لند اسکیپ

طراحی لنداسکیپ و محوطه آرایی تأثیر بسیار زیادی در زیبایی ویلاها و ساختمان های مختلف دارد. گروه معماری آد با استفاده از انواع روش های محوطه سازی و طراحی لنداسکیپ در کنار رعایت نکات و قوانین معماری و مهندسی، زیباترین فضاها را به مرحله اجرا و بهره برداری رسانده است.

از همین بخش

اجرای لند اسکیپ یا محوطه سازی

 اجرای لنداسکیپ در هر نقطه از فضای بیرونی امکان پذیر می باشد. ساخت محوطه از فضاسازی یک حیاط کوچک آغاز شده و تا طیف گسترده‌ای مانند فضاسازی یک شهرک ادامه دارد و قابل اجراست.

عناصر سازنده لند اسکیپ

استفاده از یکسری عناصر در محوطه آرایی بسیار در چشم انداز آن تاثیر گذار است به طور مثال استفاده از چمن که یکی از ساده ترین روش ها برای طراحی فضای سبز است که معمولا در کف سازی هم میتوان از ان استفاده کرد . همچنین استفاده از بوته ها یکی از ترفندهای پر کردن فضا های خالی بین درختچه ها و درختان است و فضای شما را منسجم تر نشان می دهد.

اجرای لنداسکیپ پروژه زمان(دفتر معماری آد)

نمونه هایی از اجرای لند اسکیپ خانه های ویلایی

 

استفاده از درختان گل دار هم فضای سبز شما را زیباتر و حس طراوت در محوطه شما را افزایش می دهد. وجود آب در فضای سبز، حس طبیعی بودن آن فضا را افزایش می دهد و شنیدن صدای حرکت بسیار آب لذت بخش خواهد بود.

انواع محوطه سازی

 
1)ترکیب متعادل از سخت منظر ( مثل پاسیو ) و نرم منظر ( مثل گیاهان)
2)محوطه سازی پایدار : صرفه جویی در مصرف آب و ایجاد محوطه طبیعی
3)سبک مدرن یا استوایی
4)فضای کامل شامل آشپزخانه در فضای باز، آتشدان و استخر
 

نکات مهم در اجرای لند اسکیپ

 

فضای سبز

 
یکی از مهم ترین گامهای اصلی طراحی و اجرای فضای سبز ، آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن است که حتما باید قبل از اجرا، در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد. 
گیاهانی که در فضای سبز مورد استفاده قرار میگیرند علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی، تحت تاثیر شرایط اکولوژی محیط زیست نیز هستند
 ( اکولوژی یا به زبان فارسی بوم‌شناسی، بررسی دانش برهمکنش های میان جانداران و  محیط زندگی آنها است)
برای انتخاب گیاهانی که در فضای  سبز کاشته میشورد باید به موارد زیر دقت کرد:
 
• تغییرات درجه حرارت
• میانگین ، حداقل و حداکثر مطلق دما
• تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا
• بارندگی ها
• تعداد روزهای ابری و آفتابی
• کوتاهی و بلندی روز و شب و دیگر پدیده های جوی 
 
نمونه ای از این اجرا لند اسکیپ در ویلای نت طراحی شده توسط دفتر معماری آد که مشاهده می کنیم

اجرای لنداسکیپ در هر نقطه از فضای بیرونی امکان پذیر می باشد

خاک

 
در اجرای لنداسکیپ برای هر یک از عناصری که به کار گرفته می شود ،  به زیرسازی متفاوتی احتیاج داریم. استفاده از خاک مناسب ، می تواند نقش مهمی در رشد و نگهداری گیاهان داشته باشد .
 

مصالح ساختمانی

 
اینکه در اجرای لنداسکیپ و انتخاب مصالح مورد نیاز شناخت کافی داشته باشیم بسیار مهم است. اطلاع از مصالحی که به طور اختصاصی استفاده می شوند باعث افزایش کیفیت اجرای نهایی خواهد شد. در انتخاب مصالح علاوه بر زیبایی شناسی میبایست شرایط جوی و تاثیراتی که به مرور زمان بر شکل ظاهری مصالح میگذارند را در نظر گرفت .
 

المانها

 
استفاده از آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری، رواق، باربیکیو و . . . از بخش های مهم محوطه سازی به شمار می روند.
 

آلاچیق در محوطه سازی

 
در فضای باز به هر نوع سرپناهی آلاچیق گفته می شود و در تمامی فصل های سال کاربرد دارند و محیط گرمی را برای دورهم بودن خانواده و دوستان فراهم میکند.
در محوطه سازی انواع و اقسام آلاچیق ها با توجه به کاربرد های متفاوتی که دارند اجرا می شود.
 

آبنما در محوطه سازی

 
یکی از المان هایی که برای محوطه سازی (لند اسکیپ) مورد استقبال بسیاری قرار گرفته، آبنما است. آبنما با مصالح مختلف و متنوعی ساخته می شود. در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب، مقدار صدایی که در فضا تولید میکند، نور پردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری، بسیار اهمیت دارد.
 

برکه در محوطه سازی

 
فضایی که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار گیرد را برکه می گویند.برای القای حس آرامش در فضا ، از المان برکه در محوطه سازی (لند اسکیپ) استفاده می کنیم. برکه ها علاوه بر منظره زیبایی که در محوطه ایجاد می کنند ، منبع مفیدی جهت ذخیره سازی آب فضای سبز خواهند بود.
آبیاری فضای سبز را میتوان از آبی که در برکه ذخیره شده تامین کرد.  برای زیبایی هر چه تمام تر برکه می توانیم از گیاهان آبزی مثل نیلوفر آبی و لویی و … که در آب های راکد رشد می کنند  استفاده کنیم.
 

ساخت استخر در محوطه سازی

 
یکی از تخصصی ترین عناصر در محوطه سازی ، ساخت استخر است. توجه داشته باشید ساخت استخرها به دلیل چالش هایی که در زمینه آب بندی ، تصفیه و نگهداری دارند بسیار تخصصی است.
 

کف سازی

 
کفسازی جزیی از بخش سخت محوطه سازی است که می تواند نقش مهمی در راهنمایی استفاده کنندگان، تقسیم فضا، زیبایی، سازه فضایی، القای حسی خاص و … در محوطه سازی داشته باشد.
انتخاب مصالح مناسب  برای کف سازی ، نه تنها از نظر زیبایی بلکه از لحاظ راحتی در هنگام راه رفتن بر روی آن، از نکات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.
زیرا کف، مکانی است که رفت و آمد به میزان زیادی بر روی آن صورت می گیرد، استحکام آن بسیار مهم می باشد.
 

نورپردازی

 
کلیه نقاطی مهم در فضای سبز نظیر درب ورودی، حیاط جلویی استخر برکه ها، آبشارها، فواره ها، مجسمه ها، درختان و کلیه وسایل زینتی میبایست امکانات لازم برای روشنایی را داشته باشد تا زیبایی واقعی را به نمایش بگذارند. نورپردازی از نکات مهمی است که نه تنها در دکوراسیون داخلی بلکه در محوطه سازی نیز باید به آن توجه داشت.
 

تاسیسات مکانیکی

 
تاسیسات مکانیکی در محوطه سازی شامل آبرسانی، تاسیسات آبیاری اتومات، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما ، بخشی از علم تاسیسات است .
در انتخاب مصالح مناسب میبایست شرایط آب و هوایی منطقه را هم مد نظر قرار داد. استفاده از مصالح مناسب محوطه سازی (لند اسکیپ) برای حفظ امنیت، زیبایی، استحکام  بسیار اهمیت دارد.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب