طراحی پلان

طراحی پلان یک سازه گام ابتدایی و بسیار مهم برای شروع یک ساخت و ساز موفق است. پلان معماری به انواع مختلف مثل پلان طبقات، سایت پلان، پلان لندسکیپ و غیره تقسیم بندی می شوند که هر کدام ویژگی ها و اصول مهندسی خاص خودشان را دارند. گروه معماری آد در زمینه طراحی پلان خدمات جامع و کاملی را در نظر گرفته است.

از همین بخش

پلان چیست؟

پلان یک برش افقی از یک ساختمان کامل، یک طبقه از یک بنا، یک واحد یا یک اتاق می باشد که تقریبا ارتفاع طبقه از کف تمام شده معادل ۲/۳ است و همچنین در ترسیم پلان استاندارد های لازم هم باید رعایت شوند تا مشکلی رخ ندهد.

 

طراحی پلان چیست؟

طراحی پلان، اصول و قواعد خاصی دارد که هر کدام ازین مراحل را اگر درست و به ترتیب انجام دهیم بدون شک می توانید پلانی فوق العاده برای سازه مورد نظر طراحی نمود.

تصویر نقشه معماری

طراحی پلان معماری 

 

تاریخچه پلان معماری

 
پلان‌های معماری از آثار هنری نشأت می‌گیرند. درزمان رنسانس ایتالیا در اروپا، هنرمندان مشهور،طرح ‌هایی از ساختمان‌ها و بنا ها تصور وآن را طراحی می کردند. تعداد زیادی از این طراحی ها سپس به یک ساختار واقعی تبدیل می‌شدند.
در آن دوره، پلان های معماری؛خصوصیات و ویژگی هایی که امروزه مشاهده و درک می‌شود را نداشتند. این پلان‌ها تصاویری از آنچه هنرمند در ذهن داشت را نشان می‌دادند و این نظریه به عهده تیم سازنده بود که چگونه می‌تواند سازه را از ایده به واقعیت تبدیل کند.
اما امروزه طراحی پلان معماری طبق اصول و قوانینی که به آن قوانین شهر سازی گفته میشود تهیه میشود ولی همچنان می‌توان برای ساختارهای خاص، از این قوانین چشم پوشی کرد و باکمی تغییر ارتباط بین انسان و معماری را در طراحی کاملا به رخ کشید. در هر صورت، نقشه معماری باید با تأیید شهرداری همراه باشد تا شروع عملیات ساخت انجام شود.
 
طراحی پلان معماری مسکونی

تصویر استوک نقشه معماری

تعریف پلان معماری

درواقع میتوان گفت پلان معماری (Architectural Plan) نقشه راه ما برای چگونگی ساخت یک سازه است.به عبارت دیگر پلان، طرحی است دوبعدی 2D که تمامی اطلاعات و جزئیاتی که برای ساخت یک ساختمان نیاز داریم را کاملا در اختیار ما قرار میدهد،حال این پلان میتواند کاملا ساده و معمولی باشد یا با خلاقیت و ذوق هنری معمار همرا باشد.

برای فهم بهتر موضوع به این مثال توجه کنید:

فرض کنید قصد سفر از شهری به شهر دیگری دارید به همین منضور به نقشه ای نیاز دارید تا مسیر را به شما نشان دهد و شما را راهنمایی کند،پلان هم دقیقا همان نقشه راه است و شمارا در ساخت یک سازه راهنمایی میکند و راه را به شما نشان میدهد. این پلان اطمینان می‌دهد که یک سازه می‌تواند مطابق با هدف و نیازهای شهرسازی ساخته شود.

بدون داشتن نقشه معماری هرگونه تصمیم گیری درمورد طراحی ساختمان کار بسیار سخت و گیج کننده ای خواهد بود.

پلان معماری به شما آینده را نشان میدهد! یعنی شما قادرید قبل از آنکه حتی یک آجر جابه جاشود مسائل و مشکلات را پیشبینی کنید،آنها را حل کنید. در این نقشه جزئیاتی مانند :

 

• ابعاد زمین

• ابعاد و جانمایی فضاها

• بازشوها

• ارتفاع طبقات

• راه پله و .... قید می‌شوند.

 

 

انواع پلان های معماری

• پلان طبقات

• سایت پلان

• پلان لندسکیپ

• پلان مبلمان طبقات

• پلان بام ( شیب بندی )

در ادامه به توضیح برخی از پلان ها میپردازیم:

• پلان طبقات 

• سایت پلان

• پلان لنداسکیپ

 

پلان طبقات 

بهتر است با پلان طبقات شروع کنیم،زیرا از ضروری ترین پلان ها برای هرگونه طراحی داخلی یا پروژه معماری است.شما با یک نقشه به راحتی میتوانید همه چیز را در فضای داخلی ببینید درست ماننده اینکه سقف ساختمان را بریده باشید و از بالا به داخل آن نگاه کنید! پلان طبقات معمولاً شامل اطلاعاتی مانند طول دیوارها یا محل قرارگیری درب‌ها و اندازه گذاری ها و ... است.

نقشه دیگری هم وجود دارد که در آن جانمایی مبلمان ترسیم میشود، در این نقشه ها تمرکز کمتری بر روی اندازه گیری ها است و در عوض توجه به نحوه قرار گیری اشیا (میز،کاناپه،تخت و....) در فضا است.

با کمک این پلان میتوانید ببینید که کل آپارتمان با مبلمان از بالا چگونه به نظر می‌رسد و این به شما کمک می‌کند چگونگی اتصال و ارتباط فضاهای مختلف در یک محیط بسته را متوجه شده و تشخیص دهید.

طراحی جز به جز پلان های معماری

مراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی

 

سایت پلان 

مورد بعدی سایت پلان است که شبیه نقشه‌های طبقات می ماند.

می توان کل ساختمان را با یک نقشه سایت مشاهده کرد. سایت پلان می‌تواند از یک خانه واحد تا کل مجموعه بلوک‌های آپارتمانی را شامل شود و بیشتر موقعیت ساختمان نسبت به محیط اطرافش را نشان می‌دهد.با یک سایت پلان شما به راحتی میتوانید ارتباط چندین ساختمان با یکدیگر مشخص کنید.

تهیه سایت پلان برای شهرداری بسیار ضروری است اما وجود آن برای ارائه به کارفرما نیز به عنوان یک کانسپت (مفهوم) بسیار حائز اهمیت است.معمار هرگونه که بخواهد میتواند سایت پلان را طراحی کند ،آن را رنگ آمیزی کند یا حتی یک ماکت از آن بسازد!

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

سوالات متداول

اگر در این مورد سوالی دارید...
با توجه به آنالیز سایت و موقعیت قرارگیری زمین( شمالی یا جنوبی)، و همچنین نوع دسترسی ها، محل قرارگیری فضاها کنار یکدیگر مشخص می شود. همچنین بهره مندی از نور ایده آل، دید مناسب و وزش باد نیز در چینش فضاها در کنار یکدیگر نقش بسیار مهمی دارد.
توجه به سیرکولاسیون و مسیر حرکتی در طراحی پلان، دسترسی آسان را فراهم می آورد. در طراحی پلان توجه به سیرکولاسیون یا circulation بسیار مهم است. چرا که با رعایت این نکته فواصل مناسب بین هر بخش ایجاد می شود. اگر به این مقوله توجه نشود، ممکن است ارتباط خوبی با بخش های مختلف خانه مانند نشیمن و آشپزخانه و دیگر بخش ها شکل نگیرد.

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب