طراحی ویلا ایرانی

طراحی ویلا به سبک ایرانی، ریشه در دل تاریخ معماری ایران دارد. وقتی میگوییم ویلای ایرانی، اشتباه نکنید! درمورد خانه های قدیمی و تاریخی صحبت نمیکنیم بلکه درمورد سازه هایی امروزی و جدیدی صحبت میکنیم که به سبک ایرانی طراحی و با شیوه های مدرن درامیخته شده اند.

طراحی ویلا ایرانی 

 

به صورت کلی سازه های ایرانی از دید هر فردی بسیار زیبا و دلنشین است، زیرا این سبک طراحی ریشه در فرهنگ غنی ما داشته و با روحیات ما سازگارتر است. به همین دلیل این سبک طراحی برای ما ایرانی ها بسیار محبوب و پر طرفدار است.

طراحی  ویلا سبک ایرانی سرو

نمونه ای از طراحی ویلای ایرانی توسط دفتر معماری آد( ویلای سرو)

 

تاریخچه طراحی ویلا ایرانی 

طراحی به سبک ایرانی سنتی برگرفته از آموزه‌های معماری اصیل ایرانی است. از منظر زیبایی شناسی معماری ایرانی تنوع زیادی دارد که تمامی موارد ریشه در دل هنرهای اصیل ایرانی دارد.

برای مثال:

مفاهیمی چون سادگی در هندسه و عناصرسنتی در طراحی ویلا به سبک ایرانی بسیار با اهمیت است. پلان معماری ویلا ایرانی نیز برگرفته از کوشک باغهای ایرانیست. 

کوشک چیست؟

کوشک ساختمانی است که به شکل برونگرا ( گونه ای از معماری مسکن با ویژگی هایی از قبیل، داشتن ارتباط بصری و فیزیکی مستقیم با فضای بیرون خانه ) طراحی، و محل استقرار آن در محور اصلی باغ در فاصله مرکز تا انتهای باغ است. بنا و استقرار سازه کوشک مانند به گونه‌ای بنا شده است که در محور اصلی باغ و متاثر از ساختار هندسی باغ باشد. بدین شکل چشم اندازی زیبا از کوشک به سمت باغ ایجاد می‌شود و در هنگام ورود به باغ، عمارت در معرض دید بازدید کننده قرار می‌گیرد.

به زبان ساده و امروزی میتوان گفت این طرح در واقع کارکردی همانند سازه‌هایی دارد که امروزه به آنها ویلا گفته می‌شود. چرا که یک ویلا همانند یک کوشک مکانی برای گذران اوقات تفریح و فراغت بوده است.

 

طراحی  ویلا به سبک سنتی ایرانی سرو

نمونه ای از طراحی ویلای ایرانی توسط دفتر معماری آد( ویلای سرو)

تفاوت طراحی ویلا ایرانی و مدرن

ویلای مدرن به ویلایی گفته می شود که برخلاف ویلاهای ایرانی از ظاهری خشن و امروزی برخوردار است و به جای استفاده از آجر در آنها از کاشی یا سرامیک استفاده می شود. در طراحی ویلا مدرن علاوه بر یکدست و یکپارچه بودن محیط، خطوط صاف هستند و خطوط منحنی در این سبک جایی ندارد، محل شکست ها و تقاطع ها، زاویه دارند و کروی یا منحنی نیستند، رنگ هایی که روی نمای ساختمان، طراحی داخلی و همینطور دکوراسیون داخلی استفاده میشوند، معمولا از خانواده رنگ های خنثی هستند.

اما در طراحی ویلا ایرانی ایرانی و سنتی از آجر استفاده می شود و به جای استفاده از نورگیر ها و پنجره های بلند و به اندازه ی دیوار، از پنجره های کوچک تری استفاده می کنند که با فضا و نمای خانه یک ترکیب زیبا را خلق می کند و هر فرمی دارای جایگاه و عملکرد منطقی است.البته در این سبک، طراحی براساس اصل پرهیز از بیهودگی انجام می‌شود. این به این معنی است که هیچگونه آرایه‌ایی در سبک طراحی ویلا، صرفا جهت زیبایی نیست، بلکه در عین زیبایی کاربردی است.

طراحی ویلا به سبک ایرانی سرو

نمونه ای از طراحی ویلای ایرانی توسط دفتر معماری آد( ویلای سرو)

اصول و ویژگی های طراحی ویلا ایرانی

برای اینکه ویلایی با طراحی به سبک ایرانی داشته باشیم، باید به نکات زیر توجه کنیم:

• استفاده از اجر در نما که ظاهری سنتی و کلاسیک تر به سختمان ویلا می دهد، از این نوع آجر ها می توان به انواع آجر قفقازی و نسوز اشاره کرد.

• استفاده از تقارن در طراحی با توجه به سنت معماری ایرانی درگدشته

• ساده بودن که یکی از اصول معماری ایرانی است ، یعنی هر فرمی دارای جایگاه و عملکرد منطقی باشد.

• طراحی ورودی باشکوه که یک عنصر کلی، نسبت به سایر فضاهای معماری در این سبک است

• طراحی حیاط مرکزی که در این سبک بسیار جداب بوده و بسته به اقلیم ساخت آن ،فرم ها و محصوریت های متفاوتی را میپذیرد

• طراحی تراس به صورت ایوانی سرپوشیده که دارای ستون باشد، حال این ستون ها میتواند سازه ای و یا صرفا معماری باشد.(ایوان فضای نیمه محصور زیبایی است که برای نشیمن بیرونی در جوار طبیعت ساخته می شود.)

• استفاده از المان گنبد که تنها از نظر زیبایی اهمیت ندارد،بلکه وظیفه رسالت پوشاندن ابعاد بزرگی از فضا را از نظر ایستایی دارد

• هماهنگی با طبیعت و استفاده از انرژی پایدار آن همانند نور و باد… و عناصر اصلی آن مثل آب و خاک و گیاه…

• رعایت تقارن، حوزه و آبراه‌های مهندسی شده از دیگر ویژگیهای طراحی ویلا به سبک ایرانی است.

 

طراحی ویلای کوچک به سبک ایرانی سرو

نمونه ای از طراحی ویلای ایرانی توسط دفتر معماری آد( ویلای سرو)

ما و نسل های پیش از ما به صورت آگاهانه یا ناخود آگاه با این فضاها خو گرفته ایم و بیشتر ما خاطراتی شیرین و به یاد ماندنی از خانه های قدیمی داریم و با بودن در فضاهایی مشابه حسی از آرامش و صمیمیت درما جریان میابد. این فضاهای سنتی باعث احساس پیوند با گذشته شده و آرامش و زیبایی را برای ما به ارمغان می آورد.درواقع محبوبیت سبک ایرانی طراحی ویلا در احیای فرمهای آشنای گدشته و القای حس نوستالژیک در فضا است.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب