طراحی استخر ویلا

طراحی استخر ویلا و ویلا باغ ها در ابعاد و اندازه، نوع طراحی و نوع سبک و شرایط اقلیمی از مراحل بسیار مهم طراحی لنداسکیپ یا محوطه است. امروزه طراحی و ساخت استخر در ویلاها در کنار تسلط به اصول و نکات معماری به ایده های خلاقانه هم نیاز دارد که گروه معماری آد با سال ها تجربه در این زمینه یکه تاز است.

طراحی استخر ویلا

طراحی استخر ویلا دارای اصول و قوانین مهمی است. استخرها در ویلاها و باغ ها و چه در ساختمان ها از نظر ابعاد و اندازه ،نوع طراحی و نوع استخر برای شنا بایکدیگر فرق می کنند. وجود یک استخر در یک ویلا به عنوان یک امتیاز محسوب می شود.

در ابتدا در هر پروژه ساختمانی برای طراحی استخر نیازمند نقشه و نحوه ی معماری دارد. همیشه قبل از اینکه ساخت استخری را شروع کنید در ابتدا باید ساختمان را بررسی کنید که از لحاظ موقعیت مکانی و همچنین موقعیت جغرافیایی امکان ساخت استخر وجود داشته باشد.

همچنین طراحی استخر در ویلا هم به صورت سرپوشیده و هم به صورت سرباز امکان پذیر است که این بستگی به سلیقه ی صاحب ویلا دارد که از ابین طرح های موجود در طراحی استخر کدامیک را انتخاب می کند.

در طراحی استخر ویلایی طراحان از زیباترین و خلاقانه ترین طرح ها استفاده می کنند. به گونه ای که هم باعث صرفه جویی در هزینه ها و هم باعث زیبا تر به نظر رسیدن نمای آن می شود.

هدف از ساختن استخر چیست؟

از مهمترین نکته هایی که در طراحی تاثیر بسزایی دارد این است که هدف از ساختن استخر چیست ؟ آیا درآن می خواهید شنا را به صورت حرفه ای آموزش ببینید؟ یا فقط با مهارت های شنا آشنایی پیدا کنید ؟ و یا این که تنها می خواهید در آن آب تنی کنید؟ در هر صورت ابعاد استخر و ویژگی های آن تغییر می کند.

جانمایی استخر ویلایی

موقعیت اسخر ویلایی باید طوری اتنخاب شودکه در طول روز از نور کافی خورشید بهره مند شود به خصوص در ساعات بعد از ظهر و عصر.

برای این که بهترین نورگیری در کشور ایران انجام شود جانمایی باید به این صورت باشد که کاسه استخر به سمت جنوب و یا غرب باشد و دارای حداقل موانع باشد.

موانع می توانند شامل : درخت های بزرگ حتی یک ساختمان بلند و... باشد. به همین دلیل تمام این موارد در طراحی استخر باید مد نظر قرار بگیرد.

نکته های مهم طراحی استخر ویلا

در اصول و قوانین طراحی استخر ویلا ابعاد و اندازه بسیار اهمیت دارد. ابعاد آن مانند طول و عرض و عمق استخر، به طور استاندارد طول استخر باید 3 برابریک انسان بالغ باشد. کمترین عمق آن می تواند 1 متر باشد که عمق استخر بر اساس کاربرد آن متغیر است. در هنگام طراحی استخر برای اینکه محاسبه ابعاد و اندازه انجام شود برای هر نفر داخل آب استخر یک فضای متوسطی بر حسب متر مربع در نظر گرفته می شود زیرا زمانی که حرکت انجام می دهد به راحتی قادر به حرکت باشد. که این فضا به ابعاد 5 مترمربع معرفی می شوند.

ایده های خلاقانه برای طراحی ا ستخر ویلا

حال که با اهمیت ساخت استخر در محوطه ی ویلا و با اصول طراحی آن آشنا شدید، بهتر است با ایده های خلاقانه برای ساختن استخر هم آشنا شوید.

• طراحی استخر روباز با محیطی که دارای جنگل های استوایی و مدیترانه ای است.

این گونه استخرها به صورت کم عمق و به شکل مستطیل در حیاط خلوت ویلا ها و یا در محوطه ی باغ ها ساخته می شوند و دور آن را با گیاهان بلند می پوشانند.

 

 

• طراحی استخر به سبک مدرن

استخرها هم دارای سبک های طراحی مختلفی هستند. در این نوع طراحی استخر، طراحی با شکل ها و احجام هندسی انجام می شود که یک منظره ای شبیه به بیابان را نمایانگر می شود.

 

در طراحی استخر به سبک مدرن از احجام هندسی استفاده می شود.

طراحی استخر مدرن ویلای 29، طراحی و اجرا توسط دفتر معماری آد

 

طراحی استخر خانوادگی در ویلا

 

مهم نیست که ساختمان ویلا بزرگ باشد یا کوچک آنچه مهم است این است که استخری که طراحی می شود به زیبا ترین حالت ممکن انجام شود.در این طراحی یک استخر به صورت چند قسمتی با سنگ های دکوراتیو زیبا سازی می شود.

 

طراحی استخر ویلا با آب نما و نور پردازی

یکی از زیباترین و شیک ترین انواع طراحی استخر ویلا به کار بردن نور پردازی مناسب و همچنین آب نما به طور همزمان در دور و اطراف استخر می باشد.

در طراحی استخر ویلا، نورپردای بسیار حائز اهمیت است.

نمونه ای از طراحی استخر ویلای سفید طراحی و اجرا توسط دفتر معماری آد.

 

طراحی استخر ویلایی با مبلمان و سایبان ها

استفاده از مبلمان یا تخت در اطراف استخرکه در کنار آن ها آلاچیق و سایبان ها قرارداشته باشد یکی از زیباترین و دلچسپ ترین طراحی ها می باشدکه با به کار بردن کمی خلاقیت می تواند یک محوطه ی ساده را به بهترین شکل ممکن طراحی کند.

 

جمع بندی

طراحی استخر ویلا دارای اصول و قوانین خاصی می باشد. انواع ویلاها می تواند دارای استخر باشد. استخرها در دو نوع سرپوشیده و سرباز طراحی می شوند. از ایده های خلاقانه و جدید بسیاری می شود در طراحی استخرویلایی استفاده کرد. در ساخت استخر می بایست از بهترین نوع مصالح اولیه استفاده کرد و همچنین به ایمن سازی آن باید توجه کرد.

موقعیت استخر در طراحی بسیار با اهمیت است زیرا باید در طول روز از نور کافی خورشید بهره مند شود. همچنین در طراحی استخر ابعاد و اندازه و عمق استخر حائز اهمیت است زیرا بتوان در آن به راحت شنا  و حرکت کرد.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب