طراحی ساختمان تجاری

فضاهای تجاری و فروشگاهی نقش بسیار زیادی در امور روزمره زندگی تمامی افراد دارند. گروه معماری آد معتقد است طراحی و ساخت چنین فضاهایی باید با در نظر گرفتن ویژگی های بسیار مهم مثل دسترس پذیری، ارتباط راحت و کارآمد بخش های مختلف، طراحی حرفه ای و اصولی با بهترین شیوه های ساخت و سبک های معماری و همچنین متریال های درجه یک باشد.

از همین بخش

برای طراحی فضای تجاری واصول طراحی آن باید سری بزنیم به نمونه های موفق تا باهم برسی کنیم که چه عواملی باعث موفقیت و چه استانداردهایی در این نوع فضاها رعایت شده،از عوامل مهم در طراحی تجاری می توان به نور،رنگ،فضا،دسترسی به مراکز حمل ونقل عمومی برای سهولت رفت و آمد.در این مقاله قصد داریم که نکات طلایی طراحی را باهم برسی کنیم.

 

مهمترین نکات طراحی فضای تجاری:

 

  • دسترسی آسان:

اولین نکته و می توان گفت مهمترین نکتن در طراحی تجاری دسترسی است.باید توجه داشت که در طراحی یک مجتمع یا فضای تجاری،درمنطقه ای باشد که ترافیک کمتری داشته باشد و به خیابانهای اصلی دسترسی داشته باشد وبه سیستم حمل ونقل عمومی دسترسی داشته باشد تا بتوان افراد بازدید کننده از آن مرکز به راحتی دیدن کنند.

  • طراحی بیرونی جذاب:

قدم مهم بعدی طراحی بیرونی جذاب است به گونه ای که دعوت کنندهی افراد بیننده در بیرون از مکان تجاری باشد.و ورودی جذاب وطراحی داخلی زیبا می توان در جذب افراد تاثیر زیادی داشته باشد.

طراحی بیرونی خیره کننده و جذاب

مرکزخرید دبی واقع در امارات متحده عربی

 

  • طراحی فروشگاهای بزرگ ومحیطی دلباز:

از آنجایی که رفت و آمد به این مکان ها زیاد است، بهتر است تا فروشگاه هایی با سقف بزرگ و ارتفاع زیاد طراحی کرد. ایجاد مکانی با رفت و آمد آسان ودر نظر گرفتن مکانی برای نشستن واستراحت کردن از جمله مواردی است که در طراحی اماکن تجاری در نظر گرفته می شود.

 
ایجاد فضایی دلباز از جمله عواملی است که در طراحی تجاری در نظر گرفته می شود.

مرکزخرید امارات درکشورامارات

 

  • وجود سیرکلاسیون قوی و واضح:

در طراحی پلان باید مسیرها و راه ها واضح ومشخص باشند،به گونه ای که افراد بازدید کننده گمراه و سردرگم نشوند واهداف بازدیدشان از فروشگاه یا محل مورد نظرشان را به راحتی پیدا کنند.به طورمثال در مسیرها از تابلوهای راهنما استفاد شود تا بازدید کنندگان راحت بتوانند مسیرشان را پیدا کنند.

 

  • وجود پارکینگ های استاندارد و مناسب:

یکی از دغدغه های افراد در مراکز خرید، پیدا کردن جای پارک است. برای همه ما این مسئله به وجود آمده که به جایی رفتیم و ساعت ها دنبال جای پارک گشتیم واین موضوع موجب اذیت ما شده است. پس از مسائل مهم در طراحی تجاری، پارکینگ مناسب با تعداد مناسب است.

 

  • وجود کاربری های مختلف دریک طراحی تجاری:

از دیگر مسائل مهم در طراحی تجاری وجود کاربری های مختلف مثل رستوران، فضاهای بازی،سینما، دفاتر اداری و فود کورت های مختلف می توان نام برد. تا بتوان انتخاب های بسیاری برای استفاده های مختلف داشت.

 

در فضای تجاری بزرگ، فضاهای مختلف باید لحاظ شود.

تصویری از مرکز خرید گالری در هیوستون آمریکا

 

  • تهویه مناسب:

از موضوعات دیگری که باید به آن توجه کرد، در نظر گرفتن تهویه ی هوای مناسب برای یک مرکز تجاری است. توجه به راحتی مراجعه کنندگان در فضای تجاری و فروشگاها بسیار مهم است که محیط باتوجه به فصول مختلف گرم باشد یا خنک، بنابراین از سیستم تهویه ی مناسب باید استفاده کرد.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب
طراحی آپارتمان کلاسیک ادامه مطلب
طراحی رستوران مدرن ادامه مطلب
طراحی آپارتمان لاکچری ادامه مطلب