طراحی لابی

طراحی لابی با توجه به اینکه محل عبور و مرور افراد، قرار ملاقات ها و به عبارتی قلب یک ساختمان محسوب می شود باید با دقت، تسلط و دانش بالایی انجام شود. گروه معماری آد با توجه به اهمیت بالای این فضا طراحی جداگانه ای برای سقف، دیوار، کف و حتی تزیینات آن در نظر گرفته است.

از همین بخش

طراحی لابی چیست؟

طراحی لابی (Lobby Design) مربوط به قسمتی از ساختمان های مسکونی، اداری یا تجاری است که کنترل ورود و خروج افراد، قرار ملاقات ها و سایر موارد چک و کنترل می شوند. گاهی اوقات نیز راهرو یا ورودی اصلی ساختمان نقش لابی را دارد. با توجه به اینکه در دکوراسیون داخلی، لابی اولین فضایی است که پذیرای مهمانان و افراد مختلف است، طراحان داخلی و شرکت های معماری برای این فضا اهمیت بالایی قائل هستند. توجه داشته باشید که طراحی لابی خانه، با فضاهای دیگری نظیر بیمارستان، هتل، ساختمان های اداری و تجاری و غیره متفاوت است. با این حال یکسری اصول، نکات و مراحل مشترکی بین تمامی آنها وجود دارد. گروه معماری آد به عنوان طراح و مجری ساخت لابی در ساختمان های مختلف، شما را با این موارد آشنا می سازد.

 

طراحی لابی چند بخش است؟

لابی هر ساختمان و مکانی صرف نظر از نوع کاربری عموما دو بخش دارد:

- فضای نگهبانی یا لابی من (Lobby Man): 

این فضاها عمدتا برای ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری که طبقات زیادی دارند در نظر گرفته می شود و عمدتا کاربرد نگهبانی دارد. با این حال بسته به نوع ساختمان می تواند محل برگزاری جلسات کاری و ملاقات های رسمی نیز باشد. در این بخش اجزایی مثل کانتر، صندلی، امکانات رفاهی و ارتباطی در نظر گرفته می شود. وجود لابی من در طراحی لابی ساختمان های بزرگ و بلند، تا حد زیادی احساس امنیت نیز ایجاد می کند.

- سالن نشیمن:

بخش دومی که در طراحی لابی باید به آن توجه داشت سالن نشیمن است که برای مراجعه کنندگان، مهمانان رسمی و غیر رسمی است. با توجه به اینکه این بخش باید به طور کامل رضایت افراد را جلب کند و روی آرامش آنان اثر می گذارد، زیبایی بصری و المان های مختلفی در نظر گرفته می شوند.

ویژگی هایی که باید در طراحی لابی به آنها دقت کرد

ویژگی هایی که برای طراحی لابی ساختمان مسکونی در نظر می گیرند با ساختمان های اداری و تجاری اشتراکات زیادی دارد. بنابراین صرف نظر از نوع کاربرد ویژگی های زیر برای لابی ساختمان ها باید در نظر گرفته شوند:

- قابل استفاده برای تمامی ساکنین:

یکی از ویژگی های بسیار مهم که در طراحی لابی مسکونی و سایر نمونه های آن در ساختمان های اداری و تجاری باید به آن توجه داشت، قابلیت استفاده، دسترس پذیری و کاربردی بودن فضاست. در هنگام طراحی باید شرایط سنی، وضعیت سلامتی و جسمانی، دسترسی به سایر بخش ها، متراژ مدنظر براساس نوع کاربرد، محل قرارگیری المان های مختلف و سایر موارد در نظر گرفته شوند. این کار به منظور رفع مشکل افراد هنگام ورود به لابی و استراحت کردن آنهاست.

- ویژگی های زیبایی شناختی:

یکی از مهمترین مواردی که باید در طراحی لابی ورودی ساختمان به آن توجه کرد، مفاهیم زیبایی شناختی است تا تأثیر بسیار خوبی روی ذهن و قلب افراد بگذارد. همانطور که گفته شد لابی اولین بخشی است که افراد با آن مواجه می شوند بنابراین باید در طراحی آن سلیقه زیادی به خرج داد. به عنوان طراحی لابی مدرن برای دکوراسیون های مدرن جذابتر است و هماهنگی بیشتری را نشان می دهد.

- کاربردی بودن:

گاهی اوقات شرکت های معماری به حدی روی ویژگی های ظاهری و زیبایی شناختی کار می کنند و به آن اهمیت می دهند که از عملکردی و کاربردی بودن قسمت های مختلف غافل می شوند. توجه داشته باشید که بجز لابی ساختمان های اداری و تجاری، در مابقی ساختمان ها افراد مدت زیادی را در این فضا نمی گذرانند. بنابراین انتظار آنها این است که هر چیز به راحتی قابل دسترس و کاربردی باشد. از طرفی لابی در ساختمان های مختلف اداری و تجاری برای انجام ملاقات های کاری و انجام وظایف مختلف و جلسات گوناگون است پس باید به ویژگی چند کاربره بودن این فضا در طراحی لابی توجه شود.

کاربردی بودن لابیس

- نشان دهنده هویت برند باشد:

طراحی لابی آپارتمان مسکونی، اداری یا ساختمان تجاری با یکدیگر تفاوت هایی نیز دارند اما ویژگی مشترک تمامی آنها این است که حس خوبی به بیننده منتقل کنید و برای آنها جذابیت و زیبایی بصری هم داشته باشد. بنابراین در این مرحله تصمیم گیری می شود که براساس متریال های مختلفی که برای بازسازی یا ساخت در نظر گرفته شده چطور می توانند با اعمال تغییرات، هویت برند را دگرگون کرده و نماینده شایسته ای باشد.

- حفظ امنیت:

هنگام تبدیل محیط یک ساختمان به لابی های جدید باید در نظر داشته باشید که امنیت یک مجموعه به خطر نیوفتد. به همین دلیل محل نصب مناسب برای دوربین مداربسته و دزدگیر و سایر موارد امنیتی باید لحاظ شوند.

- متراژ و مساحت:

با توجه به تأثیراتی که پاندمی کرونا روی رفتار مردم ایجاد کرده، حاضر نیستند حتی از پس پایان کرونا هم در لابی هایی که فضای کوچکی دارند قرار بگیرند. به همین دلیل در طی این چند سال شاهد بوده ایم که مساحت و متراژ طراحی لابی افزایش زیادی داشته است. شما می توانید فضای بزرگتر لابی ها را به کافی شاپ، فروشگاه، بخش هماهنگی تورها و رستوران های داخلی بسته به نوع کاربری اختصاص دهید. این موارد برای طراحی لابی اداری و تجاری بسیار مناسب است.

- نورپردازی حرفه ای:

طراحی لابی برج مسکونی، مکان های اداری و تجاری باید نورپردازی حرفه ای داشته باشد به نحوی که زیاد روشن یا تاریک نباشد. براساس نوع کاربری باید مدل نورپردازی را در طراحی لابی مشخص کنید. به عنوان مثال برای لابی هایی که در ساختمان های کاری و اداری طراحی می شوند باید نور تأکیدی روی المان های مختلف زیاد باشد اما برای طراحی لابی مدرن و پیشرفته امروز، چنین سختگیری هایی نیاز نیست. براساس سبک ساخت و نوع طراحی لابی می توان نوع نورپردازی را برای ساختمان های اداری، تجاری و غیره مشخص نمود.

طراحی لابی برج مسکونی، مکان های اداری و تجاری باید نورپردازی حرفه ای داشته باشد

- استفاده از المان های طبیعی در دکوراسیون:

در طراحی و دکوراسیون لابی باید به استفاده از المان های طبیعی و نورگیری طبیعی آن دقت زیادی داشت. به همین دلیل استفاده از اسکای لایت در سقف، استفاده از متریال های بسیار مقاوم و یا طراحی لابی با چوب و سنگ همیشه توصیه شده و از ویژگی های لابی مدرن و اصولی است.

اصول طراحی لابی

اصول طراحی لابی هتل به عنوان یکی از شناخته شده ترین مکان هایی که با شنیدن نام لابی در ذهن ما نقش می بندد با لابی بیمارستان و مکان های تجاری و اداری متفاوت است چرا که اساسا طراحی این فضا براساس نیاز و خواسته مشتریان انجام می پذیرد. اما مطابق گفته ها و ویژگی هایی که تا الان برشمردیم، برخی اصول طراحی لابی بین تمامی این ساختمان ها مشترک است که به آنها می پردازیم:

- نیازهای کاربردی باید تأمین و رفع شوند:

یکی از پایه ای ترین اصول طراحی لابی بیمارستان این است که همراهان بیماران بتوانند فضایی برای استراحت، گفتگو با پذیرش و سایر بخش ها و دسترسی راحت به تمامی نقاط و بخش های بیمارستان داشته باشند. برای هتل، ساختمان های تجاری و اداری نیز به همین شکل باید نیازهای پایه ای و اساسی رفع شوند. بنابراین باید به طرح کلی فضا، مقیاس یا متراژ، مبلمان و وسایل راحتی، نورگیری در روز، نورپردازی، سیستم تهویه، رنگ دکوراسیون، متریال بکار برده شده و میزان امنیت آن دقت کنند.

- از فضا بهترین استفاده را ببرند:

طراحان حرفه ای دکوراسیون داخلی موقع طراحی لابی ساختمان تجاری، اداری و مسکونی باید بیشترین استفاده را از فضا ببرند. به عنوان مثال برای یک ساختمان مسکونی باید فضای نگهبانی، آسانسور، سالن های مختلف به بخش های گوناگون طبقه همکف در نظر گرفته شود. برای لابی هتل باید بخش هایی نظیر پذیرش، صندوق، صرافی، پذیرش تور، اتاق مخصوص چمدان، کافی شاپ، سالن کنفرانس و همایش و غیره در نظر گرفته شوند.

موقع طراحی لابی ساختمان تجاری، اداری و مسکونی باید بیشترین استفاده را از فضا ببرد.

- هماهنگی کامل بین المان های مختلف:

در طراحی لابی کوچک و بزرگ در ساختمان های مختلف توصیه می کنیم به کوچکترین جزئیات هم دقت کنید چرا که لابی هویت برند، سازمان و کسب و کار شماست. با این حال توجه زیاد به جزئیات نباید شما را از هماهنگی المان های مختلف در مقیاس کلی غافل کند. علاوه بر اینکه باید به تنوع و خلاقیت در طراحی فکر کنید، هماهنگی بین المان ها نیز اهمیت دارند. این هماهنگی باید از استفاده از متریال یکسان گرفته تا رنگ های متضاد یا مکمل در دکوراسیون لابی و فرم ساختارهای مختلف را شامل شود.

- طراحی کف لابی:

کف لابی ساختمان فضایی است که بیشترین میزان رفت و آمد را به خود اختصاص می دهد. علاوه بر رفت و آمد افراد، وسایل مختلف سنگین و سبک نیز جابجا می شوند. به همین دلیل در طراحی کف لابی باید به استفاده از متریال های بسیار مقاوم مثل سنگ توجه زیادی کرد که نه تنها کیفیت ظاهری بلکه مقاومت و استقامت خود را هم از دست نمی دهند. در عین حال باید به ویژگی ضد سُرخوردگی افراد و محل عبور مخصوص سالمندان و معلولین هم دقت کنید. به همین دلیل در طراحی لابی با سنگ به این موضوع به خوبی دقت شده است. با این حال در طراحی لابی بیمارستان از پوشش های پلی یورتان استفاده می کنند که خواص ضد باکتریایی دارند و بهداشت و سلامت محیط را حفظ می کنند و تمیز کردن آنها بسیار سریعتر است.

در طراحی لابی بیمارستان از پوشش های پلی یورتان استفاده می کنند

- طراحی دیوار لابی:

طراحی دیوار لابی یکی از بخش هایی است که بیشتر از هر چیزی در معرض دید است و اولین بخشی است که روی مخاطب یا مشتریان شما تأثیر می گذارد. طراحی لابی با کاغذ دیواری به دلیل داشتن طرح و مدل های متنوع و هماهنگ با سبک دکوراسیون شما یکی از گزینه های پیش رو است. با این حال اگر به دنبال دوام و ماندگاری دائمی است طراحی لابی با سرامیک پرسلان یا سنگ را برای دیوارها پیشنهاد می کنیم. روشنایی اصلی و تأکیدی دیوارهای لابی از درجه اهمیت بالایی برخوردار هستند. نورهای اصلی برای روشن کردن فضا و تأکیدی برای مشخص کردن هر چه بهتر مجسمه ها، تابلوها و جزئیات تزیینات دیوارها کاربرد دارند. رنگ دیوارها باید کاملا با سبک دکوراسیون لابی همخوانی داشته باشند.

طراحی دیوار لابی یکی از بخش هایی است که بیشتر از هر چیزی در معرض دید است

- نورپردازی:

در طراحی لابی و راهرو فضای ساختمان نورپردازی اهمیت بالایی دارد و باید تا حد امکان در روشنایی روز از نور طبیعی بهره ببرید. برای شب و موقع تاریکی باید از لامپ هایی که خیرگی کمتری دارند و چشم بیننده را اذیت نمی کنند، تعداد مناسب لامپ با مصرف برق پایین و روشنایی مناسب استفاده کنید. امروزه چراغ های خطی ال ای دی به عنوان شیک ترین متریال برای نورپردازی کاربرد زیادی دارند. طراحی لابی کلاسیک به استفاده از لوسترهای بلند و لاکچری تأکید دارد تا همخوانی با سبک فضا حفظ شود.

- طراحی سقف لابی:

اگر طراحی لابی شیک و لوکس برای شما اهمیت دارد پس به طراحی اصولی و حرفه ای سقف لابی هم باید اهمیت زیادی بدهید. در صورتی که ساختمان شما سقف بلندی دارد می توانید به کمک لوسترهای بزرگ و با ارتفاع زیاد، آنها را تزیین کنید. همچنین سقف های کاذب و کناف هم گزینه بسیار خوبی هستند تا به کمک نورهای مخفی و هالوژن زیبایی فضای خود را چندین برابر کنید. توجه داشته باشید که نوع تزیینات سقف باید متناسب با دکوراسیون کلی فضای شما باشند.

به طراحی اصولی و حرفه ای سقف لابی هم باید اهمیت زیادی بدهید.

نکات طراحی لابی

با توجه به اصول و ضوابط طراحی لابی و همینطور ویژگی هایی که برای این فضا باید در نظر بگیریم، نکات طراحی لابی نیز باید بررسی شوند. این نکات به طراحان و معماران کمک می کند تا فضای بهتری برای بیمارستان ها، کتابخانه ها، هتل ها، ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری بسازند. این نکات توسط گروه معماری آد حاصل سال ها تجربه در اختیار شما قرار می گیرند:

• از شلوغ کردن بیش از حد فضای لابی خودداری کنید. سعی کنید تمامی وسایل در حد نیاز و خواسته ها و متراژ شما باشند.

• چندان به دنبال ترندهای روز دنیا نباشید. زیبایی، همخوانی سبک و بافت های بکار رفته و متریال های لوکس و لاکچری کافی هستند.

• از نورپردازی اصولی و قانون 1-3-6 و نورگیری طبیعی غافل نشوید.

• اگر فضایی در اختیار دارید که مربوط به کودکان هم می شود حتما در فضای لابی بخشی برای کتاب های کودکان، تلویزیون و بازی های لمسی و اتاق مخصوص بازی کودکان و مشابه آن در نظر بگیرید.

• از مبلمان راحتی استفاده کنید حتی اگر سبک دکوراسیون شما لاکچری و یا به سبک کلاسیک باشد. این فضا بیشتر برای آرامش گرفتن و رفع خستگی است و حتی برای قرار ملاقات های رسمی هم نیازی به مبل های سلطنتی نخواهد بود. مبل های با کلاف چوبی و پارچه ای بسیار بهتر از مبلمان های چرمی هستند. به نحوه چیدن مبلمان هم دقت کنید.

• استفاده از قالیچه و پادری در طراحی داخلی لابی اداری، هتل، ساختمان و برج های مسکونی بسیار ضروری است تا گرد و غبار و کثیفی محیط بیرون کمتر شوند. هر چقدر فضای لابی تمیزتر باشد حس و حال بهتری به مشتریان منتقل شده و بازخورد بهتری دریافت خواهید کرد.

• رنگ در طراحی لابی اهمیت بالایی دارد. معمولا رنگ هایی که حس خوبی منتقل می کنند ترکیب رنگ زرد خامه ای و کرم، ترکیب رنگ های آبی و شکلاتی، سبز و بژ و رنگ های خنثی با متضاد خودشان هستند. رنگ های خنثی شامل سفید، سیاه و خاکستری هستند.

• استفاده از تابلوهای هنری بزرگ برای دیوارهای بزرگتر و کوچک برای دیوارهای کوچک لابی را فراموش نکنید. اگر هتل یا ساختمان شما عمر زیادی دارد و عکس های قدیمی موجود است حتما دیوارهای کنار پذیرش در لابی را به این تصاویر اختصاص دهید تا اصالت و شهرت خود را به رخ بکشید.

• تأثیر آینه ها در طراحی لابی کتابخانه و هر فضای دیگری در بزرگتر نشان دادن محیط بسیار تأثیرگذار هستند.

نکات طراحی لابی

هزینه طراحی لابی

قیمت طراحی لابی ساختمان پزشکان، ساختمان های اداری و تجاری و برج های مسکونی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند چرا که اساسا مخاطبین و افرادی که با این ساختمان ها ارتباط دارند انتظارات و خواسته های متفاوتی از این فضا دارند.

هزینه طراحی لابی به طور کلی بستگی به متراژ یا مساحت، نوع کاربری لابی، جزئیات، نوع سبک، متریال به کار رفته، المان های کاربردی و سایر موارد بستگی دارد. گروه معماری آد تلاش کرده تا به کمک تیم متخصص و مجرب خود بهترین نوع طراحی و دکوراسیون داخلی لابی را اجرا نماید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب