طراحی ویلا

گروه معماری آد با تیم حرفه ای و متخصص خود کلیه خدمات طراحی ویلا مدرن، ویلا کلاسیک، پست مدرن، روستیک، سنتی یا ایرانی، طراحی ویلا جنگلی، کویری، کوهستانی و غیره را با در نظر گرفتن تمامی اصول و استانداردهای داخلی و بین المللی از طراحی محوطه تا فضای داخلی و دکوراسیون و نما را انجام می دهد. طراحی ویلا لاکچری و لوکس و خانه ویلایی در تهران به 5 سبک ویلای مدرن، پست مدرن، روستیک، کلاسیک، ایرانی در تهران و لواسان، دماوند، ، از مشاوره تا طراحی و اجرا .

پروژه های آد

از همین بخش خدمات طراحی ویلا

طراحی ویلا

خدمات طراحی ویلا توسط شرکت معماری آد

چرا نیاز به طراحی ویلا  اهمیت پیدا می کند

طراحی ویلا و ساخت ویلا  در زندگی شلوغ و شهری امروزی برای جدایی از این فضا و پیوند خوردن مجدد افراد با محیط بکر و آرام طبیعت تبدیل به یک ترند و تسلی بخش ذهن و خاطر شده است. اما طراحی خانه ویلایی به سبک های متفاوت از جمله ویلای مدرن و کلاسیک ، باید براساس یکسری اصول، ضوابط و استانداردهای معماری انجام گیرد که شامل طراحی اصول محوطه، فضای داخلی و خارجی، امکانات رفاهی و ویژه است.

اگر قصد ساخت ویلا دارید باید در کنار مشخص کردن سبک و مدل طراحی، به ویژگی‌های زیادی دقت داشته باشید که شرکت‌های حرفه‌ای در این زمینه نسبت به رعایت تمامی آنها تسلط دارند. در ادامه به اصول و ضوابط طراحی ویلا و هر آنچه که در مورد آنها نیاز دارید خواهیم پرداخت.
امروزه شاهد گسترش ساخت و طراحی ویلا در مناطق خوش آب و هوا هستیم. بنابراین دیزاین ویلا در سبک های متنوع و متناسب با اقلیم منطقه، انجام می شود. این مقوله نیازمند به کارگیری خلاقیت، هنر و ذوق است تا در نهایت منجر به طرح و پلانی ایده آل، زیبا و در عین حال کاربردی شود.
از آن جایی که امروزه با گسترش شهرنشینی و آپارتمان نشینی مواجه هستیم، بسیاری از افراد به دنبال آن هستند تا ساعاتی را در حومه و اطراف شهر بگذرانند و در مکانی دنج و آرام و به دور از دغدغه، به استراحت بپردازند. از این رو طراحی ویلا،  بسیار مورد توجه قرار گرفته و شرکت های طراحی ویلا، طرح های متنوع و وسیعی را در اختیار کارفرمایان و مشتریان قرار می دهند.

طراحی ویلا توسط دفتر معماری آد
ویلای سپیدار، نمونه ای از طراحی ویلا که توسط دفتر معماری آد انجام گردیده است.

اصول و ضوابط طراحی ویلا

اصول و استانداردهای طراحی ویلا مشخص می‌کنند که در دکوراسیون داخلی و خارجی باید به چه مواردی دقت ویژه داشت. در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم:

•رنگ فضای داخلی ویلا:

نوع طراحی داخلی فضای ویلا مشخص کننده نوع رنگی است که باید برای آن انتخاب شود. حتی باید دقت کرد رنگ‌های انتخاب شده فضای داخلی با نوع طراحی نمای ویلا هماهنگ باشند. به همین دلیل عمدتا رنگ‌های خنثی برای متریال‌های ساخت نمای بیرونی و فضای داخلی استفاده می‌شوند که با هر نوع رنگ دیگری به راحتی هماهنگ شده و به زیباسازی آن کمک می‌کند. طبق این اصل شاهد هستیم که ویلاها عمدتا به رنگ‌های روشن و خنثی هستند.

•نورپردازی:

در اینجا ما صحبت از نوع تجهیزات روشنایی نمی‌کنیم بلکه منظور ما در مرحله طراحی است که شرکت‌های حرفه‌ای در این زمینه به خوبی مطلع هستند که هر قسمت از ویلا نیاز به کدام مدل از نورپردازی عمومی، تأکیدی و کاری دارند. حتی در مرحله طراحی حیاط ویلا باید محل نصب چراغ‌های محوطه در بخش‌های مختلف، محل نصب چراغ‌های دیواری برای نمای ویلا، چراغ‌های محل رفت و آمد و مدل‌های سردری و آویز مشخص گردند.

•الگو و بافت:

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در طراحی ویلاهای شیک اهمیت بالایی دارد، توجه به الگو (Pattern) و بافت (Texture) است. الگو و بافت باید در فضای بیرونی و نما و فضای داخلی هماهنگ باشند و از یک سبک و فرم یکسان تبعیت کنند. برای این منظور انتخاب نوع متریال برای ساخت دیواره‌ها و کف، محل قرارگیری اشیای تزیینی و سایر موارد باید براساس الگو و بافت انتخاب شده باشد.

طراحی پنجره ویلا:

طراحی پنجره ویلا به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های نمای بیرونی اهمیت بسیار زیادی دارد. با توجه به اینکه گرایش امروزی افراد در استفاده از پنجره، استفاده از پنجره‌های چند جداره است و شرایط نصب فریم‌های آلومینیومی کاملا متفاوت از فریم‌های فلزی است باید در طراحی به این مسأله توجه شود. از طرفی باید به شمالی و جنوبی بودن محل نصب و تعداد آنها توجه داشت تا نورگیری ساختمان لطمه نبیند. در طراحی ویلاهای خاص از حالت پانوراما که به نصب شیشه‌های سرتاسری از کف تا سقف اشاره دارند (معروف به پروژه طراحی ویلا شیشه ای) استفاده می‌کنند که در مرحله طراحی باید لحاظ شود.

•فضای ذخیره سازی:

در کنار المان‌های تزیینی و زیباسازی باید به المان‌های کاربردی نیز در طراحی ویلا توجه ویژه داشت. به همین دلیل در اکثر ویلاهای امروزی فضایی برای ذخیره سازی و انباری در آشپزخانه و یا طبقات پایینی در نظر می‌گیرند. این فضاها برای ذخیره سازی مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، وسایل متفرقه و غیره به کار می‌روند. با اینکه شاید این بخش‌ها چندان مهم به نظر نرسند اما در جلب رضایت صاحبان ویلا تأثیر بسزایی دارند.

•بخش‌بندی‌های اصولی در دکوراسیون داخلی:

طراحی ویلا حرفه‌ای به مدل‌هایی از طراحی می‌گویند که در آن المان‌های مختلف در فضای جداگانه قرار گرفته باشند تا آسایش و آرامش ساکنین را فراهم کند. 

سالن ناهارخوری؛ باید مجزای از فضای آشپزخانه و در محلی مخصوص با نورگیری مناسب باشد. طراحی سالن غذاخوری باید به گونه‌ای باشد که فضای کافی برای قرارگیری میز ناهارخوری، صندلی و قرارگیری المان‌های تزیینی و نورپردازی حرفه‌ای وجود داشته باشد.

اتاق ‌خواب‌ها؛ المان بسیار مهم دیگری هستند که در طراحی ویلاها مخصوصا ویلاهای کوچک باید به آن توجه شود. اتاق‌خواب‌ها محل استراحت و آرامش ساکنین هستند. بنابراین باید فضای کافی برای قرارگیری تخت خواب، مبلمان، وسایل و تجهیزات روشنایی، کمد دیواری، بالکن یا تراس برای طراحی ویلای دوبلکس، حمام و سرویس بهداشتی داخلی و غیره در نظر گرفته شود.

آشپزخانه؛ به عنوان قلب دکوراسیون داخلی و محل انجام فعالیت‌های مهم باید در طراحی ویلای زیبا و حرفه‌ای از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد. آشپزخانه‌های ویلا به صورت اپن همراه با جزیره طراحی می‌شوند. در طی چند سال اخیر آشپزخانه‌هایی با دو جزیره هم مد شده‌اند که بسته به سلیقه صاحبان ویلا می‌توان در طراحی لحاظ نمود. در کنار این موارد باید در طراحی آشپزخانه ویلاها به محل دقیق قرارگیری کابینت‌ها، سینک، ماشین‌های ظرفشویی و لباسشویی، یخچال و غیره توجه ویژه داشت.

حمام و سرویس بهداشتی؛ هم از دیگر المان‌های بسیار مهم در طراحی ویلا لاکچری مخصوصا در مدل‌های دوبلکس و تریپلکس است. در ویلاهای دوبلکس برای هر طبقه سرویس بهداشتی مجزا در نظر می‌گیرند. مساحتی که برای این قسمت در نظر گرفته می‌شود با توجه به فضا و متراژ هر طبقه متغیر است.

•فضاهای وید (Void) و آتریوم (Atrium):

از جمله جدیدترین ایده‌های طراحی ویلا استفاده از فضاهای وید و آتریوم است. طبق اصول طراحی فضای داخلی ویلاها، برای بزرگ کردن فضای داخلی و استفاده از فضاهای منفی، سقف بین طبقات برداشته می‌شود و یکسری فضاهای وید و آتریوم تشکیل می‌شوند. در چنین حالتی فضای داخلی بزرگ‌تر نشان داده شده و امکان دید کامل نسبت به طبقات فراهم می‌گردد. البته در چنین شرایطی باید دقت کرد که طراحی به گونه‌ای صورت گیرد که حریم خصوصی افراد در طبقات مختلف رعایت شود.

•پلکان:

پلکان در ویلاها برای اتصال طبقات جزء جدایی ناپذیر محسوب می‌گردد اما نوع پلکان با توجه به نوع طراحی و میزان فضا اهمیت بسیار بالایی دارد. براساس نوع طراحی باید فضای کافی برای انواع پلکان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال پلکان مستقیم در طراحی ویلای مدرن به کار می‌رود. پلکان L شکل، برای طراحی ویلای کوچک کاربرد دارد که بخش L شکل عمدتا در گوشه اتاق یا فضای محل نصب قرار می‌گیرد. 

پلکان U شکل در ویلاهای دوبلکس با طراحی پیچیده یا متراژ کم طراحی می‌شوند. پلکان اسپیرال یا مارپیچی نیز محبوب‌ترین مدل پلکان برای طراحی ویلاهای کوچک هستند. پلکان منحنی که حالتی بین مارپیچی و اسپیرال است و در صورت لزوم باید در طراحی ورودی ویلا به داخل منزل، محل نصب و قرارگیری آن لحاظ گردد.

پلکان دو شاخه (Bifurcated) برای طراحی ویلاهای دوبلکس لاکچری و سلطنتی لحاظ می‌گردد که هم متراژ بسیار زیادی دارند و هم استفاده از آنها قدمت تاریخی زیادی دارد.

استانداردها و ضوابط طراحی ویلا در شمال ایران

ضوابط و استانداردهای مطرح شده به صورت کلی باید در طراحی تمامی ویلاها لحاظ شوند اما در مناطق شمالی به دلیل نزدیکی به سطح دریا باید ضوابط ویژه و اضافه‌تری در نظر گرفته شوند که در ادامه اشاره می‌کنیم:

عایق کاری ساختمان:

مناطق شمالی به دلیل نزدیکی به دریا و ساحل، خاک مناطق تا عمق زیادی خیس است به همین دلیل باید در طراحی ویلا در شمال به عایق کاری کف ساختمان توجه ویژه‌ای داشت و در طراحی به آن پرداخته شود. به همین دلیل توصیه می‌کنند برای زیر بنا از قیر، گونی و یا هر نوع عایق پلاستیکی مقاوم استفاده شود.

نورگیری ویلا:

مناطق شمالی در اکثر روزهای سال آب و هوای ابری یا بارانی دارند به همین دلیل نور خورشید سهم کمی در روشنایی فضای داخلی ایفا می‌کند. بنابراین باید فضاهایی که به نور خورشید بیشتری نیاز دارند در بخش جنوبی و فضاهایی که به نور کمتر نیاز دارند در بخش شمالی باشند. بنابراین آشپزخانه‌ها و سالن نشیمن باید در بخش جنوبی و بخش آلاچیق یا پرگولا (Pergola) و سایر بخش‌های مشابه در بخش شمالی باشند.  

توجه به مسیر حرکت باد در طراحی:

یکی از مواردی که باید در طراحی خارجی ویلا به آن پرداخته شود، جهت وزش باد است. اگر در خاطرتان باشد در مورد اهمیت فضاهای وید و آتریوم در دکوراسیون داخلی ویلا صحبت کردیم. در این فضاها با اسکای لایت سعی در ایجاد گردش هوا و نورگیری مناسب دارند. با توجه به اینکه وزش باد در شهرهای شمالی از غرب به شرق است.

بارندگی:

بارندگی در مناطق شمال کشور به شکل کج و از شمال و شمال غربی است. نوع بارندگی در طراحی پنجره ویلا و همینطور سقف تأثیر زیادی دارد. طبق ضوابط و استانداردهای طراحی، پنجره‌ها باید در محلی نصب شوند که در طی بارندگی، محل ورود آب باران به داخل ویلا نباشند. از طرفی سقف ویلا باید به شکل شیب‌دار و شیروانی با متریال مناسب طراحی شوند.

آشنایی با سبک های طراحی ویلا

امروزه با طیف وسیعی از سبک های مختلف و متنوع معماری ویلا مواجه هستیم که به اختصار به توضیح آن ها می پردازیم:

 •  ویلا به سبک کلاسیک
 •  ویلا ی مدرن
 •  ویلا به سبک پست مدرن
 •  ویلا به سبک روستیک
 •  ویلا به سبک ایرانی یا سنتی
 •  ویلا نئوکلاسیک
 •  ویلا چوبی
 •  ویلای مینیمال

سبک کلاسیک (classic):

این سبک از طراحی ویلا، معرف عظمت ، شکوه وقدرت بوده و وجود سرستون های مجلل یکی از ویژگی های بارز آن است. الهام گرفته از تقارن و تعادل است و استفاده از قوس و خطوط منحنی در آن، بسیار دیده می شود. همچنین استفاده از گچبری های ظریف و مجسمه های تزئینی در این زمینه، رایج است. در کل طراحی ویلا کلاسیک، تجمل را به تصویر کشیده و حس اقتدار و در عین حال زیبایی چشم نوازی را به بیننده القا می کند.

 طراحی ویلا سبک کلاسیک
ویلای آبشار واقع در دماوند بوده و نمونه ای از طراحی به سبک کلاسیک توسط دفتر معماری آد است.

سبک مدرن (modern):

در سبک ویلای مدرن ما با سادگی روبرو هستیم و برخلاف سبک کلاسیک که تزئینات چشمگیر و جزئیات زیادی دارد، در این سبک، ما با سادگی روبرو هستیم. از احجام ساده و هندسی و همچنین خطوط تیز در آن استفاده می شود اما در عین حال زیبایی خاصی داشته و به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردار است.

طراحی ویلا به سبک مدرن به عقیده برخی افراد مقاوم ترین و بهترین نمونه طراحی ویلاهای شیک محسوب می شود و از این طریق می توانید از ساختمان با کاربری های مختلف استفاده کنید. طراحی حیاط ویلا مدرن به همراه دکوراسیون داخلی و نما از جدیدترین سبک های طراحی است اما به دلیل اینکه توانسته به زیبایی هر چه تمامتر، سادگی، کاربردپذیری و در عین حال شیک و لوکس بودن را با هم ترکیب کند، محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. به طور کلی در سبک مدرن از رنگ های خنثی زیاد استفاده می شود اما بنا به اقلیم و ویژگی های محیطی رنگ های روشن نیز از جایگاه خوبی برخوردار هستند. از طرفی از اصول طراحی ویلا به سبک مدرن می توان به استفاده از مصالحی مثل سیمان و بتن اشاره کرد هر چند امکان استفاده از شیشه، چوب در انواع مختلف نیز وجود دارد. 

به عنوان مثال طراحی ویلا شیشه ای که اکثریت نمای آن را شیشه تشکیل داده، نمونه ای از طراحی خاص ویلا به حساب می آید که با هدف نورگیری عالی است. همانطور که می دانید در سبک مدرن، ساخت و طراحی ویلا با هدف افزایش نورگیری و استفاده از نور طبیعی تا حد امکان به جای نور مصنوعی است.

گروه معماری آد با توجه به ضوابط طراحی ویلا به سبک مدرن براساس استانداردهای بین المللی، تلاش می کند تا کمترین آسیب به محیط زیست وارد شود و تمامی المان ها، کاربردی باشند تا اینکه تجملات و زرق و برق در آنها دیده شود که با این سبک در تناقض هستند.

طراحی ویلا سبک مدرن
ویلای پلاک 29 که توسط دفتر معماری آد طراحی و اجرا شده است، نمونه از سبک مدرن است

سبک پست مدرن (post modern)

در این سبک زیبایی حرف اول را می زند. از رنگ های شاد استفاده شده و مانند سبک کلاسیک از خطوط منحنی شکل می گیرد و گاها چند شکل هندسی ترکیب شده و فرم جالب و عجیبی را شکل می دهد. به عبارتی، در طراحی ویلا سبک پست مدرن ، قاعده و قانون خاصی وجود ندارد.

دیزاین ویلا به سبک پست مدرن
ویلای دوقوس، نمونه از ویلای سبک پست مدرن بوده و توسط دفتر معماری آد طراحی شده است.

سبک روستیک(rustik):

ویلای روستیک؛ برگرفته از خانه های روستایی است و طبیعت حرف اول را می زند. چرا که طراحی ویلا به گونه ای انجام می شود که بین فضای داخل و خارج همبستگی طبیعی وجود دارد. به و در فضای داخل هم المان هایی که در طبیعت وجود دارد، دیده می شود. به عنوان مثال از چوب و سنگ های نخراشیده و دست نخورده در طراحی داخلی آن استفاده شده و طبیعت کاملا ملموس است.

طراحی ویلا روستیک یا روستایی
در تصویر بالا ویلای کلبه را مشاهده می کنید که به سبک روستیک و توسط دفتر معماری آدطراحی شده است.

سبک ایرانی یا سنتی :

ویلاهای ایرانی که برگرفته از معماری اصیل ایرانی نیز هستند، از محبوبیت خاصی برخوردار هستند. ورودی و حیاط مرکزی، المان خاص در معماری ایرانی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد. همچنین از متریال هایی که سبک سنتی دارند مانند آجر استفاده می شود. طراحی ویلا  ایرانی  دارای فرم منطقی بوده و از تقارن پیروی می کند.

طراحی ویلا ایرانی و سنتی
ویلای سرو که توسط دفتر معماری آد طراحی شده و از سبک ایرانی پیروی می کند.

ویلای نئو کلاسیک

ساخت و طراحی ویلا به سبک نئوکلاسیک یکی از پیچیده ترین و البته جدیدترین نوع شناخته می شود. پیچیدگی این سبک از طراحی ویلا به این دلیل است که همزمان باید المان های کلاسیک را که روی برجستگی و ریزه کاری های مختلف استوار هستند با ساده سازی و آراستگی هنرمندانه اجرا کرد. بنابراین به نوعی می توانیم بگوییم که مشتریان ما در سبک نئوکلاسیک کسانی هستند که چندان به تجملاتی و پر زرق و برق بودن طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی اصرار ندارند اما به حذف آنها نیز مثل سبک مدرن معتقد نیستند و در واقعی ترکیبی از این دو را می خواهند.

ویلای نئو کلاسیک

هزینه معماری و طراحی ویلای نئوکلاسیک نسبت به نمونه کلاسیک کمتر است چرا که هزینه های ساخت قسمت های لوکس و لاکچری و ابزارهای سنگی و غیره کاهش پیدا می کند و به سمت سادگی می روند. با این حال پیاده سازی این نوع طراحی ویلا نیازمند تخصص، دانش و مهارت بالایی است و نمی توان با الگوبرداری از نمونه های خارجی اقدام نمود.

برخی از مهمترین ویژگی هایی که در طراحی ویلا نئوکلاسیک باید در نظر گرفت استفاده از آینه های بزرگ، بکارگیری متریال های اصلی و مهم مثل سنگ، بتن، شیشه و فولاد؛ مبلمان سبک کلاسیک، نماهایی با طراحی سنگین و برجسته، رنگ های کرم و طلایی، سبز، خاکستری، زرد، آبی، سبز و یا فیروزه ای و بنفش در دکوراسیون داخلی، تناسب هندسی کامل و نه الزاما قرینگی، استفاده از موتیف های گلدار در فرش و دیواری و بالش و حتی مجسمه ها و قالی ها و در نظر گرفتن ویژگی های اقلیم و اصول فرهنگی منطقه است.

ویلای چوبی

ایده طراحی ویلا چوبی از زمانی در دوران کنونی به ذهن انسان خطور کرد که پیوند با طبیعت و نزدیکی به آن به دلیل گسترش شهرنشینی بیش از پیش احساس می شد. با این حال این مدل در دسته طراحی ویلاهای خاص قرار می گیرند چرا که طراحی، ساخت و نوع معماری داخلی و خارجی آن کاملا به شرایط اقلیمی وابسته است و مشتریان باید به آن دقت ویژه داشته باشند.

 طراحی ویلا چوبی

در ساخت ویلای چوبی باید به پوشش و عایق توجه ویژه داشت تا کلیه دیوارها و سقف ضد آب شوند. به همین جهت ما از عایق های نانو و UV در کنار عایق های ضد رطوبت و نم استفاده می کنیم تا بارندگی به آنها آسیب وارد نکند. اگر دقت کرده باشید هر کدام از ویلاهای چوبی به رنگ خاصی هستند چرا که با توجه به اقلیم و همدست شدن با محیط اطراف انتخاب شده اند.

طراحی ویلای چوبی از جدیدترین طراحی ویلا به حساب می آید و به نوعی می توان این مدل را ترکیبی از سبک های مدرن و کلاسیک در نظر گرفت. چوب به عنوان یکی از نمادهای سبک کلاسیک در طراحی ویلا و ترمووود و چوب پلاست به عنوان متریال های مدرن چوبی حائز اهمیت هستند. دقت داشته باشید که گاهی اوقات طراحی ویلا چوبی با کلبه چوبی اشتباه گرفته می شوند این در حالی است که ساخت خانه تا متراژ 80 متر کلبه چوبی است و بالاتر از آن در دسته خانه و ویلا قرار می گیرد.

سبک ویلای مینیمال

نوع دیگری از طراحی خاص ویلا، پیروی از سبک مینیمال است. در سبک مینیمال به سادگی و کاربردی بودن فضا بیشتر دقت می شود و از زیر شاخه های طراحی ویلا به سبک مدرن است. ما در گروه معماری آد برای پیاده سازی و بکارگیری خلاقیت در طراحی ویلا مینیمال، از بهترین و ساده ترین راه ها برای دستیابی به طرح نهایی مدنظر شما استفاده کرده و همچنین با تلفیق فضاهای مختلف، فضایی با کاربری ایجاد می کنیم.

طراحی ویلای مینیمال

بد نیست بدانید که برخی از مهمترین ویژگی های ساخت و طراحی ویلا مینیمال شامل سادگی در فرم و بافت، پوشش ساده و بدون پرداخت دیوارها، فضاهایی با نورگیری عالی، جزئیات به شکل ساده، استفاده استراتژیک و هدفمند از متریال های مختلف و استفاده حداقلی از بخش های جداکننده در فضای داخلی است. این نوع سبک محدود به اقلیم و منطقه خاصی نیست و شما می توانید در هر جایی از کشور اقدام به ساخت و طراحی ویلا مینیمال کنید.

ضوابط ویلاسازی:

اولین نکته قبل از شروع ویلا، توجه به ضوابط شهرداری است. اینکه با چه تعداد طبقات و با چند درصد سطح اشغال و زیربنا مواجه هستیم. همچنین از یک سری ابعاد و استانداردهای طراحی نیز باید اطلاع کسب کنیم.

در طراحی پلان ویلا به چه نکاتی توجه کنیم؟

پلان ویلا مهم ترین قدم در طراحی ویلا است. شرکت های طراحی ویلا باید جانمایی و چیدمان فضاهای مختلف را به بهترین شکل انجام دهند و به نکات زیر توجه نمایند:

 • موقعیت زمین از لحاظ دسترسی
 • شرایط اقلیمی
 • زاویه ی تابش خورشید
 • جهت وزش باد و ....

تمامی بیرون زدگی ها، فرورفتگی ها و بازشوها باید با هر فضا هماهنگی داشته باشد. به عنوان مثال هنگام طراحی فضای نشیمن باید پنجره های بزرگی را در نظر گرفت تا از نور طبیعی بهره مند شد. همچنین طراحی فضاها باید به گونه ای باشد تا افراد از چشم انداز مناسبی برخوردار شوند. 

طراحی ویلای تلفیقی
ویلای زمان را می توان تلفیقی از سبک ایرانی و باغ ویلا در نظر گرفت که طراحی و اجرای آن توسط دفتر معماری آد انجام شده است.

همچنین ابعاد و جانمایی اتاق خواب ها و بازشوهای آن و بسیاری موارد دیگر چندین بار نیاز به ارزیابی دارد تا در نهایت به یک پلان استاندارد در طراحی ویلا، دست پیدا کنیم.

دکوراسیون داخلی ویلا:

قبل از طراحی فضای داخلی ویلا لازم است که یک سبک واحد را مرتبط با کانسپت اولیه ی بنا انتخاب کنیم. ترکیب رنگ ها به صورت مکمل، استفاده از نورهای مخفی،چراغ های دیواری و نورافکن ها وهمچنین اتخاب مبلمان مناسب با در نظر گرفتن اسکیل و مقیاس، از دیگر نکاتی است که در طراحی داخلی ویلا باید به آن توجه کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی ویلا
در تصویر بالا طراحی داخلی ویلای دو قوس را مشاهده می کنید که دفتر معماری آد طراحی آنرا به عهده داشت.

طراحی محوطه ی ویلا:

طراحی لند اسکیپ و فضای سبز ویلا نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و دیزاین درست آن سبب ایجاد فضایی دلچسب و آرام شده و افراد می توانند از فضا بهره برده و به آرامش بپردازند. در طراحی محوطه ویلا از عناصر و المان هایی مانند آلاچیق، باربیکیو، آبنما، استخر و پوشش گیاهی استفاده شده و در نظر
گرفتن شرایطی مانند اقلیم، آب و هوا و ضوابط دیگری که در مقاله ی طراحی محوطه ی ویلا به آن پرداختیم، باید مد نظر قرار گیرد.

 

طراحی محوطه ویلا

نمونه ای از طراحی محوطه ی ویلای سرو، طراحی شده توسط دفتر معماری آد

استفاده از تکنولوژی هوشمند در طراحی:

مدیریت هوشمند که به آن نیز می گویند، به منظور کاهش مصارف انرژی و کنترل یکپارچه ی قسمت های مهم خانه اجرا می شود. علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی موجب کاهش هزینه و افزایش امنیت ویلا می شود. در طراحی ویلا لازم است تا این تکنولوژی در نظر گرفته شود. از این طریق صاحب ملک می تواند با استفاده از گوشی هوشمند خود و از راه دور، به امور داخل رسیدگی کرده و آن را کنترل کند.

بنابراین مشاوره ی طراحی ویلا که توسط شرکت های معماری انجام می شود، می تواند افرادی را به خوبی راهنمایی کرده و در طراحی ویلا و ساخت آن، گزینه های مناسب را پیش روی کارفرمایان و مشتریان قرار دهد.دفتر معماری آد تلاش کرده تا از آخرین تکنولوژی های عصر حاضر بهره برده و با در نظر گرفتن بودجه ی مد نظر و مساحت زمین، ایده آل ترین طرح را ارائه کرده و به مرحله ی اجرا برساند.

طراحی ویلا در مناطق و اقلیم های مختلف

طراحی ویلا در مناطق و اقلیم های مختلف چالش برانگیزترین و دشوارترین پروژه های معماری و ساخت ویلا هستند. این مناطق هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند که باید با انتظارات و خواسته های مشتریان تلفیق شده و همزمان بر اصول طراحی ویلا در سبک های مختلف که معرفی شدند استوار بود و رعایت نمود. به همین دلیل گروه معماری آد تمام توان و دانش خود را بکار گرفته و مفتخر است که اعلام کند طراحی تخصصی ویلا در مناطق و اقلیم های مختلف را انجام می دهد. در ادامه به مهمترین و محبوب ترین نمونه های آن اشاره می کنیم:

طراحی ویلا در مناطق گرم و خشک:

یکی دیگر از نمونه های طراحی تخصصی ویلا که توسط گروه معماری آد انجام می پذیرد، طراحی ویلا در اقلیم گرم و خشک است. کلیه پروسه طراحی و ساخت ویلا در این مناطق براساس ویژگی های اساسی اقلیم های گرم و خشک انجام می گیرد که شامل تابستان های داغ و زمستان های سرد، بارندگی و پوشش گیاهی اندک، اختلاف دمای زیاد شب و روز، رطوبت بسیار کم و حتی باد و گرد و خاک است.

طراحی ویلا در مناطق گرم و خشک

هدف اصلی ما از ساخت و طراحی ویلا در مناطق گرم و خشک حفظ گرما در فصول سرد و خنکی محیط در فصول گرم سال است. ضمنا متریال ها به گونه ای انتخاب می شوند که در مقابل اختلاف دمای زیاد شب و روز و تابش شدید و مستقیم خورشید آسیب نبینند و ظاهر اولیه خود را حفظ کنند.

گروه معماری آد برای طراحی ویلا کویری و کلیه ویلاهایی که در مناطق با اقلیم گرم و خشک هستند اقدامات اساسی انجام می دهد که عبارتند از:

- استفاده از پنجره ها در قسمت های مختلف به منظور دریافت نور طبیعی اما به میزان کم؛

- قرارگیری شید و سایه بان های مدرن امروزی برای دیوارهای ضلع شرقی و غربی ویلا؛

- طراحی و ساخت دیوار و پنجره های گسترده در ضلع شمالی؛

- بکارگیری پلان کامپکت برای کف با ناحیه دیوارهای خارجی کم به منظور حداقل رسانی دیوارهای بخش شرقی و غربی؛

- استفاده از سیستم های تهویه مناسب برای خروج هوای داغ و خنک سازی محیط و همچنین خنک شدن ویلا در شب؛

- طراحی محوطه سازی ویلا همراه با پوشش گیاهی مناسب به منظور خنک کردن محیط و دوستی با محیط زیست؛

- رنگ آمیزی دیوارهای داخلی و نمای ساختمان با رنگ روشن؛

- نصب پنل های خورشیدی در صورت درخواست مشتریان به منظور کاهش هزینه های برق و استفاده حداکثری از تابش نور خورشید در روز

- استفاده از آجر و متریال هایی که نه تنها در برابر نور خورشید مقاومت زیادی دارند بلکه عایق گرما بوده و اجازه گرم شدن محیط داخلی ویلا را در طی روز نمی دهند

- در طراحی ویلا برای مناطق گرم و خشک سقف ویلاها نقش اساسی ایفا می کند چرا که بیشترین میزان تابش نور خورشید را دریافت می کنند و طبیعتا گرم شدن بیش از حد آن موجب بالا رفتن دمای داخل خانه خواهد شد. به همین دلیل در طراحی تخصصی ویلا برای مناطق گرم و خشک از سقف های دوبل یا سقف های تک با پوشش سفید یا تراس گاردن و یا استخر بر روی سقف استفاده می کنیم.

طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب:

از دیگر نمونه های طراحی ویلا حرفه ای و کاملا تخصصی، معماری و طراحی ویلا در اقلیم های معتدل و مرطوب است. با اینکه وسعت اقلیم معتدل و مرطوب در داخل کشورمان کم است و بخشی از آن به شکل جلگه ای در امتداد دریا و بخشی هم در شمال رشته کوه البرز قرار دارد با این حال ویلاهای مسکونی زیادی در آنها ساخته می شوند.

طراحی ویلا در اقلیم معتدل و مرطوب

ما در گروه معماری آد، قبل از شروع طراحی ویلا در مناطق معتدل و مرطوب به ویژگی های آن توجه ویژه ای داریم. ویژگی هایی مثل بارندگی زیاد در کل سال مخصوصا نیمه دوم سال، رطوبت بالا، اختلاف درجه حرارت کم بین شب و روز و پوشش گیاهی وسیع طبیعت که گاهی اوقات مختل کننده هستند از ویژگی های مهم اقلیم معتدل و مرطوب است.

هنگام طراحی ویلا در مناطق معتدل و مرطوب، بنای ساختمان بر روی سطحی که بین 50 تا 100 سانتیمتر بالاتر از سطح دریاست قرار می گیرد. از پنجره ها به منظور خروج رطوبت و اعتدال هوا استفاده خواهد شد مخصوصا پنجره هایی که بزرگ هستند و امکان باز شدن کل آنها فراهم است. 

بام ساختمان معمولا شیبدار بوده و بسته به محل قرارگیری ویلا شاید لازم باشد بخش هایی از سقف از دیوار بیرونی ساختمان جلوتر بزند تا محافظ خوبی در برابر بارندگی های شدید فصلی باشد. طراحی ایوان برای انجام فعالیت های مختلف و نزدیکی بیشتر با طبیعت، طراحی حیاط ویلا شیب دار و در بخش جنوبی است.

طراحی ویلا کنار ساحل:

طراحی ویلا ساحلی از پروژه های تخصصی طراحی است چرا که مشابه با اقلیم های مرطوب است اما به دلیل نزدیکی زیاد به دریا از شرایط و ویژگی های خاصی برخوردار خواهد بود. گروه معماری آد به منظور طراحی ویلای کوچک تا طراحی پلان ویلا دوبلکس و تریپلکس در کنار ساحل دریا، اقدامات اساسی انجام می دهد تا نسبت به مقاومت و پایداری آن اطمینان کامل حاصل شود.

نکات بسیار مهم این مناطق برای طراحی ویلا چیست؟ ابتدا باید دقت کرد که در طراحی ویلا ساحلی باید تا حد امکان از مصالح و سنگ های بومی همان منطقه استفاده کرد چون هماهنگی زیاد با محیط طبیعی اطراف ضروری است. پنجره های بلند و کشویی بسیار مهم هستند چون داشتن ویو به سمت ساحل ضروری است. عموما طراحی ویلا تریپلکس و دوبلکس مخصوص نواحی کنار دریا و ساحلی است با این حال اگر به سبک مدرن علاقه مند هستید، مدل های ساده و تک طبقه هم ساخته می شوند.

طراحی ویلا کنار ساحل

با توجه به اینکه هوا شرجی و مرطوب است کلیه متریال های ساختمان باید مقاومت عالی داشته باشند به همین دلیل در طراحی ویلا کنار ساحل، از سنگ بیشتر استفاده می کنند که رنگ های روشنی هم داشته باشند. میزان نورگیری ویلا اهمیت زیادی دارد و در فضاهای داخلی مرزبندی زیادی وجود ندارد تا امکان دیدن دریا و محیط اطراف از هر بخش امکان پذیر باشد و نور بدون مزاحمت به همه بخش های ویلا برسد.

گروه معماری آد هنگام طراحی خارجی ویلا در مناطق ساحلی به همرنگ بودن آن با طبیعت و همچنین ایجاد دیوارها و کشیدگی فضا به سمت دریا و قرارگیری در مسیر نسیم های ملایم دریا توجه ویژه دارد. دقت داشته باشید که هزینه های نگهداری ویلاهای ساحلی نسبتا بالاست و باید علاوه بر در نظر گرفتن حق الزحمه طراحی ویلا ساحلی به هزینه های نگهداری آن هم دقت کنید.

طراحی قسمت های مختلف ویلا طبق اصول و ضوابط مهندسی روز دنیا

در طراحی ویلا کوچک تا بزرگ و یا در نمونه های ویلای ساده، قسمت های مختلف اصول و ضوابط خاصی دارند که توجه نکردن به آنها می تواند کل پروسه ساخت را زیر سؤال ببرد و در نهایت نارضایتی شدید مشتریان را به همراه داشته باشد. به همین دلیل در مراحل طراحی ویلا، هر کدام از بخش ها و قسمت های مختلف یک پروژه جداگانه هستند که در نهایت منجر به تکمیل طراحی و ساخت ویلا می شوند. در ادامه مهمترین بخش ها و قسمت هایی که در طراحی ویلا اصول خاص خود را دارند بررسی خواهیم کرد:

طراحی ویلا استخردار:

شاید وقتی اسم طراحی ویلا زیبا به گوش ما می خورد یکی از اولین بخش هایی که در ذهن ما نقش می بندد همین استخر و جکوزی باشد. طراحی استخر و جکوزی در ویلا به سادگی که به نظر می رسد نیست و اصول و ضوابط خاص آن باید رعایت شود تا بدون آسیب زدن به محیط و از دست دادن کیفیت و کارایی خود در سالیان طولانی پس از آن، کاربری خود را حفظ کنند.

طراحی ویلا استخر دار

در طراحی جکوزی در ویلا و همچنین استخرها باید به این مورد دقت کرد که عمق آن فقط برای کودکان و بزرگسالان یا هر دو باید در نظر گرفته شود که اگر برای هر دو باشد، کف آن را شیب دار می سازند تا در قسمت بالاتر که عمق کمتری پیدا می کند، کودکان شنا کنند.

ابعاد استخر و جکوزی براساس اینکه هدف شما تنها تفریح و استفاده فصلی است یا اینکه به شکل حرفه ای و ورزشی خواهد بود تعیین می گردد. با توجه به نوع اقلیم باید روباز یا سرپوشیده طراحی کردن استخر ویلا و همچنین متریال آن انتخاب شود. جنس کاشی و سرامیک با توجه به سلیقه و نوع محیط انتخاب می شود. 

در طراحی ویلا استخردار به مواردی مثل لغزنده نبودن کف، نرده و حفاظ، امکانات ساده و کاربردی برای تخلیه و پر کردن سریع استخر و ضد عفونی سازی اتوماتیک مؤثر توجه ویژه خواهد شد. ضمنا به این نکته بسیار مهم باید دقت کرد که نورپردازی محوطه استخر از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا در شب علاوه بر زیبایی محیط، محدوده آن را مشخص کرده و ایمنی و سلامت افراد به خطر نیفتد. از طرفی شرایط خاک محل ساخت استخر در طراحی ویلا نیز باید بررسی شود تا بتوان بهترین مدل را ساخت.

طراحی تراس ویلا:

در طراحی ویلا  و باغ مدرن و کلیه ویلاها در اقلیم هایی که آب و هوای معتدل و مناسبی دارند، طراحی تراس و بالکن قطعی و الزامی است. اگر با تفاوت تراس و بالکن آشنایی ندارید حتما به مقاله ای که در این خصوص نوشته شده مراجعه نمایید. ما در گروه معماری آد برای طراحی تراس ویلا استراتژی های خاصی در نظر داریم که پایه ای ترین آن طراحی تراس به شکلی است که بیشترین دید و ویو را به سمت مناظر اطراف داشته باشد و در عین حال تابش نور خورشید کمترین مزاحمت را ایجاد نماید ولی به نورگیری ویلا آسیب نزند.

طراحی تراس ویلا

طراحی و ساخت جان پناه در انواع مختلف بسته به نوع سبک معماری و طراحی ویلا، طراحی روف گاردن براساس وسعت و مساحت تراس، محل قرارگیری تراس که بیشتر در طبقات پایینی و نزدیک زمین و کنار فضای نشیمن و آشپزخانه است، سرتاسری بودن تراس در طبقات بالایی با دسترسی از نقاط مختلف به کمک درب های کشویی، شیوه طراحی به نوعی که انگار تراس بخشی از معماری کلی ویلا بوده و جدای از آن نیست به همراه سایر موارد بسیار مهم هستند.

در طراحی تراس ویلا گاهی اوقات لازم است که فضایی برای قرارگیری باغچه کوچک هم در نظر گرفته شود. ضمنا با توجه به اینکه تراس می تواند محلی برای دورهمی و نشست های دوستانه باشد، باید هنگام طراحی تراس ویلا به متراژ این قسمت دقت کرد. طبق تجربه ما رنگ هایی که آرامش و دوستی را منتقل می کنند مثل سفید، بژ و سایر رنگ های طبیعی و با ماهیت نرم و غیر زمخت مناسبتر هستند. یکی دیگر از نکات بسیار مهم طراحی تراس و بالکن در ویلاها توجه به نورپردازی است که شیوه های مختلفی برای آن وجود دارد که در کنار استفاده از چراغ های مناسب محقق خواهد شد.

طراحی حیاط ویلا:

طراحی حیاط ویلا یکی از مهمترین بخش هایی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت چرا که از لحاظ بخش ورودی اولین قسمت محسوب شده و تأثیر اولیه آن در ذهن ساکنین خانه بسیار مهم است. از طرفی کل ویو و چشم انداز ویلا حتی ویلاهای ساحلی به سمت حیاط و محوطه نیز هست. ضمنا طراحی حیاط ویلا مدرن و سایر سبک های معماری با هدف پیوند بیشتر محیط داخلی و طبیعت و فضای بیرون انجام می گیرد. بنابراین حیاط و محوطه سازی مهمترین بخش طراحی خارجی ویلاست.

طراحی حیاط ویلا

بسته به اینکه قصد داشته باشید طراحی حیاط ویلا در قسمت جلویی، پشتی یا اطراف آن باشد هر یک الزامات و شرایط خاص خود را دارد. اگر قرار است طراحی حیاط ویلا در بخش جلویی ساختمان باشد، باید مسیر مخصوص عبور ماشین ها و افراد پیاده مجزا باشند. نوع پوشش گیاهی و وجود گلخانه ها با مرزبندی مشخص اهمیت بالایی دارد که در طراحی ویلا با عرض کم و حیاط گسترده باید به آن توجه شود.

طراحی حیاط ویلا شیبدار معمولا در نقاط کوهستانی و تپه ای مطرح می شود که در این صورت باید ترازبندی دقیق به همراه مکان یابی درست برای بخش های مختلف محوطه در نظر گرفته شود. آلاچیق، باغچه ها، مسیرهای رفت و آمد، استخر و جکوزی، پلکان حیاط و غیره باید با دقت تمام طراحی و مکان یابی شوند. برای استخر و جکوزی باید محلی برای طراحی حیاط ویلا در نظر گرفته شود که حریم خصوصی هم رعایت گردد.

در طراحی محوطه سازی ویلا با پوشش گیاهی به انتخاب رنگ گل ها و هماهنگی آن با اقلیم و نمای خارجی باید دقت کرد. معمولا درختان همیشه سبز و گل هایی که رنگ آنها با نمای خارجی تطابق دارد بهترین گزینه هستند. کف سازی حیاط ویلا باید به گونه ای باشد که در مقابل شرایط اقلیمی و فشارهای وارد شده آسیب نبیند. به همین دلیل سنگ لوح، آهک و سنگریزه و شن بین فضاهای مختلف به همراه خرده سنگ در کنار مسیرهای پیاده روی کاربرد زیادی دارند.

نورپردازی حیاط در ساخت و طراحی ویلا نه تنها برای زیبایی بخشی بلکه تأمین امنیت و حفظ سلامت ساکنین نیز مهم است. اگر قصد دارید ظاهر ویلا رسمی باشد، از خطوط صاف و کشیده برای طراحی حیاط ویلا استفاده کنید در غیر این صورت از خطوط منحنی و شکسته برای ظاهر صمیمی و دوستانه باید کمک گرفت. اگر به عنصر آب اهمیت زیادی می دهید و قصد دارید از آن به عنوان المان خنک کننده فضا هم استفاده کنید، آبنما را نباید فراموش کرد. در طراحی حیاط ویلا، آبنماها و جوی های آب و حتی برکه ها همراه با نورپردازی مناسب نقش اساسی ایفا می کنند.

طراحی بهار خواب ویلا:

طراحی بهار خواب ویلا که با ایوان تقریبا به یک معناست نسبت به تراس و بالکن مساحت بیشتری به خود اختصاص داده و در خانه های ویلایی و بزرگ اهمیت زیادی دارد. بهار خواب سرپوشیده است ولی از جلو باز بوده و دید و دسترسی مستقیم دارد. در طراحی ویلا برای قسمت بهار خواب از متریال های طبیعی مثل سنگ و چوب بیشتر استفاده می کنند مخصوصا اگر سبک معماری و طراحی ویلا، سبک کلاسیک و لاکچری باشد.

در طراحی بهار خواب باید فضای کافی برای قرارگیری صندلی و حتی مبلمان کوچک در نظر گرفته شود. استفاده از جان پناه در بهار خواب ها ارتفاع بیشتری دارد چرا که هدف از آن جداسازی کامل فضای داخلی از فضای شهری برای ویلاهایی است که در بافت داخل شهر ساخته شده اند. نورپردازی در بهار خواب اهمیت بسیاری دارد تا بتواند دیوار و ستون های نما که اکنون بخشی از بهار خواب شده اند را به خوبی جلوه گر کند و هم حس خوب و آرامش بخشی را به ساکنین منتقل سازد.

در طراحی بهار خواب ویلا به تطابق کامل سبک معماری با سبک معماری نمای خارجی ویلا باید دقت زیادی کرد. کفپوش ها را می توان از جنس پارکت یا چمن مصنوعی انتخاب نمود ولی می توان به شکل ترکیبی هم عمل کرد که برای متراژهای بالا کاربردی است.

طراحی نمای خارجی ویلا:

شاید بتوان گفت در ارزش گذاری و جذب مشتری هیچ چیز مهمتر از طراحی نمای خارجی ویلا نیست چرا که اولین بخشی است که با آن حتی از چند صد متری روبرو می شوید. در صورتی که در طراحی ویلاهای دوبلکس، تریپلکس و یا با معماری فلت، نمای خارجی به خوبی پیاده سازی نشود عملا ارزش آن به شدت کاهش پیدا کرده و هزینه ها سوخت خواهد شد مخصوصا که روی میزان رضایت ساکنین هم تأثیر منفی زیادی می گذارد. اگر به دنبال طراحی جالب ویلا ولی به شکل تخصصی هستید گروه معماری آد در کنار شماست.

طراحی نمای خارجی ویلا

طراحی نمای خارجی ویلا باید به گونه ای باشد که علاوه بر جذابیت و زیبایی ظاهری، مشکلی در نورگیری ساختمان، حریم خصوصی و پوشش آن ایجاد نکند. نمای ساختمان باید از متریالی ساخته شده باشد که با توجه به نوع اقلیم، هدر رفت انرژی به حداقل ممکن برسد. اگر ویلای یک طبقه می پسندید، سبک مدرن برای طراحی نمای خارجی ویلا مناسبتر است چون در معرض دید بیشتری است. اما اگر ویلای دوبلکس بخواهید، المان عمودی باید در نما بیشتر باشد مخصوصا اگر طراحی ویلا با عرض کم نباشد. برای ویلاهای دوبلکس، سبک مینیمال برای طراحی نمای خارجی ویلا گزینه بهتری است.

طراحی نمای خارجی ویلاهای همکف یا فلت با سقف شیروانی همراه است و سبک مدرن را برای آن انتخاب می کنند. این نوع ویلاها که در شهرهای شمالی بسیار زیاد هستند به منظور دوری از شلوغی شهر ساخته می شوند بنابراین اگر طراحی نمای خارجی ویلا در سبکی بجز مدرن باشد، دوباره همان بافت شهری را در ذهن متبادر خواهد ساخت که اصلا مناسب و حرفه ای نیست.

برای طراحی نمای خارجی ویلاهای ساحلی می توانید از هر سبکی استفاده کنید اما رنگ نما باید روشن و خنثی باشد. نمای ویلاهای ساحلی باید در برابر نفوذ آب و رطوبت و شرایط شرجی کاملا عایق و نفوذناپذیر باشد. برای طراحی نمای خارجی ویلاهای کلاسیک باید به استفاده از ستون و مجسمه های مختلف، کنده کاری های سنگی و تزیینات و قسمت های برجسته توجه ویژه ای داشت. برای ویلاهای روستیک نیز از متریال چوب و آجر برای نما باید استفاده کرد.

طراحی ورودی ویلا:

طراحی ورودی ویلا در کنار محوطه سازی و نمای خارجی، جزو اولین قسمت هایی است که به محض ورود به ویلا با آن مواجه هستید. بنابراین در طراحی ویلا، بخش ورودی اهمیت بالایی دارد که متأسفانه بسیاری از افراد یا به آن توجهی ندارند یا اصول طراحی محوطه و حیاط ویلا را با آن یکی می دانند. ما در گروه معماری آد با توجه به سابقه و تجربه خود در این زمینه اکیدا توصیه می کنیم که اصول و ضوابط طراحی ویلا را برای قسمت ورودی جداگانه در نظر بگیرید. 

طراحی ورودی ویلا

در طراحی ورودی ویلا باید به بخش هایی مثل سایه بان و پارکینگ اختصاصی، سنگ فرش یا شن های درشت برای کف سازی و مشخص کردن مسیر منتهی به درب ورودی، ایجاد فضای سبز هنرمندانه، طراحی آبنما و حوض، ستون و سرستون های شیک و جذاب همراه با چراغ سرستونی و سردری مناسب، پلکان ورودی همراه با چراغ های حرفه ای مخصوص پلکان، توجه به سردرب ویلا به منظور افزایش و ارتقای سطح کیفی ورودی ویلا و حتی رنگ و سبک ساخت درب ورودی توجه ویژه داشته باشید.

بنابراین همانطور که مشاهده کردید طراحی ویلا در سبک های مختلف، بخش ها و قسمت های گوناگون آن هر یک اصول و ضوابط خاص خود را دارد و نمی توان یکسری مراحل ثابت را برای همه آنها در نظر گرفت. اگر از ما بپرسید که چگونه یک ویلا طراحی کنیم؟ به شما پاسخ خواهیم داد که شیوه ساخت و طراحی ویلا به عواملی مثل سلیقه، اقلیم و شرایط محیطی، میزان منابع در دسترس، داخل شهر یا بیرون شهر بودن، دوری و نزدیکی به دریا و سایر موارد بستگی دارد.

اصول طراحی ویلا جنگلی

اصول و ضوابط طراحی ویلا جنگلی در مناطق شمالی در برخی موارد ترکیبی از تمام اصول و استانداردهای گفته شده است با این حال با توجه به گستردگی پوشش جنگل و مناطق سرسبز شمالی، نکات خاصی وجود دارند. اما لازم است بدانید که طراحی ویلا و محوطه در مناطق جنگلی باید با هدف عدم آسیب رسانی به محیط زیست باشد تا طبیعت از بین نرود.

در طراحی ویلای جنگلی پنجره‌ها عمدتا به شکل پانوراما طراحی می‌شوند. در واقع یکی از مهم‌ترین اصول طراحی ویلاها در فضای جنگلی و مناطق سرسبز ایجاد ویو کامل به سمت بیرون است تا از انرژی مثبت طبیعت بتوان به بهترین شکل استفاده کرد. در این ویلاها به دلیل محدودیت در ساخت و حفظ وضعیت طبیعت، نمی‌توان به متراژ زیاد فکر کرد به همین دلیل تمامی المان‌ها باید به شکل بهینه در طراحی‌ها لحاظ شوند.

فضای زیر شیروانی یکی از بخش‌های اصلی و شاخص در ویلای جنگلی است که علاوه بر ایجاد فضای مجزا برای فرزندان، ویو بسیار خوبی به کل فضای سرسبز جنگل ایجاد خواهد کرد. تراس و بالکن زیبا و دلباز با نمای کامل رو به جنگل اهمیت بالایی دارد. نوع متریالی که برای نمای ویلاهای لوکس جنگلی در نظر گرفته می‌شود عمدتا چوبی و به رنگ قهوه‌ای یا از جنس طبیعت هستند تا هماهنگی کامل با محیط ایجاد شود.

در طراحی ویلا جنگلی، بخش‌هایی مثل آلاچیق، باربیکیو، آبنما، محوطه سرسبز و پارکینگ مسقف اهمیت بسیار ویژه‌ای دارند. این بخش‌ها به دلیل پیوند هر چه بیشتر افراد با طبیعت طراحی می‌شوند بنابراین در دیزاین کلی باید این بخش‌ها جایگاه ویژه‌ای داشته باشند.

اصول طراحی ویلا کوهستانی

کوهستان‌ها یکی از مناطق پرطرفدار برای طراحی و ساخت ویلا هستند ولی با چالش‌های زیادی مواجه است. به همین دلیل فقط شرکت طراحی ویلا حرفه‌ای و با سابقه در این زمینه چنین پروژه‌هایی را انجام می‌دهند. یکی از چالش‌های اساسی طراحی ویلا در اقلیم سرد و کوهستانی شیب تند زمین است که باید به تناسب آن طراحی محوطه و بنای ساختمان به خوبی انجام بپذیرد و به مقاومت کلی ساختمان نیز توجه شود.

به همین دلیل اساسا چالش طراحی حیاط ویلا شیب دار در مناطق کوهستانی مطرح است. بنابراین کل پروسه طراحی باید با توجه به بسترهای صخره‌ای، شیب زمین و میزان خاک‌برداری و خاکریزی صورت بگیرد.

الزامات و استانداردهایی که برای طراحی و ساخت خانه ویلایی کوهستانی  در نظر گرفته‌اند باید در مرحله طراحی به فاکتورهای مختلفی مثل شیب بام، میزان بارش برف و باران، عایق‌های طبیعی برای کف سازی و نما، متریال هایی با ظرفیت حرارتی بسیار بالا، بهره‌مندی حداکثری از نور خورشید، فرم کامپکت کلی ساختمان، طراحی پارکینگ ویلا، بخش انباری، قاب‌های مخصوص برای داشتن ویو به سمت طبیعت و کوهستان، شیب زمین و بادهای منطقه‌ای توجه داشت.

همچنین در ضوابط و الزامات طراحی ویلا در مناطق کوهستانی به مواردی مثل پرهیز کردن از ساخت حیاط پشتی، عدم طراحی پیش برآمدگی زیاد به خاطر بادگیری بودن، عدم گسترش پلان و طراحی به شکل کامپکت، حذف فضاهای با ارتفاع زیاد اشاره شده است. 

صرف نظر از نوع ویلای کوهستانی مثل ویلای کوهپایه، ویلا در دامنه کوه و یا بالای کوه و حتی سبک معماری باید تمامی اصول و ضوابط گفته شده رعایت شوند.

طراحی خارجی ویلا شامل چه مواردی است؟

طراحی خارجی ویلا به اندازه طراحی فضای داخلی اهمیت دارد تا حدی که در اکثر سبک‌های معماری به تناسب کامل این دو فضا اهمیت بسیار زیادی می‌دهند. از طرفی هدف از ساخت ویلا لذت بردن از فضای بیرون و طبیعت است بنابراین طبیعی است که افراد اکثر زمان خود را در فضای بیرون بگذرانند و طراحی حرفه‌ای آن یک الزام باشد.

توجه به طراحی و ساخت المان‌های بسیار مهمی نظیر آلاچیق، باربیکیو، تونل طبیعت، پارکینگ، مسیر رفت و آمد، فضای سبز، چراغ‌های محوطه و سایر موارد همگی اهمیت بسیار بالایی دارند. طراحی ویلا و استخر در محوطه همراه با تأمین حریم خصوصی از دیگر موارد ویژه‌ای است که باید به آنها پرداخته شود.

نمای بیرونی ویلا در بحث طراحی خارجی با توجه به سبک معماری طراحی و ساخته می‌شود. در نمای ساختمان ویلا به انتخاب نوع چراغ‌ها، بافت و الگوی طراحی و همچنین متریال ساخت با توجه به محیطی که در آن قرار گرفته باید توجه شود.

هزینه طراحی ویلا چقدر است؟

طراحی ویلا با قیمت مناسب برای تمامی کسانی که به فکر ساخت خانه‌ای لوکس و لاکچری در مناطق بکر هستند در اولویت است. البته در عین حال باید به لزوم همکاری با شرکت طراحی و ساخت ویلا نیز توجه داشت تا ماندگاری بنا، کیفیت ساخت و استاندارد بودن المان‌ها و فضاهای مختلف به طور کامل رعایت شوند.

به طور کلی هزینه طراحی ویلا ، ویلا جنگلی، کوهستانی، مناطق شمالی و غیره بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد. از جمله عوامل تأثیرگذار بر هزینه طراحی می‌توان به موقعیت زمان و شرایط آن، شرایط اقلیمی، سبک معماری، متراژ مدنظر، نوع متریال، میزان امکانات رفاهی مدنظر، طراحی مکانیکال و الکتریکال، محوطه و نما اشاره کرد.

شما می‌توانید از خدمات مشاوره طراحی ویلا از شرکت معماری آد کمک بگیرید تا بهترین گزینه‌ها با طراحی پلان حرفه‌ای و بهره‌مندی از تکنولوژی‌های روز دنیا به کارفرمایان و مشتریان پیشنهاد شود. ضمنا امکان پیشنهاد گزینه‌های اقتصادی با توجه به بودجه مدنظر وجود دارد.

گروه معماری آد؛ برترین طراح ویلا در مسابقات معماری

خدمات طراحی ویلا حوزه بسیار گسترده ای را شامل می شود. این نوع خدمات باید با توجه به نوع اقلیم، نوع کاربری فضا، بخش های مختلف آن و همچنین سبک مدنظر و سلیقه و درخواست کارفرما صورت بگیرد. علاوه بر این لازم است که گروه مهندسی ناظر بر پروژه و تیم طراحی نسبت به کلیه اصول و قواعد و حتی قوانین نظام مهندسی نیز آشنایی کامل داشته باشند و برای هر فضا، سبک و قسمت طراحی و برنامه ای جداگانه و در عین حال منسجم و با هارمونی کامل بچینند.

گروه معماری آد با تیم فنی و تخصصی خود به همراه مدیریت مهندس حبیبی و مهندس حسنی توانسته پیچیده ترین پروژه های معماری طراحی ویلا را با موفقیت و رضایت کاملا کارفرمایان به سرانجام برسانند. طراحان ویلای گروه معماری آد با سال ها تجربه موفق و رزومه کاری درخشان در کنار تخصص و دانش عملی و معماری درجه عالی، تمامی زوایا و اصول مورد نیاز را در نظر می گیرند و سپس به شکل تلفیق شده با درخواست کارفرمایان، طرح و پلان ویلا را نهایی می کنند.

تیم طراح ویلای گروه معماری آد براساس آخرین ترندهای ساخت و ساز و بازسازی ویلا در جهان و در نظر گرفتن شرایط بومی، منطقه ای و اقلیمی و بهترین و معروفترین سبک های رایج خدمات رسانی می کنند. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و شیوه همکاری با همکاران ما تماس بگیرید.

 

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

 • comment author
  سید محمد مهدی
  1401/06/29

  استاندارد های ویلا را خوب نوشته بودید

 • comment author
  حسین
  1401/05/30

  سلام ممنون از محتوای خوبتون خسته نباشید نصب فوری اسانسور برای اطلاع از قیمت به سایت اسانسور میتونید مراجعه کنید

 • comment author
  بهزاد حاتمی
  1401/04/31

  سلام منتطقه شمال کلاردشت ویلا ی من ساخته شده اما میخواستم برام شاه نشین رو طراحی کنید البته جای اون تعبیه شده است. فقط طرح ممنون

  پاسخ مدیر :

  لطفا با شماره واتساپ 09125080480 یکی از کارشناسان دفتر معماری آد تماس بگیرید

 • comment author
  امیر
  1401/02/30

  شما فقط در تهران و فشم و لواسان و اطراف تهران کار طراحی و اجرای ویلا انجام میدین یا پروژه طراحی و ویلا سازی تو شمال ایران هم انجام میدین؟

 • comment author
  شیما
  1401/02/04

  مشاوره طراحی ویلا توسط دفتر معماری آد به صورت حضوری هست یا تلفنی؟

خدمات طراحی ویلا توسط شرکت معماری آد

سوالات متداول

اگر در این مورد سوالی دارید...
شاخصه های مهم در طراحی ویلا چیست؟
یکی از نکات مهمی که در طراحی ویلا در نظر گرفته می شود، طراحی محوطه و لنداسکیپ است تا بتوان با ایجاد فضایی دلنشین و زیبا و بهره گرفتن از عناصر طبیعی، برای ساکنین آرامش را فراهم آورد. شاخصه ی دیگری که در دیزاین ویلا مهم است، توجه به نما و هارمونی آن با سبک ویلا است. در نظر گرفتن ورودی مناسب و جذاب نیز از دیگر پارامترهای این بخش است.
سبک های مختلف در طراحی ویلا چیست؟
در طراحی ویلا با سبک های بسیار متنوعی روبرو هستیم که می توان به این موارد اشاره کرد: سبک کلاسیک، سبک نئوکلاسیک، سبک مدرن، سبک پست مدرن، سبک روستیک و سبک ایرانی یا سنتی
مهمترین نکات طراحی ویلا چیست؟
مشخص شدن پلان ویلا اولین و مهمترین نکته است. در طراحی ویلا باید به مواردی مثل موقعیت زمین، شرایط اقلیمی، سبک معماری، نورگیری و وزش باد، نقاط کانونی، هماهنگی فضای داخلی و بیرونی، تقارن و هارمونی دقت زیادی داشت.
طراحی ویلا چقدر هزینه دارد؟
هزینه طراحی ویلا بسته به موقعیت آن مثل کوهستانی و جنگلی، نوع منطقه و اقلیم، شرایط زیست محیطی، سبک معماری نظیر مدرن و کلاسیک، متراژ ویلا، شیوه ساخت مثل فلت و دوبلکس و تریپلکس، نوع و پیچیدگی امکانات و سایر موارد متفاوت است.

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان