طراحی استخر

طراحی استخر یکی از پروژه های پیچیده معماری است که در انواع روباز و سرپوشیده باید توسط تیم فنی و متخصص معماری انجام بگیرد. تعیین دقیق موقعیت استخر به همراه تعیین سبک مدرن یا کلاسیک براساس سبک طراحی محوطه از مهمترین مراحل دیزاین و طراحی استخر است.

طراحی استخر امروزه با قوانین و مقررات و استانداردهای جهانی اجرا میشود شاید در نگاه اول بگویید استخر یک سازه بی اهمیت و ساده است اما باید به شما خاطرنشان کنم که این طور نیست و اصول طراحی استخر کاری دقیق ومهندسی است پس باید دیزاین استخر را به تیمی مجرب و حرفه ای سپرد.

 

نمونه ای از طراحی اصولی استخرویلایی

عکس مربوط به پروژه لایه ازدفتر معماری آد میباشد

 

آشنایی با انواع استخر:

 

پیش از آن که بخواهید یک استخر را طراحی کنید بهتر است که با انواع آنها آشنا شوید.استخرها در کل به دودسته تقسیم میشوند:

  •  استخرهای روباز
  • استخرهای روبسته

1.استخرهای رو باز را می توان به استخرهایی گفت که در فضای باز تعبیه شده باشند مانند: استخرهای کشاورزی،استخرهای تفریحی، استخرهای شخصی و...

2.استخرهای روبسته به استخرهایی گفته می شود که روی آنها یک سازه سقفی قرار داشته باشد و دور آن نیز محصور باشد برای مثال:استخرهای شخصی داخل ساختمان، استخرهای مسابقات در داخل سوله ها و...

از لحاظ کاربری هم استخرها به دو کاربری تفریحی و کشاورزی در کل تقسیم می شوند، که ما در این مقاله قصد داریم که طراحی یک استخر را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

برسی موقعیت و مکان استخر:

 

اولین و یکی از مهمترین قدمها درطراحی یک استخر موقعیت جغرافیایی آن است.اصول اولیه طراحی یک استخر این است که ما با منطقه مورد نظر آشنایی داشته باشیم،یعنی براساس آب وهوای آن منطقه استخررا طراحی کنیم.

نکته دیگر مکان قرار گیری استخر است. شاید برایتان جای سوال باشد که چه اهمیتی دارد که یک استخر در کجا قرار داشته باشد ولی باید بگوییم که در این خصوص استاندارد های بین المللی وجود دارد که در طراحی باید به آنها توجه کرد.یعنی درطراحی یک استخر در شیب زیاد تفاوتها و استاندارد ها و شیوی اجرای متفاوتی با استخری که در یک سطح صاف قرار دارد وجود دارد.

متاسفانه امروزه زیاد مشاهده میشود که افراد غیر متخصص در این حوضه فعالیت می کنند و نتایج فاجه باری را رقم میزنند پس برای جلو گیری از ضرر برای کارفرما و پیمانکار پیشنهاد میشود که حتما از یک تیم متخصص و با سابقه در این امر کمک بگیرید و برای همیشه کار خود را بیمه کنید.

 

دیزاین استخرومحیط اطراف آن به سبک مدرن

عکس مربوط به پروژه خانه سفید از دفتر معماری آد می باشد

 

پیش از دیزاین استخر نیازسنجی کنید:

یکی دیگر از مواردی که مورد توجه قراردارد مبحث نیاز سنجی است،فرقی نمی کند که شما برای خود یا کارفرما یک استخررا طراحی میکنید شما باید نیاز سنجی را سر لوحه کار خود قرار دهید.

برای طراحی یک استخرشما باید بدانید که چه چیزهایی را نیاز دارید.یعنی شکل ظاهری استخر، تجهیزات مورد نیاز برای طراحی استخرومواد و متریال مورد نیاز وداشتن یک چک لیست که باعث میشود بتوانید یک استخر استاندارد و به روز داشته باشید.

 

انواع طراحی استخر:

درقدم بعدی باید با انواع طراحی استخرآشنا شوید.در حالت کلی استخرها از دو سبک خارج نیستند:

  • سبک کلاسیک
  • سبک مدرن

شاید برایتان پیش آمده باشد که به یک ویلا رفته باشید واولین چیزی که به چشمتان خورده باشد استخر آن باشد وبا خود گفته باشید که اصلا این استخر به این ویلا و فضا نمی آید! برای همین است که پیشنهاد میشود حتما کارتان را به گروهی مجرب و با سابقه بسپارید.

در تکمیل حرفهای فوق باید گفت که سبک در طراحی خیلی حائزاهمیت است و حتما باید به فضا و خود سبک ساختمان توجه داشت.

دردیزاین استخر به سبک مدرن معمولا سادگی حرف اول را میزند معمولا در سبک مدرن ازشکل مستطیل زیاد استفاده میشود به گونه ای که عرض استخرکم است و طول آن زیاد میباشد و از گوشهای تیزاستفاده میشود،اما در سبک کلاسیک از منحنی بیشتر استفاده می شود از نقوش  کاشی کاریهای پیچیده برای تزیین استفاده میشود.

 

طراحی اصولی براساس محیط وسبک معماری

عکس مربوط به پروژه چهارتیغ از دفتر معماری آد می باشد

 

استانداردهای کلی استخر:

استاندارهای بین المللی در این رابطه وجود دارد که به شکل کلی به آن می پردازیم.از موارد مورد توجه در این رابطه عرض طول و عمق و در حالت کلی حجم آب استخر مورد نظر است،در کل هرچه تعداد افراد بیشتری به صورت همزمان در یک استخر قرار بگیرند نیاز به ابعاد بزرگتری ازآن هستیم.

بطورمثال حداقل طول استخر باید سه برابرقد یک انسان معمولی باشد وعمق آن نیز حداقل یک متر باشد و از این دست استاندارد ها که به صورت جزئی به آنها اشاره کردیم وقصد پرداختن کامل به این استانداردها را نداریم.

توجه داشته باشید اگر استخر دارای پله و اختلاف سطح باشد باید به استاندادهای مربوط به آن دقت کنید.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب