طراحی دکوراسیون داخلی

در اولین مرحله طراح دکوراسیون داخلی باید با کارفرما صحبت بکند تا متوجه شد چه سبک های از دکوراسیون داخلی را میپسندند.در همین مورد باید گفت امروزه سبک کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن،جزو پرطرفدار ترین سبک ها در بین مردم هستند.

از همین بخش خدمات طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

 اصول طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی بخش جدایی ناپذیر پروژه های معماری و دیزاین دکوراتور داخلی است. اهمیت اجرایی آن را توضیح دادیم و به خوبی می دانید که کاربری هر فضا، زیبایی و شکل گیری مناسب ارتباط بین فضاها زمانی شکل خواهد گرفت که دیزاین داخلی منزل به خوبی صورت گرفته باشد. هر یک از فضاهای داخلی منزل باید با رعایت اصول، نکات و ضوابط خاصی طراحی شوند که به طور خلاصه به هر یک اشاره می کنیم:

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب:

به طور کلی طراح دکوراسیون داخلی باید به هماهنگی سبک سرویس خواب با سبک کلی منزل دقت داشته باشد، در انتخاب پرده ها باید به طول و رنگ و مدل آنها توجه ویژه ای شود و اگر سقف بلندی دارید قسمتی از آن بر روی زمین امتداد پیدا کند و رنگ آن با روتختی هماهنگ باشد، برای تزیین دیوارها از کاغذ دیواری مناسب انتخاب کنید و طرح و الگوی آن متناسب با متراژ فضای اتاق خواب و پسرانه و دخترانه بودن اتاق خواب انتخاب شود.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب

کمد دیواری برای نظم بخشیدن به فضای داخلی اتاق خواب ضروری است و محل قرارگیری تجهیزات نورپردازی هم باید به شکل حرفه ای طراحی شوند. نوع طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب باید براساس کاربری هم باشد که فقط برای خواب و استراحت است یا فعالیت هایی مثل مطالعه و کار نیز انجام خواهند شد. همچنین طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب باید به گونه ای باشد که احساس آرامش و امنیت منتقل کرده و از شلوغی پرهیز کند.

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه:

آشپزخانه ها قلب هر خانه محسوب می شوند و مرکز انجام فعالیت های مهم هستند بنابراین باید به گونه ای طراحی شوند که نظم زیادی حاکم باشد، المان های مختلف به خوبی در دسترس قرار بگیرند، آرامش و اطمینان خاطر را منتقل کند و کاربری آن را مخدوش نکند. اولین نکته این است که طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید به گونه ای باشد که رفت و آمد با مشکل مواجه نباشد بنابراین باید فضای ناهارخوری بیرون از فضای آشپزخانه باشد.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

چنانچه بخش جزیره مختل کننده فعالیت خانم هاست باید حذف شود و فقط به آشپزخانه های بزرگ اختصاص پیدا کند. سبک کابینت ها تعیین کننده سبک کلی آشپزخانه است و از این لحاظ باید هماهنگ با سبک کلی خانه باشد و باید به این نکته دقت داشت. در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه نورگیری مناسب بسیار مهمتر از نورپردازی حرفه ای است چرا که هر چقدر نورگیری کمتر باشد احتمال فاسد شدن سریعتر مواد غذایی و بی انرژی شدن خانم ها و دلگیر بودن فضا بیشتر می گردد. مکان قرارگیری تمامی وسایل باید به خوبی در بین کابینت ها طراحی شوند. انتخاب مدل و رنگ کابینت ها نیز باید براساس متراژ، میزان نورگیری و نوع نورپردازی، سبک طراحی و حتی بودجه کارفرما باشد.

 

طراحی دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی:

دومین بخش بسیار مهم در هر خانه ای سالن پذیرایی است چرا که اعضای خانواده به دلایل مختلف وقت زیادی در آنجا سپری می کنند بنابراین باید متناسب با نیاز همه ساکنین طراحی و ساخته شده باشد. از طرفی چون محل پذیرایی از مهمانان نیز محسوب می شود باید به اندازه کافی جذاب، کاربردی و زیبا به نظر برسد.

دکوراسیون داخلی پذیرایی

در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک بهتر سبک، سبک مدرن و مینیمال است که با حذف وسایل دکوری و غیر کاربردی فضای کافی برای همه ایجاد می کند. به طور کلی در طراحی دکوراسیون داخلی هال و پذیرایی باید به نورگیری و سپس نورپردازی اصولی و حرفه ای، ساخت پنجره های پانوراما، فضاهایی خاص مثل آتریوم و وید در ویلاهای چند طبقه و از همه مهمتر بخش بندی های دقیق بین قسمت های مختلف دقت زیادی شود.

همچنین در طراحی دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی باید نقطه کانونی به شکل حرفه ای انتخاب شود که شامل شومینه، تی وی وال، مبلمان یا یکی از دیوارهای پذیرایی است. رنگی که برای دیوار پذیرایی انتخاب می کنید باید متناسب با نوع اقلیم و سبک و متراژ آن باشد. در طراحی دکوراسیون پذیرایی باید به گونه ای عمل کنید که فضای کافی برای رفت و آمد، نشستن دورهمی و استفاده از بخش های مختلف ایجاد شود. چیدمان ال شکل برای دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک و مستطیلی و خطی برای پذیرایی های بزرگ توصیه می شود.

 

طراحی دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی:

شرکت طراحی دکوراسیون داخلی منزل باید به این نکته دقت داشته باشید که فضای سرویس بهداشتی و حمام باید مجزا باشند. با توجه به اینکه فضای سرویس بهداشتی آلوده بوده و از لحاظ فنگ شویی انرژی منفی دارد باید از حمام مجزا باشد. در طراحی داخلی سرویس بهداشتی بخشی برای قرار دادن وسایل شخصی در نظر گرفته شود. رنگ کاشی و سرامیک دیوار و کف باید متناسب با سبک طراحی انتخاب شود، مدل های روشن و بدون تزیینات برای سبک مدرن و مدل هایی طلایی رنگ و تیره تر برای سبک لوکس و لاکچری مناسب هستند.

دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی

محل قرارگیری میز کنسول و آینه هم اهمیت بالایی دارد و تعیین کننده محل نصب روشویی است. این فضا باید به دور از حمام و سرویس بهداشتی باشد تا در صورت نیاز به شستن دست ها، حریم خصوصی افراد در سایر بخش ها حفظ شود. در طراحی دکوراسیون داخلی سرویس بهداشتی محلی برای قرارگیری توالت فرنگی و همچنین نگهداری از گیاهان مناسب برای فضاهای مرطوب هم در نظر داشته باشید.

 

طراحی دکوراسیون داخلی پارکینگ:

شاید بتوان گفت که پارکینگ و گاراژ در خانه ها یکی از بخش هایی است که به دکوراسیون آن توجه خیلی کمی می شود و همین عامل باعث می شود بی نظمی و شلوغی در این فضا موج بزند و رضایت خوبی از آن نداشته باشیم. اگر به پارکینگ، به چشم ورودی منزل نگاه کنیم توجه بیشتری هم به دکوراسیون آن خواهیم داشت. در ادامه چند نکته بسیار مهم در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی پارکینگ و گاراژ را بررسی می کنیم. نورپردازی پارکینگ فقط برای روشن کردن این فضا در شب نیست بلکه برای مشخص کردن نمای خارجی هم هست و شما می توانید با نورهای تأکیدی و مستقیم بر روی ماشین خود به زیبایی و جلوه آن اضافه کنید.

نمونه طراحی دکوراسیون داخلی پارکینگ

گاهی اوقات نیز خودروی شما نیاز به تعمیر پیدا می کند بنابراین باید قفسه و فضای مخصوص برای تجهیزات و لوازم تعمیر ماشین در نظر بگیرید تا ضمن دسترسی راحتتر، از بی نظمی و شلوغی فضای خود جلوگیری کنید. سقف پارکینگ را هم بهتر است با متریال مقاوم ولی زیبا تزیین کنید و برای کفپوش هم از اپوکسی و پوشش های مقاوم که تمیز کردن راحتی هم دارند کمک بگیرید. در طراحی دکوراسیون داخلی پارکینگ بهتر است فضای پارک خودرو و موتور جداگانه باشد تا بتوان بدون مزاحمت برای یکدیگر در پارکینگ قرار داد. اگر پارکینگ منزل در زیر زمین طراحی شده باید رمپ به عرض 3 متر و شیب 15% در نظر بگیرید و برای رمپ رفت و برگشت عرض آن باید 6 متر باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک:

امروزه به دلیل مهاجرت بسیاری از افراد به کلان شهرها یا از شهرستان و روستاها به شهرها، زندگی آپارتمان نشینی به جزئی از روند زندگی ما تبدیل شده است که معمولا بسته به نوع آن متراژ پایینی دارد. بنابراین یکی از مسائل و مشکلات نحوه چیدن و طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک است. برخی افراد تصور می کنند برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه کوچک خود همین که وسیله کمتر بخرند کافیست و مشکل حل می شود اما باز هم احساس دلتنگی و انرژی نگرفتن از محیط و کسلی دارند. ما به شما چندین نکته مهم آموزش می دهیم تا حتی با وجود وسایل مختلف، بهترین طراحی را داشته باشید و از فضای دلباز و شاد منزل کوچک و متراژ پایین خود لذت ببرید. برای خانه کوچک خود از رنگ های روشن و ترجیحا خنثی مثل سفید و تناژهای مختلف آن استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک

اگر قصد دارید سقف منزل را بلندتر نشان دهید از کاغذ دیواری یا پوستر و دیوارپوش هایی با الگوی عمودی و اگر قصد بزرگتر و وسیع تر نشان دادن فضای منزل را دارید به سراغ الگوهای افقی بروید. نورگیری عالی از پنجره ها بسیار مهم است و سعی نکنید با نورپردازی و نصب چراغ زیاد انرژی خانه را حفظ کنید. حمام و سرویس بهداشتی را با یک پارتیشن شیشه ای مات یا سکوریت از یکدیگر جدا ولی در یک فضای مشترک قرار دهید تا در بخش های مفید خانه صرفه جویی کرده باشید. کمد دیواری و تخت های تاشو یا مبلمان چند منظوره که به وسایل کاربردی مختلف تبدیل می شوند یکی دیگر از نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک است.

مبلمان ال و مدرن بهترین گزینه برای دکوراسیون داخلی خانه های کوچک و با متراژ پایین است. آشپزخانه را با طراحی بخش جزیره کوچک نکنید چرا که بیشتر عامل مزاحم محسوب می شود. برای طراحی دکوراسیون داخلی رویایی منزل خود به فکر وسایل دکوری و تزییناتی نباشید مگر اینکه واقعا فضای آن را داشته باشید. از فضای زیر پله برای قرارگیری جاکفشی و حتی جالباسی و کتابخانه کوچک استفاده نمایید. برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه های نقلی گیاهان را فراموش نکنید چرا که حس سرزندگی و نشاط را به خانه می آورند. از تی وی وال به خوبی استفاده کنید و تلویزیون را به دیوار نصب کنید تا فضای قرارگیری میز تلویزیون حذف شود. بنابراین می توانید با جدیدترین طراحی دکوراسیون داخلی منزل که لزوما برای خانه های ویلایی و بزرگ نیست خانه ای زیبا و شیک داشته باشید.

بنابرین اولین قدم ، صحبت با کارفرما و فهمیدن صحیح سبک معماری موردنظرشان است. این که کارفرما چه سبکی را میپسندد یا از کدام رنگ و جلوه های بصری برای هماهنگی بیشتر با طراحی داخلی، لذت میبرد تازه شروع کار است.در ادامه نکات معماری طراحی و دیزاین دکوراسیون داخلی که باید نسبت به علایق و سبک موردنظر کارفرما طراحی شود را بررسی میکنیم. در نهایت این کار باعث میشود طراحی درست ،با ترکیب قوانین و نکات معماری با سلیقه کارفرما داشته باشیم.

از جمله نکات مهمی که باید در نظر داشت، هزینه های طراحی دکوراسیون داخلی است.به طور مثال سبک های کلاسیک به دلیل داشتن جزئیات بیشتر و نیاز به تجهیزات و ابزار آلات بروز و پیشرفته، هزینه اجرایی بالایی نسبت به سبک مدرن دارد به همین دلیل باید تمامی نکات در مورد هزینه های احتمالی و اجرایی با کارفرما در میان گذاشته شود.
 

هزینه های اجرایی دکوراسیون داخلی

 
راه کار هایی برای کم کردن هزینه ها وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آنها میپردازیم. مواد و متریال و مصالح اولیه و هزینه اجرای کارکنان، هزینه اصلی اجرای طرح های دکوراسیون داخلی را شامل می شود.به همین دلیل باید از ابتدا ، طرحی دقیق و باجزئیات برای اجرا داشت.
 
دکوراسیون داخلی ویلای کردان(دفتر معماری آد)
استفاده از رنگ سفید در ویلا و دادن درخشندگی به آن
 
طرح دقیق و باجزئیات مثل نقشه دقیق ، میتواند از صرف هزینه های ناگهانی و یا بیهوده جلوگیری کند.با این کار به نحوی هزینه اجرایی طراحی دکوراسیون داخلی کاهش پیدا میکند،بنابر این اگر کارفرما بخواهد به تنهایی و بدون طرح دقیق ،خود طراحی دکوراسیون داخلی را اجرایی کند، باید هزینه های بیشتری بپردازد.کم کردن هزینه های اجرایی یکی از مهم ترین موارد در اجرای دکوراسیون داخلی است. 

اهمیت دکوراسیون داخلی

در گذشته شاید خیلی به طراحی دکوراسیون داخلی و به این که وسایل در یک محیط چگونه کنار هم قرار بگیرند، اهمیتی داده نمیشد اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و درک عمیق تر افراد از محیط ،به این این موضوع بیش از پیش اهمیت داده میشود.

با گذر زمان روانشناسان به این مسئله پی برده اند که طراحی دکوراسیون داخلی منزل، محیط کار، ادارات، مدارس و .... تاثیر به سزایی در رفتار و روحیه افراد دارد. همچنین پیمانکاران و ساختمان سازان به این پی برده اند که آگاهی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی نقش به سزای در صرفه جویی فضای ساخت دارد به این صورت که، حتی اگر فضای کوچکی برای ساخت در دسترس باشد با طراحی و چیدمانی مناسب میتوان آن را به فضایی دلپذیر و زیبا تبدیل کرد.

موضوع طراحی دکوراسیون داخلی آنقدر مورد توجه قرار گرفته که به یکی از رشته های دانشگاهی هم تبدیل شده و امروزه طرفداران فراوانی هم دارد. منظور از طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد محیطی راحت و دلپذیر و استفاده بهینه از فضا است.

دکوراسیون داخلی زیبا ویلای کردان(دفتر معماری آد)
استفاده از متریال های زیبای دکوری

 

رشته طراحی دکوراسیون داخلی

در گذشته مردم با ذوق، استعداد و خلاقیت خود، منزلشان را طراحی می‌کردند و آن را می‌ساختند اما از اصول خاصی پیروی نمی‌کردند و از آنجایی که طراحی داخلی باعث رشد جامعه می‌شد، همزمان با انقلاب صنعتی، همانند بسیاری از رشته های دیگر، این رشته هم دچار تحولات بسیار بزرگی شد.

جالب است بدانید که اگر در حال حاضر از دکوراسیون داخلی خود راضی نیستید، همیشه امکان بازسازی دکوراسیون داخلی وجود دارد.

 

طراحی دکوراسیون داخلی

در سال های گذشته طراحی دکوراسیون بیشتر به سمت دکوراسیون داخلی مدرن رفته  و اکثر طراحی ها به میل سلیقه و روحیات کار فرمایان انجام شده است. استفاده از رنگ های ساده، چرم و چوب، استفاده از نور طبیعی، اتاق خواب هایی با تخت های شخصی سازی شده و ایجاد فضای باز جزو موارد اصلی طراحی در امسال به شمار می آید. از سبک های دکوراسیون داخلی برتر میتوان به سبک دکوراسیون داخلی مدرن، سبک دکوراسیون داخلی مینیمال، سبک دکوراسیون داخلی صنعتی، سبک دکوراسیون داخلی انتقالی و سبک دکوراسیون داخلی روستایی اشاره کرد.

 

دکوراسیون داخلی زیبای ویلای زمان (دفتر معماری آد)
استفاده از دیوار آجری در داخل ویلا

 

چند نکته کلی در طراحی دکوراسیون داخلی

 

در طراحی دکوراسیون داخلی یک فضا بهتر است به جای تمرکز روی همه ی دیوارها، دیواری که بیشتر در معرض دید است را متفاوت با بقیه و متناسب با بقیه اجزای مکان طراحی و تغییر داد.

اگر محیط مورد نظر دارای چند بخش مجزا است ،بهتر است برای هراتاق رنگ و تم جداگانه در نظر بگیرید.

فضای مورد نظر را شلوغ نکنید، وسایلی که مورد استفاده قرار نمیگیرند را تاحد امکان دور بریزید.

در طراحی کوراسیون داخلی یک فضا خلاقیت به خرج دهید.

استفاده بهینه از فضا هم یکی از نکات مهمی است که باید در طراحی دکوراسیون داخلی یک محیط به توجه کنید.

 

جمع بندی

طراحی دکوراسیون داخلی به امری ضروری برای مردم تبدیل شده است.زیرا ساکنین می خواهند در محیطی آرام باشند و از خانه خود انرژی بگیرند. یک دکوراسیون شیک و ایده آل در تقویت روحیه افراد خانه تاثیر مستقیم دارد و اعتماد به نفس آن هارا بالا می برد. امروزه با پیشرفت علم معماری، طرح های بسیار متنوعی برای علاقه مندان به دکوراسیون داخلی از جمله کلاسیک، سنتی و مدرن وجود دارد.

 

 

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

 • comment author
  فردین احمدی راد
  1401/04/31

  سلام یه خونه دوبلکس با متراژ هر طبقه 120متر در مجموع 240متر تازه ساخت دوست دارم طراحی داخلی شیک داشته باشم لطفاً ممنون میشم راهنمایی کنین

 • comment author
  آدر سعیدلو
  1401/04/17

  سلام اپارتمان ۲۰۰ متری دارم نیخواهم خیلی ساده و شیک طراحی شود. ممنون

 • comment author
  ماهرخ امین
  1401/04/17

  سلام یه واحد 147 متری دارم که میخوام ساده و شیک و کاربردی دیزاین بشه. ممنون میشم راهنمایی کنید

about

سوالات متداول

اگر در این مورد سوالی دارید...
چرا طراحی دکوراسیون داخلی مهم است؟
امروزه اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی به دلیل تأثیر مستقیم آن بر روی رفتار و روحیه افراد، بهره وری و راندمان کاری و همچنین حس نشاط و دلپذیر ساختن فضای زندگی و محل کار و استفاده بهینه تر از فضا بیش از پیش مشخص شده است.
برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک به چه نکاتی باید دقت نمود؟
استفاده از رنگ های شاد، روشن و خنثی، الگوهای عمودی برای بلندتر نشان دادن سقف یا افقی برای بزرگتر نشان دادن فضا، نورگیری عالی فضاها از پنجره، جداسازی حمام و سرویس بهداشتی با پارتیشن های مات و سکوریت به جای طراحی جداگانه، استفاده از وسایل چند منظوره مثل تخت و مبلمان تاشو، مبلمان ال شکل برای پذیرایی، استفاده از فضای زیر پله و غیره از مهمترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک است.
مهمترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان اداری چیست؟
در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای اداری و اتاق های کار باید به دکوراسیون متفاوت دفتر مدیریت نسبت به سایر فضاها دقت داشت. استفاده از پارتیشن ها به جای اتاق بندی، مرزبندی های مشخص برای افزایش بهره وری، استفاده از رنگ های سازمانی در طراحی داخلی، در نظر گرفتن فضاهای مجزا و کافی برای استراحت و سرو ناهار و گفتگوهای کاری و جلسات، طراحی سقف و دیوار با متریال های مقاوم و در نظر گرفتن سبک واحد برای کل فضاها از مهمترین نکات هستند.
مهمترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان تجاری چیست؟
فضاها و ساختمان های تجاری مثل فروشگاه ها و مراکز خرید زنجیره ای و غیره حساسیت بالایی دارد. در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای تجاری باید به استفاده از متریال های مقاوم برای کفپوش و دیوارها، انتخاب سبک مناسب با توجه به کاربری فضا، در نظر داشتن فضاهای خدماتی مثل کافی شاپ و رستوران، فضای نگهبانی و لابی، تعیین محل دقیق اکسسوری ها و المان های تزیینی و غیره از مهمترین نکات در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان های تجاری است.