دکوراسیون داخلی منزل

خیلی از افراد فکر می کنند دکوراسیون داخلی منزل کار بسیار ساده و پیش پا افتاده است و با سلیقه ی خود افراد انجام می شود. اما این طور نیست و نکته های بسیار مهمی در این زمینه وجود دارد . که اگر در مورد آن ها اطلاعات کافی داشته باشید، می توانید از فضای منزل خود به خوبی استفاده کنید و منزل خود را زیباتر کنید.

از همین بخش

اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی منزل

منظور از دکوراسیون در لغت فارسی سامان دادن، چیدن و مرتب کردن است . نحوه و روش چیدن و انتخاب کردن وسایل قسمت های مختلف منزل مانند پذیرایی، نشیمن، اتاق ها  سرویس ها، حمام، آشپزخانه و ... همان دکوراسیون داخلی منزل می باشد.

بعضی اوقات با پیروی کردن از این قانون ها، طراحی دکوراسیون داخلی برای ما بسیار کم هزینه تر و با سرعت بیشتری انجام می شود و دیزاین داخلی منزل مان دلپذیرتر و جذاب ترخواهد شد.

 
در دیزاین دکوراسیون داخلی منزل، توجه به چیدمان مبلمان بسیار مهم است.

 دکوراسیون داخلی خانه ی دوست، طراحی و اجرا توسط دفتر معماری آد

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل هماهنگ کردن قسمت های مختلف منزل است . که برای زیباتر شدن و دلپذیر تر شدن منازل به کار می رود . از آن جایی هم که بیشتر خانه های امروزی کوچک و آپارتمانی هستند استفاده از طراحی دکوراسیون باعث می شود که این فضا بهینه سازی شود و هماهنگی بین قسمت های مختلف و رنگ ها و وسیله ها ایجاد شود و زیبایی آن ها را افزایش دهد.

اصول دکوراسیون منزل

یکی از راه های چیدمان داخلی منزل انتخاب نوع سبک است. آیا سبک سنتی برای خود در نظر دارید یا سبک مدرن؟ دوست دارید یک فضای پر از آرامش داشته باشید یا چیدمان و سبک رسمی را می پسندید؟ تعیین و انتخاب این فاکتورها می تواند کمک بسیاری در چیدمان منزل داشته باشد.

 

فاکتورهای مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل 

در صورتی که بخواهیم دکوراسیون داخلی منزلمان به بهترین شکل انجام گیرد باید فاکتورهای مختلفی را در نظر داشته باشیم از جمله : 

• از مهترین این فاکتورها در دکوراسیون داخلی انتخاب مبلمان است . زیرا این روزها مبل ها از جایگاه ویژه های برخوردارند و تقریبا یک عضو لاینفک دکوراسیون داخلی به حساب می آید.

• از دیگر فاکتورها در دکوراسیون داخلی استفاده از تابلوها و قاب عکس هاست که باید به گونه ای متناسب با فضا و وسایل منزل و روحیه ی افراد انتخاب شود.

• فاکتورهای دیگری که بسیار حائز اهمیت است و در سایر مکان ها مورد توجه قرار می گیرد، نور پردازی و تاثیر نور و روشنایی است که بر روی دکوراسیون می گذارد. این نور پردازی ها می تواند هم به صورت طبیعی و هم مصنوعی مانند لوسترها باشد.

• میزان واندازه ی نور و روشنایی در هر فضا به نیازهای مختلف آن مکان بستگی دارد و همچنین رنگ نوری که قرار است استفاده شود هماهنگ با سلیقه و حس افراد آن فضا انتخاب می شود.

• در خانه هایی با متراژ بالاتر پارتیشن بندی قسمت های مختلف خانه از فاکتورهای مهم تلقی می شود . که باید فضاهای بزرگ را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنیم. که با روش پارتیشن بندی این کار به راحتی انجام می شود.

• و همچنین رنگ آمیزی یکی از مهمترین فاکتورها در دکوراسیون داخلی منزل است. دیوارها که بیشتراز هر جای دیگر خانه جلوی دید است، رنگی که برای آن ها به کار می رود و طرحی که به آن ها زده می شود تاثیر فوق العاده ای بر جذابیت و زیبایی فضا خواهد داشت . 

• از فاکتورهای قابل توجه دیگر در دکوراسیون داخلی منازل به کار بردن کفپوش مناسب با دکوراسیون داخلی است. اگر بخواهید فضای خانه گرم و دلچسپ و همیشه جایگاه مهمان باشد، می توانید از چوب پارکت استفاده کنید و اگر بخواهید محیط خانه رسمی تر باشد می توان از سنگ و سرامیک استفاده کرد.

• همچنین با قرار دادن یک کتابخانه در دکوراسیون داخلی منزل و گذاشتن کتاب های مختلف در طبقه های آن فضا را به فضای لاکچری تبیدل می کند و بر روحیه افراد تاثیر مثبتی می گذارد . 

• نوع گلدان هم در دکوراسیون داخلی منزل تاثیر به سزایی دارد. اگر از نوع مناسب گلدان و هماهنگ با اجزای دیگر خانه انتخاب شود، بر زیبایی خانه و کیفیت هوای خانه می افزاید.

 
در دکوراسیون داخلی منزل، انتخاب کفپوش مناسب، علاوه بر تنظیم دما باید زیبایی بصری نیز داشته باشد

تصویری دیگر از دکوراسیون داخلی خانه ی دوست، که توسط دفتر معماری آد طراحی و اجرا شده است. 

 

انواع سبک های دکوراسیون داخلی : 

برای اینکه یک سبک مشخص در خانه خود داشته باشید، باید با سبک های مختلف آشنایی داشته باشید که مناسب ترین آن را برای خانه ی خود انتخاب کنید. به این منظور چند سبک دکوراسیون داخلی منزل را نام می بریم : 

سبک دکوراسیون مدرن منزل 

برای این که این نوع سبک را پیاده سازی کنیم باید به مهمترین ویژگی های سبک مدرن که همان استفاده از رنگ های ساده وخط های صاف و سیقلی و فضاهای خلوت و ساده تر است توجه کنیم و مورد استفاده قرار دهیم. بهتراست در این سبک بیشتر از شیشه و رنگ های نقره ای ، سفید و استیل در فضا ها به کار ببریم .

استفاده از رنگ نقره ای و سفید، در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

نمونه ای از طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن، طراحی و اجرا توسط دفتر معماری آد

 

سبک دکوراسیون امروزی منزل

شاید در ابتدا تصور کنید که سبک دکوراسیون امروزی همانند و همسو با سبک مدرن است . اما این طور نیست . این نوع سبک دکوراسیون با سبک مدرن تفاوت های زیادی دارد که یکی از آن ها استفاده از خط های خمیده در سبک امروزی است . در این سبک سعی شده است سلیقه های مختلف افراد در آن گنجانده شود .

 

سبک دکوراسیون مینیمال منزل

بیشترین رنگی که در این سبک مورد استفاده قرار می گیرد رنگ سفید است . به همین علت از این لحاظ بسیار شبیه به سبک مدرن است . از مهترین ویژگی این نوع سبک خلوت بودن فضا و استفاده از رنگ های خنثی است که باعث می شود آرامش خاصی در فضا حکم فرما شود . 

 

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، به سادگی چیدمان توجه می شود.

نمونه ای از سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی منزل

 

سبک دکوراسیون روستیک منزل 

در این نوع سبک دکوراسیون داخلی که بیشتراز سیک روستایی الهام گرفته می شودکه بی آلایش و ساده است و بیشتر از چوب و سنگ و اشیا طبیعی در طراحی فضا استفاده می شود . همچنین در این سبک می توانیم از وسایل رنگ و رو رفته که فضا را اصیل تر نشان می دهد به کار ببریم . 

 

سبک شیکر در دکوراسیون داخلی منزل

در بین سبک های مختلف سبک شیکر یکی از سبک های است که هرکسی اگر اطلاعاتی از آن داشته باشد به سمت آن کشیده می شود . در این نوع سبک از رنگ های مات و خنثی مانند رنگ های طوسی خاکستری و... استفاده می شود و اکثر وسایل خانه رنگ های مات و خنثی دارند و هر چه قدر هم که چوب های به کار برده شده تیره تر باشد، جذابیت بیشتری پیدا می کند .

 

در دکوراسیون داخلی به سبک شیکر، از رنگ های طوسی و مات استفاده شده است

تصویری از سبک شیکر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

 

سبک دکوراسیون داخلی منزل ایرانی 

در سبک دکوراسیون داخلی منزل ایرانی به دلیل وسایل خاصی که در خانه ایرانی ها وجود دارد می توانیم یک سبک جدا برای سبک داخلی منازل ایرانی در نظر بگیریم . این نوع سبک در خیلی از جا ها ی دنیا شناخته شده می باشد و قدمت زیادی دارد . استفاده از ایوان های بلند و ستون های بزگ از ویژگی های خاص این نوع سبک است و می توان در آن از فرش های ایرانی وپرده های مخصوص به سبک ایرانی نیز استفاده کرد . 
 
 

سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک 

در سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک، شاهد اصالت هستیم که ناشی از نظم و تقارن موجود در آن است. همچنین می توان در قسمت های مختلف فضا از اکسسوری های متفاوت به صورت جفت استفاده کرد، تا تقارن در فضا حفظ شود . در این نوع سبک می توان  از رنگ های زرشکی ، کرم ، قهوه ای در کنار وسایل چوبی استفاده کرد که این کار زیبایی فضا رادو چندان می کند . 

 

در دیزاین دکوراسیون داخلی منزل، تقارن به وضوح به چشم می خورد.

نمونه ای از سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی منزل

 

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی درمورد اصول و فاکتورهای مهم در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و نوع سبک های مختلف آن در اختیار شما عزیزان قرار دهیم . که همه ی این ها سبب دیزاین دکوراسیون داخلی منزل مناسب برای شما شود.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب