طراحی لابی هتل

امروزه به دلیل گسترش صنعت توریسم و گردشگری در سراسر نقاط دنیا مخصوصا کشور ما هتل ها زیادی تأسیس شده اند یا برای همگام شدن با استانداردهای روز این صنعت و عقب نماندن از رقبا هتل های زیادی در حال بازسازی هستند. بنابراین همه افرادی که به قصد گردشگری یا سفر کاری و مناسبتی به کشورهای مختلف سفر می کنند نیاز به اقامت در هتل هایی دارند که بتوانند با آن ارتباط بگیرند و حس خوبی از آن دریافت کنند. طراحی لابی هتل در کنار عوامل دیگری مثل تعداد ستاره های کیفی، میزان و نوع خدمات، قیمت ها و حرفه ای بودن پرسنل و غیره تأثیر بسیار زیادی در جذب مسافرین دارد.

به عبارت دیگر با اینکه شاید وقتی مسافرین به یک هتل فکر می کنند کیفیت و نوع اتاق ها به ذهنشان خطور کند اما قبل از هرچیز با لابی هتل ارتباط برقرار می کنند و چنانچه نوع طراحی لابی هتل تأثیر خوبی بر روی مسافرین نگذارد تمایلی هم برای اقامت پیدا نخواهند کرد. در واقع لابی هتل اولین بخش بین اتاق و سایر بخش های هتل محسوب می شود. در ادامه اهمیت هر چه بیشتر این موضوع و اصول طراحی لابی هتل و بخش های مختلف آن را بررسی خواهیم کرد.

طراحی لابی هتل

اهمیت طراحی لابی هتل

همانطور که از بخش ابتدایی صحبت های ما نیز متوجه شدید، لابی هتل بخش بسیار مهمی است که مهمانان و مسافرین به دلایل مختلف بیشترین وقت خود را در آنجا سپری می کنند. اما چرا طراحی پلان لابی هتل تا این اندازه اهمیت زیادی دارد؟ در ادامه دلایل مختلف آن را بررسی می کنیم:

• مکانی مشترک برای همه

لابی مکانی است که همه مسافرین چه کسانی که اقامت دارند و چه کسانی که برای ارتباط گرفتن و گرفتن راهنمایی وارد این بخش شده اند وقت نسبتا زیادی در آن می گذرانند. لابی محل نشستن و انتظار کشیدن و استراحت کردن و تعامل با بخش های مختلف آن از جمله کافی شاپ و رستوران است.

• آسایش و آرامش مسافرین

لابی فضای عمومی است که بخش قابل توجهی از دکوراسیون داخلی  هتل را به خود اختصاص می دهد. بنابراین طراحی باید به گونه ای انجام شود که نه تنها مایه سردرگمی مسافرین و پرسنل نباشد بلکه بتوانند به آسایش و آرامش قابل توجهی نیز دست پیدا کنند. بنابراین با یک طراحی پلان لابی هتل حرفه ای بسیاری از این مشکلات رفع خواهند شد.

• تأثیر اولیه

بعد از طراحی نما هتل، اولین بخشی که جلب توجه می کند و می تواند تأثیر خوبی بر روی مسافرین بگذارد لابی است. لابی هتل نمایانگر سبک معماری داخلی و میزان احترام به مسافرین و سلیقه آنهاست و بخشی است که نیاز آنان را رفع می کند. بنابراین مهم است که با یک طراحی حرفه ای تأثیرگذاری اولیه ای خوبی داشته باشید.

• رابط بخش های مختلف

یکی دیگر از دلایل اهمیت بالای طراحی لابی هتل این است که رابط بین بخش های گوناگون است بنابراین طراحی حرفه ای و اصولی به نحوی که بتوان به راحتی به بخش های مختلف دسترسی پیدا کرد بسیار مهم است. همچنین هر فضا باید متراژ مناسب داشته باشد تا این ارتباط به خوبی برقرار شود.

اصول طراحی لابی هتل

اصول طراحی لابی هتل

با توجه به اینکه با اهمیت طراحی لابی ساختمان هتل آشنایی پیدا کردید نوبت به بررسی اصول و ضوابط آن می رسد. اصول و ضوابط به همراه استانداردها در طراحی پلان معماری کمک می کنند تا به نتیجه مطلوب که مورد رضایت شما و مسافران است دست پیدا کنید. ضوابط طراحی لابی هتل عبارتند از:

• مقیاس

امروزه انتظارات و رفتارهای مسافرین پیچیده تر شده و تغییرات زیادی پیدا کرده به نحوی که اکثر وقت خود را در بیرون از اتاق، در لابی و محیط بیرون می گذرانند. به قول یکی از معروف ترین معماران جهان یعنی Dimitri Antonopoulos لابی هتل ادامه و بخش جدایی ناپذیر محیط شهری و اتاق مهمانان است. به همین دلیل برای فضای لابی باید بخش های دیگری مثل کافی شاپ، فروشگاه، رستوران و امکانات مختلف در نظر گرفت. به همین دلیل رعایت اصل تناسب در طراحی لابی هتل اهمیت بالایی دارد. به طور کلی لابی هتل باید همیشه بتواند تقریبا 10 تا 15% کل تعداد مسافرین خود را در لابی پذیرا باشد.

• استراتژی طراحی

در طراحی داخلی هتل ها لابی نیاز به استراتژی کاملا جداگانه ای دارد چرا که برای طراحی آن باید به تیپ شخصیتی و نیاز مسافرین دقت کرد. به عنوان مثال باید بررسی کرد که آیا مسافرین نیاز به فضای کافی برای دورکاری با اینترنت پرسرعت و خدمات پرینت و فکس نیاز دارند یا اینکه اکثر آنها زوج های جوانی هستند که به دنبال پیدا کردن مکانی درجه یک برای سپری کردن اوقاع فراغت و استراحت هستند؟ آیا اکثر مسافرین جزو خانواده ها هستند یا اینکه بیشتر مکانی برای ملاقات شخصیت های مهم سیاسی و اجتماعی است؟ به همین دلیل است که لابی قلب یک هتل محسوب می شود و باید برای طراحی آن استراتژی اصولی و حرفه ای داشت.

استراتژی و ناحیه بندی در طراحی لابی

• ناحیه بندی

امروزه دوره ای که لابی هتل فقط محل ورود و دستیابی به سایر بخش های هتل بود گذشته در واقع امروزه هدف از طراحی لابی هتل بسیار فراتر از این است که مسافرین فقط از این فضا برای رسیدن به پلکان و آسانسور و سپس اتاق های خود استفاده کنند. دکوراسیون لابی هتل و طراحی فضای آن باید ناحیه بندی شود و هر فضا نقش مشخص با فضای کافی داشته باشد. بخشی به عنوان کافی شاپ و رستوران و مشابه آن، بخشی به عنوان سالن تلویزیون، سالن جلسات کاری و گفتگو و غیره بسته به نیاز و کاربری هتل الزامی هستند.

• نورپردازی

نورپردازی هر فضا می تواند تأثیرگذاری اولیه بسیار خوبی داشته باشد و پاسخ احساسی مثبتی در مخاطب ایجاد نماید. هر فضا نباید بیش از اندازه روشن یا تاریک باشد چرا که در حالت اول اصلا جذابیت ایجاد نمی کند و در حالت دوم احساس خفقان تولید می کند. در طراحی ساختمان تجاری و اداری خاص نظیر هتل ها فقط یک مدل نورپردازی کافی نیست و باید در کنار نورپردازی عمومی، نورپردازی تأکیدی و کاری هم استفاده شود که هم در روشن سازی مناسب فضا و هم ایجاد حس مثبت نقش مهمی ایفا می کند. حتی باید رنگ و دمای نور هم استاندارد باشند تا مزاحم افراد نباشند.

نورپردازی در طراحی لابی

• امکانات رفاهی مختلف

یکی از مبانی طراحی لابی هتل فراهم ساختن امکانات رفاهی مختلف است به نحوی که مسافرین احساس خوبی داشته باشند. در کنار امکانات رفاهی و نورپردازی که صحبت کردیم، موسیقی و عطر و رایحه مناسب که مستقیما با ادراک و حواس و حافظه ما در ارتباط هستند نقش مهمی دارند. به عنوان مثال شاید لازم باشد امکانات رفاهی مختلف و خدمات کامل در نظر گرفته شوند تا مهمانان خاص و VIP احساس رفاه و آسایش داشته باشند. گاهی اوقات اکثریت مسافرین خانواده ها هستند بنابراین در طراحی لابی هتل باید امکانات تفریحی، ورزشی و گیم نت قرار داده شود. اما اگر هتل برای مناسبت های کاری و مهمانان ویژه است پس نیاز به برخی امکانات مثل تابلو قیمت ارز و بورس و اطلاعات تجاری اهمیت پیدا می کند.

• سبک معماری

یکی از اصول طراحی لابی هتل که اهمیت فوق العاده زیادی دارد توجه به سبک معماری است. سبک معماری که در همان مراحل ابتدایی طراحی مشخص می گردد باید در لابی هتل هم نمایان باشد. سبک معماری مشخص می کند چه نوع متریالی انتخاب کنید، پوشش دیوار و سقف و بخش های مختلف چگونه باشد، چه نوع مبلمانی داشته باشید، المان های تزیینی داشته باشید یا خیر و کلا به کارایی و کارآمدی فضا بیشتر اهمیت بدهید تا ظاهر تجملاتی آن. بنابراین در طراحی لابی هتل باید به سبک معماری دقت کرد. به عنوان مثال در هتل هایی که داخل فضای شهری هستند سبک معماری بیوفیلیک یا مدرن که به ترتیب طرفدار استفاده از المان های طبیعی و سبز و، دوری از شلوغی فضا و کاربردی ساختن هر بخش هستند مناسبتر خواهند بود. توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر تفاوت دکوراسیون مدرن و کلاسیک را مطالعه کنید.

سبک معماری در طراحی لابی هتل

• بخش پذیرش

بخش پذیرش از طراحی میز و فضا گرفته تا نحوه تعامل مسافرین و پرسنل با یکدیگر از اصول بسیار مهم طراحی لابی هتل است. این بخش باید به گونه ای طراحی شود که برای افراد با قدهای مختلف و افرادی که ناتوانی جسمی و معلولیت دارند کاربردی باشد. هر چقدر فضای اختصاص داده شده به این فضا با توجه به متراژ کلی لابی و جمعیت مسافرین و مراجعه کنندگان تناسب بیشتری پیدا کند روی رضایت افراد تأثیر بیشتری می گذارد.

• نگهبانی ورودی هتل

نگهبانی ورودی قسمتی از طراحی لابی هتل را به خود اختصاص می دهد که در بسیاری از هتل های لوکس و لاکچری به چشم می خورد. بخش نگهبانی مسئولیت رفع نیازهای ساکنین فراتر از اقامت در آن را دارد. این بخش باید در کنار ورودی اصلی هتل و بخش خروجی لابی قرار بگیرد و طراحی حرفه ای آن اهمیت زیادی دارد.

فضاهای مهم در لابی هتل

• اتاق چمدان و وسایل مربوطه

چمدان و وسایل مربوطه همیشه با مسافران است و امروزه طراحی لابی هتل ها به سمتی پیش رفته که اتاق مخصوص نگهداری چمدان و وسایل مربوطه در کنار صندوق امانات طراحی شده که هم به طراحی هر چه بهتر اتاق ها و هم بخش بندی اصولی لابی کمک کرده است. بسته به ظرفیت هتل باید ابعاد و متراژ استاندارد برای این فضا در نظر گرفت.

• طراحی سقف لابی هتل

طراحی سقف لابی هتل به اندازه سایر بخش هایی که توضیح دادیم اهمیت دارد. وقتی در رابطه با این موضوع با کارفرمایان صحبت می شود یا نظرخواهی می کنیم اکثر آنها تصور می کنند چون مسافرین سر بالا حرکت نمی کنند و کسی به سقف نگاه نمی کند پس اهمیت چندانی هم ندارد. در صورتی که طراحی سقف لابی هتل به دلیل اینکه مکانی برای نورپردازی و تزیینات مختلف و به رخ کشیدن سبک معماری است از اهمیت بالایی برخوردار است. در طراحی های حرفه ای، لابی نقش نقطه کانونی را ایفا می کند.

• کفپوش و دیوارهای لابی

کفپوش و دیوارها نیز باید به اندازه طراحی سقف لابی هتل مورد توجه واقع شوند. در کنار تأثیر زیادی که بر روی زیبایی کلی فضا می گذارد جزو بخش هایی هستند که توجهات زیادی را به سمت خود جلب می کنند و شاکله اصلی این فضا را به خود اختصاص می دهند. از طرفی براساس نوع فونداسیون و طراحی نوع و جنس کفپوش و دیوارها نیز باید مشخص شود که تا حد زیادی هم تأثیر پذیرفته از سبک معماری هستند. به عنوان مثال در سبک معماری کلاسیک به استفاده از سنگ های مقاوم و با دوام اهمیت زیادی داده می شود و کل فضا باید تجملاتی باشد.

• آسانسور

هتلداران باید هنگام طراحی لابی هتل فضایی هم برای نصب و طراحی آسانسور در نظر بگیرند که با توجه به ظرفیت کلی شاید لازم باشد آسانسور مخصوص حمل بار از آسانسور مسافرین جدا باشد. دسترسی به آسانسور باید به سادگی فراهم شود و در جای مناسبی از لابی قرار بگیرد.

طراحی لابی هتل مدرن

در کنار اصولی که برای طراحی فضاهای لابی هتل توضیح دادیم و استانداردهایی که لازم الاجرا هستند، برخی سبک های معماری در طی چند دهه گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. امروزه شاهد هستیم که معیار کیفیت و خدمات درجه یک صرفا نما و لابی لوکس و لاکچری نیست بلکه به کارآمدی و حرفه ای بودن در رفع نیاز مسافرین و افراد مختلف است. رایج ترین سبک طراحی لابی هتل، سبک مدرن است.

برای طراحی لابی هتل مدرن باید به تمامی اصول و مبانی گفته شده دقت ویژه داشت اما برخی ویژگی ها مخصوص سبک مدرن هستند. برای طراحی مدرن لابی هتل ها باید به طور کلی سوای از تجملات و تزیینات مختلف عمل کرد چرا که در سبک معماری مدرن بیشتر از هر چیز به کارآمدی و کارایی فضا توجه می شود.

در سبک مدرن به نورپردازی اصولی و طراحی سقف، دیوارها و کفپوش با متریال مقاوم و شیک تأکید زیادی شده است. توجه به این موضوع اهمیت زیادی دارد چرا که مرز جدا کننده بین سبک مدرن و کلاسیک است. از دیگر اصول مهمی که در طراحی لابی مدرن هتل ها باید به آن توجه ویژه داشت، بخش بندی اصولی است چرا که کارایی فضا مهم است و باید دسترسی ها به خوبی مشخص باشند. توجه به خواسته و نیاز در اولویت است و تا زمانی که نیاز مسافرین رفع نشود تزیینات و زیبایی محیط به چشم نخواهد آمد.

طراحی لابی هتل در مجموعه معماری آد

دفتر معماری آد با خدمات طراحی لابی هتل

دفتر طراحی معماری آد با در اختیار داشتن تیمی از بهترین مهندسین و نخبه های ایرانی که نمونه طراحی های آنها مخصوصا در سبک مدرن برنده جوایز بین المللی نیز شده با خدمات ویژه طراحی لابی هتل در خدمت شماست. شما می توانید از خدمات مشاوره رایگان ما استفاده کرده و در خصوص خدمات و هزینه ها با ما صحبت کنید.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب
طراحی آپارتمان کلاسیک ادامه مطلب
طراحی رستوران مدرن ادامه مطلب
طراحی آپارتمان لاکچری ادامه مطلب