طراحی لند اسکیپ

از همین بخش خدمات طراحی لند اسکیپ

طراحی لند اسکیپ

طراحی لنداسکیپ (landscaping)

به معنای زیباسازی چشم انداز، دورنما و منظره است و طراحی لند اسکیپ یا محوطه، مهارتی است در ادغام سازه های ساخت دست بشر با مناظر طبیعی، درواقع هرگونه تغییرات گسترده که در فضای بیرون خانه و یا طراحی محوطه بیرونی آن ایجاد کنیم که سبب زیبایی و دیزاین محوطه شود را لند اسکیپ می گویند.طراحی لنداسکیپ یا محوطه سازی، هنر تنظیم ویژگی‌های قسمتی از زمین بر اساس معیارهای زیبایی‌شناختی و علمی است.

 

طراحی  لند اسکیپ دفتر معماری آد

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ توسط دفتر معماری آد ( ویلای پلاک 29  )

اهمیت طراحی محوطه قبل ازمحوطه سازی 

محوطه سازی شامل به کارگیری عناصر غیر زنده مانند سنگفرش‌ها در کنار عناصر زنده مانند گل و گیاه است. ایجاد محوطه‌های سرسبز و چشم‌نواز، بر پایۀ معیارها و اصول خاصی انجام می‌شود.،اصولی که تلفیقی از جنبه‌های زیبایی شناختی و در نظر گرفتن جنبه‌های علمی است.
رعایت اصول طراحی لنداسکیپ، کمک می‌کند تا حتی فضایی کوچک را به بخشی زیبا و دلنشین از خانه تبدیل کنید.

طراحی محوطه ویلا زمان توسط شرکت آد

نمونه ای از طراحی لند اسکیپ توسط دفتر معماری آد ( ویلای زمان )

برخی از مزیت های محوطه سازی:

کاهش نویز و آلودگی

خنک کننده ی طبیعی

بهره مند شدن از فضای زیبا

تنوع در معماری و نمای بیرونی ساختمان

بالا رفتن ارزش ساختمان

حفاظت از محیط زیست

پاکسازی خاک و آب

ایجاد محل های امن مناسب ساعت های شب

پیاده رو جذاب و کاربردی

 

در ادامه به توضیح برخی از این مزیت ها میپردازیم.

 

طراحی  لند اسکیپ دفتر معماری آد
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ توسط دفتر معماری آد( ویلای خانه سفید )

 

حفاظت از محیط زیست

طراحان لنداسکیپ تلاش می کنند تا از منابع طبیعی بکر نگهداری کنند. همچنین  در جهت مشکلات محیط زیست نیز، راهکارهایی ارائه می دهند.

 

پاکسازی خاک و آب

 با توجه به افزایش آلودگی خاک جهان باید به دنبال راه حل های مقرون به صرفه برای پاکسازی خاک بود چون درصورت آلوده شدن خاک،آب های زیرزمینی هم آلوده میشوند. یکی از این راه حل ها کاشت گیاهان است.  استفاده از گیاهان به عنوان مواد دفع کننده ی طبیعی تاثیر مثبتی بر روی خاک دارد زیرا آنها قادر به جذب آلاینده ها، جمع آوری و تغیر آنها به بافت های سازنده هستند.

 

تصفیه ی هوا

گیاهان و درختان نقش بسیار مهمی را در تصفیه و پاک سازی هوا ایفا می کنند.

علاوه بر تولید اکسیژن، برگ ها آلودگی ها را به خود جذب می کنند و در نتیجه به پاکیزگی هوا کمک می کنند.

 

پروژه های لنداسکیپ شامل دو بخش تخصصی است:

 1) طراحی منظر Landscape design)):  که ترکیبی از هنر، صنعتگری، ظرافت، تخصص باغبانی و تأکید بر جزئیات مکانی از مراحل مفهومی تا ساخت نهایی است.

2) معماری منظر landscape architecture))  :که  بیشتر بر جزیات برنامه‌ریزی شهری، بوستان‌های شهری و منطقه‌ای، مناظر شهری و سازمانی و پروژه های بزرگ پس از اتمام طرح ها متمرکز است.

 

در دیزاین و طراحی محوطه، حتما از گیاهان متناسب با شرایط اقلیمی استفاده می شود.
تصویری از محوطه ی ویلای پلاک 29 که توسط دفتر معماری آد طراحی و اجرا شده است.

 

مفاهیم اصلی در طراحی لنداسکیپ

 

1. هارمونی و هماهنگی

2. تعادل

3. ریتم و خط

4. تناسب قسمت‌ها یا بخش‌های مختلف

5. انتقال

 

  • هارمونی و هماهنگی:

هماهنگی یا هارمونی یا وحدت، مربوط به تصویر کلی یک چشم انداز است. وحدت زمانی حاصل شده است که بیننده احساس کند همه عناصر جداگانه یک منظره، در کنار هم قرار می‌گیرند تا یک موضوع منسجم را تشکیل دهند. وحدت با پیاده سازی مداوم یک طرح منظره از طریق کاشت انبوه یا تکرار حاصل می شود.

 

  • تعادل:

هر آنچه در یک طرح قرار می‌گیرد، وزن بصری خاصی را با خود به همراه خواهد داشت. تعادل اصطلاحی برای مقایسه بین دو بخش از منظره یک لنداسکیپ است.

 

 

  • تأثیر خط در طراحی و اجرای لنداسکیپ:

طرح کلی اشکال توسط خطوط تعیین می‌شود. خطوط منحنی حس ملایمت ایجاد می‌کنند در حالی که خطوط دندانه‌دار و خطوط عمودی حس تنش و انرژی ایجاد می‌کنند. قانون مرز مشخص بین فضاها را رعایت کنید و خطوط سازمان دهنده را دنبال کنید.

 

 

  • تناسب:

همه چیز را متناسب نگه دارید. تناسب، حس یا الزامی است که اندازه اجزای هر عنصر یا گروه‌های اجزای موجود در یک منظره به طور هماهنگ در کل منظره قرار می‌گیرد. به کارگیری اصول و نکات طلایی می‌تواند باعث ایجاد تعادل و نظم خاصی در تناسب میان اجزا گردد.

 

 

  • انتقال:

یکی از راه‌های دستیابی به تناسب، استفاده مناسب از انتقال است که به اندازه اجزای مربوطه اعمال می‌شود. لنداسکیپی که نتواند نسبت خوبی بین موارد مذکور را ارائه دهد، فضایی است که با انتقال ناگهانی روبرو می‌شود. انتقال، تغییر تدریجی است که با دستکاری عناصر اصلی طراحی رنگ، مقیاس، خط، فرم و بافت حاصل می‌شود. در تلاش برای دستیابی به یک اثر خاص، از انتقال ناگهانی خودداری کنید.

 

طراحی  لند اسکیپ دفتر معماری آد
نمونه ای از طراحی لند اسکیپ توسط دفتر معماری آد( ویلای خانه دوست )

 

مهم ترین اصول طراحی محوطه

 جهت طراحی لند اسکیپ یکسری از اصول مهم باید رعایت شود، استفاده از هر کدام از این اصول موجب میشود طراحی زیبا، دلنشین، یکپارچه و منسجم داشته باشید.

اصل رعایت سادگی ،یعنی چیز هایی که مهم است را در اولویت قزار دهید و بقیه موارد را حذف کنید تا طرحتان کاملا واضح و کارامد باشد

اصل تاکید ،که میتوان با استفاده از بافت،فرم و رنگ ،این اصل را در بخش های مورد نظر استفاده کرد و توجهات را به آن جلب کرد.

اصل توالی ، که به نحوه استفاده از انتقال در عناصر،اندازه،شکل و بافت گیاه گفته میشود.تغییرات تدریجی یک عنصر در یک زمان، توالی روان و جذابی را ارائه میدهد.

 

جمع بندی :

رعایت اصول طراحی لنداسکیپ و دیزاین محوطه کمک می‌کند تا حتی فضایی کوچک ، با طراحی محوطه خلاقانه را به بخشی زیبا و دلنشین از خانه تبدیل کنید.

 

 

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند