دکوراسیون داخلی پذیرایی

دکوراسیون داخلی پذیرایی، هال و نشیمن که همه به یک بخش از منزل و ویلا اشاره می کنند اگر مهمترین بخش هر خانه نباشد قطعا یکی از مهمترین ها به شمار می رود. در فرهنگ، آداب و رسوم ایرانیان، هال و پذیرایی همیشه محلی برای دورهمی دوستانه و خانوادگی، گپ و گفتگوها، سرگرمی با برنامه های مختلف و پذیرایی مناسب از مهمانان بوده است.

دکوراسیون داخلی پذیرایی، هال و نشیمن که همه به یک بخش از منزل و ویلا اشاره می کنند اگر مهمترین بخش هر خانه نباشد قطعا یکی از مهمترین ها به شمار می رود. در فرهنگ، آداب و رسوم ایرانیان، هال و پذیرایی همیشه محلی برای دورهمی دوستانه و خانوادگی، گپ و گفتگوها، سرگرمی با برنامه های مختلف و پذیرایی مناسب از مهمانان بوده است. امروزه دکوراسیون پذیرایی و هال و نشیمن به سبک های مختلف، به فرم و شکل های گوناگون دایره ای، مستطیلی، مربعی و غیره طراحی و ساخته می شوند. نکته بسیار مهم توجه به ویژگی هر یک برای داشتن فضایی درجه یک، آرامش بخش و رضایت دهنده است. در ادامه با تجریبات ما در زمینه طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن و سپس دکوراسیون داخلی آشنا خواهید شد.

طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن و  دکوراسیون داخلی پذیرایی پذ  

اصول و نکات اساسی دکوراسیون داخلی پذیرایی

طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن به همراه دکوراسیون داخلی دو فرایند پیوسته هستند. پس از اینکه کار طراحی پذیرایی منزل به اتمام می رسد باید طبق اصول و نکات دکوراسیون داخلی منزل پذیرایی را انجام داد:

  • ساخت نقطه کانونی

برای دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی مهمترین نکته مشخص کردن نقطه کانونی یا فوکال پوینت است. نقطه کانونی به معنای این است که یک المان یا وسیله یا قسمتی از پذیرایی را به عنوان نقطه کانونی انتخاب می کنید و چیدمان مابقی اجزا و هماهنگی رنگ و بافت و فرم طبق آن انجام می شود. به عنوان مثال می توانید، شومینه، فرش، لوستر یا یکی از دیوارهای پذیرایی مثل دیوار پشت تلویزیون یا تی وی وال را به عنوان نقطه کانونی در پذیرایی انتخاب کنید.

  • دکوراسیون داخلی دیوار پذیرایی

دیوارها در دکوراسیون داخلی نشیمن و پذیرایی نقش بسیار مهمی ایفا می کنند به نحوی که رنگ آمیزی و نوع پوشش آنها باید مطابق با قانون 10-30-60 و سبک معماری داخلی و متراژ کلی فضا باشد. به عنوان مثال اگر سبک مدرن داشته باشید دکوراسیون داخلی دیوار پذیرایی خلوت و بدون المان های تزیینی همراه با رنگ های روشن خواهند بود که دقیقا برعکس سبک کلاسیک است. همچنین موقعی که قصد رنگ آمیزی دیوارهای پذیرایی را دارید باید دقت داشته باشید که 60% کل فضا را به همراه سقف تشکیل می دهند و رنگ اصلی و هویت بخش پذیرایی است. بنابراین بر روی روحیه ساکنین تأثیر بسزایی دارد.

 دیوارها در دکوراسیون داخلی نشیمن و پذیرایی نقش بسیار مهمی ایفا می کنند

  • کفپوش پذیرایی

کفپوش در دکوراسیون داخلی هال و پذیرایی با انتخاب های زیادی همراه است. به عنوان مثال اگر سبک سنتی و ایرانی داشته باشید می توانید از فرش و گلیم استفاده کنید. اگر فرش انتخاب شماست حتما از رنگ های خنثی و روشن مثل فیلی و کرم استفاده کنید مخصوصا هنگامی که نقطه کانونی دکوراسیون پذیرایی هم نباشد. طرح های شلوغ جلوه خوبی نمی دهند و لبه های فرش هم بین 13 تا 45 سانتیمتر باید از دیوار فاصله بگیرند. اما اگر از کفپوش چوبی استفاده می کنید مخصوصا زمانی که سبک کلاسیک را می پسندید حتما باید به جنس چوب و چیدمان سایر وسایل دقت کنید چرا که پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به نقطه کانونی را دارد.

  • نورپردازی

دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی یقینا بدون نورپردازی اصولی مشکلات زیادی خواهد داشت. نورپردازی نه تنها برای دلگیر نشدن فضا بلکه برای مشخص شدن زیبایی و هنرمندی که در چیدمان دکوراسیون خرج کرده اید هم بسیار مؤثر است. اگر در طول روز هم نورگیری خوبی ندارید باید نورپردازی قویتر داشته باشید و حتی بر روی مکان نصب تجهیزات نوری، مدل و قدرت آنها هم برنامه ریزی کنید.

 دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی یقینا بدون نورپردازی اصولی مشکلات زیادی خواهد داشت

  • مبلمان

مبلمان برای دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی یک وسیله بسیار ضروری به شمار می رود هر چند از لحاظ کاربردی در برخی منازل بیشتر جنبه تزیینی پیدا می کند. ویژگی دیگر مبلمان این است که نقطه کانونی دکوراسیون پذیرایی است بنابراین باید بسته به سبک دکوراسیون پذیرایی مدل مناسب انتخاب کنید. مدل های ترکیه ای، مصری و یونانی و حتی سلطنتی برای سبک کلاسیک پذیرایی مناسب هستند. مبل های راحتی و مشابه آن برای سبک مدرن مناسب خواهند بود. کاناپه های چوبی که با سبک و طرح قدیم ساخته می شوند برای دکوراسیون پذیرایی بسیار مناسب هستند. دقت داشته باشید که رنگ مبلمان 30% کل فضا را اختصاص می دهد. اگر پذیرایی بزرگی دارید می توانید یک دست مبلمان نیز به صورت دکوراتیو بچینید.

  • آینه و کنسول

آینه و کنسول به شکل ترکیبی الزام آور نیستند اما برای اینکه دکوراسیون شیک و پسندیده ای داشته باشید و ذوق هنری خود را در چیدمان و تزیین به نمایش بگذارید بسیار کمک کننده خواهند بود. آینه و کنسول بیشتر در سالن راهرو منتهی به پذیرایی یا در کنار درب ورودی پذیرایی قرار داده می شود. اگر هم مایل به خرید نبودید می توانید دکوراسیون داخلی هال پذیرایی را با قرار دادن آینه بر روی دیوار بین پنجره ها یا به شکل تزیینی بر روی ستون ها تزیین کنید.

 آینه و کنسول به شکل ترکیبی الزام آور نیستند اما برای دکوراسیون شیک مناسب هستند اینکه دکوراسیون شیک مناسب هس

  • اکسسوری ها

برای دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی منزل، اکسسوری ها نیز اهمیت بالایی دارند چرا که بر روی چند برابر کردن زیبایی کلی دکوراسیون تأثیر زیادی دارند. از جمله این اکسسوری ها می توان به سبد، گلدان، آویزهای دیواری و غیره اشاره کرد.

  • دکوراسیون داخلی سقف پذیرایی

حتما می دانید که سقف هر خانه دیوار پنجم آن است به همین دلیل تقریبا اصول مشترکی دارند اما در نوع طراحی و تزیین و دیزاین با هم متفاوت هستند. سقف ها کمک می کنند که امکان پیاده سازی دکوراسیون داخلی پذیرایی ساده تا لوکس و لاکچری ساده تر باشد. با اینکه همیشه نگاه ها معطوف به سقف نیست اما خودبخود بر روی زیبایی فضا بسیار تأثیرگذار است. یکی از روش های رایج تزیین سقف پذیرایی، استفاده از تجهیزات نورپردازی مخفی مثل چراغ های مخفی توکار است. روش بعدی استفاده از کناف یا سقف کاذب پی وی سی و در نمونه های جدید، سقف های کاذب کشسان هستند که زیبایی، تنوع در طرح و مدل آنها بی نظیر است.

برای انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی سقف پذیرایی باید به این نکته دقت داشته باشید که به همراه رنگ دیوارها تا 60% فضا را به خود اختصاص می دهند بنابراین باید با در نظر گرفتن متراژ کلی فضای منزل و سبک دکوراسیون داخلی به سراغ رنگ های روشن یا تیره بروید. دکوراسیون داخلی پذیرایی شیک و زیبا فقط به داشتن وسایل گران قیمت و رنگ های فاخر نیست بلکه باید بتوانید بهترین المان ها را در جای مناسب استفاده کنید و رنگ آمیزی اصولی داشته باشید. از طرفی باید به ارتفاع سقف هم دقت کرد اگر سقف بلندی دارید از رنگ های تیره و در غیر این صورت رنگ های روشن مناسبتر هستند.

گچبری های سقف و تزیینات مشابه آن برای دکوراسیون لوکس پذیرایی توصیه می شود که برای اطراف محل نصب لوسترها، حاشیه دیوار و بخش هایی که به ورودی اتاق و راهروها منتهی می شوند استفاده می گردد.

 گچبری های سقف و تزیینات مشابه آن برای دکوراسیون لوکس پذیرایی

دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی

یکی از مهمترین سبک های طراحی ویلا و منازل مسکونی، سبک ایرانی یا سنتی است. اگر ویلای ایرانی یا سنتی دارید و به مرحله تعیین یک طرح دکوراسیون داخلی پذیرایی رسیده اید به این نکات توجه ویژه داشته باشید. برای اینکه بتوانید هویت سبک ایرانی و سنتی را در ویلا یا منزل مسکونی خود حفظ کنید و در عین حال با المان ها و اصول دکوراسیون جدید نیز هماهنگ باشید، رعایت این نکات الزامی هستند.

 مدل دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی

به طور کلی مدل دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی این گونه است که آثاری از سبک های مختلف در آن دیده می شود به عنوان مثال استفاده از رنگ های خنثی، آثار هنری و تابلوهای مختلف، مجسمه ها و وسایل تزیینی و دکوری همگی نشانه های ترکیب المان های سبک مدرن و کلاسیک در پذیرایی ایرانی است. دکور داخلی اتاق پذیرایی به سبک ایرانی با رنگ های طلایی، برنزی، سبز روشن، قهوه ای، زیتونی و امثال آن تزیین می شود.

استفاده از مبلمان سلطنتی، بوفه، کنسول و آینه به رنگ های قهوه ای و طلایی و پارچه های به رنگ روشن که دست دوزی شده یا دستباف هستند از دیگر ملزومات طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی است. چیدمان متقارن در دکوراسیون داخلی برای پذیرایی اصل بسیار مهمی است به عنوان مثال اگر طراحی پلان باز داشته باشید بخشی از پذیرایی با مبلمان و بخشی دیگر با میز و صندلی ناهارخوری به شکل متقارن تزیین گردد.

دکوراسیون داخلی پذیرایی خانه به سبک ایرانی با نورپردازی حرفه ای 

دکوراسیون داخلی پذیرایی خانه به سبک ایرانی با نورپردازی حرفه ای شناخته می شود مثل بکارگیری لوسترهای سقفی بزرگ و آویزهایی که به سقف های بلند وصل می شوند. نورپردازی در همه جای دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی به سبک مدرن دیده می شود که اعم از استفاده نورپردازی عمومی و تأکیدی است.

دکوراسیون داخلی پذیرایی مدرن

دکوراسیون داخلی مدرن اتاق پذیرایی یکی از محبوب ترین سبک های معماری برای دکوراسیون داخلی خانه ها به شمار می رود. سبک مدرن هم به دلیل سادگی و عدم پرداختن به جزئیات و در عین حال بسیار شیک و زیبا بودن و رویکرد کاربردی ساختن حداکثری فضا توانسته جایگاه بسیار محبوب تری نسبت به کل سبک های معماری داشته باشد. ما نیز به عنوان شرکت بزرگ ساخت ویلا در کشور اکثرا شاهد طراحی و ساخت در سبک مدرن هستیم و بی دلیل نیست که به طور مجزا و خاص به این مساله می پردازیم.

 دکوراسیون داخلی مدرن اتاق پذیرایی

رنگ دکوراسیون مدرن پذیرایی از بین رنگ های خنثی و پاستل انتخاب می شود که هم به بزرگتر نشان دادن و دلباز شدن فضا و جلوگیری از افسردگی کمک زیادی می کند و هم وسایل دکوری مثل بوفه و غیره برجسته تر خواهند شد. همچنین رنگ دیوارها با توجه به میزان نورگیری فضا نیز انتخاب می شود بنابراین اگر نورگیری عالی دارید یا طبق سبک مدرن از نمای شیشه ای و پانورامایی استفاده کردید رنگ تیره هم مانعی ندارد تا فضا خیلی سرد و بی روح نشود. 

نورپردازی و نورگیری در دکوراسیون داخلی پذیرایی مدرن بسیار مهم است تا جایی که توصیه شده پنجره ها بزرگ، پرده ها در عین حفظ حریم خصوصی تا حداقل میزان ممکن جلوی ورود نور را بگیرند، مبلمان مانع از ورود از طریق پنجره ها نشوند و غیره. مبلمان در سبک مدرن برای پذیرایی از نوع راحتی و بدون کنده کاری و ظاهر سفت و زمخت است. چیدمان مبلمان باید با محوریت رو به مرکز و به شکل دایره ای باشند و در عین مزاحم رفت و آمد نباشند. مدل های ال مانند بیشتر با سبک مدرن همخوانی دارند.

پرده ها در دکوراسیون داخلی پذیرایی مدرن در کنار انواع تزیینات داخلی ساختمان باید اهمیت داده شوند. رنگ پرده ها به همراه مبلمان 30% کل فضای شماست. مدل های ساده پارچه ها با رنگ های شاد و یا متضاد با رنگ دیوارها که به خوبی دیده شوند نکته بسیار مهمی است. کاغذ دیواری ها در دکوراسیون مدرن پذیرایی بیشتر از نوع مدل های سه بعدی هستند اما طرح های شلوغ ندارند. اگر برای کفپوش هم فرش انتخاب می کنید نباید دورتادور دیوارها را بپوشاند تا جایی که تا 45 سانتیمتر از دیوار فاصله پیدا کند و پایه های جلویی مبل روی آن باشند.

 دکوراسیون داخلی پذیرایی در طراحی ویلای مدرن

دکوراسیون داخلی پذیرایی در طراحی ویلای مدرن طرفدار رعایت اصول تقارن، تناسب و مقیاس و استفاده از عناصر طبیعت مثل گل و گیاهان است. همچنین می توانید تزیینات مختلف برای دیوار پشت تلویزیون انجام دهید تا به یک نقطه کانونی شیک تبدیل شود.

دکوراسیون داخلی پذیرایی کلاسیک

وقتی صحبت از دکوراسیون داخلی پذیرایی با کاغذ دیواری طرح شلوغ و رنگ طلایی و تزیینات زیاد می شود، دکوری و وسایل تزیینات زیاد در هر نقطه از هال و پذیرایی، رنگ های سنگین و تیره با پرده های فاخر، مجسمه ها و دکوری های فراوان به ناگاه سبک دکوراسیون داخلی پذیرایی کلاسیک در ذهن ما نقش می بندد. اما باید بدانیم ویژگی ها، نکات و اصول دکوراسیون داخلی پذیرایی کلاسیک محدود به این عوامل نیستند. 

همانطور که گفتیم سبک کلاسیک نقطه مقابل دکوراسیون هال و پذیرایی منزل است بنابراین اگر ویژگی های گفته شده را به خوبی مطالعه کرده باشید تا حد زیادی با این سبک آشنایی پیدا کرده اید. وجود نظم و جلوگیری از آشفتگی برای دکوراسیون داخلی پذیرایی کلاسیک بسیار مهم است بنابراین هر وسیله باید در جای خود باشد و طبق اصل تقارن و تناسب چیده شوند. به عنوان مثال روبروی مبلمان سلطنتی نباید یک میز ساده قرار بگیرد.

برای دکوراسیون داخلی پذیرایی کلاسیک توصیه می کنیم  

تزیینات دیوار و سقف تا جایی که به زیبایی بافت اصلی آن آسیب وارد نکند مانعی نخواهند داشت. برای این منظور می توان از کاغذ دیواری های مختلف و لاکچری با طرح های فاخر، تزیینات سقف با گچبری و کنده کاری های لوکس و لاکچری همراه با لوسترهای تزیینی و شکیل استفاده کرد. به همین دلیل گاهی از اوقات دکوراسیون لوکس پذیرایی را با سبک کلاسیک اشتباه می گیرند.

برای دکوراسیون داخلی پذیرایی کلاسیک توصیه می کنیم از مبلمان هایی استفاده کنید که دارای طراحی منحنی در فرم و شکل، رنگ های شکیل و فاخر در بدنه همراه با کنده کاری و منبت کاری های چوبی باشند. درخشندگی و براقی دکوراسیون کلاسیک پذیرایی فقط به خاطر نورپردازی گسترده نیست بلکه وسایل و المان های مختلف نیز براق انتخاب می شوند.

به دکوراسیون داخلی پذیرایی اهمیت زیادی بدهید 

بنابراین اگر به فکر طراحی ویلا کلاسیک هستید و می خواهید به دکوراسیون داخلی پذیرایی اهمیت زیادی بدهید حتما به این نکات و اصول گفته شده که مهمترین اصول سبک کلاسیک برای پذیرایی، هال و نشیمن هستند توجه ویژه داشته باشید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی سلطنتی

دکوراسیون داخلی پذیرایی سلطنتی شباهت بسیار زیادی با سبک کلاسیک دارد و اگر در توضیحات این سبک از دکوراسیون پذیرایی دقت کرده باشید عنوان کردیم که با سبک لوکس و لاکچری بسیار مشابه است. اگر به دنبال مجلل ترین دکوراسیون داخلی هال و پذیرایی منزل سبک سلطنتی و کلاسیک را انتخاب کنید. سبک سلطنتی در تمامی موارد مشابه با سبک کلاسیک با این تفاوت که هر چیزی در گران قیمت ترین حالت ممکن خود استفاده می شود. بسیاری از وسایل جنبه تزیینی دارند بدون اینکه کاربرد آنها یا شلوغ شدن فضا اهمیت داشته باشد.

  دکوراسیون داخلی پذیرایی سلطنتی می توان از رنگ های روشن ولی ترکیب شده با طلایی و نقره

برای دکوراسیون داخلی پذیرایی سلطنتی می توان از رنگ های روشن ولی ترکیب شده با طلایی و نقره، یا رنگ های متضاد استفاده کرد اما مهم زرق و برق و لوکس به نظر رسیدن کل فضای ساختمان است. مبلمان های سلطنتی گران قیمت تمام چوبی کنده کاری شده در پذیرایی سبک سلطنتی الزامی است. نورپردازی فقط با لوستر و چراغ های دیواری فاخر انجام می شوند که برای بولد کردن و برجسته سازی طرح و نقش های کاغذ دیواری ها کمک زیادی می کنند.

 دکوراسیون پذیرایی و حال سلطنتی با فرش های دستباف ابریشمی

دکوراسیون پذیرایی و حال سلطنتی با فرش های دستباف ابریشمی، کنده کاری و گچبری های هنرمندانه و استادانه در سقف و ستون ها به همراه تابلوهای فاخر هنری شناخته می شود. از کلیات ویژگی هایی که برای این سبک اشاره می کنند مشخص می شود که دکوراسیون داخلی پذیرایی سلطنتی برای خانه های با متراژ کم اصلا مناسب نیست.

دکوراسیون چوبی پذیرایی

دکوراسیون چوبی پذیرایی هم از آن دسته سبک های دکوراسیون پذیرایی جدید و شیک است که طرفداران خاص خودش را دارد و سعی می کند با استفاده از چوب کل فضا را تحت سلطه خود بگیرد. اما چطور دکوراسیون چوبی پذیرایی را باید پیاده سازی کرد؟

دکوراسیون چوبی پذیرایی 

یکی از راه های خلق زیباترین دکوراسیون پذیرایی با چوب این است که کفپوش های چوبی از جنس پارکت یا لمینت داشته باشید. استفاده از پی وی سی چوبی برای روکش کردن نیمی از دیوار که از روی قرنیزها شروع می شود، یکی از زیباترین و خلاقانه ترین  روش ها به شمار می رود هر چند قرنیزهای پذیرایی هم می توانند چوبی باشند.

مبلمان های چوبی به شکل کاناپه یا مبل های سلطنتی که دسته و پایه های چوبی بدنه کاملا مشخص همراه با کنده کاری و تزیینات مختلف است نمونه دیگری از دکور داخلی هال و پذیرایی از نوع چوبی است. با توجه به اینکه بخش های کلی دکوراسیون داخلی پذیرایی از جنس چوب انتخاب می شوند و رنگ تیره ای دارند، المان های تکمیلی و دکوراتیو باید از رنگ های مختلف انتخاب شوند تا در زیبایی بی نظیر محیط پذیرایی گم نشوند.

برای دیزاین سقف در دکوراسیون داخلی پذیرایی می توان از کناف های پی وی سی از جنس چوب استفاده کنید که در طرح و مدل های مختلف قابل اجرا هستند و با نورپردازی مصنوعی حرفه ای زیبایی زاید الوصفی پیدا می کنند. اگر ویلای چوبی و روستیک دارید و در دکوراسیون داخلی پذیرایی آن از پلکان های چوبی مارپیچ یا اسپیرال برای اتصال طبقات استفاده می کنید جنس پلکان بهتر است چوبی یا ترکیب چوب و شیشه باشد.

 جداسازی بخش های مختلف دکوراسیون شیک پذیرایی

برای جداسازی بخش های مختلف دکوراسیون شیک پذیرایی که از جنس چوب و المان های چوبی است می توانید از پارتیشن ها و پاراوان های چوبی استفاده کنید که قابلیت جابجایی هم دارند و به مراتب بهتر از دیوارچینی است چرا که اجازه عبور هم داده می شود و به شکل های تزیینی مختلف قابل استفاده هستند.

دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک

ایده برای دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک کمی دشوار است چرا که المان های تزیینی و دکوراتیو امروزی بسیار وسوسه انگیز هستند و شما باید با توجه به متراژی که دارید یا به طور کلی قید آنها را بزنید یا به صورت هوشمندانه و به میزان محدود به کار بگیرید. برای اینکه دکوراسیون داخلی ساده و شیک داشته باشید و بتوانید فضای کوچک خود را زیبا، بزرگ و دلباز نشان دهید به مهمترین نکات و اصول چینش فضای دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک عمل کنید.

از آینه ها برای بازتاب حداکثری نور از محیط بیرون و تجهیزات روشنایی استفاده کنید  

از آینه ها برای بازتاب حداکثری نور از محیط بیرون و تجهیزات روشنایی استفاده کنید تا فضای شما را بزرگتر و دلبازتر نشان دهد. برای اینکه دکوراسیون پذیرایی کوچک زیبا و شیک داشته باشید خودتان را از داشتن مبل های راحتی کم جا، کوچک و جمع و جور که به فرم ال مانند قابل استفاده هستند محروم نکنید. رنگ روشن برای مبلمان خانه های کوچک الزامی است.

برای اینکه متراژ کوچک دکوراسیون پذیرایی شیک خودتان را بزرگتر نشان دهید وسایل را بدون پایه انتخاب کرده و بر روی دیوار نصب کنید مثل تلویزیون. برای تزیین دیوار از کاغذ دیواری با رنگ های روشن، گرم و جسورانه استفاده کنید. طرح کاغذ دیواری ساده و زیبا و بدون طرح های شلوغ باشد. توجه کنید الگوهای عمودی سقف دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک را بلندتر نشان می دهند و الگوهای افقی فضا را دلبازتر می کنند.

دکوراسیون پذیرایی خانه های کوچک را با وسایل چند منظوره مثل مبلمان های تاشو و تخت شو، میزهای چند کاره و غیره پر کنید تا از فضای خود حداکثر استفاده را ببرید. به نورگیری هر چه بیشتر پذیرایی خانه اهمیت بدهید بنابراین پرده های زبرا که نور بیشتری از خود عبور می دهند و حریم خصوصی را به شکل عالی رعایت می کنند گزینه بهتری هستند. برای نورپردازی از لوسترهای کوتاه، نورهای مخفی در سقف و چراغ های با درجه روشنایی کافی بهره ببرید.

اصول و روش های تزیین در جدیدترین دکوراسیون داخلی پذیرایی 

طبق اصول و روش های تزیین در جدیدترین دکوراسیون داخلی پذیرایی برای فضاهای کوچک، رنگ این فضاها باید روشن و ترجیحا خنثی باشد. این رنگ ها برای دیوار و سقف الزامیست و با توجه به اینکه 60% فضا را تشکیل می دهند کافی هستند. بنابراین رنگ مبلمان، پرده و فرش یا به طور کلی کفپوش ها را می توان از بین رنگ های متضاد انتخاب کرد. بنابراین با این نکات می توانید دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک و نقلی خود را به بهترین شکل تزیین کرده و چیدمان وسایل را اصولی و درست پیش ببرید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل

دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل شکل که به نام های دکوراسیون دراز و باریک یا اتوبوسی شکل هم می شناسند یکی از چالش برانگیزترین مدل های دکوراسیون برای پذیرایی، هال و نشیمن است. از یک طرف باید بتوانید فرم کلی فضا را از حالت راهرو مانند و مستطیلی خارج کنید تا جذابیت آن حفظ شود و از یک طرف نوع تزیین و چیدمان باید به گونه ای باشد که افراد موقع رفت و آمد بین وسایل حرکت نکنند و مختل کننده زندگی نباشند. بنابراین برای دکوراسیون داخلی پذیرایی دراز و مستطیل شکل از ایده های زیر کمک بگیرید.

یک ایده برای دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیلی این است که وسایلی مثل میز ناهارخوری و مبلمان را در یک طرف قرار دهید تا یک سمت برای رفت و آمد آزاد باشد. اگر کفپوش از نوع فرش انتخاب می کنید بهتر است به سراغ ابعاد سفارشی سازی بروید تا مشکلاتی مثل پوشیده شدن کل فضای پذیرایی با فرش پیش نیاید. روش دیگر این است که میز غذاخوری را در وسط بگذارید و دورتادور آن را مبل بچینید چرا که شیوه چینش خطی امکان گفتگو را سلب می کند و نمی توان تماس چشمی مستقیم برقرار کرد.

  چینش ال مانند برای قرار دادن مبلمان در پذیرایی

اگر هر طور شده قصد دارید برای دکوراسیون داخلی پذیرایی دراز و باریک خود از مبلمان استفاده کنید چندین راه پیش روی شماست. روش اول استفاده از چینش ال مانند برای قرار دادن مبلمان در پذیرایی است. حتی می توانید از مبلمان نیم ست کمک بگیرید که به عنوان مثال می توان به مبل 2 نفره با 3 مبل تک نفره اشاره کرد. استفاده از مبل های ترکیبی مثل ترکیب سبک مدرن و کلاسیک هم ایده بعدی است تا برای دیوار با ابعاد بزرگتر از سبک کلاسیک و سلطنتی مبلمان و برای دیوار با ابعاد و عرض کوچکتر از مبل های راحتی مدرن کمک بگیرید.

اگر به فکر تزیین دیوار دکوراسیون داخلی پذیرایی با کاغذ دیواری هستید به هیچ وجه از طرح و الگوهای افقی که دیوار منزل را باریکتر و درازتر از حد معمول نشان می دهند استفاده نکنید. سعی کنید نقاط کانونی در سمت ضلع کوچکتر باشند تا با کمک المان های مختلف بتوان این قسمت از پذیرایی را بزرگتر نشان داد. به هیچ وجه هیچ گونه وسیله و المانی را به شکل خطی و اتوبوسی در دکوراسیون داخلی پذیرایی دراز و باریک قرار ندهید. المان های عمودی مثل تابلوها به تعدیل سازی فرم فضای پذیرایی کمک زیادی می کنند.

المان های عمودی مثل تابلوها به تعدیل سازی فرم فضای پذیرایی 

دکوراسیون داخلی پذیرایی مربع شکل

چیدمان و دکوراسیون داخلی پذیرایی مربع شکل به عقیده بسیاری از دکوراتورهای داخلی راحتتر از پذیرایی مستطیلی است ضمن اینکه در هر نوع خانه و ویلا با متراژ مشخص کاربرد دارد. با این حال برخی هم اعتقاد دارند به دلیل اینکه تمامی دیوارهای خانه از لحاظ ابعاد شبیه به هم هستند ایجاد نقطه کانونی دشوار است و اگر چیدمان به درستی صورت نگیرد در طولانی مدت دلزدگی ایجاد خواهد کرد.

برای اینکه دکوراسیون پذیرایی خانه شیک و با کلاس به نظر برسد باید در یک پذیرایی مربعی شکل هنگام چیدن مبلمان به محل قرارگیری درست آنها دقت کنید. به عنوان مثال مبل سه نفره حتما روبروی نقطه کانونی پذیرایی باشد و بقیه مبلمان بسته به نوع سبک دکوراسیون داخلی پذیرایی می توانند به شکل قرینه یا غیر قرینه در اطراف آن چیده شوند. برای انتخاب فرش در یک پذیرایی مربعی شکل دشوار است چون نباید تعادل را بر هم بزند به همین دلیل اگر فرش شما طرح شلوغ دارند سایر وسایل و اکسسوری ها باید ساده باشند و برعکس. به همین دلیل اکثر افراد برای اینکه دغدغه داشتن دکوراسیون داخلی پذیرایی شیک و زیبا را پیدا نکنند، از کفپوش های پارکت یا سرامیکی استفاده می کنند.

 کفپوش های پارکت یا سرامیکی

با توجه به اینکه یکی از مشکلات دکوراسیون داخلی پذیرایی مربع شکل بی استفاده ماندن گوشه های خانه است بنابراین سعی کنید با وسایل و اکسسوری های مناسب مثل گیاهان و گلدان ها، آینه های قدی یا شلف های دیواری برای کتاب ها و سایر وسایل مناسب این فضاها را پر کنید. برای اینکه جلوی یکدستی فضا را بگیرید روی دیوارهای یک سمت خانه از کاغذ دیواری با طرح و الگوی افقی استفاده کنید تا دیوارها را بزرگتر نشان دهد.

رنگ دکوراسیون داخلی پذیرایی مربع شکل به متراژ کلی فضا بستگی دارد. اگر فضای کوچکی دارید از رنگ های روشن در غیر این صورت برای فضای بزرگ از رنگ های تیره یا ترکیب شده با رنگ های روشن استفاده کنید. برای اینکه دکوراسیون داخلی پذیرایی ساده و شیک با فرم مربعی داشته باشید و یکنواخت به نظر نرسد هر قسمت از پذیرایی را با یک فرش شاخص، میز، مبلمان یا حتی پاراوان از یکدیگر جدا کنید و به تزیین آن بپردازید.

اگر پذیرایی مربع شکل شما پنجره نداشته باشد باید برای تزیین و نورپردازی مناسبتر که جلوی دلزدگی و افسردگی را می گیرد از راهکارهایی مثل نورپردازی حرفه ای، مبلمان به رنگ روشن، طراحی خلوت پذیرایی، استفاده از آینه و سطوح شیشه ای نسبتا زیاد، پرده های سرتاسری جهت القای حس پنجره داشتن و کمک گرفتن از رنگ های خنثی برای سقف و دیوارهای پذیرایی مربع شکل استفاده کنید.

رنگ های خنثی برای سقف و دیوارهای پذیرایی 

دکوراسیون داخلی پذیرایی ال مانند

دکوراسیون داخلی پذیرایی ال شکل چه در طراحی ویلا لاکچری و چه در سایر طراحی و سبک های داخلی رایج است و اساسا یکی از معروف ترین مدل های طراحی پذیرایی است. برای چیدمان و تزیین دکوراسیون پذیرایی ال مانند قبل از هر چیز ابتدا وضعیت کلی فضا را در نظر بگیرید. مثلا اینکه آشپزخانه در کجا قرار گرفته، ورودی های مختلف به فضای پذیرایی کدام هستند و چه تعداد و با چه موقعیتی هستند، کدام وسایل و قسمت ها را می توان به نقطه کانونی تبدیل کرد.

برای اینکه دکوراسیون حال پذیرایی ساده ال مانند شما مبلمانی که خریده اید را به بهترین شکل به معرض نمایش بگذارد، باید به این نکته دقت کنید که میز نهارخوری هم دارید یا خیر. اگر دارید می توانید با مبلمان و میز ناهارخوری کل فضای نشیمن را به دو قسمت مجزا تقسیم بندی کنید. برای این کار ضلع بزرگتر برای فضای نشیمن و ضلع کوچکتر برای قرارگیری میز نهارخوری است. اگر فضای بزرگی دارید این دو قسمت می توانند روبروی هم باشند و از مبلمان ال شکل بهترین استفاده را ببرید.

 دکوراسیون داخلی پذیرایی ال شکل 

اگر دکوراسیون داخلی پذیرایی ال شکل شما با آشپزخانه بزرگ طراحی شده نیازی به فضای نهارخوری در پذیرایی و نشیمن ندارید بنابراین می توانید بخش انتهایی پذیرایی را با یک شلف که چندین قفسه دارد تزیین کرده و در کنار آن میز و صندلی بچینید. برای رنگ آمیزی دکوراسیون داخلی پذیرایی ال مانند روش های مختلفی می توان انتخاب کرد. یک روش استفاده از رنگ های مونوکروماتیک برای همه دیوارها و روش بعدی استفاده از رنگ های متضاد برای دیوارهای با اضلاع متفاوت است.

بنابراین شما می توانید از رنگ های قرمز، آبی و یا زرد که جسورانه هستند و کنتراست زیادی دارند یا از ترکیب رنگ های نارنجی سوخته و آبی یا زرد و آبی و حتی سفید و سیاه استفاده کنید. اگر به دنبال یک دکوراسیون داخلی پذیرایی برای خانه های معمولی به فرم ال شکل هستید، رنگ های سبز ملایم، بژ و کرم و یا آبی روشن و حتی رنگ های خنثی مثل خاکستری مناسب خواهند بود.

گاهی اوقات دکوراسیون داخلی پذیرایی دایره ای را مشابه با ال مانند در نظر می گیرند چرا که شیوه چیدمان مبل در این حالت به شکلی است که هلالی و دایره ای به نظر می رسد و هدف این است که از گوشه های آن به بهترین شکل استفاده شود.

  دکوراسیون داخلی پذیرایی دایره ای را مشابه با ال

دکوراسیون داخلی پذیرایی اسپرت

یکی دیگر از انواع سبک و مدل های دکوراسیون داخلی پذیرایی، سبک اسپرت است. سبک اسپرت برای کسانی که عاشق ترکیب کردن المان های متضاد، تخطی از قوانین گفته شده و استفاده از آپشن های جسورانه هستند بسیار مناسب است. برای پذیرایی اسپرت می توانید از رنگ های بژ، گرم و جسورانه مثل نارنجی و حتی ترکیب تم های مختلف استفاده کنید و محدودیت ندارید تا زمانی که ابعاد فضا و تأثیر رنگ بر کوچکی و بزرگی آن را در نظر داشته باشید.

نورپردازی برای دکوراسیون داخلی پذیرایی اسپرت بیشتر به شکل مخفی و توکار است. نورگیری عالی فضا اهمیت زیادی دارد به همین دلیل از پرده های ساده استفاده می کنند. دیوارها و سقف با جدیدترین طرح و مدل های کاغذ دیواری و کناف تزیین می شوند و المان های دیواری تزیینی کمتر به چشم می خورند. استفاده از وسایل چند کاره برای صرفه جویی در فضا و به حداکثر رساندن کارآمدی الزامی هستند.

نورپردازی برای دکوراسیون داخلی پذیرایی اسپرت 

جمع بندی مطالب

دکوراسیون داخلی پذیرایی به دلیل اهمیت بالای آن در فضاهای خانه بسیار اهمیت دارد به نحوی که اشتباه در چیدمان و دکوراسیون پذیرایی نه تنها زیبایی کلی خانه و معماری داخلی آن را از بین می برد بلکه در مرتبط ساختن فضاهای گوناگون نیز اختلال ایجاد کرده و کارایی فضا را از بین خواهد برد.

دکوراسیون داخلی پذیرایی به همراه چیدمان و دیزاین آن با توجه به سبک معماری داخلی و همچنین طرح و مدل ها و فرم کلی طراحی آن انجام می دهند که ما مهمترین آنها را معرفی کردیم و برای هر کدام نکات و اصول کلیدی را توضیح دادیم. برای دریافت اطلاعات دقیق و چگونگی انجام و روند کار با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

سوالات متداول

اگر در این مورد سوالی دارید...
رایج ترین و پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی پذیرایی، سبک های مدرن و کلاسیک هستند.
فرم های غالب و رایج برای دکوراسیون پذیرایی، فرم های ال مانند، مستطیلی (دراز و باریک یا اتوبوسی) و مربعی شکل هستند.

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب