طراحی ساختمان اداری

طراحی حرفه ای ساختمان های اداری امروزه اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل امروزه بیش از پیش لزوم همکاری با شرکت های معماری حرفه ای که نسبت به نکات، اصول قرارگیری دفاتر اداری، طراحی داخلی و نمای ساختمان های اداری تسلط داشته باشند اهمیت پیدا کرده است. گروه معماری آد با تجربه فراوان هزینه های شما را نیز کاهش می دهد.

اهمیت طراحی اداری

از آن جایی که که تکنولوژی روز به روز در حال تغییر و تحول است، امور دفتری نیز در حال تغییر می باشد.به همین دلیل در طراحی اداری  شناخت از عملکردهای سیستم اداری ، یک محرک پر قدرت در سامان دهی ساختمان ها و مراکز اداری می باشد.

 

نکات مهم در طراحی ساختمان اداری:

در طراحی ساختمان اداری نکات مهمی باید مورد توجه قرار گیرد از جمله : 

• جلوگیری از ورود سرو صدا 

• توجه داشتن به نور کافی 

• طراحی کاربردی و سنجیده درمورد فضای اداری 

• در نظر گرفتن سلامتی و رفاه کارکنان 

• داشتن چشم اندازی زیبا 

• طراحی مدرن و به روز

طراحی اداری 

طراحی یک ساختمان اداری به اصولی پایبند است تا بتواند فعالیت های اداری را با فضای کاری تطابق دهد. شیوه و روش سامان دهی یک ساختمان اداری شامل چندین مورد می باشد که اصول طراحی اداری نامیده می شود، که شامل :

• نوع اسکلت و بافت ساختمان اداری

• طراحی نمای اداری

• متریال های نمای اداری 

• طراحی نور پردازی اداری نما

• فضاهای رفت و آمد مانند پله ها و راهرو ها و پله ها و آسانسورها

• دفترها

• مکان هایی برای رفع نیاز های ارباب رجوع

• دارای فناوری های پیشرفته 

هرکدام از موارد فوق شامل تعریف ها و ویزگی های مخصوص خود می باشند، که برای طراحی یک ساختمان اداری نقش مهمی را دارا می باشند. مخصوصا نوع کاربری و استفاده از ساختمان اداری به طراحی خاصی نیازمند است. زیرا در یک ساختمان اداری چندین صنف قرار است مشغول به کار شوند.

 

در طراحی فضای اداری، نورپردازی ایده آل یکی از ارکان اصلی است.

نمونه ای از طراحی یک ساختمان اداری با رعایت نور پردازی مناسب

 

 

هزینه ی طراحی و ساخت ساختمان های اداری

هزینه ی ساخت و ساز یک ساختمان اداری از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی طراحی در ایران می باشد.بزرگترین و مهمترین نگرانی یک کارفرما نوع مدیریت هزینه های ساخت و ساز می باشد، به همین علت یک شرکت طراحی و معماری باید اطلاع داشته باشد که کارفرما چه استفاده ای از ساختمان اداری می خواهد داشته باشد. در برخی موارد کارفرما ساختمان اداری را برای کسب و کار خود می خواهد و در برخی موارد کارفرما می خواهد ساختمان اداری خود را اجاره دهد ، که برای هر کدام بودجه و هزینه مختلفی در نظر گرفته می شود.

چگونگی قرارگیری ساختمان اداری 

موقعیت محل و منطقه ی یک ساختمان بسیار حائز اهمیت است.زیرا ساختمانی که ساخته می شود باید دارای روشنایی و نور کافی باشد و از تابش نور خورشید بهره ی کافی ببرد و از آن دور نباشد. در کشور های پیشرفته مانند ایالات متحده بیشتر ساختمان ها را در جهت شرق و غرب می سازند چرا که نور خورشیددر صبح و بعد از ظهرمناسب نمی تابد . به همین علت اگر ابتدا جهت اولیه شمالی – جنوبی باشد نور خورشید به همه ی اتاق های ساختمان می رسد.

 

طراحی داخلی ساختمان اداری

طراحی داخلی ساختمان های اداری ویژگی های مخصوصی را دارا می باشد. در طراحی داخلی اداری موقعیت و منطقه، نوع فعالیت و نوع کاربری ساختمان می تواند باعث متفاوت بودن طرح شود.

علاوه بر آن در طراحی داخلی باید به مسائلی مانند فضای مابین اتاق ها ، جایی که میز مدیریت قرار میگیرد و همچنین جای منشی ، چگونگی قرار گیری پنجره ها که نورصحیحی وارد اتاق شود و نورپردازی بسیار مورد توجه قرار میگیرد ، تا بتوان به بهترین شکل ممکن از فضا استفاده کرد.

طراحی مناسب برای فضای داخلی ساختمان های اداری باعث بالا رفتن عملکرد کارکنان می شود که اگر طراحی داخلی به خوبی انجام نشود و رفاه و سلامتی کارکنان آن مورد توجه قرار نگیرد می تواند بر روی روحیه افراد تاثیر منفی گذاشته شود . دلیل اینکه طراحی داخلی بسیار با اهمیت است این است که روحیات افراد را تحت تاثیر خود قرار میدهد.

در طراحی مراکز اداری، نحوه ی چیدمان و طراحی داخلی بسیار مهم است.

نمایی از طراحی داخلی که در آن فضای بین اتاق ها مورد توجه قرار گرفته است.

 

طراحی نما در طراحی ساختمان اداری

ساختمان های اداری مکان هایی برای کسب و کار می باشند.به همین دلیل باید نمای آن ها به گونه ای طراحی شود که نشان دهنده ی ارزش و شان آن باشد. همچنین نمای یک ساختمان اداری معرف نوع کاربری و فعالیت آن می باشد.

در طراحی ساختمان های اداری که مکان های پرتردد هستند . باید از راه روها و یا راه پله های عریض استفاده شود. در قسمت راه پله ها پنجره های مناسب تعبیه شود زیرا وجود این پنجره ها نمای ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین در این ساختمان ها تهویه ی مناسب هم حائز اهمیت است که با نصب پنجره های متعدد امکان پذیر است. در نتیجه یکی از نکات مهم در طراحی نمای ساختمان اداری طراحی پنجره در نمای آن است. در طراحی نما بهتر است از متریال های قابل شست و شو و مقاوم استفاده کرد تا بتوان آلودگی ها را از آن ها پاک کرد و آن ها را تمیز و شفاف ساخت.

 

در طراحی فضای اداری، طراحی نمای آن واجد اهمیت است.

نمونه ای از یک نمای ساختمان اداری 

 

دراین متن سعی شد مطالب کلی و ضروری در مورد طراحی اداری و فضای اداری بیان شود . مطالبی در مورد مکانهای مورد نیاز یک ساختمان اداری برای طراحی، موقعیت محل یک ساختمان اداری از لحاظ روشنایی کافی ، همچنین طراحی نما که باید نشان دهنده ی شان و منزلت و نوع فعالیت و کاربری آن ساختمان باشد.امید است این نکات و تجربیات مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب
طراحی آپارتمان کلاسیک ادامه مطلب
طراحی رستوران مدرن ادامه مطلب
طراحی آپارتمان لاکچری ادامه مطلب