طراحی لند اسکیپ ویلا

یکی از عواملی که به زیباسازی یک ویلا می افزاید، محوطه و فضای سبز آن است. زیرا اگر به درستی طراحی و اجرا شود موجب زیبایی دو چندان شده و باعث ایجاد فضایی دلنشین و آرام بخش می شود. در محوطه سازی ویلا، فضای خوش آمدگویی، فضاهای دورهمی و استراحت، زمین ورزشی و... در نظر گرفته می شود.

طراحی لند اسکیپ ویلا

اصول طراحی و دیزاین محوطه 

حال طراحی محوطه و لنداسکیپ ویلا نیازمند رعایت مواردی است که به آن می پردازیم از جمله:

طراحی مسیر ورودی

فضای سبز

آلاچیق و مبلمان

نورپردازی

استخر و آب

 

 در طراحی محوطه ی ویلا، می توان از المان های مختلفی از جمله مبلمان استفاده کرد.
 محوطه ی ویلای پلاک 29، طراحی و اجرا توسط دفتر معماری آد

 

توپوگرافی در محوطه ی ویلا:

در محوطه سازی ویلا، بررسی توپوگرافی و عوارض طبیعی شاخص مانند: توده ها، بسترهای سنگی و پوشش گیاهی یک نکته بسیار ضروری است که بهترین رویکرد، رویکرد سازگاری با زمینه ی طبیعی است.

 

اصول طراحی لنداسکیپ محوطه ی ویلا

در دیزاین لنداسکیپ ویلا، نیاز به رعایت اصول خاصی است که به طور مختصر به آن می پردازیم:

وحدتبه معنای هماهنگی فضاها و المان های مختلف در طراحی ویلا می باشد، به عنوان مثال متریال خاصی که تکرار شده باشد.

تعادل:به معنای برقراری توازن بین اجزای مختلف درفضاسازی محوطه ها و جایگیری المان ها با توجه به ابعاد رنگ و بافت شان است.

رنگ:گل ها و گیاهان با رنگ های گرم مانند نارنجی، زرد و قرمز بیشترین توجه را به خود جلب می کند. همچنین رنگ های سرد مانند آبی و سبز ملایم تر بوده و احساس آرامش به فضا می دهد.

 

به کارگیری رنگ مناسب و در نظر گرفتن وحدت، از اصول طراحی لنداسکیپ ویلا است.
 نمایی از محوطه ی ویلای زمان، طراحی و اجرا توسط دفتر معماری آد

 

توجه به مسیر ورودی در طراحی

یکی از نکات مهم در محوطه سازی ویلا، طراحی مسیر ورودی است. زیرا اولین چیزی که در بدو ورود جلب توجه می کند، ورودی آن است. بنابراین بهتر است تا از سنگفرش مناسب، فضای سبز زیبا و نورپردازی استاندارد که علاوه بر حس امنیت، زیبایی را ایجاد می کند، استفاده شود تا ارتباط بصری مناسبی شکل گرفته و بیننده را مجذوب کند. همچنین وجود  آب در ورودی نیز تاثیر چشمگیری دارد. به طور کلی یک معمار و طراح باید از ایده های ناب جهت هدایت شخص از در به سمت بنای اصلی استفاده کند.

 

فضای سبز در محوطه سازی ویلا

از دیگر نکات مهم در طراحی لنداسکیپ ویلا، طراحی فضای سبز آن است. برای کاشت گل و گیاه در محوطه ابتدا به اندازه ی فضایی که در اختیار است توجه می شود تا متناسب با آن فرم گیاهان انتخاب شود. از طرفی انتخاب نوع گیاهان باید با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی محیط انجام شود و از نظر آفتاب، سایه، رطوبت، سرما و گرما مورد بررسی قرار گیرد.

گیاهان پوششی می تواند گزینه ی مناسبی برای دیزاین محوطه باشند، این نوع گیاهان دارای ارتفاع نسبتا کمی بوده و مناسب محیط های گرم و کم آّب هستند. این گیاهان معمولا شامل بوته ها و درختچه های کوتاه است.

همچنین می توان از درخت برای محوطه ی ویلا استفاده کرد که نیاز به مراقبت و آبیاری مناسب دارد اما جلوه ی بسیار زیبایی به فضا می بخشد. در اقلیم هایی که مناسب است می توان از درخت میوه هم استفاده کرد. کاشت درختانی که هوا را دلپذیر و عطرآگین میکند نیز پیشنهاد خوبی است بعنوان مثال: اقاقیا، مگنولیا و ...

بنابراین استفاده از درخت و درختچه های مناسب با اقلیم، علاوه بر زیباسازی لنداسکیپ، ویژگی های بسیار مثبت دیگری دارد، مانند: جلوگیری از فرسایش خاک، کمک به پاکیزگی هوا، ایجاد جلوه ی مناسب و زیبا و...

 

 استفاده از پوشش گیاهی مناسب در طراحی و دیزاین لنداسکیپ ویلا، باید متناسب با شرایط اقلیمی محیط انجام شود.
 نمای دیگری از ویلای پلاک 29 که توسط دفتر معماری آد طراحی و اجرا شده است.

 

آلاچیق در فضای باز ویلا

یکی دیگر از المان های در طراحی محوطه ی ویلا، در نظر گرفتن فضای نشیمن است که معمولا در قالب آلاچیق دیده می شود که فضایی را جهت استراحت و لذت بردن از فضا درآرامش فراهم می آورد. در انتخاب نوع آلاچیق، باید اندازه ی فضا و همچنین سبک محوطه را در نظر گرفت تا مبلمانی که تعبیه می شود، با محیط همخوانی کامل داشته باشد.

 

نورپردازی مناسب و استاندارد:

در کنار مواردی که در طراحی لنداسکیپ ویلا در نظر گرفته می شود، توجه به نورپردازی نیز معیار مهمی است. قرار گیری روشنایی می تواند متفاوت باشد اما معمولا در فلاورباکس ها و باغچه ها، نزدیک مبلمان و اطراف استخر یا حوضچه ها بهتر است تا نورپردازی انجام پذیرد. 

 

 

 در محوطه سازی ویلا، نورپردازی بسیار مهم بوده و به زیبایی بصری در شب می افزاید.
 نورپردازی محوطه ی ویلای زمان، طراحی و اجرا توسط دفتر معماری آد

 

 

از دیگر نکاتی که در این قسمت باید به آن توجه شود این است که چراغ ها طوری تعبیه شوند که از قسمت های ناهموار و مسیری که محل رفت و آمد است و همچنین نقاط کوری که خطر آن ها را تهدید می کند، را پوشش دهد.

میزان روشنایی چراغ ها نیز باید استاندارد باشد زیرا اگر شدت نور از حد مشخصی بیشتر باشد، موجب آسیب زدن به گیاهان می شود.بنابراین با در نظر گرفتن تمامی موارد، می توان نورپردازی صحیحی را اجرا کرد تا فضای امن و در عین حال خوشایندی ایجاد شود.

 

استفاده از استخر در فضاسازی

همه ی ما می دانیم که آب یک عنصر بسیار جذاب و آرام بخش بوده و به طور قطع به کار بردن آن در محوطه سازی ویلا، تاثیر چشمگیری در زیباسازی فضا دارد و صدای آن، آرامش محض را به ارمغان می آورد. استفاده از آب تنها به ساخت استخر محدود نمی شود، بلکه می توان در قالب های بسیار متنوعی از وجود آن بهره برد. بعنوان مثال می توان در کنار مسیرهای عبوری جوی هایی را طراحی کرد تا افراد در عین حال که قدم می زنند، از وجود آب نیز بهره مند شوند. استفاده از آب نما نیز تنوع فضایی بی نظیری به محیط می بخشد.

 

به کارگیری المان آب در طراحی و دیزاین محوطه ویلا، تاثیر چشمگیری در زیبایی دارد.
 استخر طراحی شده در محوطه ی ویلای پلاک 29، طراحی و اجرا توسط دفتر معماری آد

 

طراحی لنداسکیپ ویلا امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بنابراین با در نظر گرفتن تمامی اصول و ضوابط در طراحی محوطه ویلا می توان به فضایی دست پیدا کرد تا با سبک ویلا در تناسب بوده و محیطی را رقم بزند تا افراد از فضای سبز، آلاچیق، آب و ... نهایت لذت و استفاده را ببرند. 

 

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان

انواع نقشه های ساختمانی | 10+ نوع نقشه ساختمانی

بهترین رنگ برای خانه های کوچک

20 تکنولوژی جدید ساختمان سازی که آینده ساخت و ساز را متحول خواهند کرد

بزرگترین شرکت ساختمانی دنیا

اقتصادی ترین سقف

انواع تزئینات داخلی ساختمان

امکانات ویلاهای لوکس

ارزانترین مصالح برای نمای ساختمان

سبک معماری کلاسیک چیست؟ بررسی انواع سبک کلاسیک با ذکر نمونه

بلندترین برج های جهان به ترتیب ارتفاع | 20+ برج بلند دنیا تا 2022