طراحی سالن زیبایی

طراحی سالن زیبایی به دلیل استقبال بسیار زیادی که از سوی بانوان می شود اهمیت بسیار زیادی دارد و شاید اغراق نباشد اگر بگوییم زیبایی طراحی داخلی سالن زیبایی و آرایشگاه زنانه بانوان به اندازه تنوع و کیفیت خدمات اهمیت دارد.

طراحی سالن زیبایی به دلیل استقبال بسیار زیادی که از سوی بانوان می شود اهمیت بسیار زیادی دارد و شاید اغراق نباشد اگر بگوییم زیبایی طراحی  سالن زیبایی و آرایشگاه زنانه بانوان به اندازه تنوع و کیفیت خدمات اهمیت دارد. نوع طراحی داخلی و دیزاین کلی فضاهای مختلف باید به گونه ای باشد که نه تنها خودتان بلکه کارکنان شما، کسانی که مراجعه می کنند و حتی بانوانی که صرفا برای گرفتن مشاوره به مرکز شما می آیند احساس آرامش و امنیت کنند و در همان لحظه اول احساس کنند وارد یک مرکز و سالن زیبایی شیک و حرفه ای شده اند. از طرفی هر کدام از خدماتی که ارائه می کنید باید در فضای مختلف طراحی شوند اگر می خواهید حرفه ای به نظر برسید. در ادامه تجربیات خود را به شکل نکات، اصول و استانداردهای مختلف در اختیار شما خواهیم گذاشت و به بررسی سبک طراحی  سالن زیبایی خواهیم پرداخت.

 طراحی سالن زیبایی

دکوراسیون سالن زیبایی

دکوراسیون سالن زیبایی یکی از اصلی ترین ارکان یک سالن زیبایی خوب و منحصر به فرد محسوب می شود. اکثر سالن های زیبایی در این زمینه تمام تلاش خود را انجام می دهند تا سالنی شیک و جذاب و متناسب با سلیقه مشتری طراحی کنند. همانطور که می دانید دکوراسیون سالن زیبایی، تاثیر بسیار زیادی در جذب مشتری دارد و اگر ظاهر سالن حس خوبی به مراجعه کنندگان بدهد، آن ها را به مشتریان ثابت و همیشگی تبدیل خواهد کرد. در طراحی دکوراسیون سالن زیبایی باید به چند نکته توجه شود:

1- ایجاد حس آرامش در مشتری؛ امروزه افراد مشغله های فراوانی دارند و درگیر کارهای روزانه خود می باشند بنابراین یک سالن زیبایی خوب باید به گونه ای طراحی شود تا افراد وارد محیطی آرام و به دور از استرس شوند.

2- در چیدمان صندلی ها و میزها باید دقت شود؛ میزها و صندلی ها نباید در ابعاد بزرگ و تعداد زیاد باشند که مسیر رفت و آمد را مختل کنند. آن ها باید متناسب با فضای سالن طراحی و چیدمان شوند

3- نباید از ضرورت وجود آیینه در طراحی دکوراسیون سالن زیبایی غافل شد و بهتر است روی دیوارها و حتی در کمدها نیز آیینه نصب شود تا محیط روشن تر و بزرگ تر به نظر برسد.

دکور سالن زیبایی

دکور سالن زیبایی باید توسط تیم حرفه ای و متخصص طراحی شود که به اصول طراحی مدرن تسلط کامل داشته باشند. نورپردازی سالن زیبایی یکی از عوامل تاثیر گذار در زیبایی دکور سالن زیبایی می باشد. البته بهتر است توجه داشته باشید که نورپردازی برای هر قسمت از سالن های زیبایی باید با لاین های دیگر در سالن فرق داشته باشد، برای مثال در قسمت هایی که مخصوص میکاپ می‌باشند بهتر است محیط کاملاً روشن باشد و در مقابل از اتاق ماساژ از نور های ملایم استفاده می شود.

تاثیر رنگ در طراحی دکور سالن زیبایی غیر قابل انکار است؛ رنگ در طراحی سالن زیبایی اهمیت زیادی دارد و به شدت می تواند بر افکار و احساسات مشتریان تأثیر مثبت بگذارد. انتخاب یک رنگ مناسبو منحصر به فرد می‌تواند حس خوب را درون سالن به جریان درآورد. بهتر است در طراحی دکور سالن زیبایی از رنگ و بافت مناسب استفاده شود تا فضای سالن را منحصر به فرد جلوه دهد. 

 

طراحی سالن زیبایی زنانه

طراحی سالن زیبایی زنانه بسیار حساس و نیازمند دقت و مهارت فراوان است. آرایشگاه های زنانه شامل بخش های مختلف هستند و هر بخش خدمات مخصوص به خود را انجام می دهد. در طراحی سالن زیبایی زنانه، زیبایی، ظرافت و روشنایی باید در تمام بخش های سالن رعایت شود. وقتی که وارد سالن زیبایی زنانه می شوید اولین چیزی که مشاهده می کنید میز منشی است؛ بنابراین در طراحی این قسمت منحصر به فرد باشید و ایده هایی جدیدی به کار ببرید.

بهتر است در طراحی آرایشگاه زنانه منحصر به فرد باشید و نسبت به سایر سالن های زیبایی متفاوت عمل کنید تا برای همیشه در ذهن مشتری باقی بمانید.

نکات مهم در طراحی سالن پذیرایی

طراحی و دیزاین داخلی سالن زیبایی (تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی) نکات خاصی دارد که به زیبایی، کارآمدی و رضایت حداکثری مشتریان شما کمک زیادی می کند. بنابراین تسلط کامل طراحی سالن زیبایی نسبت به استانداردها و اصول کافی نیست. نکات طراحی هستند که ایراد پیشنهاداتی که کارفرما مطرح می سازد را مشخص می کند تا بتوان اصلاحات را به بهترین شکل انجام داد که نتیجه رضایت کامل کافرما و مراجعه کنندگان است. در این قسمت نیز تجربیات خود را به شکل نکات مهم در طراحی سالن پذیرایی با شما به اشتراک گذاشته ایم:

 • انتخاب سبک معماری مقدم بر هر چیزی است

همانطور که گفتیم سبک معماری در طراحی سالن زیبایی متنوع هستند و انتخاب سبک ها فقط برحسب سلیقه نیست بلکه باید بتوانید براساس بافت معماری ساختمان های اطراف، سلیقه و پرسونای ویژه مخاطبین و مهارت شرکت طراحی، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

به عنوان مثال در سبک کلاسیک باید هزینه زیادی بابت اجرای جزئیات و تزیینات در نظر بگیرید، فضای بزرگی داشته باشید، سقف سالن نسبتا بلند باشد و از رنگ های لاکچری و المان های دکوری زیادی استفاده کنید. مبلمان نیز اشرافی و چوبی منبت کاری شده هستند. در سمت مقابل در طراحی سالن زیبایی مدرن باید تزیینات را تا حد زیادی حذف کنید، به سراغ رنگ های خنثی و روشن بروید، از تجهیزات بروز استفاده کرده و خطوط طراحی صاف و شکسته باشند و هر بخش جنبه کاربردی آن مهمتر از زیبایی است. سبک مدرن برای طراحی سالن زیبایی کوچک بهترین گزینه است.

 • رنگ

در طراحی سالن زیبایی بانوان نباید از تأثیر رنگ ها غافل شد. برخی افراد تصور می کنند هر چقدر رنگ ها لاکچری تر باشند طراحی حرفه ای تری دارند و بیشتر از هر جای دیگری می توانند مشتری جذب کنند در صورتی که لزوما صحیح نیست. شما باید از اصول روانشناسی رنگ، قوانین ترکیب رنگ برای اداره و محل کار، انتخاب رنگ براساس سبک معماری و سلیقه مشتریان پیروی کنید. همچنین می توانید برای هر بخش بسته به نوع خدمات از ترکیب رنگی مجزا کمک بگیرید. در طراحی سالن زیبایی رنگ های روشن ارجحیت دارند چون هدف دادن حس مثبت و شادابی به مراجعه کنندگان است.

 • نورپردازی

در اصول طراحی سالن زیبایی به نورگیری بیشتر اهمیت دادیم و الان می گوییم که در کنار آن یکی از نکات بسیار مهم، دیزاین سالن با نورپردازی و تجهیزات مناسب است. ضمنا تصور نکنید که هر چقدر تعداد چراغ ها بیشتر باشد بهتر است هر چند به اهمیت پرنوری فضا اشاره کردیم. سعی کنید در دیزاین سالن زیبایی برای هر بخش نورپردازی جداگانه طراحی کنید. به عنوان مثال در بخش ماساژ درمانی نور ملایم مناسب است اما در بخش هایی مثل پدیکور، نور بیشتر نیاز است. ضمنا در محل نشستن مشتری بر روی صندلی و مبلمان برای اینکه سایه ایجاد نشود نور از هر دو طرف نیاز است. از طرفی توصیه می کنیم به کمک آینه ها به روشن تر شدن فضا و نیاز کمتر به تجهیزات و چراغ های مختلف کمک کنید.

طراحی سالن زیبایی زنانه

 • شلوغی درست نکنید

همانطور که در اصول طراحی سالن زیبایی گفتیم سعی کنید با بخش بندی های مختلف فضای سالن را به قسمت های کوچکتر بشکنید اما مراقب باشید چیدمان و شلوغی فضا از حد افراطی عبور نکند.

 • کف سالن و دیوارها

از دیگر نکات مهم در طراحی سالن زیبایی، توجه به کف سالن و دیوارهاست که حتما با متریال مقاوم و مناسب برای تمیز کردن و شستشوی سریع و همچنین متناسب با سبک معماری طراحی شده باشد. دیوارها را نیز می توانید با کاغذ دیواری یا مدل های دیگر طراحی و تزیین کنید.

 • سقف سالن زیبایی

بهترین ایده طراحی سالن زیبایی، ایده ای است که تمامی بخش ها از سقف گرفته تا کف و المان های مختلف را در نظر گرفته باشد. سقف در طراحی سالن زیبایی بهتر است ساده نباشد و از باکس تزیینی، کناف و مدل های دیگر ساخته شده باشد. نورپردازی حرفه ای برای سقف نیز الزامیست.

 • حریم خصوصی مشتریان و پرسنل

طراحی سالن زیبایی بانوان نباید به گونه ای باشد که حریم خصوصی خانم ها در بخش های مختلف خدشه دار شود. به عبارت دیگر هر بخش باید مجزا و بدون دید مستقیم از سمت بیرون باشد. کارکنان و پرسنل هم باید در اتاق رختکن، تجهیزات و استراحت حریم خصوصی داشته باشند.

دکوراسیون سالن زیبایی

 • فواصل وسایل از یکدیگر

بهترین ایده طراحی سالن زیبایی نمونه ای است که فواصل وسایل مختلف از یکدیگر کاملا استاندارد باشد. بر این اساس یونیت اول آرایشگاه باید از دیوار و پنجره 1 متر و مابقی 1.2 متر از یونیت اول فاصله داشته باشند. هدف این است که فضای کاری کافی وجود داشته باشد. فاصله بین یونیت تا دیوار و پارتیشن ها نیز باید 1.5 متر باشد. یونیت هایی که به شکل جزیره ای هستند هم فاصله استاندارد دارند هم امکان خدمات دهی همزمان به چندین نفر را فراهم می کنند.

استانداردها و اصول مهم در طراحی سالن زیبایی

براساس استاندارد طراحی سالن زیبایی هدف از تمامی اصول و ضوابط مطرح شده گرفتن حداکثر رضایت از مشتریان و احساس آرامش و انرژی کامل از سوی پرسنل و کارمندان است. در ادامه به بررسی استاندارد طراحی سالن زیبایی و اصول و قواعد آن می پردازیم:

 • اثربخشی اولیه

اولین اصل مهم در طراحی سالن زیبایی، ایجاد اثربخشی عالی است به شکلی که ظاهر و کلیات محیط داخلی بتواند در همان نگاه اول مشتریان را جذب کند و از انتخاب شما احساس رضایت کنند.

 • مکان یابی صحیح میز پذیرش

میز پذیرش برخلاف چیزی که تصور می شود یکی از مهمترین بخش های طراحی سالن زیبایی زنانه است. شما باید مکان و ابعاد میز پذیرش را به درستی انتخاب کنید و چینش المان های مختلف در اطراف آن تعیین کنید. اگر این موارد به درستی انجام نشوند نظم کلی فضای داخل سالن زیبایی را بر هم خواهد زد مخصوصا که میز پذیرش در ابتدای ورودی قرار می گیرد. ضمنا معمولا محل قرارگیری میز پذیرش در جایی است که مشتریان هنگام صحبت کمی حریم خصوصی دارند.

طراحی دکور آرایشگاه به 

 • استند

در طراحی داخلی سالن زیبایی زنانه محلی برای قرارگیری استند نیز باید در نظر گرفته شود تا مشتریانی که در سالن منتظر هستند کلافه نشوند. این استند می تواند مجلات زیبایی را در خود داشته باشد. محل استند نیز می تواند در کنار میز پذیرش باشد.

 • طرح بندی کلی فضا

در طراحی ساختمان تجاری مثل یک سالن زیبایی زنانه باید محل های هر کدام از خدماتی که ارائه می دهید جداگانه باشد. به عنوان مثال بخش مانیکور، پدیکور، شستشوی صورت، آرایش و زیبایی، اصلاح و کوتاهی مو، کراتینه مو، براشینگ مو، شینیون، بافت مو، رنگ مو و مش، اکستنشن، خدمات مژه، اصلاح صورت، تتو و غیره. بسته به متراژ و تخصصی که دارید هر کدام از این خدمات قابل ارائه هستند اما نکته مهم این است که باید برای حفظ حریم خصوصی، هر یک از این خدمات در فضای مجزا باشد که در مرحله طراحی داخلی سالن آرایش زنانه و زیبایی، باید به آن توجه شود.

 • نورگیری

اولویت طراحی داخلی سالن آرایش زنانه این است که فضای داخلی شما نورگیری خوبی داشته باشد تا مجبور نباشید با نورپردازی سنگین و صرف هزینه برق زیاد جبران کنید. بر همین اساس طراحی پنجره در ابعاد، تعداد و مکان مناسب بسیار ضروری است. هر چقدر نورگیری فضا بهتر باشد تأثیر بیشتری در روحیه مشتریان و کارکنان و میزان رضایت آنها خواهد داشت.

 • توجه به پرسونای مخاطبین

بسته به اینکه مکان سالن زیبایی و آرایشگاه زنانه در چه شهری، محله و منطقه ای قرار گرفته باشد، پرسونای مخاطبین شما متفاوت خواهد بود و شما باید اطلاعات کافی در این خصوص داشته باشید تا طراح سالن زیبایی بتواند بر همان اساس کلیات طراحی خود را انجام دهد. به عنوان مثال اگر افراد هنرمند و هنرجو جزو مشتریان شما باشند باید بر روی دیوارها تابلو هنری قرار بگیرد، یا اگر در منطقه لاکچری قرار دارید تمامی المان های تزیینی هم باید در طراحی لحاظ شوند.

 • بخش بندی فضای داخلی

در طراحی و دیزاین سالن زیبایی اگر متراژ بزرگی دارید چندان جالب نیست که بخش زیادی از فضا خالی باشد یا چینش به گونه ای باشد که وسایل نسبت به دید مشتریان فاصله زیادی داشته باشند. بنابراین طراحی باید به گونه ای باشد که در فواصل منظم فضای بزرگ به بخش های شکسته شود که با طراحی بخش های گوناگون برای خدمات مختلف تا حد زیادی این مشکل رفع می شود.

 طراحی سالن زیبایی کوچک

 • تعادل

یکی دیگر از اصول طراحی سالن زیبایی حفظ تعادل بصری است به عبارت دیگر باید نحوه قرارگیری المان و بخش های مختلف به گونه ای باشد که کل فضا را به یک میزان اشغال کرده باشند. توجه داشته باشید که تعادل با تقارن که سعی می کنید وسایل و بخش های مختلف در طرفین از لحاظ بافت و سبک و اندازه یکسان باشند متفاوت است.

 • سبک معماری

سبک معماری بسیار متنوع هستند و این شما هستید که براساس پرسونای مخاطب، بودجه و پیشنهاداتی که از سوی طراح سالن زیبایی دریافت می کنید انتخاب خواهید کرد از کدام سبک ها استفاده کنید. سبک های رایج برای طراحی داخلی سالن زیبایی زنانه شامل سبک مدرن، کلاسیک و مینیمال هستند که هر یک ویژگی های خاص خودشان را دارند.

 • فضا برای مبلمان

در دیزاین آرایشگاه زنانه فرم و متراژ کلی شما تعیین کننده نوع و چینش و محل قرارگیری مبلمان است. به عبارت دیگر طراح باید در این مرحله محل قرارگیری مبلمان را در سالن انتظار یا لابی با مشورت کارفرما مشخص کند تا بتوانید بهترین مبلمان را خریداری کنید. 

 در دیزاین آرایشگاه زنانه فرم و متراژ کلی شما تعیین کننده نوع و چینش و محل قرارگیری مبلمان است.

 • نقطه کانونی

یکی از مهمترین اصول و استانداردهای طراحی سالن زیبایی، توجه به نقطه کانونی است. نقطه کانونی همان بخشی است که توجهات و نگاه ها را به سمت خود جلب می کند و چینش وسایل براساس آن تنظیم می شود. نقطه کانونی در طراحی سالن زیبایی می تواند مبلمان، پذیرش، امکاناتی که در سالن انتظار هستند یا تابلوها و بخش های دکوری باشند.

 • محل قرارگیری المان های طبیعی

طبق اصول طراحی سالن زیبایی، المان های طبیعی مثل گل و گیاهان تأثیر زیادی در رضایت و ایجاد حس و حال خوب در مشتریان و کارکنان شما دارند. بنابراین اگر قرار است گلدان های بلند در گوشه های سالن زیبایی داشته باشید، یا در جلوی پنجره ها بخشی را به آنها اختصاص دهید یا هر فضای دیگری، باید در همین مرحله طراحی مشخص شود.

 • آینه ها

در طراحی آرایشگاه زنانه شیک نه تنها ابعاد و فرم و رنگ آینه ها بلکه مکان دقیق نصب به همراه تزیینات اطرافشان نیز اهمیت دارد. بنابراین آینه ها در طراحی آرایشگاه زنانه نه فقط با هدف دیدن مشتریان در طی پروسه زیبایی و آرایش بلکه با هدف انعکاس نور و دلبازتر نشان دادن فضا و کنترل بهتر برای خدمات دهی با کیفیت نقش دارند.

  مدل طراحی سالن زیبایی

 • بخش مدیریت

یکی از بخش هایی که در طراحی سالن های زیبایی کمتر به آن پرداخته می شود بخش مدیریت است. بخش مدیریت که گاهی اوقات با فضای پذیرش ادغام می شود کاملا اشتباه است. این بخش باید دارای فضایی کاملا مجزا و بدون دید مستقیم به سمت سالن انتظار و دید مستقیم از بیرون به داخل آن باشد.

 • بخش مشاوره

سالن زیبایی و طراحی بخش مشاوره نشانه حرفه ای بودن مرکز شماست. بخش مشاوره در کنار بخش پذیرش قرار می گیرد و در خصوص نحوه استفاده از محصولات، نحوه ارائه خدمات و جزئیات هر یک، بهترین زمانبندی برای جلسات و غیره مشاوره داده می شود. بخش مشاوره نیاز نیست ظرفیت پذیرش زیادی داشته باشد چون باید اطلاعات و حریم خصوصی افراد رعایت شود و فضای کافی برای قرارگیری مشاور و مراجعه کننده به همراه امکانات مختلف کفایت می کند.

 • طراحی سالن زیبایی عروس

با اینکه خدمات زیبایی و آرایش عروس در سایر بخش های سالن زیبایی هم وجود دارند اما به دلیل اینکه مناسبت بسیار خاص و ویژه و حتی همراه با فیلمبردار وجود دارد و همراه با عروس چندین نفر نیز به شکل همراه حضور پیدا می کنند و کاملا جو متفاوت است بسیار مهم است که در دیزاین سالن آرایشگاه زنانه این بخش کاملا مجزا با وسایل و امکانات مخصوص باشد. حتی نوع مبلمان نیز باید بسیار ویژه باشد اما سبک معماری از سبک کلی فضای سالن زیبایی باید تبعیت کند.

 طراحی سالن زیبایی عروس

 • فضای رختکن و قفسه لباس

با توجه به متراژ و تعداد پرسنل لازم است تا یک فضای مجزا معمولا اتاقی نزدیک به فضای پذیرش برای تعویض لباس و قرار دادن وسایل شخصی پرسنل در نظر گرفته شود به نحوی که به داخل و به سمت بیرون دید وجود نداشته باشد. وجود قفسه و امکانات مختلف در اتاق رختکن و استراحت ضروری است.

طراحی سالن زیبایی کوچک

از نظر برخی افراد طراحی سالن پذیرایی بزرگ چندان دشوار نیست و آزادی عمل زیادی هنگام طراحی دارید اما برای طراحی سالن زیبایی کوچک قضیه کاملا متفاوت است. فضاهای کوچک باید علاوه بر اینکه زیبا به نظر می رسند، بسیار کارآمد بوده و از حداقل استفاده حداکثری برد. بنابراین طراح سالن زیبایی کوچک باید شرکتی کاملا حرفه ای باشد. در این خصوص توصیه و نکات زیادی وجود دارند که ما به طور مختصر به این موارد اشاره می کنیم:

• نورپردازی و نورگیری عالی و به شکل حرفه ای در طراحی سالن زیبایی کوچک حرف اول را می زند. استفاده از لامپ های مناسب که در مکان دقیق قرار گرفته باشند، نورپردازی مجزا برای هر بخش از سالن با توجه به نوع خدمات ارائه شده، تعبیه پنجره های مناسب برای نورگیری کافی و غیره کمک می کنند تا فضا دلگیر و کوچک به نظر نرسد.

• همانطور که به شیوه های مختلف تأکید کردیم آینه ها نقش بسیار زیادی در دیزاین سالن زیبایی زنانه مخصوصا سالن هایی که فضای کمی دارند ایفا می کنند. آینه ها با انعکاس نور خطای دید ایجاد کرده و فضا را بزرگتر نشان می دهند.

• استفاده از رنگ های خنثی مثل سفید و طوسی و خاکستری یا رنگ های روشن به مقدار زیاد در طراحی دکور سالن زیبایی بسیار مهم است. رنگ های روشن و خنثی فضا را بزرگتر نشان می دهند. دقت کنید که رنگ دیوار و سقف غالب است بنابراین می توانید برای سایر بخش ها از رنگ های مکمل یا متضاد کمک بگیرید.

• از تمامی فضاها مخصوصا فضاهای پرت و مرده باید حداکثر استفاده را کرد. فضاهای پرت برای قرار دادن مبلمان راحتی، شلف و استندهای مجلات و محصولات مختلف، نگهدارنده وسایل و غیره بسیار مفید هستند و همزمان از شلوغ شدن فضا هم جلوگیری می کنند.

• اگر قصد دارید دیوارها را با کاغذ دیواری بپوشانید به تأثیر طرح و مدل های مختلف توجه کنید. به عنوان مثال طرح های افقی وسعت فضا را بیشتر نشان می دهند و طرح های عمودی سقف را بلندتر جلوه می کنند. شما می توانید ترکیبی از این طرح ها را به شکل هوشمندانه بکار ببرید.

• توصیه می کنیم برای استفاده حداکثری از فضا در طراحی سالن زیبایی بانوان از وسایل چند منظوره استفاده شود مثل پارتیشن هایی که قابلیت جابجایی و تا شدن دارند، میز و صندلی هایی که قابلیت تخت شدن دارند و غیره. 

• فضاهای مختلف که هر یک خدمات گوناگونی ارائه می کنند بهتر است که در طراحی داخلی سالن پذیرایی با پارتیشن های مشبک که هم اجازه عبور نور را می دهند هم می توان جابجا کرد و فضا را کوچکتر نمی کنند استفاده نمایید. علاوه بر این حریم خصوصی نیز حفظ خواهد شد.

• عناصر تزیینی صرفا در حد نیاز و اضطراری استفاده شوند به عنوان مثال تصاویر محصولات و مدل های مختلف که فرم نهایی یک آرایش یا خدمات خاصی را نشان می دهند. در غیر این صورت از عناصر تزیینی چشم پوشی کنید تا فضا کوچکتر نشان داده نشود.

 طراحی سالن زیبایی کلاسیک

انواع مدل طراحی سالن زیبایی

یکی از الزاماتی که در طراحی سالن زیبایی مطرح می شود مشخص کردن مدل طراحی یا Layout Design است. مدل طراحی باید به گونه ای باشد که مشتریان و پرسنل شما به راحتی در کل فضا حرکت داشته باشند و بتوانند حریم خصوصی خودشان را هم حفظ کنند. اما قبل از انتخاب مدل طراحی سالن زیبایی، ابتدا باید بودجه خودتان، نیازهای پرسنل و ویژگی های معماری و محدودیت های مکانی را مشخص کنید. در ادامه رایج ترین مدل های طراحی داخلی سالن زیبایی را مطرح کرده ایم:

 • مدل باز (Open Salon Layout)

مدل طراحی باز به معنای این است که دیوارکشی نشود یا خیلی کم باشد. در این نوع طرحی، آینه های مختلف بر روی دیوارها قرار می گیرند و در هر دو طرف فضا و تجهیزات کاری نصب می شوند تا فضای سالن زیبایی کوچک را بزرگتر و جادارتر نشان دهد.

 طراحی سالن زیبایی مینیمال

 • مدل سالنی، باریک یا مستطیلی (Narrow Salon Layout)

در این مدل طراحی سالن زیبایی، آینه های مختلف بر روی دیوارها قرار می دهند، یک فضای مرکزی و در گوشه های سمت پایین به شکل مشترک برای خدمات مختلف در نظر گرفته می شود. در این فرم فضایی، سبک مدرن بهترین گزینه است.

 طراحی سالن زیبایی طبیعی

 • مدل سالن زیبایی کوچک (Small Salon Layout)

در این مدل طراحی از وسایل و تجهیزات چند منظوره یا چند کاربره استفاده می کنند. خدمات مختلف به شکل ترکیبی و مشترک در یک فضا انجام می شوند که در طراحی باید به آن دقت شود. مبلمان نیز در سایز کوچک و معمولا ال شکل هستند تا از گوشه ها نیز استفاده شود.

 طراحی سالن زیبایی در تهران

 • مدل سوئیتی (Suite Salon Layout)

این مدل طراحی سالن زیبایی برای کسانی که می خواهند حریم خصوصی بالایی داشته باشند مناسب است. هر یک از خدمات ها در اتاق مخصوص انجام می گیرد و آزادی عمل در دیزاین و نوع طراحی برای هر یک از آنها وجود دارد. معمولا سالن هایی که به این شکل طراحی شده اند طرفداران زیادی دارند مخصوصا آرایشگران و کسانی که می خواهند هر یک از اتاق های خود را اجاره بدهند.

 مدل سوئیتی (Suite Salon Layout)

 • مدل چند اتاق (Multiple Room Salon Layout)

این مدل طراحی داخلی سالن زیبایی بانوان هم مشابه با مدل قبلی است با این تفاوت که هر اتاق طراحی آن از طراحی کلی فضا تبعیت می کند و متفاوت نیست. ضمنا این مدل طراحی برای سالن های زیبایی کاربرد دارد که خدمات خاص مثل اپیلاسیون، لیزر، ماساژ و مشابه آن ارائه می دهند که حریم خصوصی کامل الزامی است.

 مدل چند اتاق (Multiple Room Salon Layout)

سبک های طراحی سالن زیبایی و آرایشگاه زنانه

سالن زیبایی و آرایشگاه زنانه را می توان با سبک های مختلف طراحی کرد. رایج ترین سبک های طراحی که امروزه مورد استقبال زیادی از افراد قرار گرفته عبارتند از:

 • طراحی سالن زیبایی مدرن

سبک مدرن برای سالن هایی که خدمات کامل ارائه می دهند و تکنولوژی های روز دنیا را دارند و می خواهند سالن زیبایی بسیار شیک، تمیز، زیبا و در عین حال ساده داشته باشند بسیار مناسب است. این ویژگی ها از کف تا سقف، آینه ها، شلف ها و صندلی و مبلمان به چشم می خورد. رنگ سالن زیبایی مدرن از بین رنگ های شاد و خنثی انتخاب می شود. این سبک برای فضاهای کوچک نیز مناسب است.

 سبک مدرن برای سالن هایی که خدمات کامل ارائه می دهند و تکنولوژی های روز دنیا را دارند و می خواهند سالن زیبایی بسیار شیک، تمیز، زیبا و در عین حال ساده داشته باشند بسیار مناسب است

 • طراحی سالن زیبایی کلاسیک

در سبک کلاسیک همه چیز گران قیمت، لوکس و لاکچری هستند و این ویژگی باید در کلیه المان ها و قسمت ها به خوبی دیده شود. عنصر چوب در این سبک طراحی غالب است. این مدل طراحی برای کسانی که مشتریان آنها از طبقه مرفه جامعه هستند و می خواهند وارد محیط سلطنتی شوند.

 در سبک کلاسیک همه چیز گران قیمت، لوکس و لاکچری هستند

 • طراحی سالن زیبایی مینیمال

طراحی سالن زیبایی مینیمال اشاره به سبکی از طراحی دارد که در آن قرار نیست وسایل و مبلمان زیادی در محیط سالن قرار بگیرد و همه چیز ساده و تر و تمیز باشد. دیوارها به رنگ روشن یا سفید هستند. اگر فضای کوچکی دارید و می خواهید بزرگتر به نمایش در بیاید و قصد ندارید هزینه زیادی متحمل شوید سبک مینیمال بهترین گزینه است.

طراحی سالن زیبایی مینیمال اشاره به سبکی از طراحی دارد که در آن قرار نیست وسایل و مبلمان زیادی در محیط سالن قرار بگیرد 

 • طراحی سالن زیبایی طبیعی یا نچرال

تأکید این سبک از طراحی سالن زیبایی بر روی استفاده از متریال های طبیعی و چوبی از مبلمان گرفته تا قفسه ها، استفاده از پرده هایی که از پارچه های طبیعی بافته شده اند، گیاهان زیاد و نورگیری عالی از پنجره ها و محیط بیرون است. اگر قصد ندارید بودجه زیادی هزینه کنید این سبک از طراحی سالن زیبایی مناسب شماست. همچنین در این سبک مکان قرارگیری آیتم های مختلف بر روی دیوارها یا در مکان پذیرش در نظر گرفته می شود.

طراحی سالن زیبایی طبیعی یا نچرال 

طراحی سالن زیبایی در تهران

طراحی سالن زیبایی در تهران از اهمییت بالایی برخوردار است. همانطور که می دانید آرایشگاه های زیادی در تهران وجود دارند اما تنها سالن هایی معروف هستند که دیزاین زیبا و جذابی دارند. بهتر است برای طراحی آرایشگاه در تهران، سبک تمام سالن های معروف را آنالیز کنید و برای سالن خودتان سبکی متمایز و منحصر به فرد طراحی کنید. برای طراحی سالن زیبایی در تهران تیمی را انتخاب کنید که نسبت به تمام سبک های طراحی تسلط کامل داشته و دارای تجربه ی زیادی در این زمینه باشند.

طراحی سالن زیبایی در کرج

طراحی سالن زیبایی در کرج مورد توجه بسیاری از ساکنان این منطقه قرار گرفته است. همانطور که می دانید کرج شهری مدرن است و جمعیت رو به رشدی دارد؛ این شهر به تناسب تراکم جمعیتی که دارد نیازمند چندین سالن زیبایی تاپ و منحصر به فرد می باشد. اگر قصد دارید به یک آرایشگاه حرفه ای و خاص در کرج تبدیل شوید، علاوه بر کیفیت بالای کار خود به یک طراح سالن زیبایی حرفه ای نیاز دارید. برای طراحی سالن زیبایی در کرج نیازمند تیمی هستید که در زمینه طراحی تخصص و مهارت بالایی داشته باشند.

طراحی سالن زیبایی در تبریز

طراحی سالن زیبایی در تبریز ملزم به داشتن تجربه و تخصص بالا در زمینه علم طراحی مدرن است. تبریز شهری مدرن و بزرگ در شمال غرب ایران است؛ این شهر جمعیت نسبتا زیاد و ثروتمندی دارد؛ بنابراین به تناسب افزایش جمعیت، نیازمند سالن های زیبایی کوچک و بزرگ در مناطق مختلف شهر است. برای طراحی سالن زیبایی در تبریز بهتر است سبک سایر آرایشگاه های خاص تهران و تبریز را آنالیز کنید  و با در نظر گرفتن نکاتی مثل نورپردازی عالی، رنگ مناسب و چیدمان حرفه ای، یک سالن زیبایی فوق العاده و مدرن در شهر تبریز طراحی کنید.

طراحی سالن زیبایی در اصفهان

طراحی سالن زیبایی در اصفهان نیازمند توجه به 3 نکته مهم است. اولین مورد انتخاب سبک مناسب و متناسب با فرهنگ مدرن و اصیل این شهر است؛ در مورد دوم باید به  نورپردازی سالن زیبایی توجه کرد، در سالن های زیبایی برای ایجاد نور طبیعی از رنگ های سفید و زرد برای بهتر دیده شدن استفاده می کنند. مورد آخر توجه به پیشخوان پذیرش می باشد؛ پیشخوان و پذیرش سالن اهمییت زیادی دارد زیرا  اولین مکانی است که مشتریان با آن مواجهه می‌شوند. در واقع طراحی سالن زیبایی در اصفهان به تخصص و مهارت در تمام زمینه های طراحی و معماری نیاز دارد.

طراحی سالن زیبایی در شیراز

طراحی سالن زیبایی در شیراز برای کسانی که در این شهر قصد راه اندازی یک سالن زیبایی منحصر به فرد را دارند بسیار با اهمییت است. شیراز شهری مدرن است و با توجه به رشد جمعیتی که دارد نیازمند راه اندازی چندین سالن زیبایی خاص و فوق العاده می باشد. شرکت هایی که قصد دارند طراحی سالن زیبایی در شیراز انجام دهند لازم است نسبت به علم مدرن و تمام اصول و ضوابط طراحی و معماری تسلط کافی داشته باشند تا باعث جذب مشتری بیشتر به سالن شوند.

طراحی سالن زیبایی در مازندران

طراحی سالن زیبایی در مازندران نیازمند توجه به تمام نکات و ظوابط طراحی و معماری مدرن است. ابتدا باید سبک ایده آل و مناسب فرهنگ آن منطقه را بشناسید؛ اما امروزه دو سبک مدرن و کلاسیک مورد پسند و سلیقه تمامی افراد واقع شده است و از طریق اجرای این دو سبک، قادر هستید بهترین طراحی را هم برای سالن زیبایی زنانه و هم مردانه به کمک طراحان حرفه ای انجام دهید. طراحی سالن زیبایی در مازندران باید به گونه ای باشد که نسبت به بقیه سالن های زیبایی متفاوت و منحصر به فرد باشد تا به هیچ عنوان از ذهن مراجعه کنندگان پاک نشود. 

طراحی سالن زیبایی در گیلان

طراحی سالن زیبایی در گیلان باید به گونه ای اجرا شده باشد که در جلب مشتری بسیار عالی عمل کند. لازم است برای جذب بالای مشتری از رنگ های شاد و مینیمال استفاده کنید؛ این رنگ ها به خوبی مشتری را جذب می کنند و از هر بنر و پوستر تاثیر بیشتری دارند. سبک های مختلفی در طراحی سالن زیبایی در گیلان وجود دارد که هر یک با توجه به منطقه، سلیقه، فرهنگ شهر گیلان و خواسته‌های مدیران تعیین می شود به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم از بهترین شرکت طراحی و معماری در ایران کمک بگیرید تا از نتیجه فوق العاده کار اطمینان خاطر داشته باشید.

طراحی سالن زیبایی در مشهد

طراحی سالن زیبایی در مشهد باید از نظرسبک طراحی و معماری به گونه ای باشد که مشتریان در آن احساس آرامش  کنند و به دور از استرس برخورد با اشیا یا ایجاد مزاحمت برای دیگران، بتوانند در سالن، راحت رفت‌ وآمد کنند. بهتر است از تمام فضاهای خالی به خوبی استفاده شود و محل انتظار برای مراجعه کننده در بهترین نقطه از سالن در نظر گرفته شود. طراحی سالن زیبایی در مشهد با توجه به تراکم جمعیت این شهر، بسیار ضروری است زیرا نبود چندین سالن زیبایی زنانه و مردانه عالی و منحصر به فرد در این شهر احساس می شود.

 

طراحی سالن زیبایی در همدان

طراحی سالن زیبایی در همدان، نیازمند آگاهی  کامل شرکت طراحی و معماری نسبت به تمام نیازمندی های موجود در محیط است؛ همچنین عوامل موثر در جذابیت طراحی آرایشگاه زنانه که شامل آینه، رنگ سالن، کفپوش، ارتفاع سقف، نورپردازی مناسب و ... می شود باید در طراحی سالن در نظر گرفته شوند. اگر به دنبال طراحی سالن زیبایی در همدان هستید، ابتدا باید مکان مناسب را پیدا کنید؛ سعی کنید مکان‌های پر رفت و آمد که دسترسی راحت تری دارند را انتخاب کنید؛ از این طریق سالن شما بیشتر در دسترس مردم هست و تعداد مشتریان بیشتری را جذب خواهید کرد.

هزینه طراحی سالن زیبایی

سالن های زیبایی و آرایشگاه های زنانه را می توانید طبق سبک های معماری مختلف، مدل های گوناگون و چینش های متفاوت طراحی کرد. همچنین متراژ نیز در نوع طراحی تأثیرگذار است و اینکه تا چه میزان بودجه برای تزیینات در نظر گرفته باشید بر روی قیمت کل اثر می گذارد. بنابراین قیمت طراحی سالن زیبایی براساس فاکتورهای گفته شده تعیین خواهد شد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر می توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

سوالات متداول

اگر در این مورد سوالی دارید...
اگر تمایل دارید طراحی داخلی سالن زیبایی شما بسیار شیک، امروزی و استاندارد و مشتری پسند باشد ولی قصد ندارید هزینه زیادی در نظر بگیرید یا بودجه کمی دارید به سراغ سبک های مینیمال یا نچرال بروید.
مدل باز یا اپن، مدل باریک یا مستطیلی، مدل چند اتاقی، مدل سوئیتی و مدل فضای کوچک جدیدترین مدل های دیزاین هستند.
میزان بودجه ای که برای طراحی باید در نظر بگیرید بستگی به اهداف شما، متراژ کلی فضا، مدل و سبک طراحی دارد. با مشخص کردن این موارد می توان هزینه نهایی را با دقت بالایی تخمین زد.
سبک مدرن و مینیمال زیباترین و بهترین سبک های طراحی سالن زیبایی کوچک هستند.

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب