشپزخانه اپن به گونه ای باشد که مزاحم رفت و آمد سایر افراد نباشد.

 • رنگ مناسب کابینت ها

انتخاب رنگ کابینت براساس میزان نورگیری فضا و محل طراحی آشپزخانه بستگی دارد. مثلا اگر طراحی به شکلی است که محل غذاخوری مشرف به باغ و محوطه است و کابینت ها در سمت تاریک تر فضا هستند، رنگ روشن باید انتخاب کنید. اگر هم نورگیری زیادی دارید رنگ تیره بهتر است. این موارد را می توانید به طور مفصل در بخش دکوراسیون داخلی آشپزخانه مطالعه کنید.

 • توجه به جزئیات

در طراحی آشپزخانه باید به فاصله بین سقف با قسمت بالایی کابینت دقت کنید. اگر فضای بیشتر اهمیت دارد ارتفاع کابینت ها را بیشتر بگیرید اما اگر تمیزکاری و دسترسی راحت به قسمت های بالایی مهمتر است ارتفاع کابینت ها کمتر باشند. هنگام طراحی در نظر بگیرید که هر وسیله در کجا قرار می گیرد به عنوان مثال اون یا مایکروویو نباید اینقدر بالا باشد که به سختی با آن کار کنید و نه اینقدر پایین باشد که بچه ها به راحتی به آن دست بزنند. محل قرارگیری سوکت برق برای هر وسیله و فاصله آنها تا پشت وسایل و ارتفاع آنها از کف زمین باید کاملا استاندارد باشد.

 • نورپردازی

در طراحی داخلی آشپزخانه حتی باید محل نصب تجهیزات نورپردازی و نوع آنها مشخص باشد. اگر جزیره دارید باید نورپردازی مجزا در نظر بگیرید. نورپردازی های زیر کابینت و قسمت بالای تاج کابینت ها، نورپردازی های سقف کاذب و غیره باید در مرحله طراحی مشخص شوند.

 • گوشه های آشپزخانه فراموش نشوند

هنگام طراحی داخلی آشپزخانه توصیه اکید طراحان این است که یا برای گوشه ها کابینت این نقاط را با عمق بیشتری بسازید یا اینکه فضای انباری شکل مخصوص طراحی کنید تا فضای روی کابینت خلوت شود و بهره برداری حداکثری داشته باشید. این نکته برای آشپزخانه های کوچک بسیار مهم است.

 گوشه های آشپزخانه فراموش نشوند

طراحی داخلی آشپزخانه کوچک

طراحی آشپزخانه کوچک به دلیل گسترش آپارتمان نشینی و متراکم شدن بافت خانه ها و به تناسب آن کاهش متراژ مفید منزل، بسیار رایج شده است. برخلاف تصور عموم مردم اگر طراحی داخلی آشپزخانه های کوچک به درستی و طبق اصول حرفه ای انجام شده باشد نه تنها با مشکل فضا روبرو نخواهید شد بلکه می توانید محیطی دلباز هم داشته باشید. تنها کافیست به اصول و نکات طراحی داخلی آشپزخانه کوچک که در ادامه بررسی می کنیم عمل کنید یا با شرکت حرفه ای همکاری کنید تا این موارد را در نظر بگیرد:

گوشه های آشپزخانه در هنگام طراحی با کابینت هایی که عمق بیشتری دارند یا فضای ذخیره ای به شکل مورب در نظر می گیرند، پر شوند. با این کار از فضاهای مرده هم استفاده کرده اید.

از پالت رنگی خنثی برای دکوراسیون استفاده کنید تا به طراحی داخلی این فضا کمک کرده باشید تا بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد.

فقط وسایل ضروری را در طراحی در نظر بگیرید و از طراحی بخش های غیر ضروری اجتناب کنید

استفاده از شلف دیواری به جای ردیف بالایی کابینت ها که در بین اروپایی ها مخصوصا ایتالیایی ها رایج است نکته و پیشنهاد دیگری برای طراحی داخلی آشپزخانه شیک و کوچک است

از نورهای تأکیدی برای نورپردازی غافل نشوید تا بتوانید از نورها حداکثر استفاده را ببرید و با روشن تر کردن بیشتر محیط به بزرگنمایی آن کمک کرده باشید

نورگیری طبیعی فضا اهمیت زیادی دارد به همین دلیل در صورت امکان طراحی پنجره در فضای پشت سینک یا اسکای لایت در سقف آشپزخانه ایده بسیار خوبی برای آشپزخانه های کوچک امروزی است

برای انتخاب نوع طراحی به دنبال سبک طراحی اپن یا ال شکل باشید که تناسب بیشتری دارند

المان های مختلف را تا حد امکان به شکل توکار و مخفی با هدف صرفه جویی در فضا طراحی کنید مثل درب های ریلی شیشه ای یا کابینت های فریم لس و بدون دستگیره.

اگر به فکر طراحی سقف آشپزخانه کوچک خود با سقف های کاذب هستید ما طراحی ساده با پی وی سی یا مدل های جدیدتر که سقف کشسان نام دارند را پیشنهاد می کنیم. سقف های کاذب چون سبب کاهش ارتفاع سقف تا سطح نهایی کار شده کف می شوند فضا را کوچکتر نشان می دهند.

ترکیب شیشه و آینه در طراحی داخلی آشپزخانه کوچک فوق العاده خلاقانه است. برای این منظور می توانید درب های شیشه ای برای کابینت ها انتخاب کنید و با در نظر گرفتن تجهیزات روشنایی مناسب با نصب صحیح و اصولی در مرحله طراحی و نصب آینه ها به بزرگتر شدن حداکثری فضای خود کمک کنید

 ترکیب شیشه و آینه در طراحی داخلی آشپزخانه کوچک فوق العاده خلاقانه است

طراحی داخلی آشپزخانه مدرن

برای طراحی آشپزخانه مدرن که یکی از رایج ترین و محبوب ترین مدل های طراحی به حساب می آید، باید نسبت به اصول و نکات آن تسلط کافی داشته باشید. قبلا در خصوص جدیدترین مدل کابینت مدرن صحبت کرده ایم که مربوط به مبحث دکوراسیون داخلی آشپزخانه می شود اما در طراحی مدرن ویلا برای داشتن طراحی داخلی مدرن، قضیه کاملا متفاوت است. 

اگر به دنبال طراحی داخلی آشپزخانه مدرن جدید، شیک و بسیار زیبا هستید این نکات، اصول و استانداردها نباید فراموش شوند هر چند شرکت های حرفه ای این موارد را در نظر می گیرند:

استفاده از خطوط افقی در طراحی، کمک زیادی به شما می کند تا یک آشپزخانه بسیار کاربردی، خلوت و ساده گرا داشته باشید. به عنوان مثال مدل های مستقیم در طراحی، مدل های ال شکل یا دو طرفه تناسب کامل با سبک مدرن دارند. حتی می توانید یک بخش جزیره ای در مرکز آشپزخانه بگذارید به نحوی که موازی با کابینت ها باشد و یک خط افقی بزرگ به عنوان نقطه کانونی تشکیل دهد.

کابینت های فریم لس یا بدون دستگیره نه تنها با سبک مدرن همخوانی کامل دارند بلکه اصل قبلی را نیز رعایت کرده اند. اکثر آشپزخانه های مدرن به دلیل سادگی و زیبایی ظاهری کابینت های بدون دستگیره و فریم لس دارند.

پالت رنگی که برای طراحی داخلی آشپزخانه مدرن در نظر می گیرند مونوکروماتیک، روشن و اکثرا از بین رنگ های خنثی انتخاب می گردد. امروزه اکثر کابینت ها در آشپزخانه های مدرن، به رنگ سفید روشن با بخش های خاکستری یا ترکیبی از رنگ های متضاد هستند.

حداقل تزیینات و جزئیات در طراحی داخلی آشپزخانه مدرن جدید به کار گرفته می شوند چون تمرکز اصلی بر روی کارایی و بهره وری حداکثری و ارتباط یکپارچه بخش های مختلف است. با این کار هم آشپزخانه خلوت و دلبازتر به نظر می رسد و هم امکان انتخاب نقاط کانونی متنوع تر را فراهم می کند.

هنگام طراحی آشپزخانه مدرن استفاده از متریال های طبیعی مثل سنگ های مرمر و یا طرح چوب یا چوب طبیعی بسیار رایج است.

نورگیری در طراحی مدرن آشپزخانه ها اهمیت بسیار زیادی دارد و طبق اصولی که گفتیم باید یک هشتم کل مساحت کف آشپزخانه شما به پنجره ها اختصاص پیدا کند.

فضای رفت و آمد در آشپزخانه های مدرن باید به خوبی فراهم شود به نحوی که هنگام عبور و مرور ساکنین و مهمانان در کار آشپزی و شستشو اختلال ایجاد نکند. قبلا در خصوص فواصل و استانداردهای در قسمت های قبلی این مطلب صحبت کرده ایم.

 فضای رفت و آمد در آشپزخانه های مدرن باید به خوبی فراهم شود

طراحی داخلی آشپزخانه کلاسیک

در طراحی ویلای کلاسیک یکی از مهمترین قسمت های پروسه طراحی مربوط به طراحی آشپزخانه است. آشپزخانه های کلاسیک صرف نظر از اینکه با کدام یک از مدل های طراحی که معرفی کردیم ساخته شده اند، همگی بسیار زیبا، آنتیک و شکوهمند بوده و هیچ گاه از مد نمی افتند. برای طراحی داخلی آشپزخانه کلاسیک باید نکات و اصول زیر را به خاطر داشته باشید:

کابینت های چوبی سفید رنگ که از جنس چوب طبیعی، ممبران یا وکیوم هستند حس کلاسیک زیادی به فضای شما خواهند داد. مزیت این کار این است که علاوه بر هماهنگی با سبک کلاسیک، با کل فضای خانه در مدل های اپن هارمونی ایجاد می کند.

استفاده از لوستر و در نظر گرفتن مکان مناسب برای نصب آن در مرحله طراحی یکی از الزامات طراحی آشپزخانه کلاسیک است. بهترین جا برای استفاده بالای بخش جزیره است.

برای طراحی سقف آشپزخانه کلاسیک به استفاده از تزیینات گسترده، کاشی های برجسته و موارد مشابه آن فکر کنید.

به استفاده حداکثری از فضا اهمیت زیادی بدهید. با اینکه در سبک کلاسیک وسایل تزیینی زیادی استفاده می شود و هنگام طراحی داخلی آشپزخانه باید فضای مناسب برای آنها در نظر گرفت اما این مکان جایی نیست که بتوان فضاهای مرده را بی خیال شد. بنابراین طراحی مخصوص برای گوشه های آشپزخانه که فضای مده هستند نیاز است.

در طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک باید به استفاده از خطوط منحنی و جزئیات هر طرح که شامل عناصر تزیینی هم باشد توجه زیادی داشته باشید. این کار برای منظم به نظر رسیدن فضا در عین شلوغی و انبوهی از قسمت های تزیینی و دکوراتیو است.

طراحی داخلی آشپزخانه با چوب برای پیوند با طبیعت در سبک کلاسیک دیده می شود که این می تواند شامل طراحی و قرارگیری آشپزخانه در فضایی با ویو به سمت طبیعت و محوطه فضای سبز یا استفاده از کابینت های چوبی و موارد مشابه باشد.

تقارن و تعادل در سبک کلاسیک به همراه نظم و هماهنگی بین المان های مختلف از خصوصیات بسیار مهم طراحی داخلی آشپزخانه کلاسیک است. بنابراین نسبت به رعایت این اصول مهم حساسیت زیادی داشته باشید چرا که در عین شلوغی فضای شما را دلباز و بسیار کاربردی نشان می دهد.

طراحی کلی فضای آشپزخانه های کلاسیک یا به صورت مستقیم در نمونه های نوستالژیک یا جزیره مانند همراه با طراحی کابینت بر روی تمامی دیوارها می باشد. مدل های خارج از این چندان با این سبک هماهنگی ندارند.

 طراحی کلی فضای آشپزخانه های کلاسیک یا به صورت مستقیم در نمونه های نوستالژیک

طراحی داخلی آشپزخانه لوکس

در طراحی ویلا لاکچری یکی از مهمترین قسمت های خانه آشپزخانه شماست که دلایل اهمیت آن را در ابتدای صحبت های خود بیان کردیم. اما مسأله اینجاست که خیلی از افراد تصور می کنند برای اینکه آشپزخانه لوکس طراحی کنند کافیست متریال های لاکچری و گران قیمت داشته باشند. این در حالی است که نوع طراحی و دیزاین باید به تنهایی صرف نظر از نوع متریال و وسایل بیانگر سبک لاکچری در طراحی داخلی آشپزخانه شما باشد. در ادامه چند ایده و نکته در رابطه با طراحی آشپزخانه لوکس بیان خواهیم کرد:

طراحی بخش جزیره در آشپزخانه الزامی است بنابراین باید فضای کافی برای طراحی لوکس داشته باشید. در اکثر مواقع بخش جزیره فضای ذخیره ای کمی دارد و تماما از جنس سنگ گرانیت یا مرمر است.

آشپزخانه های لوکس و لاکچری فضاهای ذخیره ای زیادی دارند اما طراحی آنها باید به شکل مخفی و توکار باشد

نورپردازی با تجهیزاتی مثل لوستر یا چراغ های نسل جدید انجام می شود که در طراحی باید فضای کافی با ارتفاع مشخص در نظر گرفته شود

طراحی پنجره با ویو به سمت بیرون از ویژگی های طراحی داخلی آشپزخانه لوکس و لاکچری است. اما در ویلاهای لوکس به گونه ای دیگر هم آشپزخانه را طراحی می کنند که می توان به قرارگیری آن در تراس اشاره کرد.

امروزه برای داشتن یک آشپزخانه لوکس بیشتر به سراغ طراحی U شکل می روند چون در این صورت می توانند جدیدترین مدل طراحی یعنی داشتن دو جزیره در آشپزخانه را داشته باشند.

طراحی داخلی آشپزخانه لاکچری و لوکس باید طوری باشد که اکثر وسایل تا حد امکان به صورت توکار و مخفی نصب شوند از یخچال فریزر گرفته تا هود.

آشپزخانه های لوکس و لاکچری برای نگهداری و ذخیره نوشیدنی ها، مواد خوراکی جامد و وسایل پلاستیکی مختلف فضای مجزا طراحی می کنند.

برخی افراد هنگام طراحی آشپزخانه فرزندان خودشان را هم در نظر می گیرند. به عنوان مثال فرزندانی که عادت دارند تکالیف خود را در محیط آشپزخانه انجام دهند به طراحی یک میز جداگانه و با فاصله از مرکز آن نیاز دارند.

در طراحی آشپزخانه لوکس می توانید به طراحی اتاق کاری مجاور به آن هم فکر کنید برخی از مشتریان ما چنین درخواستی داشته اند و دلیل آن ها این است که همزمان می توانند اتفاقات و کارهای داخل آشپزخانه را هم مدیریت کنند و از جمع خانواده دور نباشند.

بنابراین همانطور که مطالعه کردید امکانات ویلاهای لوکس در کنار نوع طراحی خاص مشخص می کنند طراحی داخلی آشپزخانه شما به سبک لاکچری بوده و حتما نیازی نیست که متریال های بسیار گران قیمت استفاده کنید هر چند اثر مکملی دارد.

 در طراحی آشپزخانه لوکس می توانید به طراحی اتاق کاری مجاور به آن هم فکر کنید

طراحی داخلی آشپزخانه ایرانی

طراحی ویلا ایرانی بدون آشپزخانه ای که اصول و استانداردهای سبک ایرانی و سنتی بکار نرفته باشد قطعا ناقص است. با وجود اینکه امروزه سبک مدرنیته و سپس سبک کلاسیک جزو محبوب ترین ها به شمار می روند اما سبک ایرانی هم تغییراتی داشته و خود را به سلیقه نسل امروز نزدیکتر کرده به نحوی که هنوز هم از محبوبیت زیادی برخوردار است. اگر شما هم به دنبال اصالت ایرانی هستید و این موارد را از معماری بیرونی تا دکوراسیون داخلی رعایت کرده اید نوبت به طراحی داخلی آشپزخانه ایرانی می رسد تا محیطی یکپارچه و با هارمونی کامل داشته باشید. نکات و اصولی که در ادامه معرفی می کنیم طبق تجربه بیشترین تناسب را با سبک ایرانی آشپزخانه دارند:

در آشپزخانه ایرانی باید به فکر طراحی بخشی به نام مطبخ هم باشید. مطبخ در طراحی آشپزخانه های ایرانی – سنتی بخشی است که در اغلب موارد گوشه ای از حیاط، زیر زمین یا مشابه آن طراحی می شده اما امروزه به کنار آشپزخانه منتقل شده است.

سبک ایرانی به شدت طرفدار نور و انرژی است که از این حیث شما را به یاد سبک مدرن خواهد انداخت. برای طراحی آشپزخانه ایرانی باید برای داشتن پنجره ها و نورگیری های مختلف فکر اساسی کنید. پنجره ها می توانند پشت سینک یا در پشت کابینت های ردیف بالایی که به صورت شلف طراحی می شوند یا در مطبخ طراحی شوند.

قبلا بین آشپزخانه های ایرانی و محیط پذیرایی دیوار می کشیدند اما امروزه این فضای جدا کننده حذف شده و سبک طراحی به سمت مدل های اپن رفته است. در طراحی حتما دقت داشته باشید که بهتر است آشپزخانه به اتاق نشیمن و سایر بخش ها به شکل پیوسته متصل باشد.

کابینت های آشپزخانه ایرانی به دلیل اینکه از جنس چوب همراه با معرق کاری و منبت کاری ساخته می شوند فضای بیشتری نسبت به کابینت های ام دی اف اشغال کرده و باید در هنگام طراحی به آن توجه شود.

با توجه به اینکه مسأله حریم خصوصی در معماری ایرانی بسیار اهمیت دارد، طراحی داخلی آشپزخانه را باید به سمت و سویی ببرید که از بیرون در نقطه کور باشد. این مورد هنگام طراحی پنجره یا مطبخ با ویو رو به بیرون اهمیت بالایی دارد.

 طراحی داخلی آشپزخانه را باید به سمت و سویی ببرید که از بیرون در نقطه کور باشد

هزینه طراحی داخلی آشپزخانه

آشپزخانه از بخش های بسیار مهم دکوراسیون داخلی است و همانطور که اشاره کردیم ما به عنوان قلب خانه یا پذیرایی دوم در طراحی های خود به آن نگاه می کنیم. بنابراین بسیار مهم است که هنگام طراحی داخلی آشپزخانه هم به اصول، نکات و مواردی که نام برده شدند و هم به سلیقه و درخواست کارفرمایان توجه شود هر چند رعایت این مورد روند طراحی و پیاده سازی را با چالش های متعدد روبرو ساخته و پیچیده تر می کند.

قیمت طراحی داخلی آشپزخانه ثابت نیست و بسته به عوامل مختلف تعیین می شود. به عنوان مثال هزینه طراحی به متراژ کلی فضا، سبک و مدل طراحی، بخش بندی ها و فضاهای مورد نیاز، جزئیات و المان های دکوری، نحوه ارتباط با سایر بخش های منزل و غیره بستگی دارد. شما می توانید در خصوص هزینه های طراحی فضای داخلی آشپزخانه با طراحان داخلی ما صحبت کنید تا پس از بررسی پروژه و بازدید از آن، سبک معماری مدنظر و درخواست های شما، هزینه تقریبی را اعلام کنند.

گروه معماری آد مفتخر است که همیشه به لطف تجربه طولانی و داشتن کادری از برترین مهندسین، طراحان و دکوراتورهای داخلی و خارجی توانسته پیچیده ترین پروژه های ساختمانی را با موفقیت پشت سر بگذارد. برنده شدن جوایز متعدد بین المللی گواهی بر این ادعای ماست.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

سوالات متداول

اگر در این مورد سوالی دارید...
انواع مدل های طراحی داخلی آشپزخانه کدامند؟
مدل های U و L شکل، جزیره ای، اپن، پارالل یا موازی، مدل مستقیم و گالی یا راهرویی یا G شکل از معروف ترین مدل های طراحی آشپزخانه هستند.
کدام یک از سبک های طراحی آشپزخانه طرفداران بیشتری دارند؟
سبک های مدرن، کلاسیک، ایرانی و لاکچری برای طراحی آشپزخانه بسیار رایج هستند.
قیمت طراحی داخلی آشپزخانه چقدر است؟
هزینه طراحی بستگی به میزان متراژ کلی فضا، نوع سبک طراحی، تزیینات مدنظر و نوع مدل معماری درخواستی دارد که پس از بررسی کلی قابل تعیین است.
چرا باید برای طراحی آشپزخانه با شرکت های حرفه ای همکاری داشت؟
به دلیل اینکه آشپزخانه فضای اشتراکی جهت کارهای مختلف است، تعاملات بین ساکنین خانه را به حداکثر می رساند، ارزش ملک را بیشتر می کند، فعالیت ها را ساده تر می کند اهمیت بالایی دارد بنابراین باید شرکت های حرفه ای مسئولیت طراحی داخلی آشپزخانه را بر عهده داشته باشند.

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان