طراحی شهرک

طراحی شهرک مسکونی و صنعتی به عنوان بخشی متمایز و غیر وابسته به محیط اطراف،بهترین راهکار برای ساماندهی فضا و جمعیت شهری است. برای طراحی شهرک در سبک های مختلف و طبق اصول و ضوابط مهندسی، گروه معماری آد با بهترین روش ها و متدهای روز دنیا در خدمت شماست.

طراحی و ساخت شهرک (Town) به شکل تحت الفظی به شهر کوچک می گویند اما از لحاظ معماری شهری به قسمت هایی که جدای از محله ها و قسمت های دیگر به شکل متمایز و غیر وابسته فعالیت دارند شهرک می گویند که تعریف شهرک مسکونی هم بر همین اساس مشخص شده است. با توجه به اینکه در طی سالیان اخیر کنترل مناسبی بر روی مهاجرت مردم از سوی روستا به سمت شهر صورت نگرفت، سیل عظیمی از نقاط مختلف پایتخت به این شهر سرازیر شدند. بنابراین در طی این سال بهترین راهکار معماری و شهری این، ساخت شهرک بوده است. اما مهمتر از انتخاب شیوه ساخت شهرک به عنوان راهگشای این نوع مشکلات، توجه به اصول و ضوابط اهمیت بسیار بیشتری دارد. در ادامه با اصول و مراحل ساخت شهرک آشنا خواهید شد.

طراحی وساخت شهرک

 

اصول طراحی شهرک

اصول طراحی شهرک صرف نظر از مدل و نوع آن که در ادامه مطلب به آنها خواهیم پرداخت تقریبا مشترک است مگر در مواقع خاص که تصمیم گیری در مورد اجرای اصول و ضوابط تغییر کند.

اصول و ضوابط طراحی شهرک در سه مرحله متفاوت خلاصه می شوند:

• مشخص کردن زمین محل ساخت که در آن شهرک احداث خواهد شد؛

• طراحی کلی شهرک؛

• توجه به ساختمان های مجاور برای انجام برنامه ریزی صحیح و اصولی؛

• بررسی دقیق مسیرها و جاده ایی که قرار است به شهرک مدنظر ما متصل شوند، مقاومت بالایی در برابر ساختمان های مجاور باید از خود نشان داد تا خبری آنها را تهدید نکنه؛

بررسی و طراحی مرکز شهرها از طریق وقت گذاری بیشتر و توجه بالاتر به محیط اطراف و همچنین بازدهی فضای سبز و محیط بازی کودکان هستند.

 
اصول طراحی شهرک
 

مراحل ساخت شهرک

 
برای طراحی شهرک صرف نظر از نوع کاربردی که برای آن در نظر گرفته شده باید مراحلی طی شوند که در ادامه به آنها می پردازیم:
1- تنظیم اهداف و سیاست ها: اولین مرحله در ساخت و طراحی شهرک تعیین اهداف و سیاست هاست. باید دقیقا مشخص باشد که با ساخت این نوع شهرک قرار است به چه نیازهایی پاسخ داده شود و به طور کلی چه اهدافی از کارفرما مدنظر قرار داده شده اند.
2- تعیین فضا و کاربری بخش های مختلف: در طراحی شهرک سازی صرف نظر از نوع آن باید فضاهای مختلف به خوبی مشخص شوند. براساس نوع کاربری باید نیازهای هر قسمت از شهرک به خوبی بررسی شده و به آنها پاسخ داده شود.
3- ابعاد فضا: با بررسی نوع کاربری اعم از مسکونی، ویلایی، سینمایی، صنعتی، توریستی و غیره و نیاز یک منطقه باید ابعاد فضا و بنابراین زمین مورد نظر تعیین شوند. با مشخص شدن ابعاد فضا به خوبی می توان محل دقیق هر یک از فضاهای شهرک را تعیین نمود.
4- نسبت به واحدهای مختلف: در ساخت شهرک فارغ از نوع آن، فضاهای مختلفی وجود دارند که در مراحل قبل به خوبی مشخص شده اند. اکنون در این مرحله باید نسبت بین واحدهای مختلف و ابعاد هر یک تعیین شوند.
5- تعیین استانداردها: هر منطقه برای ساخت شهرک استانداردهای خاص خود را دارد. این استانداردها براساس شرایط محیطی، زمین محل ساخت، نوع کاربری ساختمان و سایر موارد تعیین می شوند.
6- تعیین دقیق معابر و بلوک های مختلف: در طی روند ساخت شهرک باید به معابر و بلوک های مختلف دقت زیادی داشت. معابر نحوه دسترسی ما به قسمت های مختلف یک شهرک هستند و باید به خوبی تعیین شده باشند. توجه داشته باشید که کارایی هر شهرک را مسیرهای دسترسی آن به بخش های مختلف تعیین می کنند. در صورتی که در این مرحله نقص به وجود بیاید و به آن توجه نشود، اصلاح این اشکالات در آینده بسیار سخت و زمانبر خواهد بود.
7- تعیین کمربند سبز: کمربند سبز به معنای پوشش گیاهی و طبیعت اطراف محل شهرک سازی است. در طی روند ساخت شهرک به هیچ وجه هدف ما آسیب به طبیعت و گونه های گیاهی و جانوری نیست. بنابراین باید کمربند سبز تعیین شود که بیشتر از این اجازه گسترش شهرک در آینده وجود نداشته باشد.
8- در نظر گرفتن امکانات حمل و نقل: در ساخت شهرک امکانات حمل و نقل بسیار مهم هستند. در شهرک های صنعتی و مسکونی باید دسترسی راحتی وجود داشته باشد تا افراد بتوانند در کمترین زمان و با حداقل مشکلات از منزل به محل کار و برعکس برسند. کارایی بالای سیستم حمل و نقل خصوصی و عمومی، نشان دهنده موفق بودن طراحی انجام شده برای شهرک سازی است.
9- خدمات عمومی: از جمله ضوابط و اصول ساخت شهرک که باید حتما به آن توجه شود، خدمات عمومی است مثل سیستم های آبرسانی،گازرسانی، برق رسانی، تخلیه و فاضلاب، تلفن. در طراحی شهرک باید این موارد به گونه ای تأمین شوند که احتیاجات هر بخش به طور کامل رفع شود. استفاده از متریال درجه یک نیز احتمال بروز آسیب دیدگی و تعمیرات آینده را بسیار کم خواهد کرد.
10- امکانات عمومی: در ضوابط ساخت شهرک ذکر شده که شهرک های مختلف صرف نظر از نوع کاربری مثل مسکونی و غیر مسکونی باید یکسری امکانات حتما وجود داشته باشند. از جمله این موارد می توان به اداره پست، ایستگاه پلیس، ایستگاه نگهبانی، پمپ بنزین، آتش نشانی، کلینیک های درمانی و غیره اشاره کرد. برخی از این امکانات جهت تأمین امنیت منطقه است و بسیار ضروری هستند.
11- نورپردازی: تمامی شهرک ها فارغ از نوع مسکونی، صنعتی، تجاری و تفریحی و غیره نیاز به نورپردازی مؤثر و حرفه ای دارند. نورپردازی حرفه ای در تمامی بخش های شهرک تأمین کننده حس امنیت خواهد بود ضمن اینکه روی زیباسازی شهرک نیز تأثیر بسیار زیادی دارد.
12- سردر ورودی شهرک: در طراحی و ساخت شهرک باید به طراحی ورودی شهرک نیز توجه ویژه ای داشت. نباید اینگونه به نظر برسد که ساخت شهرک با هدف ایجاد میانبر بوده و یا جاده های خارج از شهرک مستقیما و بدون هیچ گونه نظارت و کنترل، وارد شهرک می شوند. بنابراین برای جاده های ورودی آنها را باریکتر در نظر می گیریم و همچنین با معماری و طراحی آن را نسبت به سایر معابر شهرک متمایز کنیم.
13- طراحی نما شهرک: طراحی نما شهرک دقیقا به اندازه دکوراسیون داخلی بخش های مختلف آن در شهرک های مسکونی و یا غیر مسکونی بسیار اهمیت دارد. نمای شهرک اولین چیزی است که به چشم ما برخورد می کند و تأثیر می گذارد. در صورتی که از متریال مناسب استفاده نشده باشد یا اصول طراحی نما  به خوبی رعایت نشده باشند، پس از چند سال ظاهر و زیبایی خود را از دست خواهد داد.
14- طراحی دیوار شهرک: یکی از اصول ساخت شهرک توجه به دیوارکشی و تعیین محدوده مناسب است. طراحی دیوار شهرک متفاوت از در نظر گرفتن حد و مرز فرضی کمربند سبز است. با طراحی دیوار به کمک متریال های مقاوم، محدوده مناسب برای فعالیت و به جریان افتادن یک شهرک مشخص می شوند تا همه موارد کنترل کننده باشد ضمن اینکه القا کننده امنیت و آرامش خاطر نیز هست.
 
 
مراحل ساخت شهرک
 

انواع روش های ساخت شهرک

 
برای ساخت شهرک یا شهرک سازی به طور کلی روش های مختلفی هستند که هر کدام اشاره به یک نوع دیدگاه خاص دارند. به عبارت دیگر براساس اهداف اولیه کارفرما، تجربه و تخصص شرکت و گروه معماری، روش های مختلفی برای نگاه کردن به این پروژه و سپس برنامه ریزی و طراحی برای آن وجود دارد. در ادامه به مهمترین روش ها و دیدگاه های مورد قبول در دنیا برای ساخت شهرک اشاره می کنیم:
• برنامه ریزی و طراحی جامع (Comprehensive):
در این روش، برنامه ریزی و ساخت شهرک در طی 4 مرحله اساسی انجام می پذیرد. در ابتدا مسائل و مشکلات موجود که پایه و اساس نیاز ساخت شهرک را تشکیل داده اند بررسی می شوند، اهداف مشخص شده، داده های مختلف حاصل از تجزیه و تحلیل شرایط و موارد موجود جمع آورده شده و در نهایت به یک جمع بندی نهایی برای بهترین نوع طراحی و ساخت شهرک می رسند.
• طراحی و ساخت مشکل محور (Issue-Oriented):
این نوع طراحی و ساخت زمانی مدنظر قرار می گیرد که یک مشکل یا بحران خاصی به وجود آمده باشد. بنابراین کل روند پروژه ساخت شهرک تماما روی مشکلات به وجود آمده تمرکز دارد و تمامی امکانات و خدمات در جهت رفع آن ساخته می شوند.
• طراحی کابردی (Functional):
طراحی کاربردی نسخه طولانی تر و آهسته تر برنامه ریزی و طراحی ساخت شهرک به شیوه جامع است. در این مدل به کاربردی بودن فضاها و بخش های ایجاد شده تمرکز زیادی دارد. با اینکه این روش مزایای زیادی با خود به همراه می آورد اما تنها زمانی استفاده می شود که برای ساخت شهرک فضای محدودی در اختیار داشته باشید.
• طراحی و ساخت استراتژیک (Strategic):
این نوع طراحی و ساخت شهرک بر روی انتخاب و بکارگیری استراتژی های مشخص برای رفع مسائل و مشکلات به وجود آمده تمرکز دارد. بنابراین برای این نوع طراحی ابتدا باید محیط اطراف و مشکلات کلیدی را رصد کنید. اهداف و مأموریت های مشخص برای حل مشکلات بزرگ در نظر بگیرید. نقاط قوت و ضعف منطقه یا ناحیه محل احداث شهرک را بررسی کرده و استراتژی های مناسب برای آن بچینید. استراتژی هایی که برای ساخت شهرک چیده می شوند باید با استفاده ترکیبی از منابع خصوصی و عمومی باشد. در نهایت مانیتور کردن و آپدیت سازی پلن ساخت شهرک در دستور کار قرار می گیرد.
• طراحی و ساخت چشم انداز محور (Vision-based):
این نوع طراحی و ساخت شهرک به مدل آینده نگر هم معروف است چون همانطور که گفتیم به خوبی روی اصل انعطاف پذیری شهرک ساخته شده تمرکز کرده تا در آینده بتوان برحسب نیاز تغییرات اعمال کرد.
 
 
انواع روش های ساخت شهرک
 

ویژگی های ساخت شهرک حرفه ای

 
 
از نظر گروه معماری آد که سالهاست در زمینه طراحی و ساخت شهرک فعالیت دارد شهرک هایی که از ویژگی های زیر برخوردار باشند، کیفیت و استانداردهای لازم در آنها به کار رفته است:
• امکانات و خدمات مختلف: در ساخت شهرک، صرف نظر از اینکه کاربری آن چیست، باید امکانات و خدمات مختلف در نظر گرفته شوند. حتی شهرک هایی که مساحت زیادی ندارند باید دارای امکانات و خدمات مختلف باشند تا کسانی که در این ناحیه زندگی می کنند یا فعالیت دارند رضایت بالایی داشته باشند.
• کمک به توسعه و رشد نواحی اطراف: همانطور که گفتیم باید هدف مشخص از ساخت شهرک داشته باشیم. ساخت شهرک نباید به گونه ای باشد که روی کیفیت زندگی نواحی اطراف اثر منفی داشته باشد. همچنین شهرک سازی باید به گونه ای انجام شود که با رفع نیاز ساکنین آن منطقه به رشد و توسعه آن کمک کند. اگر این روند بی هدف انجام شود در طی چند سال آینده تنها با قسمت هایی روبرو خواهیم بود که هیچ کدام از شهرک های ساخته شده کارایی لازم را ندارند.
• تعادل بین لنداسکیپ و فضای طبیعت: شهرک هایی که طبق تمامی اصول معماری و ساخت احداث شده اند اما به قیمت از بین بردن طبیعت و بافت پوششی گیاهان و جانوران انجام شده باشد هیچ گونه موفقیتی کسب نخواهد کرد. از بین بردن طبیعت به منظور ساخت شهرک و عدم توانایی در دستیابی به نقشه و مسیر راهی که ترسیم شده از نشانه های شکست در پروژه است.
• ترکیب فضاهای مختلف با کاربری های گوناگون: در ساخت شهرک مخصوصا از نوع مسکونی باید به ترکیب مناسب فضاهای ورزشی و تفریحی به خوبی دقت شود. با این کار افرادی که در داخل شهرک هستند می توانند به سرعت خودشان را به بخش یا ناحیه مدنظر برسانند.
• طراحی انعطاف پذیر: اگر طراحی شهرک به گونه ای انجام شده باشد که در آینده به راحتی اجازه تغییرات در آن را داشته باشیم . انعطاف پذیر بودن شهرک به ما این امکان را می دهد تا در آینده برحسب موقعیت و نیازهای جدیدی که به وجود می آیند به راحتی در طراحی کلی تغییرات ایجاد کنیم.
 
 
ویژگی های ساخت شهرک حرفه ای
 

تعرفه ساخت شهرک

 
 
تعرفه و هزینه نهایی ساخت شهرک براساس عوامل مختلف مثل منطقه و زمین محل ساخت، متراژ، نوع کاربری، امکانات و خدمات مورد نیاز، نوع اسکلت و متریال مورد استفاده و سایر موارد تعیین می شوند. بنابراین تعرفه ساخت شهرک ثابت نیست و تنها پس از محل احداث پروژه و ارزیابی های مهندسی و ایجاد پلان و نقشه مناسب قابل محاسبه خواهد بود. با این حال قیمت ساخت شهرک را نمی توان در هیچ شرایطی به طور مطمئن تعیین نمود اما می توان با تقریب زیاد تخمین زد.
در صورتی که برای ساخت شهرک خود به دنبال تیم حرفه ای و متخصص می گردید، با همکاران ما در گروه معماری آد تماس حاصل فرمایید تا با ارائه مشاوره رایگان و راهنمایی های لازم به شما کمک کنند.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب
طراحی آپارتمان کلاسیک ادامه مطلب
طراحی رستوران مدرن ادامه مطلب
طراحی آپارتمان لاکچری ادامه مطلب