افتخارات

افتخارات

درواقع مسابقه طراحی معماری، نوعی رقابت است که در آن سازمانی تصمیم به ساخت ساختمان جدیدی میگیرد،و بنابراین از معماران برای ارائه یک طرح پیشنهادی دعوت به عمل می آورد تا در آن شرکت کنند. در حالت معمولی طرحی که مسابقه را میبرد و برنده میشود توسط یک هیئت جدای از طراحان حرفه‌ای و سهامداران (مانند دولت و نمایندگان محلی) انتخاب می‌شود. این کار جهت تولید ایده‌های جدید برای طراحی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.به صورت کلی مسابقات معماری برای ساختمان‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بنابراین برنده شدن و رسیدن به جایگاه نفر اول، ساخت پروژه را تضمین نمی‌کند.

همه دوست دارند در مسابقات معماری برنده شوند.شرکت کردن در یک مسابقه معماری بسیار با ارزش و عالی است،درواقع مهم نیست که در کدام رتبه قرار بگیرید.

ما در ادامه برخی از نکات را جهت یادآوری بیان کردیم که چنانچه آنها را رعایت کنید شانس شما در برنده شدن در مسابقه بسیار بالا میرود.چند نکته زیر به شما کمک میکند تا در مسابقات معماری نتیجه ی بهتری به دست بیاورید.

مشخص کردن هدف /به چه دلیل می خواهید در یک مسابقه معماری شرکت کنید

قبل از آن که به تحقیق در مورد رقابت های معماری بپردازیم،بسیار مهم است که اهداف خود را تعیین کنیم که اصلا چرا می خواهیم در یک مسابقه شرکت کنیم؟زیرا هر مسابقه و رقابت معماری دارای تعهدات مخصوص به خود هستند و به انرژی، تلاش و زمان زیادی نیاز دارند.

برای اینکه چرا در یک مسابقه معماری شرکت کنید دلایل بسیار زیادی وجود دارد، ازساخت پورتفولیوی شخصی و رزومه گرفته تا تقویت تفکر انتقادی، و یا شاید برای اینکه می خواهید توجه رسانه ها را به مهارت خود یا فعالیت خاصی جلب کنید.ناگفته نماند تمام این دلایل مهم و قابل اهمیت هستند، و شما فقط به یک دلیل محدود نمی شوید، بلکه نکته این است که اهداف کلی خود را در بررسی و در نظر داشته باشید.توجه کنید که اگر تنها هدف شما برنده شدن است، احتمال ناراحتی و باخت شما زیاد است.

 تنها زمانی میتوانید برنده شوید که به این موضوع به شکل دیگری نگاه کنید و به معماری علاقه حقیقی داشته باشید.در این صورت اگر از هدف اصلی دور نشوید و آن را به خاطر بسپارید قطعا این رقابت برای شما و دیگران ، ارزشمندتر خواهد بود.

 

مسابقه طراحی معماری مناسبی را برای خود(یا تیم معماری خود)انتخاب کنید.

برای شرکت در مسابقه طراحی انتخاب تیم مناسب برای رقابت بسیار حایز اهمیت است.یادتان باشد که مسابقات معماری فرصتی فوق العاده ای برای کسب تجربه حرفه ای یا تحصیلی شما است، اما در مقابل در صورتی که آن را اشباه انجام دهید میتواند تا زمان اتمام عزابی تمام عیار برای شما باشد. دانستن نقاط قوت خود و تیمتان، به شما کمک می کند تا انتخابی آگاهانه تر در مورد مسابقه معماری مورد نظر داشته باشید.درزمانی که مسابقات پروژه محور یا به عبارت دیگر کاملا مفهومی هستند یا پتانسیل نتیجه گیری در دنیای واقعی را دارند،داشتن ایده پردازی درست و قابل اجرا عاملی بسیار خاص و حیاتی خواهد بود.

اگر احساس میکنید هنوز آمادگی شرکت در یک مسابقه را ندارید ، به پیشرفت شخصی و مطالعه خود بیش تر اهمیت دهید تا در اینده بتوانید در یکی از این مسابقات شرکت کنید البته اجازه ندهید این حقیقت که شما کاملاً واجد شرایط نیستید، مانع از ورود شما به یک رقابت پروژه محور شود.همچنین انتخاب مسابقه  به اندازه انتخاب تیم مهم و حایز اهمیت است.

برای داشتن تیم مناسب از خود این سوال را بپرسید که به دنبال چه نوع هم تیمی هستید، به دنبال یک لیدر هستید یا یک سازمان دهنده، یک شخص جوان و ایده پرداز یا شخصی با مجموعه ای از مهارت ها که می توانید از او چیزی بیاموزید؟ بنابر این در انتخاب تیم خود بسیار دقت کنید.

 

به نظر داوران مسابقه محدود نشوید

برای اینکه طرح شما در مسابقه دیده شود احتمالا روزها و هفته های زیادی را برای ارائه و طراحی پروژه خود صرف می کنید اید و بنابراین همه جزئیات و روند تفکرات پشت آن را  مو به مو می شناسید و نسبت به آن شناخت کامل دارید.بعضی مواقع شما به دلیل اینکه مدت طولانی در گیر طرح خود میشود دیدی خاص نسبت به آن پیدا میکنید بنابر این از هیئت داوران انتظار اینکه مانند خودتان در مدت کوتاهی تفکرات و جزییات طرح را بفهمند نداشت باشید.از دیگران در مورد طرح خود نظر بخواهید و بازخورد و نظرات خارجی از ارائه شما ممکن است حتی دیدگاه های جدیدی را ایجاد کند که شانس شما را در انتخاب توسط هیئت داوران را افزایش می دهد.

 

نحوه ی ارائه بسیار مهم است

سعی کنید از تصاویر واضح و جذاب استفاده کنید تا کانسپت و طرح شما را به بهترین شکل توصیف کند همچنین سعی کنید از تصاویری که فقط به خاطر زیبایی شناسی مورد استفاده قرار میگیرند استفاده نکنید. دقیقا به این فکر کنید که هیئت داوران چطور طرح شما را بررسی و ارزیابی خواهند کرد.