مدیریت ساخت

مدیریت ساخت نقش بسیار مهمی در ساخت پروژه های ساختمانی بزرگ که دارای مشکلات فراوانی هستند دارد و به طور قابل توجهی تاخیرها و هزینه های مازاد احتمالی را کاهش می دهد. قابل ذکر است که مدیریت ساخت یکی از شاخه های پرطرفدار رشته مهندسی عمران است.

مدیریت ساخت

در جامعه ی پیشرفته امروزی مدیریت پروژه های ساختمانی بزرگ نقش بزرگی در پیشرفت ها اقتصادی ، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی دارد. باعث و بانی اجرای صحیح و بهینه ی یک پروژه مدیریت اصولی آن پروژه است. مخصوصا پروژه های عمرانی که با بخش های مختلف مرتبط است و همچنین نیرو های زیادی در آن در حال فعالیت هستند.

مدیریت ساخت چیست؟

مدیریت ساخت علم برنامه ریزی، هماهنگی و کنترل پروژه از زمانی که پروژه شروع شده تا پایان پروژه مورد نظر در مدت زمان مخصوص خود با بودجه و کیفیتی که پیش بینی شده است .مدیریت ساخت مسولیت های بسیار مختلف دارد که هر کدامشان دارای اهمیت ویژه ای هستند.

تعاریف مدیریت ساخت

تعریف اول : می توان گفت مدیریت ساخت یک راه و روش برای تحویل پروژه است که به وسیله ی آن کارفرما یک مدیر ساخت استخدام می کند تا از تخصص او در زمینه ساخت و ساز بهره مند شود زمینه هایی مانند تخمین زدن هزینه پروژه،زمان بندی کردن پروژه، اجرا کردن پروژه.

تعریف دوم : هدف از مدیریت ساخت مدیریت کیفیت، هزینه ها و زمان پروژه ها می باشد.

تعریف سوم : مدیریت ساخت یک پروژه شامل برنامه ریزی کردن ، ساماندهی کردن ،جهت دادن به تجهیزات و مصالح ساختمانی و مدیریت کردن نیروهای کاری در هنگام اجرای پروژه.

تمامی مواردی که گفته شد تعریف درستی از مدیریت ساخت هستند اما اگر بخواهیم کلی تر مفهوم آن را بیان کنیم مدیریت ساخت ترکیب و ادغام علم طراحی و علم ساختمان سازی با مدیریت مالی ، مدیریت زمان که دو جنبه ی مهندس و مدیریتی با هم ادغام شده اند.

اهمیت مدیریت ساخت و ساز 

پروژه های ساختمانی مسلما دارای فعالیت های مختلف در چندین زمینه متفاوت می باشد.که هر کدام از این مراحل به دانش و علم مهندسی نیاز دارد که به غیر از این پروژه با مشکلات فراوانی رو به رو خواهد شد. همیشه در پروژه های ساختمانی همه چیز طبق زمان بندی و برنامه ریزی پیش نمی رود به همین علت مدیر ساخت پروژه را طبق زمان بندی با هزینه و بودجه تعیین شده پیش خواهد برد.

فواید مدیریت ساخت

این گرایش بسیار با اهمیت است زیرا از مزایایی برخوردار است که به آن ها اشاره می کنیم. بدون داشتن مدیریت ساخت، پروژه با خطرهای بزرگی مواجه می شود که باعث ضرر و زیان های فراوان می شود. زمانی که پروژه شروع می شود و در مراحل ابتدایی قرار می گیرد مدیریت ساخت می تواند مشکلات احتمالی را بهتر برنامه ریزی کند و هم می تواند در زمان صرفه جویی بیشتری کند. بیشتر پروژه های ساختمانی می توانند به چند پروژه ی کوچک ساختمانی تقسیم شوند یکی ازفوایدی که داشتن یک مدیر ساخت می تواند داشته باشد این است که برنامه زمان بندی پروژه کنار یکدیگر قرار می گیرد که این کار باعث می شود کارهای کوچک به طور همزمان اتفاق بیفتد تا این که پروژه سریع تر شروع شود و پایان یابد. یکی دیگر از فواید مدیریت ساخت ارزش است. مدیریت ساخت در مرحله ی طراحی با یک تیم کار می کند و به همین دلیل می تواند فرصت هایی را برای پس انداز مالی ایجاد کند بدون اینکه کیفیت کار پایین بیاید.

نمایی از مدیریت ساخت یک پروژ ی ساختمانی که بدون داشتن یک مدیر باعث ضرر و زیان های فراوانی می شود.
 نمونه ای از مدریت ساخت یک پروژه ساختمانی که در آن تاخیرها و هزینه های مازاد کاهش پیدا می کند.

وظایف یک مدیر ساخت

مدیریت ساخت و ساز بخش های مختلف ساختمان شامل فنون مختلفی می باشد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم.

 

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند