طراحی ویلا

طراحی ویلا و ساخت ویلا باغ‌ها در زندگی شلوغ و شهری امروزی برای جدایی از این فضا و پیوند خوردن مجدد افراد با محیط بکر و آرام طبیعت تبدیل به یک ترند و تسلی بخش ذهن و خاطر شده است. اما طراحی خانه ویلایی به سبک های متفاوت از جمله ویلای مدرن و کلاسیک ، باید براساس یکسری اصول، ضوابط و استانداردهای معماری انجام گیرد که شامل طراحی اصول محوطه، فضای داخلی و خارجی، امکانات رفاهی و ویژه است.
از همین بخش خدمات طراحی ویلا

طراحی ویلا

خدمات طراحی ویلا توسط شرکت معماری آد

چرا نیاز به طراحی ویلا  اهمیت پیدا می کند

اگر قصد ساخت ویلا دارید باید در کنار مشخص کردن سبک و مدل طراحی، به ویژگی‌های زیادی دقت داشته باشید که شرکت‌های حرفه‌ای در این زمینه نسبت به رعایت تمامی آنها تسلط دارند. در ادامه به اصول و ضوابط طراحی ویلا و هر آنچه که در مورد آنها نیاز دارید خواهیم پرداخت.
امروزه شاهد گسترش ساخت و طراحی ویلا در مناطق خوش آب و هوا هستیم. بنابراین دیزاین ویلا در سبک های متنوع و متناسب با اقلیم منطقه، انجام می شود. این مقوله نیازمند به کارگیری خلاقیت، هنر و ذوق است تا در نهایت منجر به طرح و پلانی ایده آل، زیبا و در عین حال کاربردی شود.
از آن جایی که امروزه با گسترش شهرنشینی و آپارتمان نشینی مواجه هستیم، بسیاری از افراد به دنبال آن هستند تا ساعاتی را در حومه و اطراف شهر بگذرانند و در مکانی دنج و آرام و به دور از دغدغه، به استراحت بپردازند. از این رو طراحی ویلا،  بسیار مورد توجه قرار گرفته و شرکت های طراحی ویلا، طرح های متنوع و وسیعی را در اختیار کارفرمایان و مشتریان قرار می دهند.

 
امروزه طراحی ویلاها در سبک های مختلف و متنوعی انجام می شود.
ویلای سپیدار، نمونه ای از طراحی ویلا که توسط دفتر معماری آد انجام گردیده است.
 

اصول و ضوابط طراحی ویلا

اصول و استانداردهای طراحی ویلا مشخص می‌کنند که در دکوراسیون داخلی و خارجی باید به چه مواردی دقت ویژه داشت. در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم:

•رنگ فضای داخلی ویلا:

نوع طراحی داخلی فضای ویلا مشخص کننده نوع رنگی است که باید برای آن انتخاب شود. حتی باید دقت کرد رنگ‌های انتخاب شده فضای داخلی با نوع طراحی نمای ویلا هماهنگ باشند. به همین دلیل عمدتا رنگ‌های خنثی برای متریال‌های ساخت نمای بیرونی و فضای داخلی استفاده می‌شوند که با هر نوع رنگ دیگری به راحتی هماهنگ شده و به زیباسازی آن کمک می‌کند. طبق این اصل شاهد هستیم که ویلاها عمدتا به رنگ‌های روشن و خنثی هستند.

•نورپردازی:

در اینجا ما صحبت از نوع تجهیزات روشنایی نمی‌کنیم بلکه منظور ما در مرحله طراحی است که شرکت‌های حرفه‌ای در این زمینه به خوبی مطلع هستند که هر قسمت از ویلا نیاز به کدام مدل از نورپردازی عمومی، تأکیدی و کاری دارند. حتی در مرحله طراحی حیاط ویلا باید محل نصب چراغ‌های محوطه در بخش‌های مختلف، محل نصب چراغ‌های دیواری برای نمای ویلا، چراغ‌های محل رفت و آمد و مدل‌های سردری و آویز مشخص گردند.

 

•الگو و بافت:

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در طراحی ویلاهای شیک اهمیت بالایی دارد، توجه به الگو (Pattern) و بافت (Texture) است. الگو و بافت باید در فضای بیرونی و نما و فضای داخلی هماهنگ باشند و از یک سبک و فرم یکسان تبعیت کنند. برای این منظور انتخاب نوع متریال برای ساخت دیواره‌ها و کف، محل قرارگیری اشیای تزیینی و سایر موارد باید براساس الگو و بافت انتخاب شده باشد.

 

طراحی پنجره ویلا:

طراحی پنجره ویلا به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های نمای بیرونی اهمیت بسیار زیادی دارد. با توجه به اینکه گرایش امروزی افراد در استفاده از پنجره، استفاده از پنجره‌های چند جداره است و شرایط نصب فریم‌های آلومینیومی کاملا متفاوت از فریم‌های فلزی است باید در طراحی به این مسأله توجه شود. از طرفی باید به شمالی و جنوبی بودن محل نصب و تعداد آنها توجه داشت تا نورگیری ساختمان لطمه نبیند. در طراحی ویلاهای خاص از حالت پانوراما که به نصب شیشه‌های سرتاسری از کف تا سقف اشاره دارند (معروف به پروژه طراحی ویلا شیشه ای) استفاده می‌کنند که در مرحله طراحی باید لحاظ شود.

 

•فضای ذخیره سازی:

در کنار المان‌های تزیینی و زیباسازی باید به المان‌های کاربردی نیز در طراحی ویلا توجه ویژه داشت. به همین دلیل در اکثر ویلاهای امروزی فضایی برای ذخیره سازی و انباری در آشپزخانه و یا طبقات پایینی در نظر می‌گیرند. این فضاها برای ذخیره سازی مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، وسایل متفرقه و غیره به کار می‌روند. با اینکه شاید این بخش‌ها چندان مهم به نظر نرسند اما در جلب رضایت صاحبان ویلا تأثیر بسزایی دارند.

•بخش‌بندی‌های اصولی در دکوراسیون داخلی:

طراحی ویلا حرفه‌ای به مدل‌هایی از طراحی می‌گویند که در آن المان‌های مختلف در فضای جداگانه قرار گرفته باشند تا آسایش و آرامش ساکنین را فراهم کند. 

سالن ناهارخوری؛ باید مجزای از فضای آشپزخانه و در محلی مخصوص با نورگیری مناسب باشد. طراحی سالن غذاخوری باید به گونه‌ای باشد که فضای کافی برای قرارگیری میز ناهارخوری، صندلی و قرارگیری المان‌های تزیینی و نورپردازی حرفه‌ای وجود داشته باشد.

اتاق ‌خواب‌ها؛ المان بسیار مهم دیگری هستند که در طراحی ویلاها مخصوصا ویلاهای کوچک باید به آن توجه شود. اتاق‌خواب‌ها محل استراحت و آرامش ساکنین هستند. بنابراین باید فضای کافی برای قرارگیری تخت خواب، مبلمان، وسایل و تجهیزات روشنایی، کمد دیواری، بالکن یا تراس برای طراحی ویلای دوبلکس، حمام و سرویس بهداشتی داخلی و غیره در نظر گرفته شود.

آشپزخانه؛ به عنوان قلب دکوراسیون داخلی و محل انجام فعالیت‌های مهم باید در طراحی ویلای زیبا و حرفه‌ای از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد. آشپزخانه‌های ویلا به صورت اپن همراه با جزیره طراحی می‌شوند. در طی چند سال اخیر آشپزخانه‌هایی با دو جزیره هم مد شده‌اند که بسته به سلیقه صاحبان ویلا می‌توان در طراحی لحاظ نمود. در کنار این موارد باید در طراحی آشپزخانه ویلاها به محل دقیق قرارگیری کابینت‌ها، سینک، ماشین‌های ظرفشویی و لباسشویی، یخچال و غیره توجه ویژه داشت.

حمام و سرویس بهداشتی؛ هم از دیگر المان‌های بسیار مهم در طراحی ویلا لاکچری مخصوصا در مدل‌های دوبلکس و تریپلکس است. در ویلاهای دوبلکس برای هر طبقه سرویس بهداشتی مجزا در نظر می‌گیرند. مساحتی که برای این قسمت در نظر گرفته می‌شود با توجه به فضا و متراژ هر طبقه متغیر است.

•فضاهای وید (Void) و آتریوم (Atrium):

از جمله جدیدترین ایده‌های طراحی ویلا استفاده از فضاهای وید و آتریوم است. طبق اصول طراحی فضای داخلی ویلاها، برای بزرگ کردن فضای داخلی و استفاده از فضاهای منفی، سقف بین طبقات برداشته می‌شود و یکسری فضاهای وید و آتریوم تشکیل می‌شوند. در چنین حالتی فضای داخلی بزرگ‌تر نشان داده شده و امکان دید کامل نسبت به طبقات فراهم می‌گردد. البته در چنین شرایطی باید دقت کرد که طراحی به گونه‌ای صورت گیرد که حریم خصوصی افراد در طبقات مختلف رعایت شود.

•پلکان:

پلکان در ویلاها برای اتصال طبقات جزء جدایی ناپذیر محسوب می‌گردد اما نوع پلکان با توجه به نوع طراحی و میزان فضا اهمیت بسیار بالایی دارد. براساس نوع طراحی باید فضای کافی برای انواع پلکان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال پلکان مستقیم در طراحی ویلای مدرن به کار می‌رود. پلکان L شکل، برای طراحی ویلای کوچک کاربرد دارد که بخش L شکل عمدتا در گوشه اتاق یا فضای محل نصب قرار می‌گیرد. 

پلکان U شکل در ویلاهای دوبلکس با طراحی پیچیده یا متراژ کم طراحی می‌شوند. پلکان اسپیرال یا مارپیچی نیز محبوب‌ترین مدل پلکان برای طراحی ویلاهای کوچک هستند. پلکان منحنی که حالتی بین مارپیچی و اسپیرال است و در صورت لزوم باید در طراحی ورودی ویلا به داخل منزل، محل نصب و قرارگیری آن لحاظ گردد.

پلکان دو شاخه (Bifurcated) برای طراحی ویلاهای دوبلکس لاکچری و سلطنتی لحاظ می‌گردد که هم متراژ بسیار زیادی دارند و هم استفاده از آنها قدمت تاریخی زیادی دارد.

استانداردها و ضوابط طراحی ویلا در شمال ایران

ضوابط و استانداردهای مطرح شده به صورت کلی باید در طراحی تمامی ویلاها لحاظ شوند اما در مناطق شمالی به دلیل نزدیکی به سطح دریا باید ضوابط ویژه و اضافه‌تری در نظر گرفته شوند که در ادامه اشاره می‌کنیم:

عایق کاری ساختمان:

مناطق شمالی به دلیل نزدیکی به دریا و ساحل، خاک مناطق تا عمق زیادی خیس است به همین دلیل باید در طراحی ویلا در شمال به عایق کاری کف ساختمان توجه ویژه‌ای داشت و در طراحی به آن پرداخته شود. به همین دلیل توصیه می‌کنند برای زیر بنا از قیر، گونی و یا هر نوع عایق پلاستیکی مقاوم استفاده شود.

نورگیری ویلا:

مناطق شمالی در اکثر روزهای سال آب و هوای ابری یا بارانی دارند به همین دلیل نور خورشید سهم کمی در روشنایی فضای داخلی ایفا می‌کند. بنابراین باید فضاهایی که به نور خورشید بیشتری نیاز دارند در بخش جنوبی و فضاهایی که به نور کمتر نیاز دارند در بخش شمالی باشند. بنابراین آشپزخانه‌ها و سالن نشیمن باید در بخش جنوبی و بخش آلاچیق یا پرگولا (Pergola) و سایر بخش‌های مشابه در بخش شمالی باشند.  

توجه به مسیر حرکت باد در طراحی:

یکی از مواردی که باید در طراحی خارجی ویلا به آن پرداخته شود، جهت وزش باد است. اگر در خاطرتان باشد در مورد اهمیت فضاهای وید و آتریوم در دکوراسیون داخلی ویلا صحبت کردیم. در این فضاها با اسکای لایت سعی در ایجاد گردش هوا و نورگیری مناسب دارند. با توجه به اینکه وزش باد در شهرهای شمالی از غرب به شرق است.

بارندگی:

بارندگی در مناطق شمال کشور به شکل کج و از شمال و شمال غربی است. نوع بارندگی در طراحی پنجره ویلا و همینطور سقف تأثیر زیادی دارد. طبق ضوابط و استانداردهای طراحی، پنجره‌ها باید در محلی نصب شوند که در طی بارندگی، محل ورود آب باران به داخل ویلا نباشند. از طرفی سقف ویلا باید به شکل شیب‌دار و شیروانی با متریال مناسب طراحی شوند.

 

آشنایی با سبک های طراحی ویلا

امروزه با طیف وسیعی از سبک های مختلف و متنوع معماری ویلا مواجه هستیم که به اختصار به توضیح آن ها می پردازیم:

  •  ویلا به سبک کلاسیک
  •  ویلا ی مدرن
  •  ویلا به سبک پست مدرن
  •  ویلا به سبک روستیک
  •  ویلا به سبک ایرانی یا سنتی

سبک کلاسیک (classic): 

این سبک از طراحی ویلا، معرف عظمت ، شکوه وقدرت بوده و وجود سرستون های مجلل یکی از ویژگی های بارز آن است. الهام گرفته از تقارن و تعادل است و استفاده از قوس و خطوط منحنی در آن، بسیار دیده می شود. همچنین استفاده از گچبری های ظریف و مجسمه های تزئینی در این زمینه، رایج است. در کل طراحی ویلا کلاسیک، تجمل را به تصویر کشیده و حس اقتدار و در عین حال زیبایی چشم نوازی را به بیننده القا می کند.

 

سرستون ها و جلوه ای مجلل و باشکوه را می توان از ویژگی های طراحی ویلا سبک کلاسیک دانست
ویلای آبشار واقع در دماوند بوده و نمونه ای از طراحی به سبک کلاسیک توسط دفتر معماری آد است.

 

 

 سبک مدرن (modern):

در سبک ویلای مدرن ما با سادگی روبرو هستیم و برخلاف سبک کلاسیک که تزئینات چشمگیر و جزئیات زیادی دارد، در این سبک، ما با سادگی روبرو هستیم. از احجام ساده و هندسی و همچنین خطوط تیز در آن استفاده می شود اما در عین حال زیبایی خاصی داشته و به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 

در طراحی ویلا به سبک مدرن، سادگی در عین زیبایی مشاهده می شود و از احجام ساده در آن استفاده می شود
 ویلای پلاک 29 که توسط دفتر معماری آد طراحی و اجرا شده است، نمونه از سبک مدرن است.

 

 

سبک پست مدرن (post modern)

در این سبک زیبایی حرف اول را می زند. از رنگ های شاد استفاده شده و مانند سبک کلاسیک از خطوط منحنی شکل می گیرد و گاها چند شکل هندسی ترکیب شده و فرم جالب و عجیبی را شکل می دهد. به عبارتی، در طراحی ویلا سبک پست مدرن ، قاعده و قانون خاصی وجود ندارد.

 

تاکید بر زیبایی و استفاده از رنگ های شاد و نور متضاد از جمله ویژگی های طراحی ویلا به سبک پست مدرن است.
ویلای دوقوس، نمونه از ویلای سبک پست مدرن بوده و توسط دفتر معماری آد طراحی شده است.

 

 

سبک روستیک(rustik):

ویلای روستیک؛ برگرفته از خانه های روستایی است و طبیعت حرف اول را می زند. چرا که طراحی ویلا به گونه ای انجام می شود که بین فضای داخل و خارج همبستگی طبیعی وجود دارد. به و در فضای داخل هم المان هایی که در طبیعت وجود دارد، دیده می شود. به عنوان مثال از چوب و سنگ های نخراشیده و دست نخورده در طراحی داخلی آن استفاده شده و طبیعت کاملا ملموس است.

 

در طراحی ویلاهای روستیک، استفاده از متریال های طبیعی مانند چوب و سنگ به چشم میخورد
 در تصویر بالا ویلای کلبه را مشاهده می کنید که به سبک روستیک و توسط دفتر معماری آدطراحی شده است.

 

 

سبک ایرانی یا سنتی : 

ویلاهای ایرانی که برگرفته از معماری اصیل ایرانی نیز هستند، از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. ورودی و حیاط مرکزی، المان خاص در معماری ایرانی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد. همچنین از متریال هایی که سبک سنتی دارند مانند آجر استفاده می شود. طراحی ویلا  ایرانی  دارای فرم منطقی بوده و از تقارن پیروی می کند.

 

در این نوع از طراحی ویلا، از معماری اصیل ایرانی استفاده شده است و طراحی حیاط مرکزی و ورودی از اهمیت ویژه ای  برخوردار است.
ویلای سرو که توسط دفتر معماری آد طراحی شده و از سبک ایرانی پیروی می کند.

 

 

ضوابط ویلاسازی:

اولین نکته قبل از شروع ویلا، توجه به ضوابط شهرداری است. اینکه با چه تعداد طبقات و با چند درصد سطح اشغال و زیربنا مواجه هستیم. همچنین از یک سری ابعاد و استانداردهای طراحی نیز باید اطلاع کسب کنیم.

در طراحی پلان ویلا به چه نکاتی توجه کنیم؟

پلان ویلا مهم ترین قدم در طراحی ویلا است. شرکت های طراحی ویلا باید جانمایی و چیدمان فضاهای مختلف را به بهترین شکل انجام دهند و به نکات زیر توجه نمایند:

  • موقعیت زمین از لحاظ دسترسی
  • شرایط اقلیمی
  • زاویه ی تابش خورشید
  • جهت وزش باد و ....

تمامی بیرون زدگی ها، فرورفتگی ها و بازشوها باید با هر فضا هماهنگی داشته باشد. به عنوان مثال هنگام طراحی فضای نشیمن باید پنجره های بزرگی را در نظر گرفت تا از نور طبیعی بهره مند شد. همچنین طراحی فضاها باید به گونه ای باشد تا افراد از چشم انداز مناسبی برخوردار شوند. 

 

plannig-villa
ویلای زمان را می توان تلفیقی از سبک ایرانی و باغ ویلا در نظر گرفت که طراحی و اجرای آن توسط دفتر معماری آد انجام شده است.

 

همچنین ابعاد و جانمایی اتاق خواب ها و بازشوهای آن و بسیاری موارد دیگر چندین بار نیاز به ارزیابی دارد تا در نهایت به یک پلان استاندارد در طراحی ویلا، دست پیدا کنیم.

دکوراسیون داخلی:

قبل از طراحی فضای داخلی ویلا لازم است که یک سبک واحد را مرتبط با کانسپت اولیه ی بنا انتخاب کنیم. ترکیب رنگ ها به صورت مکمل، استفاده از نورهای مخفی،چراغ های دیواری و نورافکن ها وهمچنین اتخاب مبلمان مناسب با در نظر گرفتن اسکیل و مقیاس، از دیگر نکاتی است که در طراحی داخلی ویلا باید به آن توجه کرد.

 

 .اگرچه طراحی نمای بیرونی ویلا از اهمیت خاصی برخوردار است، اما در طراحی ویلا، دیزاین داخل نیز بسیار کلیدی و مهم است
در تصویر بالا طراحی داخلی ویلای دو قوس را مشاهده می کنید که دفتر معماری آد طراحی آنرا به عهده داشت.

 

 

طراحی محوطه ی ویلا:

طراحی لند اسکیپ و فضای سبز ویلا نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و دیزاین درست آن سبب ایجاد فضایی دلچسب و آرام شده و افراد می توانند از فضا بهره برده و به آرامش بپردازند. در طراحی محوطه ویلا از عناصر و المان هایی مانند آلاچیق، باربیکیو، آبنما، استخر و پوشش گیاهی استفاده شده و در نظر
گرفتن شرایطی مانند اقلیم، آب و هوا و ضوابط دیگری که در مقاله ی طراحی محوطه ی ویلا به آن پرداختیم، باید مد نظر قرار گیرد.

 

نورپردازی مناسب، انتخاب پوشش گیاهی صحیح، جانمایی صحیح آلاچیق و بسیاری نکات دیگر، در طراحی ویلا و محوطه ی آن بسیار مهم است.

نمونه ای از طراحی محوطه ی ویلای سرو، طراحی شده توسط دفتر معماری آد

 

استفاده از تکنولوژی هوشمند در طراحی:

مدیریت هوشمند که به آن نیز می گویند، به منظور کاهش مصارف انرژی و کنترل یکپارچه ی قسمت های مهم خانه اجرا می شود. علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی موجب کاهش هزینه و افزایش امنیت ویلا می شود. در طراحی ویلا لازم است تا این تکنولوژی در نظر گرفته شود. از این طریق صاحب ملک می تواند با استفاده از گوشی هوشمند خود و از راه دور، به امور داخل رسیدگی کرده و آن را کنترل کند.

بنابراین مشاوره ی طراحی ویلا که توسط شرکت های معماری انجام می شود، می تواند افرادی را به خوبی راهنمایی کرده و در طراحی ویلا و ساخت آن، گزینه های مناسب را پیش روی کارفرمایان و مشتریان قرار دهد.دفتر معماری آد تلاش کرده تا از آخرین تکنولوژی های عصر حاضر بهره برده و با در نظر گرفتن بودجه ی مد نظر و مساحت زمین، ایده آل ترین طرح را ارائه کرده و به مرحله ی اجرا برساند.

اصول طراحی ویلا جنگلی

اصول و ضوابط طراحی ویلا جنگلی در مناطق شمالی در برخی موارد ترکیبی از تمام اصول و استانداردهای گفته شده است با این حال با توجه به گستردگی پوشش جنگل و مناطق سرسبز شمالی، نکات خاصی وجود دارند. اما لازم است بدانید که طراحی ویلا و محوطه در مناطق جنگلی باید با هدف عدم آسیب رسانی به محیط زیست باشد تا طبیعت از بین نرود.

در طراحی ویلای جنگلی پنجره‌ها عمدتا به شکل پانوراما طراحی می‌شوند. در واقع یکی از مهم‌ترین اصول طراحی ویلاها در فضای جنگلی و مناطق سرسبز ایجاد ویو کامل به سمت بیرون است تا از انرژی مثبت طبیعت بتوان به بهترین شکل استفاده کرد. در این ویلاها به دلیل محدودیت در ساخت و حفظ وضعیت طبیعت، نمی‌توان به متراژ زیاد فکر کرد به همین دلیل تمامی المان‌ها باید به شکل بهینه در طراحی‌ها لحاظ شوند.

فضای زیر شیروانی یکی از بخش‌های اصلی و شاخص در ویلای جنگلی است که علاوه بر ایجاد فضای مجزا برای فرزندان، ویو بسیار خوبی به کل فضای سرسبز جنگل ایجاد خواهد کرد. تراس و بالکن زیبا و دلباز با نمای کامل رو به جنگل اهمیت بالایی دارد. نوع متریالی که برای نمای ویلاهای لوکس جنگلی در نظر گرفته می‌شود عمدتا چوبی و به رنگ قهوه‌ای یا از جنس طبیعت هستند تا هماهنگی کامل با محیط ایجاد شود.

در طراحی ویلا جنگلی، بخش‌هایی مثل آلاچیق، باربیکیو، آبنما، محوطه سرسبز و پارکینگ مسقف اهمیت بسیار ویژه‌ای دارند. این بخش‌ها به دلیل پیوند هر چه بیشتر افراد با طبیعت طراحی می‌شوند بنابراین در دیزاین کلی باید این بخش‌ها جایگاه ویژه‌ای داشته باشند.

 

اصول طراحی ویلا کوهستانی

کوهستان‌ها یکی از مناطق پرطرفدار برای طراحی و ساخت ویلا هستند ولی با چالش‌های زیادی مواجه است. به همین دلیل فقط شرکت طراحی ویلا حرفه‌ای و با سابقه در این زمینه چنین پروژه‌هایی را انجام می‌دهند. یکی از چالش‌های اساسی طراحی ویلا در اقلیم سرد و کوهستانی شیب تند زمین است که باید به تناسب آن طراحی محوطه و بنای ساختمان به خوبی انجام بپذیرد و به مقاومت کلی ساختمان نیز توجه شود.

به همین دلیل اساسا چالش طراحی حیاط ویلا شیب دار در مناطق کوهستانی مطرح است. بنابراین کل پروسه طراحی باید با توجه به بسترهای صخره‌ای، شیب زمین و میزان خاک‌برداری و خاکریزی صورت بگیرد.

الزامات و استانداردهایی که برای طراحی و ساخت خانه ویلایی کوهستانی  در نظر گرفته‌اند باید در مرحله طراحی به فاکتورهای مختلفی مثل شیب بام، میزان بارش برف و باران، عایق‌های طبیعی برای کف سازی و نما، متریال هایی با ظرفیت حرارتی بسیار بالا، بهره‌مندی حداکثری از نور خورشید، فرم کامپکت کلی ساختمان، طراحی پارکینگ ویلا، بخش انباری، قاب‌های مخصوص برای داشتن ویو به سمت طبیعت و کوهستان، شیب زمین و بادهای منطقه‌ای توجه داشت.

همچنین در ضوابط و الزامات طراحی ویلا در مناطق کوهستانی به مواردی مثل پرهیز کردن از ساخت حیاط پشتی، عدم طراحی پیش برآمدگی زیاد به خاطر بادگیری بودن، عدم گسترش پلان و طراحی به شکل کامپکت، حذف فضاهای با ارتفاع زیاد اشاره شده است. 

صرف نظر از نوع ویلای کوهستانی مثل ویلای کوهپایه، ویلا در دامنه کوه و یا بالای کوه و حتی سبک معماری باید تمامی اصول و ضوابط گفته شده رعایت شوند.

 

طراحی خارجی ویلا شامل چه مواردی است؟

طراحی خارجی ویلا به اندازه طراحی فضای داخلی اهمیت دارد تا حدی که در اکثر سبک‌های معماری به تناسب کامل این دو فضا اهمیت بسیار زیادی می‌دهند. از طرفی هدف از ساخت ویلا لذت بردن از فضای بیرون و طبیعت است بنابراین طبیعی است که افراد اکثر زمان خود را در فضای بیرون بگذرانند و طراحی حرفه‌ای آن یک الزام باشد.

توجه به طراحی و ساخت المان‌های بسیار مهمی نظیر آلاچیق، باربیکیو، تونل طبیعت، پارکینگ، مسیر رفت و آمد، فضای سبز، چراغ‌های محوطه و سایر موارد همگی اهمیت بسیار بالایی دارند. طراحی ویلا و استخر در محوطه همراه با تأمین حریم خصوصی از دیگر موارد ویژه‌ای است که باید به آنها پرداخته شود.

 

نمای بیرونی ویلا در بحث طراحی خارجی با توجه به سبک معماری طراحی و ساخته می‌شود. در نمای ساختمان ویلا به انتخاب نوع چراغ‌ها، بافت و الگوی طراحی و همچنین متریال ساخت با توجه به محیطی که در آن قرار گرفته باید توجه شود.

 

هزینه طراحی ویلا

طراحی ویلا با قیمت مناسب برای تمامی کسانی که به فکر ساخت خانه‌ای لوکس و لاکچری در مناطق بکر هستند در اولویت است. البته در عین حال باید به لزوم همکاری با شرکت طراحی و ساخت ویلا نیز توجه داشت تا ماندگاری بنا، کیفیت ساخت و استاندارد بودن المان‌ها و فضاهای مختلف به طور کامل رعایت شوند.

به طور کلی هزینه طراحی ویلا باغ، ویلا جنگلی، کوهستانی، مناطق شمالی و غیره بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد. از جمله عوامل تأثیرگذار بر هزینه طراحی می‌توان به موقعیت زمان و شرایط آن، شرایط اقلیمی، سبک معماری، متراژ مدنظر، نوع متریال، میزان امکانات رفاهی مدنظر، طراحی مکانیکال و الکتریکال، محوطه و نما اشاره کرد.

شما می‌توانید از خدمات مشاوره طراحی ویلا از شرکت معماری آد کمک بگیرید تا بهترین گزینه‌ها با طراحی پلان حرفه‌ای و بهره‌مندی از تکنولوژی‌های روز دنیا به کارفرمایان و مشتریان پیشنهاد شود. ضمنا امکان پیشنهاد گزینه‌های اقتصادی با توجه به بودجه مدنظر وجود دارد.

 

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

about

سوالات متداول

اگر در این مورد سوالی دارید...
شاخصه های مهم در طراحی ویلا چیست؟
یکی از نکات مهمی که در طراحی ویلا در نظر گرفته می شود، طراحی محوطه و لنداسکیپ است تا بتوان با ایجاد فضایی دلنشین و زیبا و بهره گرفتن از عناصر طبیعی، برای ساکنین آرامش را فراهم آورد. شاخصه ی دیگری که در دیزاین ویلا مهم است، توجه به نما و هارمونی آن با سبک ویلا است. در نظر گرفتن ورودی مناسب و جذاب نیز از دیگر پارامترهای این بخش است.
سبک های مختلف در طراحی ویلا چیست؟
در طراحی ویلا با سبک های بسیار متنوعی روبرو هستیم که می توان به این موارد اشاره کرد: سبک کلاسیک، سبک نئوکلاسیک، سبک مدرن، سبک پست مدرن، سبک روستیک و سبک ایرانی یا سنتی