دکوراسیون داخلی اتاق خواب

دکوراسیون داخلی اتاق خواب براساس سبک های مدرن و کلاسیک و جنسیت مردانه و زنانه، دخترانه و پسرانه، کوچک و مستر باید طبق اصول و نکات و دستورالعمل های مشخص باشد.

 

 

اتاق خواب در هر خانه ای بهترین مکان برای پرداختن به کارهای شخصی، استراحت نمودن و برای دختران و پسران نوجوان، محلی برای انجام تکالیف شخصی و تفریحات مختلف است. بنابراین دکوراسیون داخلی اتاق خواب یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید به آن پرداخته شود. برخلاف باور برخی از والدین و صاحبان خانه ها، فراهم کردن وسایل مورد نیاز خودشان یا فرزندانشان به تنهایی باعث نمی شود که احساس خوبی داشته باشید بنابراین طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب ها طبق اصول و ضوابط و نکاتی که مطرح خواهیم کرد و همچنین براساس نوع کاربرد و سبک معماری حاکم بر خانه، بسیار حیاتی و مهم به شمار می رود. در ادامه ضمن پرداختن به این موضوعات چند نمونه دکوراسیون داخلی اتاق خواب نیز مشاهده خواهید کرد.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب براساس سبک های معماری

یکی از موارد بسیار مهمی که برای تزیین، چیدمان و حتی طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید به آن توجه کنید نوع سبک معماری خانه یا ویلای شماست. چه در طراحی خانه ویلایی و منزل و چه در طراحی آپارتمان اتاق خواب ها یکی از مهمترین قسمت های منزل هستند که براساس سبک معماری باید اصول آن را رعایت کنید. در ادامه با دقت این موارد را بررسی می کنیم:

• طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب مدرن

از مهمترین و معروفترین سبک های معماری، سبک مدرن است که ویژگی های جالب آن باعث شده همه عاشق این سبک باشند. برای دکور اتاق خواب طبق سبک مدرن باید به کارایی داشتن بخش های مختلف بیشتر از زیبایی اهمیت بدهید. به عبارت دیگر شما باید قید وسایل غیر ضروری و صرفا تزییناتی را بزنید تا به آرامش برسید ضمن اینکه فضای آزاد بیشتری هم خواهید داشت.

رنگ اتاق خواب در سبک مدرن به مایه های رنگ های خنثی مثل طوسی، خاکستری، سفید، کرم و کمی هم رنگ های زنده مثل زرد و قرمز و آبی نزدیک است. حتی می توانید به شکل مونوکروماتیک تنها از یک رنگ استفاده کنید. در سبک مدرن وسایل و بخش های مختلف خطوط صاف و مشخص دارند مثل آینه های مستطیلی یا مبلمان با خطوط صاف و شکسته.

داخل اتاق خواب مدرن باید به گونه ای طراحی شده باشد که نورگیری آن عالی باشد. وسایل پایه دار جایگاه ویژه ای دارند. با توجه به کارکردگرا بودن سبک مدرن وسایل چند منظوره مثل تخت خواب های تاشو بسیار مورد ستایش هستند که به نوبه خود باعث خلوت تر به نظر رسیدن و صرفه جویی در فضا هم می شوند. وسایل و چراغ های آویز بلند برای اتاق خواب مدرن پیشنهاد می شود. آثار استفاده از گیاهان و طبیعت در همه جا باشد مثل کاغذ دیواری طرح گل و گیاه یا گلدان کنار پنجره و غیره.

در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب باید به ایجاد یک عنصر شاخص یا نقطه کانونی در فضا اهمیت زیادی بدهید چرا که محلی برای جذب نظر هر بیننده ای است مثل لوستر در یک اتاق خواب. برای انتخاب کفپوش در دکوراسیون اتاق مدرن باید به کارایی آن با توجه به رفت و آمد زیاد و تناسب رنگی که با محیط داخلی اتاق برقرار می کند دقت داشته باشید. با توجه به اینکه فرش و قالیچه در سبک مدرن جایگاه مهمی دارند بنابراین سرامیک و سنگ در زیر آن گزینه عالی برای ویلا مدرن هستند.

استفاده از قاب و تابلو هنری و سپس اسپات لایت ها برای ایجاد نور تأکیدی از ویژگی های سبک مدرن برای اتاق خواب است.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب مدرن

• طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب کلاسیک

در تفاوت دکوراسیون کلاسیک و مدرن همین کافیست که بگوییم انعطاف پذیری سبک مدرن در معماری کلاسیک کمتر است و همه چیز به سمت تجملاتی بودن و لوکس شدن می رود. در اتاق خواب کلاسیک و سلطنتی وجود نقطه کانونی بسیار اهمیت دارد که معمولا باید در مرکز باشد و بهترین گزینه تخت خواب است. به همین دلیل دکور داخل اتاق خواب کلاسیک، تخت خواب ها بیشتر از هر چیزی جلب توجه می کنند.

دکوراسیون داخلی اتاق به سبک کلاسیک باید همراه با تقارن باشد تا نظم در همه جای آن به چشم بیاید. آینه های متعدد در وسایل مختلف مثل کمد دیواری، میز کنسول و بر روی دیوار، مجسمه های برنزی و پرده های سرتاسری از دیگر المان های مهم سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی اتاق خواب است.

طبق سبک معماری کلاسیک باید از رنگ های کرم، طلایی، هلویی، زیتونی، قرمز، نقره ای و قهوه ای برای دکوراسیون داخلی اتاق استفاده کنید. وسایلی که با چرم طبیعی ساخته شده اند و به پالت رنگی قهوه ای نزدیک است برای سبک کلاسیک بسیار مناسب هستند. کلیه وسایلی که برای اتاق خواب های کلاسیک ایرانی استفاده می کنید باید پر از طرح و بافت و الگوهای مختلف باشد که مهمترین آن پرده های اتاق خواب و فرش هستند.

در ویلا کلاسیک اتاق خواب ها نیز باید روشنایی بسیار زیادی باید داشته باشند که یا از طریق نورپردازی مصنوعی یا پنجره های بزرگ و سرتاسری تأمین خواهد شد. برای تزیین دیوارهای اتاق خواب کلاسیک ساده تا سلطنتی باید از کاغذ دیواری هایی که پر از طرح و نقش هستند استفاده کنید. لوسترهای بزرگ برای سقف بلند دکوراسیون اتاق خواب کاملا لازم است.

مورد بعدی که برای دکور داخل اتاق خواب کلاسیک باید به آن توجه داشته باشید نوع پارچه و بافت های مورد استفاده است. این پارچه ها باید از جنس مخمل، کتان و کرباس باشند. همچنین مهمترین متریال مورد استفاده برای سبک کلاسیک، چوب و سنگ است. برخلاف سبک مدرن تا دلتان بخواهد می توانید از وسایل تزیینی و اکسسوری های مختلف که صرفا جنبه زیبایی دارند و نه کاربردی، استفاده نمایید.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب کلاسیک

• طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب لاکچری

قبلا در مورد امکانات ویلاهای لوکس و لاکچری صحبت کردیم که در این ویلاها تمامی امکانات و تجهیزات پیشرفته جهت رفاه و آسایش حداکثری استفاده شده اند. دکور داخلی اتاق خواب لوکس و لاکچری باید با رنگ های برآمده از شکوه، جلال و عظمت تزیین شده باشد. بر همین اساس کنتراست رنگ های مختلف با رنگ مشکی و خاکستری و طلایی جلوه بسیار زیبایی به آن خواهند بخشید.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب لوکس و لاکچری باید تخت خواب بسیار شیک و مجهز داشته باشد. به عنوان مثال بالشتک های مخملی با رنگ های سلطنتی مثل بنفش و صفحه پشتی آینه ای و لوکس در پشت تخت خواب از گزینه های پیش روی شما هستند. وجود وسایل زیاد و اکسسوری های مختلف سبب شباهت دکوراسیون اتاق خواب رویایی، کلاسیک با سبک لاکچری شده است.

در لاکچری ترین خانه های جهان شاهد استفاده از سنگ مرمر و آنتیک و ترکیب آن با چوب در دکوراسیون داخلی اتاق خواب ها هستیم. همه چیز باید بیانگر شکوه و عظمت باشند. هدبوردهای تخت خواب باید بزرگ و با رنگ و طرح بندی سلطنتی باشند. تقریبا می توان گفت که اصول طراحی و چیدمان و تزیین دکوراسیون داخلی اتاق خواب کلاسیک، لوکس و لاکچری یکسان هستند با این تفاوت که در سبک لاکچری کلیه المان ها و وسایل بسیار گران قیمت انتخاب می شوند و هزینه بسیار بالایی برای طراحی آن در نظر می گیرند.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب لاکچری

• طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب به سبک بوهو

در طراحی خانه ویلایی حتما نام سبک بوهو، بوهمیان یا بوهمین را شنیده اید که مربوط به اقوامی از جمهوری چک و کولی های این منطقه است که بخاطر مهاجرت به مناطق مختلف سبک معماری خانه های خود را به دنیا معرفی کردند. اما چطور می توانید دکوراسیون داخلی اتاق خواب به سبک بوهمیان داشت. در این سبک می توانید از وسایل تزیینی مکرومه بافی استفاده کنید و وسایل قدیمی را به جای اینکه دور بریزید به شکل دیگری استفاده نمایید.

چیدمان وسایل دکوراسیون اتاق خواب به سبک بوهو پیرو نظم و قانون خاصی نیست و می توانید از طرح های غیر منتظره و نامتعارف استفاده کنید. بافت های طبیعی چوب به شکل قابل رویت، بافت های حصیری و پشمی، رنگ های گرم و روشن برای روتختی و بالش و پرده ها، استفاده از گل و گیاهان، پارچه های رنگی برای تزیین وسایل تنها بخشی از اصول سبک معماری بوهو هستند.

نورپردازی دکور داخلی اتاق خواب با آباژور، لامپ های ریسه ای و وسایل قدیمی روشنایی است. استفاده از رنگ های گرم و متمایل به قهوه ای که تداعی کننده خاک و چوب هستند مثل کرم، خاکستری، نارنجی، قهوه ای روشن در ترکیب با سبز یا آبی تیره بهترین نمونه قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی اتاق خواب بوهمیان به شمار می روند. تخت خواب ها بزرگ و دو نفره و از جنس چوب یا فلز فرفورژه ساخته می شوند. روتختی ها ضخیم و بزرگ و معمولا پشمی بوده و سرتاسر تخت را تا پایین می پوشانند.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب به سبک بوهو باید با فرش های چند طرح و رنگ پوشانده شود که بهترین گزینه طرح های سنتی، بافتنی، حصیری و لاکی هستند و حتی در برخی موارد وینتیج هم قابل استفاده است. در سبک بوهمیان اگر لازم باشد می توانید انواع سبک های معماری را به شکل تلفیقی در اتاق خواب استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب به سبک بوهو

• طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب مینیمال

در دکوراسیون اتاق مینیمال هدف بر این است که ساده گرایی و استفاده از حداقل ها صورت بگیرد. در دکوراسیون اتاق خواب مینیمال فضای خالی و آزاد اهمیت بسیار زیادی دارد به همین دلیل برخلاف سبک کلاسیک دیوارها پر از تابلوها و آثار هنری نیست و روی وسایل با المان های تزیینی چیدمان نشده است.

برای انتخاب ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون اتاق خواب، طرح های محدود و پالت رنگ خنثی مثل رنگ های ملایم و پاستیلی و سادگی در آنها بهترین گزینه است. المان ها و بخش های دیگر در اتاق خواب مینیمال دارای خطوط صاف و شکل های هندسی منظم است. رعایت هارمونی و تعادل در تمامی بخش ها برای یکدست به نظر رسیدن همه قسمت ها الزامیست.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب ساده یا مینیمال طرفدار ورود نور طبیعی است بنابراین می توانید از پنجره های بزرگ و بدون پرده یا از پرده های حریری ساده کمک بگیرید. نورپردازی باید به کمک نور تأکیدی بر روی هدبورد تخت و طرفین میز آرایش و قاب دیواری باشد. استفاده از کفپوش چوبی، پارکت و لمینت و چوب های نسبتا گران قیمت بخش دیگری از چیدمان منزل به سبک ایرانی است که در اتاق خواب ها نیز رعایت خواهند شد.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب مینیمال

ایده های دکوراسیون داخلی اتاق خواب 

چیدمان دکوراسیون داخلی اتاق خواب نه تنها باید براساس نوع سبک معماری بلکه براساس جنسیت و سلیقه افراد استفاده کننده نیز باشد. به همین دلیل دکوراسیون داخلی اتاق خواب پسرانه و دخترانه با کودک و والدین کاملا متفاوت است. در ادامه قصد داریم در این مورد به طور کامل صحبت کنیم:

• دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

دکوراسیون اتاق خواب پسرانه بزرگسال و نوجوان باید براساس سلیقه و نیازهای آنان باشد. به عنوان مثال تخت خواب های دو طبقه علاوه بر صرفه جویی در فضا برای پسران جذابیت دارد. رنگ اتاق خواب پسرانه نوجوان و بزرگسال معمولا براساس سلایق و تیپ شخصیتی آنان و علاقه ای که به شخصیت و کارتون ها و فیلم های مختلف دارند تعیین می شود. به همین دلیل رنگ آبی، زرد، طوسی و خاکستری از مناسبترین گزینه ها هستند.

یکی از مناسبترین سبک ها، دکوراسیون اتاق خواب اسپرت است که در آن از تزیین دیوار با پوستر و تصاویر و کاغذ دیواری های مرتبط تا وسایل و نوع بافت و روتختی را شامل می شود. نوع تخت خواب اتاق خواب پسرانه را می توان به شکل ماشین یا هر وسیله دیگری که مورد علاقه آنهاست انتخاب نمود. شخصی سازی اتاق خواب پسرانه می توان با تخته پین انجام داد.

دکوراسیون اتاق خواب پسرانه با میز مطالعه و کلکسیون های مختلف باید تزیین شود تا به سلیقه پسر شما نزدیکتر شود. سقف کاذب در اتاق خواب پسرانه با نورپردازی و حجم های تزیینی مختلف جایگاه بسیار مهمی دارد که انتخاب رنگ و تزیینات آن باید کاملا متناسب با سلیقه آنها باشد. ایجاد قفسه بندی برای صرفه جویی در فضای اتاق خواب پسرانه بسیار مهم است.

دکوراسیون اتاق خواب پسرانه

• دکوراسیون اتاق خواب دخترانه

اصول تزیین و چیدمان دکوراسیون اتاق خواب دخترانه بزرگسال و نوجوان در مقایسه با پسرانه تقریبا نقطه مقابل یکدیگر هستند. دختران تمایل دارند اتاق خواب خود را به روش های فانتزی و تصورات ذهنی خود تزیین کنند و وسایل با نظم و ترتیب زیادی چیده شده باشند.

رنگ دکوراسیون اتاق خواب دخترانه نوجوان به رنگ های پر انرژی و ملیح مثل صورتی، سبز تمایل بیشتری دارد. بالش های چند رنگ، پرده و پاف های سنتی که ترکیب چندین رنگ هستند از وسایل مورد علاقه دختران هستند. پرده اتاق خواب دخترانه در طرح و رنگ های متنوع و جذاب برای استفاده وجود دارد که باید متناسب با سلیقه آنها باشد. میز آرایش دخترانه بخش بسیار مهم دیگر اتاق خواب های دخترانه نوجوان و جوان است که باید با بخش بندی های مختلف فضای کافی برای قرارگیری وسایل متنوع را فراهم کند.

از قرار دادن شلف دیواری، کمد دیواری چند منظوره و وسایلی که فضای کافی برای قرار دادن وسایل مختلف دارند نباید غافل شد. اتاق خواب دخترانه وسایل بیشتری دارد و باید فضای کافی فراهم شود. استفاده از آینه، مبل و صندلی تاب دار در اتاق خواب دخترانه اهمیت زیادی دارد چرا که به زیبایی و آراستگی ظاهری اهمیت زیادی می دهند. نمونه ای از تصویر دکوراسیون داخلی اتاق خواب دخترانه جدید را مشاهده می کنید.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه

• دکوراسیون اتاق خواب مستر (Master)

در ابتدا باید گفت که اتاق خواب مستر به بزرگترین و مجهزترین اتاق خواب ویلاها و منازل مسکونی گفته می شود که عموما برای زوجین و والدین طراحی می شود. این اتاق ها معمولا به سبک معماری لوکس و لاکچری طراحی می شوند و تابع اصول و قوانین این سبک است.

برای دکوراسیون اتاق خواب والدین که به شکل مستر طراحی می شود، سرویس خواب معمولا از نوع کینگ یا کویین، دو پاتختی و هدبورد است. سرویس بهداشتی و حمام شامل وان و روشویی و سرویس های مجزاست. اتاق لباس با قفسه بندی های مشخص یا به شکل کمد دیواری با درب آینه ای قدی طراحی و ساخته می شود. میز آرایش بزرگ توکار و آینه های بزرگ و یا به شکل میز کوچک پایه دار تاشو در دکوراسیون اتاق خواب مستر الزامیست.

نیم ست با میز جلو مبلی و عسلی تا نیمکت دیواری کنار پنجره، صندلی راحتی دو نفره به همراه پاف کوچک، تلویزیون، استند گل، اکسسوری و تابلوهای هنری، انبار کوچک کالا و یخچال از دیگر وسایل ضروری است که باید در دکوراسیون داخلی اتاق خواب استفاده شوند. در ویلاها اتاق خواب مستر به تراس یا بهار خواب متصل است تا ویو جذابی داشته باشد و همچنین فضای رمانتیک دو نفره شکل بگیرد. نورپردازی به شکل حرفه ای در کنار نورگیری عالی اتاق از ارکان بسیار مهم دکوراسیون داخلی اتاق خواب مستر هستند.

دکوراسیون اتاق خواب مستر (Master)

• دکوراسیون داخلی اتاق خواب جوان

دکوراسیون داخلی اتاق خواب نوجوان و جوانان باید برای دورهمی های دوستانه و صمیمی آنها، مطالعه درسی، تفریحات و گیمینگ و کلیه تفریحات و علاقه مندی آنها مناسب باشد. ارتفاع سقف باید بلند باشد تا فضای اتاق بزرگتر نمایش داده شود و بتوان از چراغ های آویز و لوکس استفاده نمود. نوع سبک معماری اتاق خواب نوجوان و جوان بسته به سلیقه آنها تعیین می شود بنابراین سبک خاصی وجود ندارد.

پارتیشن بندی فضای اتاق خواب به قسمت های مختلف که به راحتی قابل تغییر است گزینه مناسبتری است. در دکوراسیون اتاق خواب پسر جوان و دختر جوان باید به استفاده حداکثری فضا، تخت خواب تاشو، فضای مطالعه، فضای مناسب برای نگهداری و ذخیره وسایل، صندلی های اضافی توجه ویژه داشت.

برای تزیین دکوراسیون داخلی اتاق خواب شیک جوانان و نوجوانان از کاغذ دیواری های پوستری، استیکر، تابلو و آثار هنری، ترکیب رنگ های روشن با شکل های هندسی مختلف استفاده شود. 

دکوراسیون داخلی اتاق خواب جوان

• دکوراسیون داخلی اتاق خواب عروس

دکوراسیون اتاق خواب عروس و داماد تقریبا متفاوت و بدون توجه به سبک معماری کلی خانه انجام می شود چرا که اکثرا پس از مدت نسبتا کوتاهی تغییر خواهد کرد. نورپردازی اتاق خواب عروس و رنگ آمیزی دیوار و بخش های مختلف آن باید با هدف گرم و صمیمی تر ساختن فضای آن باشد. رنگ اتاق خواب عروس و داماد تابع قوانین خاصی نیست و بیشتر به سلیقه ها مرتبط است با این حال رنگ آبی آسمانی، طوسی روشن، سفید، فیلی، قرمز و صورتی هم گزینه های خوبی هستند.

برای نورپردازی دکوراسیون داخلی اتاق عروس و داماد می توان از نورهای سقفی با تنالیته های رنگی ملایم و چراغ های ال ای دی با نور استاندارد استفاده کرد. لامپ های ریسه ای برای زیر کمد و تخت خواب برای ایجاد حس عاشقانه، نورپردازی کلیدها و سردرب ورودی، تزیین تراس و بالکن با نورپردازی اختصاصی از دیگر کارهایی است که برای تزیین دکوراسیون داخلی اتاق خواب باید انجام داد.

عروس و دامادها وسایل زیادی دارند بنابراین باید با طراحی کمد دیواری جادار و مناسب، تختخواب های جادار و کشویی، شلف و طبقات مختلف به منظم شدن فضا کمک کرد. آینه در دکوراسیون اتاق خواب عروس هم به صورت قدی، هم به صورت قرار گرفته شده بر روی درب کمد دیواری، میز کنسول و آرایش و دیواری باید وجود داشته باشد. اگر اتاق خواب کوچک باشد این آینه ها به بزرگتر نشان دادن آن کمک می کنند.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب عروس

• دکوراسیون داخلی اتاق خواب مردانه

برای دکوراسیون اتاق خواب ویلایی که متناسب با سلیقه و روحیات مردان و آقایان باشد بهتر است به استفاده از مبلمان و وسایلی روی بیاورید که شکل های هندسی، خطوط صاف و گوشه های مربعی شکل دارند. این خطوط و اشکال هندسی در وسایل باید با سقف و دیوارها نیز هماهنگ باشد. مبلمان سلطنتی که نشان دهنده قدرت و صلابت هستند برای اتاق خواب مردانه مناسبتر هستند.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب مردانه را با وسایل چرمی و پارچه های روشن تزیین کنید که بیشتر از هر چیزی مورد پسند آقایان است. تنها توجه داشته باشید رنگی که انتخاب می کنید باید ترکیب مناسبی داشته باشد معمولا رنگ های نسبتا تیره و گرم گزینه بهتری هستند.

میز مطالعه و صندلی راحتی، کمد دیواری کاربردی با طبقه های زیاد، تزیین دیوار با کاراکترهای مورد علاقه،  نورپردازی های نسبتا پیچیده و الگو مانند، ویو داشتن پنجره به سمت بیرون و لذت بردن از نور طبیعی و کمک گرفتن از عناصر طبیعی از پایه های مهم دکوراسیون داخلی اتاق خواب هستند.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب مردانه

• دکوراسیون داخلی اتاق خواب زن و شوهر

طبق اصول جدیدترین دکوراسیون داخلی اتاق خواب برای زن و شوهر باید به این مورد دقت داشت که محوریت دکوراسیون برخلاف کلیه موارد قبلی، محدود به جنسیت خاصی نیست و خلاقیت بیشتری به خرج دهید. به عنوان مثال استفاده از مبلمان های جمع و جور و تاشو که جنس آنها ترکیبی از چوب و چرم و پارچه های رنگی است گزینه خوبی هستند. کاغذ دیواری و تابلوهای دیواری سه بعدی با مایه های هنری و انتزاعی برای اتاق خواب والدین نیز مناسب است.

بافت و تکسچرهایی که برای دکوراسیون اتاق خواب پدر و مادر انتخاب می شوند باید ترکیبی از بافت نرم، زبر و زمخت باشد به عنوان مثال می توانید از مبلمانی استفاده کنید که بخش چوبی دسته و پایه مشخص است اما با رومبلی نرم پوشانده شده اند. تخت خواب نیز به همین شکل که با روتختی نرم و رنگی تزیین کرده اید.

شرکت ساختمانی که وظیفه طراحی و تزیین دکوراسیون داخلی اتاق خواب زن و شوهرها را بر عهده دارد باید به دنبال ایده های جدید و انرژی بخش باشند مثل استفاده از رنگ های شاد و پر انرژی که هر دو زن و شوهرها می پسندند.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب زن و شوهر

• دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک

طراحی دکوراسیون اتاق خواب نوزاد و کودک برای والدین اهمیت بسیار زیادی دارد و از طرفی بر روحیه و خلقیات آنها هم اثر می گذارد. هر چقدر اتاق خواب کودک و یا نوزاد شما حرفه ای تر طراحی شود و دکوراسیون آن تزیین شود ارتباط بهتری با آن برقرار می کنند، آسایش و آرامش بیشتری دارند و والدین هم کمتر اذیت خواهند شد.

در تهیه سرویس خواب حتما به این مورد دقت کنید که کودک یا نوزاد شما در سن رشد قرار دارد و بنابراین باید سایزی انتخاب کنید که تا چندین سال بتواند استفاده کند. رنگ اتاق خواب نوزادتان را از همین حالا متناسب با جنسیت او انتخاب کنید و برای این کار توصیه می کنیم نکات و اصول دکوراسیون داخلی اتاق خواب پسرانه و دخترانه را که ابتدای مطلب اشاره کردیم مطالعه کنید.

نورپردازی مناسب و غیر مستقیم، نورگیری عالی و استفاده از المان های طبیعی برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب نوزاد و کودک اهمیت بالایی دارد. وسایل و لوازمی که انتخاب می کنید باید بافت نرم داشته باشند. تنوع رنگ بسیار مهم است تا همه چیز یکنواخت و حوصله بر به نظر نرسند. اگر قرار است از تاب های آویز که بین چارچوب درب قرار می گیرند، وسایل آموزشی و فضای مخصوص برای نشان دادن خلاقیت استفاده کنید حتما در دکوراسیون اتاق خواب کودک در نظر داشته باشید.

دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودک

اصول و نکات دکوراسیون داخلی اتاق خواب

برای اینکه خاص ترین دکوراسیون اتاق خواب را داشته باشید، باید علاوه بر در نظر گرفتن جنسیت و افرادی که قرار است از آن استفاده کنند، به همراه دخیل کردن سبک معماری، به نکات و اصول کلی آن هم دقت و توجه ویژه داشته باشید. در ادامه به صورت مختصر و مفید نکات و اصول دکوراسیون داخلی اتاق خواب را آموزش می دهیم که در بین تمامی دسته بندی های گفته شده مشترک هستند:

• هر چقدر دکوراسیون یک اتاق خواب ساده تر و فارغ از پیچیدگی و بهم ریختگی باشد اثر بهتری بر روی اطرفیان خواهد گذاشت

• در انتخاب رنگ اتاق خواب به سبک معماری کلی خانه، جنسیت، سن افراد، سلیقه و خواسته آنها و کوچکی و بزرگ آن دقت داشته باشید. روانشناسی رنگ به شما کمک می کند در سریعترین زمان به جواب خود برسید. گروه معماری آد در این زمینه می تواند مشاوره تخصصی بدهد.

• در دکوراسیون اتاق خواب ایرانی مبلمان آن است که از تخت خواب و میز پاتختی گرفته تا مبل راحتی که در گوشه اتاق قرار می گیرند. نوع مبلمان بسته به سبک مدرن یا کلاسیک انتخاب می شود و اندازه و طرح آن براساس سن و جنسیت باید باشد.

• در دکوراسیون داخلی کمد دیواری اتاق خواب به عنوان بخشی که هم در فضای شما صرفه جویی می کند و هم به منظم و یکدست نشان دادن اتاق خواب کمک خواهد کرد اهمیت بالایی دارد. کمد دیواری مخصوصا برای اتاق خواب های کوچک معجزه دکوراسیون داخلی است که بهتر است با طبقات و بخش بندی های مختلف همراه باشد.

• در دکوراسیون داخلی سقف اتاق خواب نیز اهمیت بالایی دارد به همین دلیل در بسیاری از خانه ها برای تزیین آن از سقف های کاذب، کشسان و یا کناف همراه با نورپردازی تزیینی استفاده می کنند.این نوع سقف ها به ما اجازه می دهند تا هر نوع سبکی را به کمک رنگ آمیزی و تغییر طرح با طراحی سقف تطبیق دهیم.

• اتاق خواب صرفا برای خواب و استراحت نیست بنابراین باید فضای مشخص برای مطالعه هم در نظر بگیرید که گاهی اوقات با یک مبل راحتی همراه خواهد شد.

• تزیین شلف و پای پنجره ها با گلدان ها و فلاورباکس های گوناگون ایده بسیار خوبی است تا سرزندگی، شادابی و نشاط به محیط تزریق شده و پیوند با طبیعت رقم بخورد.

• اگر به فکر ایجاد دکوراسیون داخلی اتاق خواب چوبی هستید بد نیست بدانید که مناسبترین سبک های معماری، روستیک یا روستایی و کلاسیک هستند. اتاق خواب های چوبی عایق سرما و گرمای خوبی هستند، در برابر عوامل مکانیکی و ضربه مقاومت خوبی دارند، امکان پرداخت سطحی و رنگ کاری و کنده کاری برای رسیدن به رنگ و طرح دلخواه به راحتی وجود دارد و با هر نوع سبک دکوراسیون اتاق خواب تطبیق پیدا می کند.

اصول و نکات دکوراسیون داخلی اتاق خواب

• لوازم روشنایی و نورپردازی را باید با نورگیری مناسب به حداقل برسانید. اگر تخت شما با زمین فاصله دارد نورپردازی زیر تخت جذاب به نظر می رسد. تزیین دور آینه ها با لامپ ریسه ای، تزیین دیوار به شکل ریسه لامپ و طناب مانند برای آویزان عکس های یادگاری و موارد این چنینی برای تزیین دکوراسیون داخلی اتاق خواب ضروری به نظر می رسند.

• نوع کفپوش اعم از چوبی یا فرش و قالیچه برای دکوراسیون اتاق خواب بدون تخت خواب اهمیت زیادی دارد. اگر تخت خواب داشته باشید چون اکثریت فضای شما را می گیرد کفپوش ها که عموما از جنس چوب یا سرامیک هستند به همان حالت رها می شوند اما اگر برای دکور اتاق خوابی که تخت خواب ندارد باید با فرش مناسب که طرح و نقش مدرن و کاملا بروز دارد کفپوش را بپوشانید.

• اگر به شخصیت های مختلف علاقه مند هستید یا در فرزندان خودتان می بینید می توانید از کاغذ دیواری یا پوستر دیواری متناسب با آن استفاده کنید

• برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک نه تنها باید از رنگ های روشن و پالت های رنگی خنثی استفاده کنید بلکه آینه ها مخصوصا از نوع قدی هم کمک زیادی می کنند. دکور اتاق خواب کوچک باید به دور از هر گونه شلوغی باشد. طرح های عمودی برای بلندتر نشان دادن سقف اتاق خواب و طرح های افقی برای دلبازتر شدن فضا لازم هستند.

• برای داشتن دکوراسیون داخلی اتاق خواب خفن کافیست روتختی را از لحاظ تم و رنگ با پرده، تختخواب، مبلمان و رنگ دیوارها و طرح آن ست کنید که تمامی این موارد تأثیر گرفته از سبک معماری و روحیه افراد است.

• طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب با کاغذ دیواری در ابتدا باید با توجه به مساحت و متراژ انجام شود چون تعیین کننده نوع طرح، الگو و رنگ آن است. برای اتاق خواب های کوچک از رنگ روشن و برای اتاق خواب های بزرگ می توان از رنگ تیره برای کاغذ دیواری استفاده نمود. همچنین طرح های عمودی برای بلندتر نشان دادن سقف و طرح های افقی برای بزرگتر نشان دادن فضای اتاق استفاده می شود. جنس و مدل کاغذ دیواری هم بستگی به سلیقه و روحیات شخصی افراد دارد.

• ایجاد نقطه کانونی برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب حرفه ای کمک می کند تا چشم هر بیننده ای به سمت المانی که شما مدنظر دارید جلب شود. در یک اتاق خواب بهترین نقاط کانونی می توانند اتاق خواب، پرده ها و یا مبلمان باشند.

• تعبیه فضای مخصوص تعویض لباس با رنگ و طرح و مدل مناسب نکته بسیار ظریفی است که اغلب فراموش می کنند. این نوع فضاها کمک می کند تا اتاق خواب به مکانی کاربردی تر و مدرن تر تبدیل شود.

• در دکوراسیون اتاق خواب توصیه می کنیم نهایتا از سه ترکیب رنگی مختلف استفاده کنید که مهمترین آن 60% کل فضا شامل دیوار و سقف و کف را به خود اختصاص می دهد. رنگ دوم 30% که شامل تخت و پرده ها هستند و رنگ سوم جنبه تأکیدی برای برخی المان ها دارد.

بنابراین برای دکوراسیون داخلی اتاق خواب فرزند و والدین و دختران و پسران طبق سبک های معماری باید به این نکات هم توجه کنید. توجه داشته باشید که اتاق خواب ها محل استراحت، کار و فعالیت و انجام تسک های شخصی گوناگون است بنابراین علاوه بر آرامش باید آسایش و راحتی شما را نیز فراهم کند. به همین دلیل انواع ایده های دکوراسیون اتاق خواب را با شما به اشتراک گذاشتیم.

قیمت دکوراسیون داخلی اتاق خواب

قیمت دکوراسیون داخلی اتاق خواب

تیم معماری و طراحی آد با در اختیار دشتن تیمی از مهندسین، معماران و طراحان مختلف توانسته مدیریت ساخت  طراحی کلیه مراحل را بر عهده بگیرد. بنابراین شما می توانید با خیالی آسوده صفر تا صد دکوراسیون اتاق خواب خود را با هر هدفی که دارید به ما بسپارید.

همچنین خدمات نظارت بر اجرای کار مهندسین نیز قابل انجام است و می توانید از خدمات مشاوره ای ما نیز کمک بگیرید. هدف ما این است که طبق استانداردها و اصول جهانی بهترین دکوراسیون داخلی اتاق خواب را داشته باشید. هزینه نهایی بستگی به متراژ، سبک معماری، جنسیت افراد و درخواست های کارفرما خواهد داشت.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

سوالات متداول

اگر در این مورد سوالی دارید...
سبک های مدرن، کلاسیک، لوکس و لاکچری، مینیمال، فانتزی و اسپرت، از رایج ترین سبک های معماری برای تزیین دکوراسیون داخلی اتاق خواب هستند.
انتخاب نوع رنگ و ترکیب آن با پالت های مختلف بستگی به جنسیت افراد و سن آنها، کوچکی و بزرگی ابعاد، میزان نورگیری و سلیقه شخصی بستگی دارد و نمی توان یک ترکیب رنگی خاص توصیه کرد.
سبک های مدرن و کلاسیک پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون اتاق خواب هستند. در سبک مدرن کاربردپذیری ارجح بر زیبایی است و برخلاف سبک کلاسیک وسایل تزیینی به کار نمی روند.
توجه به رنگ، بافت و استراکچر کلی، نقطه کانونی، نورگیری و نورپردازی عالی و ایجاد حس آرامش و آسایش و راحتی در همه جای اتاق خواب اهمیت بسیار بالایی داشته و از مهمترین نکات به شمار می روند.

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب