طراحی ساختمان تجاری

طراحی ساختمان تجاری و فروشگاهی نقش بسیار زیادی در امور روزمره زندگی تمامی افراد دارند. گروه معماری آد معتقد است طراحی و ساخت چنین فضاهایی باید با در نظر گرفتن ویژگی های بسیار مهم مثل دسترس پذیری، ارتباط راحت و کارآمد بخش های مختلف، طراحی حرفه ای و اصولی با بهترین شیوه های ساخت و سبک های معماری و همچنین متریال های درجه یک باشد.

از همین بخش

برای طراحی فضای تجاری واصول طراحی آن باید سری بزنیم به نمونه های موفق تا باهم برسی کنیم که چه عواملی باعث موفقیت و چه استانداردهایی در این نوع فضاها رعایت شده،از عوامل مهم در طراحی تجاری می توان به نور،رنگ،فضا،دسترسی به مراکز حمل ونقل عمومی برای سهولت رفت و آمد.در این مقاله قصد داریم که نکات طلایی طراحی را باهم برسی کنیم.

 

 طراحی ساختمان تجاری مدرن چیست؟ + نکات کلیدی

 • دسترسی آسان:

طراحی ساختمان تجاری مدرن نیاز به تخصص و مهارت بالا دارد؛ اولین نکته و می توان گفت مهمترین نکته در طراحی تجاری دسترسی است.باید توجه داشت که در طراحی یک مجتمع یا فضای تجاری،درمنطقه ای باشد که ترافیک کمتری داشته باشد و به خیابانهای اصلی دسترسی داشته باشد وبه سیستم حمل ونقل عمومی دسترسی داشته باشد تا بتوان افراد بازدید کننده از آن مرکز به راحتی دیدن کنند.

 • طراحی بیرونی جذاب:

قدم مهم بعدی طراحی بیرونی جذاب است به گونه ای که دعوت کنندهی افراد بیننده در بیرون از مکان تجاری باشد.و ورودی جذاب وطراحی داخلی زیبا می توان در جذب افراد تاثیر زیادی داشته باشد.

طراحی ساختمان تجاری

مرکزخرید دبی واقع در امارات متحده عربی

 

 • طراحی فروشگاهای بزرگ ومحیطی دلباز:

از آنجایی که رفت و آمد به این مکان ها زیاد است، بهتر است تا فروشگاه هایی با سقف بزرگ و ارتفاع زیاد طراحی کرد. ایجاد مکانی با رفت و آمد آسان ودر نظر گرفتن مکانی برای نشستن واستراحت کردن از جمله مواردی است که در طراحی اماکن تجاری در نظر گرفته می شود.

 
طراحی ساختمان تجاری مدرن

مرکزخرید امارات درکشورامارات

 

 • وجود سیرکلاسیون قوی و واضح:

در طراحی پلان باید مسیرها و راه ها واضح ومشخص باشند،به گونه ای که افراد بازدید کننده گمراه و سردرگم نشوند واهداف بازدیدشان از فروشگاه یا محل مورد نظرشان را به راحتی پیدا کنند.به طورمثال در مسیرها از تابلوهای راهنما استفاد شود تا بازدید کنندگان راحت بتوانند مسیرشان را پیدا کنند.

 

 • وجود پارکینگ های استاندارد و مناسب:

یکی از دغدغه های افراد در مراکز خرید، پیدا کردن جای پارک است. برای همه ما این مسئله به وجود آمده که به جایی رفتیم و ساعت ها دنبال جای پارک گشتیم واین موضوع موجب اذیت ما شده است. پس از مسائل مهم در طراحی تجاری، پارکینگ مناسب با تعداد مناسب است.

 

 • وجود کاربری های مختلف دریک طراحی تجاری:

از دیگر مسائل مهم در طراحی ساختمان تجاری وجود کاربری های مختلف مثل رستوران، فضاهای بازی،سینما، دفاتر اداری و فود کورت های مختلف می توان نام برد. تا بتوان انتخاب های بسیاری برای استفاده های مختلف داشت.

 

در فضای تجاری بزرگ، فضاهای مختلف باید لحاظ شود.

تصویری از مرکز خرید گالری در هیوستون آمریکا

 

 • تهویه مناسب:

از موضوعات دیگری که باید به آن توجه کرد، در نظر گرفتن تهویه ی هوای مناسب برای یک مرکز تجاری است. توجه به راحتی مراجعه کنندگان در فضای تجاری و فروشگاها بسیار مهم است که محیط باتوجه به فصول مختلف گرم باشد یا خنک، بنابراین از سیستم تهویه ی مناسب باید استفاده کرد.

ضوابط طراحی مجتمع تجاری اداری

ظوابط طراحی مجتمع تجاری از جمله موارد مهمی است که یک طراح حرفه ای باید نسبت به آن تسلط کامل داشته باشد و در پروسه طراحی آن قوانین و ضوابط را به کار گیرد. در ادامه به ظوابط طراحی مجتمع تجاری در ایران اشاره خواهیم کرد:

 •  مقررات ایمنی و آتش‌نشانی

ساختمان تجاری باید به ایمنی عمومی و آتش‌نشانی توجه ویژه‌ای داشته باشند. مقررات مربوط به اطفاء حریق، خروج اضطراری، و تجهیزات آتش‌نشانی نیز مهم هستند.

 • مقررات محیط زیست 

 در طراحی ساختمان‌ تجاری باید به مقررات محیط زیستی نیز توجه کرد. این شامل مسائلی مانند مدیریت آب و پسماند، مصرف بهینه انرژی و استفاده از سیستم‌های پایدار می‌شود.

 • مقررات مربوط به معماری

طراحی ساختمان‌ تجاری باید به نکات معماری نیز توجه داشته باشد، از جمله اندازه‌گیری، طراحی داخلی، نورپردازی، و نکات زیبایی‌شناسی.

 • مقررات مربوط به پارکینگ

ساختمان‌های تجاری باید حداکثر تعداد و استانداردهای پارکینگ را رعایت کنند. این شامل تعداد مورد نیاز پارکینگ بر اساس نوع ساختمان (مثلاً مغازه، اداره، یا هتل) و مساحت کل ساختمان می‌شود.

 • مقررات مربوط به زلزله

ایران یک منطقه زلزله‌خیز است، بنابراین طراحی و ساختمان‌ها باید به مقررات زلزله مطابقت داشته باشند تا ایمنی ساکنان و کاربران ساختمان در صورت وقوع زلزله تضمین شود.

 • مقررات ترافیک و دسترسی

از دیگر ضوابط طراحی مجتمع تجاری، دسترسی به ساختمان از طریق جاده‌ها و خیابان‌ها است و همچنین مسائل ترافیکی باید در نظر گرفته شود.

تفاوت طراحی مجتمع‌ تجاری و طراحی مجتمع مسکونی 

تفاوت طراحی مجتمع تجاری و مجتمع مسکونی این است که ساختمان‌های تجاری برای کسب و کارها و خدمات تجاری طراحی می‌شوند، در حالی که ساختمان‌های مسکونی برای زندگی افراد و خانواده‌ها استفاده می‌شوند. این تفاوت‌ها در طراحی داخلی، تجهیزات، و مقررات مرتبط با هر نوع ساختمان مشخص می‌شود.

مصالح ساختمان تجاری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

مصالح ساختمان تجاری بهتر است مقاومت لازم برای تحمل فشار زیاد را داشته باشد؛ همچنین نسبت به حرارت و آتش مقاومت داشته باشد تا بتواند ایمنی ساختمان را تامین کند. عایق های مورد استفاده در مجتمع تجاری باید به گونه ای باشد که برای کنترل صدا و سیستم تهویه مناسب باشد. در طراحی ساختمان تجاری بهتر است از مصالحی استفاده شود که از نطر ظاهری بسیار زیبا و جذاب باشد تا در نهایت منجر به شهرت و محبوبیت ساختمان تجاری شود.

طراحی ساختمان تجاری در همدان

رونق گرفتن هر فروشگاهی، تحت تأثیر نحوه طراحی همان فروشگاه است. در طراحی ساختمان تجاری در همدان عواملی مانند تهویه مطبوع، نورپردازی مناسب، ارتفاع دقیق طبقات، نوع و فصله درب های ورودی، طراحی جذاب نمای خروجی و ... نقش اساسی دارند. همچنین انتخاب نوع مصالح برای ساخت مجتمع تجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم برای طراحی ساختمان تجاری در همدان از افراد حاذق و ماهر که به اصول طراحی و معماری مساط هستند و در این زمینه تجربه فراوانی دارند کمک بگیرید.

طراحی ساختمان تجاری در مازندران

جهت طراحی ساختمان تجاری در مازندران باید اکثر مجتمع های تجاری مدرن تهران و سایر شهرهای معروف دنیا را به خوبی بررسی کرد. مازندران جدای از بافت محلی که دارد، به سرعت در حال رشد و مدرنیته شدن است و هر ساله تعداد زیادی توریست وارد این شهر می شوند. مردم مازندران و توریست ها فروشگاهی را انتخاب می کنند که از لحاظ ظاهری جذاب و مدرن باشد وهمچنین داخل ساختمان تمام اصول مدرنیته رعایت شده باشد. طراحی ساختمان تجاری در مازندران، پروژه ای بسیار حساس است که بهتر است توسط بهترین شرکت طراحی و معماری انجام شود.

طراحی ساختمان تجاری در تهران

هدف از طراحی ساختمان تجاری در تهران، ساخت مجتمعی به قدری زیبا و منحصر به فرد است که باعث جذب بیشتر مراجعه کننده  و در نهایت به یک ساختمان تجاری پر رونق و مشهور در تهران تبدیل شود. در طراحی ساختمان تجاری در تهران باید  به عواملی مانند محیط اطراف ساختمان، محیط باز و میانی ساختمان، مکان آسانسور، مکان پله برقی، نوع ویترین ها، نمای داخلی مرکز خرید، نحوه نورپردازی و ...توجه ویژه کرد.همچنین یکی دیگر از دغدغه‌های امروزی مراجعه کنندگان، پیدا کردن مکان مناسب برای پارک ماشین است؛ بنابراین ساخت یک پارکینگ با ظرفیت مناسب از موارد ضروری است که باید در طراحی مجتمع تجاری به آن دقت کرد.

طراحی ساختمان تجاری در شیراز

یکی از اصول طراحی ساختمان تجاری در شیراز، توجه به متریال و نوع مصالح ساخت و ساز آن است. اگرچه  نوع متریال در ساخت هر ساختمانی مهم است. علاوه بر این یکی از مهم ترین عوامل در طراحی مجتمع تجاری، انتخاب رنگ مناسب برای ساختمان است. زمانی که مراجعه کننده وارد هر مکانی می شود، اولین چیزی که بر روی او تاثیر می گذارد رنگ است. جهت طراحی ساختمان تجاری در شیراز ابتدا لازم است با فرهنگ و علاقه ی مردم آن منطقه به خوبی تسلط پیدا کنید تا بتوانید متناسب با فرهنگ و سلیقه آن ها یک مجتمع تجاری خوب و ایده آل طراحی و اجرا کنید.

 
طراحی ساختمان تجاری در کرج

طراحی ساختمان تجاری در کرج  نیازمند نوآوری و تجدید‌نظر در مورد هرچیز عادی و معمولی مانند ترکیب رنگ‌ها، مخلوط کردن مواد و ایجاد ساختمان‌هایی با اشکال منحصر به فرد و جذاب است؛ این سبک از معماری به خلاقیت و مهارت بالا در زمینه طراحی ساختمان تجاری نیاز دارد. در طراحی ساختمان تجاری در کرج باید به عواملی مانند تعیین کاربری، دکوراسیون داخلی، مساحت پارکینگ، فاصله درب ورودی، مکان قرارگیری آسانسور و ... توجه کرد.

طراحی ساختمان تجاری در تبریز

در طراحی ساختمان تجاری در تبریز، بهتر است به نور طبیعی توجه ویژه داشته باشید. به کارگیری نور طبیعی در کنار شیشه یا پنجره به یکی از عنصرهای اصلی طراحی و معماری مدرن تبدیل شده است و در اکثر کشورهای اروپایی این عنصر رعایت می شود. نور طبیعی علاوه بر اینکه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها می شود، حس شادی و سرزندگی را به افراد داخل مجتمع تجاری منتقل می کند. بنابراین در طراحی ساختمان تجاری در تبریز لازم است از بهترین شرکت طراحی و معماری که بر تمام این اصول تسلط دارد کمک بگیرید.

طراحی ساختمان تجاری در اصفهان

نمای بیرونی مجتمع در طراحی ساختمان تجاری در اصفهان بسیار مهم است. از آن جایی که اصفهان شهری مدرن است و هر ساله تعداد زیادی توریست وارد این شهر می شود، نحوه طراحی مجتمع تجاری در این شهر باید به گونه ای باشد که باعث جذب مردم اصفهان و توریست های این شهر شود. در طراحی ساختمان تجاری در اصفهان باید به نکاتی مانند امنیت ساختمان، نورپردازی مناسب، دکوراسیون فروشگاه ها، مکان سرویس بهداشتی، وضعیت تهویه هوا و ... توجه ویژه داشته باشید.

طراحی ساختمان تجاری در گیلان

طراحی ساختمان تجاری در گیلان نیازمند رعایت اصول زیبایی شناختی می باشد. این اصول توسط روان‌شناسان، معماران، و طراحان به کار گرفته شده اند تا ساختمان‌ها و فضاها را زیبا و جذاب کنند. این اصول عبارت اند از: به کارگیری تعداد مناسب عناصر؛ اغراق در استفاده از عناصر ممکن است از زیبایی ساختمان بکاهد؛ همچنین توازن و تناسب بین عناصر مختلف مانند ابعاد، رنگ‌ها، و شکل‌ها بسیار مهم است. بنابراین توجه به عناصر زیبایی شناختی در طراحی ساختمان در گیلان منجر به شهرت مجتمع تجاری در شهر خواهد شد.

طراحی ساختمان تجاری در مشهد

طراحی ساختمان تجاری در مشهد نیازمند شناخت دقیق آن شهر و تسلط کامل نسبت به بافت منطقه دارد؛ بنابراین بهتر است از تیمی کمک بگیرید که در این زمینه مهارت زیادی دارد و نسبت به علم مدرن طراحی و معماری آگاهی کامل دارد. مشهد شهری پر جمعیت است و به تناسب رشد جمعیتی که دارد باید مجتمع تجاری های متفاوتی در شهر ساخته شود. جهت طراحی ساختمان تجاری در مشهد باید به عواملی مانند نوع مصالح، مساحت پارکینگ، خیابان های اطراف، نمای داخلی مجتمع، فاصله درب ورودی و ... توجه ویژه داشته باشید.

 

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب