بازسازی و نوسازی ساختمان

بازسازی ساختمان با هدف بهبود وضعیت کنونی از طریق تقویت سازه و افزایش عمر ساختمان قدیمی است. شما می توانید از طریق مشاوره با کارشناسان متخصص گروه معماری آد اقدامات و مراحل اساسی در بازسازی و نوسازی ساختمان را بررسی کرده و از بهترین شیوه ها شامل حفاظتی، سبکی، تکمیلی و پاکسازی سبکی استفاده نمایید.

از همین بخش

بازسازی چیست؟

بازسازی ساختمان به عملیاتی گفته می شود که هدف آن، بهبود وضعیت ساختمان نسبت به وضع کنونی است و شامل اقدامات فنی است که موجب تقویت سازه و افزایش عمر یک ساختمان قدیمی می شود. یکی از روش هایی که افراد برای سرمایه گذاری استفاده می کنند خرید خانه های قدیمی است که با هزینه ای معقول آن را تبدیل به بنایی قابل استفاده و نو کرده و آن را معامله می کنند.

همچنین افرادی هستند که بنا به دلایل شخصی و احساسی که نسبت به آن ساختمان دارند ترجیح می دهند که ملک قدیمی را نفروشند. در این گونه موارد نیز بازسازی و نوسازی ساختمان انتخاب ایده آل و مناسبی است.

 

نوسازی و بازسازی چه تفاوتی دارند؟

بهتر است بدانید بر خلاف باورهای اشتباه و رایج، نوسازی و بازسازی با یکدیگر تفاوت دارند. در این بخش به توضیح هر یک، می پردازیم:

بازسازی (Restoration)  به معنای مرمت است. یعنی بخش هایی از ساختمان که نیاز به تعمیر دارند، احیا شوند. ساختار قدیمی خانه تقویت شده و برخلاف نوسازی، از مصالح مشابه با مصالح قدیمی استفاده می شود. قطعا بازسازی و احیا مصرف انرژی را کاهش داده و از دیگر مزیت های آن این است که از هزینه ی کمتری نسب به نوسازی برخوردار است.

نوسازی (Renovation) به این معنی است که ساختار نو جای خود را به ساختار قدیمی خواهد داد و بنای قدیمی تبدیل به نو می شود. نوسازی معمولا در داخل ساختمان انجام می پذیرد و عناصر و تغییرات جدیدی در آن رخ می دهد. یکی از نقاط قوت نوسازی این است که از بازه ی زمانی کمتری برخوردار است.

در بازسازی ساختمان، یک سری اقدامات فنی اجرا شده که موجب تقویت بنا می شود.

نمونه ای از بازسازی ساختمان توسط دفتر معماری آد

 

بازسازی ساختمان چه مزایایی دارد؟

• افزایش ارزش ملک و مناسب جهت سرمایه گذاری:

 قطعا تبدیل خانه ی قدیمی به جدید و تعمیرات و نوسازی تاسیسات آن، موجب افزایش قیمت ملک نسبت به قیمت قبلی آن می شود و صاحبان ملک برای سرمایه گذاری می توانند روی آن حساب باز کنند.

• زیبایی و ظاهر جدید:

 با توجه به هزینه هایی که در بازسازی یک ملک صورت می گیرد، تغییراتی در شکل ظاهری ساختمان شکل می گیرد که موجب زیبایی و افزایش جلوه ی بصری ملک می شود.

 

• جلوگیری از هزینه های احتمالی بعدی:

 بازسازی تاسیسات و انجام تعمیرات به خصوص در لوله کشی و سیم کشی، موجب جلوگیری از حوادث بدتر و به مراتب هزینه های بیشتر می شود.

• افزایش عمر ساختمان:

انجام تعمیرات لازم و ایجاد تغییر در بعضی موارد، موجب افزایش مقاومت و طول عمر ملک خواهد شد.

 

خدمات بازسازی ساختمان چه مراحلی دارد؟

اولین قدم در بازسازی و نوسازی ساختمان، مشاوره با کارشناس متخصص و همچنین برآورد هزینه است. صحبت با یک فرد متخصص و کاربلد می تواند از آسیب های احتمالی ناشی از تعمییرات غیر اصولی جلوگیری کرده و همچنین از هزینه های مازاد نیز جلوگیری کند.

پس از مشاوره نوبت به شروع کار می رسد، که در این مرحله، بخش هایی که نیاز به تعمیرات دارند تخریب شده و برای اجرای خدمات بازسازی آماده می شوند. در این بخش، تخریب چه به صورت جزئی چه کلی باید با رعایت اصول و نکات ایمنی انجام پذیرد.

وقتی مراحل تخریب انجام شد، نوبت به اجرای طرح های نوسازی و بازسازی ساختمان می رسد که تحت نظر تیم مهندسین انجام می شود. در این مرحله نیز حتما باید با مهندسین مشورت کرد تا از روش هایی استفاده کرد که علاوه بر کارآیی، از نظر هزینه نیز مقرون به صرفه باشد.

 
 
در بازسازی و نوسازی ساختمان، بخش هایی که نیاز به تعمیر دارند، تخریب می شود.

نمونه از پروژه ی بازسازی که توسط دفتر معماری آد انجام شده است.

 
 

آیا بازسازی نیاز به اخذ مجوز دارد؟

برخی از تغییرات و تعمیراتی که در این بخش انجام میشود، نیازمند دریافت مجوز از شهرداری می باشد:
• تغییر و جابجایی دیوارهای پارکینگ
• تخریب دیوارهایی که موجب کاهش مقاومت و پایداری سازه ی ساختمان می شوند
• ایجاد تغییر و جابجایی بخش هایی که از نظر شهرداری ممنوع است
• تغییر و جابجایی راه پله ها
اما سایر تغییرات در بازسازی و نوسازی ساختمان از نظر شهرداری موردی نداشته و بدون مجوز قابل انجام است بعنوان مثال: 
• سیمان کاری
• تعمیرات تاسیسات و سیم کشی
• جابجایی و تعویض در و پنجره ها
• نقاشی و رنگ کردن ساختمان
و ...
 
در بازسازی ساختمان، گاها مجبور به ایجاد تغییراتی در ساختمان می شویم.

مایی از پروژه ی بازسازی شده توسط دفتر معماری آد

 

انواع روش های بازسازی:

•حفاظتی: 

در این روش هدف از بازسازی ساختمان، حفاظت کلی از بناست که همه ی بنا باید مورد بررسی قرار گیرد تا به درستی انجام پذیرد.

•پاکسازی سبکی: 

در این بخش، عواملی که بعد از تعمیر کارآیی خود را از دست می دهند و موجب کاهش مقاومت و طول عمر سازه می شوند، حذف می شود.

•بازسازی سبکی: 

در این روش سعی بر این است که حداقل تغییرات ممکن ایجاد شود و عناصر جدید جایگزین شده، بیشترین شباهت ممکن را به عنصر قدیمی داشته باشد. در نتیجه تغییر چندانی در ظاهر بنا ایجاد نمی شود.

•بازسازی تکمیلی: 

در این نوع از بازسازی، بخش هایی از ساختمان که کاملا فرسوده شده ولی همچنان قرار است از آن استفاده شود، کاملا بازسازی واحیا شده و آماده ی استفاده ی مجدد می شود.
 
بنابراین بسیاری از ساختمان ها و خانه های قدیمی که صاحبان آن ها به هر دلیلی تمایل دارند از آن استفاده کنند، با انجام خدمات بازسازی ساختمان میتواند احیا شده و قابل بهره برداری مجدد باشد. این روش همچنین مناسب افرادی است که خانه ی قدیمی به قیمت مناسب خریده و تمایل دارند تا با هزینه ی کم و ایجاد تغییراتی آن را تبدیل به مکانی مناسب برای زندگی کنند.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب