طراحی داخلی

از همین بخش خدمات طراحی داخلی

طراحی داخلی

چرا طراحی داخلی 

توجه به طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون مطلب بسیار مهم و ضروری است که باید به عنوان یک علم درآمیخته با هنر مورد تحقیق و مطالعه قرار گیرد. چراکه بدون شک فضایی آرام و دل انگیز برای استراحت می تواند کمک بسیارخوبی به حفظ تعادل ذهنی و آرامش روحی ما کند.

در این مقاله قصد داریم به ساده ترین تعریف ممکن، مطلبی کوتاه در رابطه با طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی ،شرح داده و شما را با برخی ویژگی ها و مهارت های طراحان داخلی آشنا کنیم. 

طراحی داخلی به سبک مدرن
نمونه ای از طراحی داخلی ویلای سفید توسط گروه معماری آد

 

در ادامه به توضیح موارد پرداخته میشود:

تعریف طراحی داخلی 

به چه کسی طراح داخلی میگویند

وظایف طراح داخلی چیست

دکوراسیون داخلی چیست

قوانین طراحی داخلی چیست 

 

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی یا (Interior design)، هنر یا پروسه طراحی فضاهای داخلی است که بیشتر فضاهای بیرونی یک اتاق یا ساختمان را شامل می‌شود. انجام طراحی داخلی فقط برای خانه های بزرگ و لوکس نیست، بلکه برای تمامی خانه ها با هر نوع درآمدی میشه انجام داد. درواقع طراحی داخلی، هنر و علم درک رفتار افراد است، تا به خلق فضاهای کاربردی داخل یک ساختمان منجر شود.

در این که شما فرد با سلیقه ای هستید شکی نیست اما طراحان داخلی، تخصص و استعدادو ویژگی های خاصی برای به اجرا در آوردن نظر کارفرما به بهترین نحو دارند. با مراجعه به طراحان داخلی و دکوراتورها از هزینه های اشتباه و وقتگیر جلوگیری کنید و از زیبایی دکوراسیون منزل تان مطمئن باشید.

درواقع هدف اصلی طراحی داخلی، بهینه سازی فضا در کنار زیبایی آن است که با رعایت کردن یکسری از اصول، بایدها و نبایدها فضایی مملو از آراستگی و راحتی را به ارمغان می آورد. طراحی داخلی، فرآیند طراحی کامل نمای داخلی یک فضا، با در نظر داشتن مواردی مثل طراحی کف، پنجره‌ها، درها، دیوارها، نورپردازی، اثاثیه و دیگر بخش های آن است. 

میتوان اینطور گفت که طراحی داخلی، ترکیبی از هنر و مهندسی است و هدف از هنر طراحی داخلی، معمولا برای فراهم کردن محیطی راحت و از منظر زیبایی‌شناسی دلپذیر است که بتواند انتظارات کار فرمارا  را برآورده ‌کند.

طراحی داخلی ویلای نت (دفتر معماری آد)
نمونه از نور پردازی زیبا در طراحی داخلی ویلا

 

به چه کسی طراح داخلی میگویند

اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که طراح داخلی باید از مهارت کافی برخوردار باشد تا محیط داخلی که خلق می‌کند؛ کاربردی، ایمن و منطبق با کدهای ساختمان، قوانین و نیازها باشد. تحقق این ویژگی‌ها در گرو انتخاب مبلمان و اعمال دانش طراحی جهت بهبود نقشه ساختمان، رنگ،بارهای اشغالی و قواعد طراحی بادوام قرار می‌گیرد.یک طراح داخلی باید آگاهی خوبی نسبت به رشته های دیگر از جمله معماری، دکوراسیون و ... داشته باشد.

 

وظایف طراح داخلی

درادامه با برخی از وظایف طراح داخلی آشنا میشوید:

ملاقات با کارفرما برای آگاهی از نیازها و نظرات آنها

ایجاد طرح هایی مطابق با نیاز، بودجه و نوع ساختمان کارفرما

تهیه و آماده سازی طرح اولیه برای نشان دادن به کارفرما

مشاوره دادن به کارفرما در خصوص رنگ ها،جنس پارچه ها، وسائل و مبلمان

ایجاد طرح های نهایی و رندرگیری با کمک برنامه های روزدنیا 

تعیین کردن زمان بندی و تخمین هزینه های پروژه

تهیه مبلمان، پارچه ها، کف پوش ها و پوشش دیوار ها در صورت لزوم

نظارت بر نصب و اجرای دقیق و صحیح طرح ها

بازدید از پروژه

نکته ای که میتوان به آن شاره کرد این است که بیشتر طراحان داخلی، معمولا افرادی را برای انجام کارها در ساختمان ها استخدام می کنند و خود بر آنها نظارت دارند.

طراحی داخلی زیبای ویلای یار(دفتر معماری آد)
دکوراسیون داخلی اتصالی است بین دو علم معماری و طراحی داخلی

 

دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی دکوراسیون داخلی اتصالی است بین دو علم معماری و طراحی داخلی. این رشته مانند علم معماری با ساختمان و عناصر اجزاء تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و همانند طراحی داخلی بر فضای داخلی تمرکز دارد.به صورت کلی هم علم دکوراسیون داخلی یعنی هماهنگ سازی اشیا برای به جلوه درآوردن رنگ ها اثاثیه در یک اتاق یا ساختمان به صورت خاص و هنرمندانه.

 

قوانین طراحی داخلی چیست ؟

میدانید که طراحی داخلی یکی از شاخه های معماری می باشد. میتوان گفت بهترین طراحی داخلی را ساختمان هایی تشکیل می دهند که میان عناصر تشکیل دهنده شان ناهمخوانی وجود نداشته باشد.

به دلیل پیشرفت روز افزون علم و پیچیدگی تکنولوژی ممکن نیست یک طراح یا معمار بتواند در تمام جنبه های ساختمانی و برنامه ریزی متخصص باشد، به همین دلیل ضروری است که متخصص ها به صورت گروهی و در ارتباط با یکدیگر با دانش کافی در جهت رسیدن به هدفی مشترک همکاری کنند،در این صورت است که معمار میتواند بر روی طراحی کلی بنا تمرکز کند و طراح داخلی هم به جنبه های دقیق مقیاس طراحی، زیباشناسی خاص و کاربردی و پرسش های روانشناختی و شخصیت و ویژگی فضا بپردازد. 

طراحی داخلی زیبای پروژه نت(دفتر معماری آد)
نمونه ای از استفاده پله های مدرن و زیبا در طراحی داخلی

راساس معنی درج شده در لغت نامه آکسفورد، دکوراسیون داخلی عبارت است از: «هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه». بر این اساس همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزل‌ مان فکر می‌کنیم، درواقع داریم کار یک دکوراتور را انجام میدهیم. با همه این توضیحات، طراحی و دکوراسیون داخلی مانند سایر هنرها، دارای سبک و ریزه ‌کاری‌های متفاوتی است که براساس سلیقه ‌ها و نیازهای کارفرما، دستخوش تغییرات می‌شود. 

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند