طراحی پلان مسکونی

طراحی پلان مسکونی در طی مراحل نقشه های معماری واحد مسکونی، مشخصات و ویژگی ها، محاسبات و برنامه ریزی زمان ساخت و مراحل آن و غیره انجام می شود. طراحی پلان مسکونی نقشه راه است و چنانچه به خوبی انجام نگیرد صدمات جبران ناپذیری وارد خواهد کرد. گروه معماری آد بهترین طراحی پلان را برای واحدهای مسکونی انجام می دهد.

طراحی پلان مسکونی

• طراحی پلان مسکونی دارای مراحل مختلفی می باشد:

• نقشه های معماری واحد مسکونی

• مشخصات و ویژگی های طراحی

• محاسبات

• برنامه ریزی زمان ساخت و مراحل آن و... می باشد.

زمانی که یک پلان را مشاهده می کنید شاید سوالاتی در ذهن شما به وجود آید مانند چگونه پلان را طراحی کنیم ، یا اینکه رابطه ای که بین فضاهای مختلف وجود دارد باید چگونه باشد. تا اصول و قوانین ابتدایی پلان به خوبی در پلان مسکونی رعایت شود. 

برای اینکه فعالیت های ساختمانی کارایی بیشتری داشته باشد همه ی قسمت های ساختمان را مورد بررسی قرار می دهند و شناسایی  و آن ها رو گروه بندی می کنند و سپس رابطه ی مناسب بین آن ها را پیش بینی کرده تا بتوانند با توجه به اصول و قوانین ابتدایی طراحی پلان به صورت یکپارچه عمل کنندکه به آن عرصه بندی می گویند.

قبل از اینکه دسته بندی انجام شود باید معیارهای درست برای این کار تعیین شود تا اینکه فضاهای هماهنگ و سازگار باهم در یک واحد یا گروه جای گیرند. و عرصه های ناهماهنگ از هم دور شوند. که معمولا این معیارها از بررسی الگوهای فرهنگی، آب و هوایی،اقتصادی و اعتقادی به دست می آید.

یکی از نکات مهم طراحی پلان نزدیک بودن فضاهای نامرتبط است که باعث به وجود آمدن اختلال در عملکرد آنها شده و موجب نارضایتی ساکنان می شود. از ملاک های دسته بندی فضاها در طراحی پلان مسکونی پنج عرصه در نظر گرفته می شود.

عرصه زندگی خانوادگی

دکوراسیون نشیمن خانوادگی، غذاخوری، آشپزخانه به این دسته مربوط می شوند.در طراحی پلان معماری این عرصه بهتراست که بسیار خودمانی و آرام طراحی شود. این عرصه مهمترین قسمت یک خانه مسکونی می باشد. بدلیل اینکه از این عرصه به مدت طولانی استفاده می شود بهترین موقعیت را به آن اختصاص می دهیم و طراحی پلان با فضاهای باز مانند بالکن و وردی در ارتباط باشد.

در طراحی پلان مسکونی نشیمن ،آشپزخانه و غذاخوری جزو عرصه خانوادگی می باشند.

نمونه ای از تصویر طراحی پلان مسکونی مربوط به عرصه خانوادگی که در آن نشیمن وآشپزخانه جز آن هستند.

 

عرصه زندگی خصوصی 

این عرصه به عنوان خصوصی ترین بخش خانه است و به صورت جدا از عرصه پذیرایی طراحی می شود . اما باید با نشیمن مرتبط باشد. اما نباید فعالیت های عرصه عمومی آرامش را از این عرصه بگیرد. این عرصه مانند اتاق خواب والدین ، اتاق فرزندان و اتاق مطالعه می باشد.

در این اتاق هافعالیت هایی مثل استراحت کردن،عوض کردن لباس ، مطالعه کردن و گاهی اوقات هم کار انجام می شود. این قسمت باید با سرویس و حمام ارتباط داشته باشد و در ساکت ترین جای خانه قرارداشته باشد. به طور کلی در طراحی پلان، اتاق خواب والدین (مستر) بزرگتر از بقیه اتاق خواب ها طراحی می شود وممکن است وسایلی مانند کمد،تخت،آینه،میز ،صندلی ، قفسه کتاب و...در ان وجود داشته باشد. اگر در خانه ای نیاز به یک اتاق خواب مهمان بود این قسمت از عرصه خصوصی جدا می باشد و در قسمت عرصه پذیرایی قرار می گیرد و در مواقعی که مورد استفاده قرار نمی گیرد فعالیت های دیگری مانند مطالعه و...در آن انجام می شود.

 

در طراحی پلان مسکونی عرصه زندگی خصوصی خصوصی ترین قسمت خانه است.

نمونه ای از طراحی پلان مسکونی عرصه زندگی خصوصی

 

عرصه مراسم و پذیرایی

در این قسمت ارتباط بین فامیل و دوستان و آشنایان برقرار می شود و شانل غذاخوری ، پذیرایی، ورودی، سرویس بهداشتی مهمان است. در این قسمت جشن ها و مراسم ها انجام می گیرد. این فضا بهتراست بین غذاخوری و ورودی باشد و از نور و تهویه مناسب برخوردار باشد. کیفیتی که فضای پذیرایی دارد به خوبی نمایانگر فرهنگ و ارزشهای خانوادگی می باشد. البته برای اینکه غذاخوری را بتوانیم از پذیرایی جدا کنیم می توانیم ز پله، دست انداز و یا دیوار استفاده کنیم.

 

در طراحی پلان مسکونی عرصه مراسم و پذیرایی، قسمتی است برای ارتباط بین فامیل و دوست وآشنا.

نمونه ای طراحی پلان مسکونی عرصه مراسم و پذیرایی

 

عرصه های خدمات و پشتیبانی

برای اینکه یک زندگی آرام و راحت را تجربه کنیم نیازمند طراحی مناسب عنصرهای خدماتی مانند پارکینگ ، انباری، زیر زمین، موتورخانه و... و بهره مندی مناسب از سیستم های مکانیکی و الکتریکی است.

 

عرصه فضاهای باز و نیمه باز

طراحی پلان مسکونی تنها با طراحی فضاهای داخلی تکمیل نمی شود بلکه با طراحی محوطه و حیاطی که دربرگیرنده ی آن است تکمیل می شود. یک طراح یا معمار علاوه بر طراحی فضای داخلی باید توجه خاصی به فضاهای باز و نیمه باز داشته باشد که این امر باعث بالارفتن کیفیت و عملکرد آن می شود.

سایت پلان

هنگامی که صحبت از سایت پلان می شود همه ی ما تصور می کنیم که فضای سبز است اما واقعیت ندارد. سایت پلان یک بخش مهم از پروژه می باشد که هم زمان با پلان طراحی می شود. پلان و سایت پلان هردو از هم جدا نیستند. سایت پلان قسمتی از هر پروژه است که پلان را با محیط اطرافش پیوند می زند. همانطوری که پلان با توجه به نیاز های محیط شکل می گیرد سایت پلان هم با توجه به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی که پروژه در آن قراردارد شکل می گیرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد در مورد مسائل مهم طراحی پلان مسکونی مانند مراحل مختلف آن و عرصه های پلان مسکونی  که پنج مورد بودند که هر کدام قسمت ها مختلف پلان هستند و به صورت هماهنگ باهم مرتبط هستند و سایت پلان مسکونی که باعث پیوند پلان یک ساختمان مسکونی با محیط اطرافش می شود. صحبت شود که مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب