بازسازی آپارتمان

طراحی و اجرای آپارتمان و ویلای دالان بهشت

آپارتمان های فرسوده که عمر مفید آنها به اتمام رسیده باید طبق آخرین قوانین و استانداردهای مهندسی و در طی مراحل مختلف بازسازی شوند. بازسازی آپارتمان بسته به وضعیت آن به دو شکل جزئی و کلی قابل انجام است که گروه معماری آد با تکیه بر دانش تخصصی خود خدمات رسانی دارد.

بازسازی آپارتمان

 با افزایش شهرنشینی و افزایش ساخت و سازها و کم رنگ شدن سنت های قدیمی اجتماعی مانند کدخدانشینی ، باعث شده قانون گذار باتوجه به روابط همسایگی و پیش بینی راهکارهای مناسب  به رعایت حقوق متقابل همسایگان بپردازد.

به دلیل فرسودگی آپارتمان ها و خطرهایی که چه از لحاظ جانی و چه مالی که دارد برخی مالکان تصمیم به بازسازی آپارتمان خود می گیرند. 

تخریب و بازسازی آپارتمان ها به معنای تغییر و تحول و یا اضافه کردن قسمت های جدیدی به ساختمان است. بازسازی آپارتمان ها تاجایی که امکان داشته باشد به سلیقه ی صاحب خانه یا کارفرما انجام می شود. تغییرات در آشپزخانه، کابینت و... بازسازی و نوسازی آپارتمان از جمله اقداماتی است که می توانند تاثیر بسیاری بر حال و هوای خانه بگذارد.

بعضی اوقات با تغییراتی کوچک مانند تغییر رنگ دیوارها ، عوض کردن روکش مبلمان و... تغییر و تحول بزرگی در خانه ایجاد می گردد. راه ها و روش های فراوانی برای ایجاد تغییر حال و هوای خانه یا آپارتمان وجود دارد که به این روش ها بازسازی و نو سازی آپارتمان می گویند. بازسازی علاوه بر این که ایمنی را افزایش می دهد باعث سلامتی جسم و روح انسان و افراد خانواده نیز می شود. بازسازی ها به چند دلیل انجام می شود و همیشه بازسازی را به علت قدیمی بودن ساختمان انجام نمی دهند بلکه گاهی اوقات صاحب خانه علاقه دارد تغییراتی در کابینت ها ، سرامیک، آشپزخانه و... به وجود آورد.

مراحل بازسازی آپارتمان

مرحله اول : در مرحله ی اول بازسازی دیوارهای قدیمی که فرسوده هستند انجام می شود. باید با دقت سعی کنیم دیوارهای حمال آسیب نبینند که این یکی از مهمترین اصول بازسازی می باشد زیرا وزن ساختمان بر روی این دیوارها قراردارد. در این مرحله گچ های دیوارها تا حدی تراشیده می شوند تا به آجرها برسند این کار باید بسیار با دقت انجام شود.

مرحله ی دوم : یکی از مهمترین موردها در بازسازی ساختمان، بازسازی سرویس هاست. حمام و سرویس ها دو بخش از خانه هستند که ممکن است دچار نم شده باشند و این نم به قسمت های دیگر خانه نفوذ کرده باشد. این نم بعضی اوقات به دیواره های مجاور هم نفوذ می کنند و باعث دردسر هایی می شوند. در هنگام بازسازی آپارتمان ها از ایزوگام و یا قیر گونی برای دیوارهای حمام و سرویس  استفاده میشود اما برای اینکه به تخریب کف نیاز داریم عایق کاری انجام می شود.

مرحله سوم : مرحله سوم در بازسازی مربوط به آشپزخانه می باشد. آشپزخانه نقش بسیار مهمی در دکوراسیون داخلی خانه دارد. امروزه بیشتر سبک های جدیدی برای آشپزخانه استفاده می شود. مثلا جزیره در آشپزخانه باعث بزرگ تر دیده شدن و همچنین زیباتر به نظر رسیدن آن می شود.

مرحله چهارم : این مرحله مربوط به سقف و ستون می باشد که دقت بیشتری نیازمند است. برای اینکه سقف و ستون را پیاده سازی کنیم بایدتوجه داشته باشیم که مقاوم سازی به خوبی انجام شود. سقف ها اگر دچار گچ ریختگی و یا ترک شده اند نیاز به مرت دارد. نکته ی مهمی که برای طبقه ی آخر آپارتمان وجود دارد عایق کاری پشت بام است.

مرحله پنجم : در این مرحله پنجره ها مدنظر هستند. پنجره ها تاثیر بسیار فراوانی در کاهش هزینه های سرمایشی و گرمایشی دارند. به همین دلیل لازم است برای پنجره ها هزینه ی بیشتری شود. چرا که این پنجره ها دو جداره می باشند و همچنین اگر با کیفیت باشند باعث عایق شدن خانه می شوند و هم این که از ورود سرو صدا به منزل جلوگیری می کنند.

 

در بازسازی آپارتمان ها تغییراتی در دیوارها کفپوش ها و... انجام می شود.

نمونه ای از یک آپارتمان بازسازی شده

 

قوانین بازسازی آپارتمان ها

بازسازی آپارتمان ها دارای قوانین مختلفی می باشند هدف اصلی وضع این قوانین کمک به صاحب ملک برای تغییر دادن فضای خصوصی است که مربوط به خودش است به طوری که به زندگی ساکنان دیگر هیچ خدشه و لطمه ای وارد نکند. از قوانین مهم بازسازی آپارتمان ها عدم تغییر در شکل ظاهری آپارتمان هاست مانند پنجره ها و نمای ساختمان و ... بدلیل اینکه آپارتمان ها باید شکل و ظاهر یکنواختی داشته باشند و بازسازی منجر به تغییرات در نوسازی های داخلی هر واحد و آپارتمان شود. برای مشاهده و آشنایی بیشتر با قوانین بازسازی آپارتمان ها می توانید به ماده 13 آیین نامه ی اجرای قانون تملک آپارتمان ها سر بزنید.

 

مواردی که باعث تخریب و بازسازی آپارتمان می شود. 

موارد و عوامل بسیاری وجود دارد که باعث تخریب و بازسازی یک آپارتمان می شود که عبارت اند از : 

• قدیمی شدن و فرسوده شدن تاسیسات

• نداشتن نور کافی و مناسب در طول روز

• کم بودن یا زیاد بون اتاق خواب ها

• قدیمی شدن سبک و معماری خانه و نیاز به معماری و یا طراحی داخلی جدید

• قدیمی شدن و خراب شدن سرامیک ها و کاشی های سرویس بهداشتی 

• آشپزخانه ی قدیمی و یا کم داشتن کابینت

• نداشتن کفپوش خوب و مناسب برای خانه

• بهتر کردن و بهبود رساندن دکوراسیون داخل

• استفاده از حداکثر فضا 

• مقاوم سازی ومستحکم سازی خانه

• تقویت سازه بنا در بازسازی خانه های قدیمی و فرسوده

بازسازی و نوسازی آپارتمان علت های مختلفی دارد که یکی از آن ها نداشتن نور کافی است.

نمونه ای از یک آپارتمان بازسازی و نوسازی شده که در آن نور کافی وجود نداشته

 

مراحل تخریب و بازسازی آپارتمان

بازسازی بخش های اصلی ساختمان که نقش اساسی در مقاوم سازی بنا دارد

بازسازی و تعمیرات آپارتمان قسمت هایی که قابل دید است.

 

بازسازی و نوسازی آپارتمان چیست؟

با افزایش شهرنشینی ، آپارتمان نشینی نیز افزایش یافته اما مشکلی در این بین وجود دارد. طراحی همه ی واحد های یک آپارتمان به یک شکل بوده که ممکن است بر اساس سلیقه ی مالک نباشد به همین دلیل مالک تصمیم به بازسازی و نوسازی آپارتمان خود می گیرد. بشتر آپارتمان ها دارای قانون هایی است که برای تعمیرات ظاهری وضع شده اند به همین دلیل به راحتی نمی توان دست به تغییر آن زد.

جمع بندی

در ابتدا از اینکه تا آخر این مقاله همراه ما بودید از شما نهایت تشکر را داریم. حال خلاصه ای از مواردی که در این مقاله مورد بحث قراردادیم را بیان میکنیم

بازسازی آپارتمان به معنی ایجاد تغییر و تحول و یا اضافه کردن قسمت های جدید به ساختمان است و باید تا جایی که امکان دارد به سلیقه ی کارفرما باشد. بازسازی باعث تغییر و تحول بسیاری در خانه می شود. بازسازی و نوسازی آپارتمان به چند دلیل انجام می شود که همیشه علت فرسودگی و قدیمی بودن ساختمان نیست بلکه گاهی اوقات صاحب خانه علاقه دارد تغییراتی در خانه انجام دهد که به چند مورد مهم آن در این مقاله اشاره کردیم.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب