تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی همیشه برای ما جای سوال داشته که این دو واژه چه تفاوتی با هم دارند و یا اینکه هر دو یک مفهوم هستند یا خیر؟ گاهی اوقات حتی این دو واژه به جای همدیگر استفاده می شوند که مشکلات زیادی را مخصوصا در حوزه معماری ایجاد کرده است. ما در این مطلب به طور کامل و جامع یکبار برای همیشه این موضوع را شفاف سازی کرده ایم تا از این به بعد به راحتی بتوانید فرق بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را متوجه شوید. برای این منظور در ادامه به تعریف هر کدام می پردازیم و سپس با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی چیست؟

در ابتدا برای اینکه به مبحث تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در ساخت خانه ویلایی ورود کنیم به تعریف طراحی داخلی می پردازیم. 

طراحی داخلی (Interior Design) یکی از شاخه های رشته دانشگاهی طراحی معماری است که در آن فضاها و کلیه بخش های داخلی ساختمان براساس اصول طراحی معماری مشخص شده و گاهی اوقات در مورد تزیینات داخلی هم ورود پیدا می کند. بنابراین در طراحی داخلی با ذوق و هنر زیبایی شناسی به جنبه های مهندسی این فضاها می پردازند و تمامی اجزا به شکل بخش های مرتبط به هم بررسی می گردند. 

به همین دلیل است که در طراحی داخلی کلیه موارد حتی قطر دیوارها، محل قرارگیری ستون و کلیه فضاهای فرعی و اصلی و میزان نورگیری و جهت آن و سایر موارد مشخص می شوند. طراحی داخلی علاوه بر موارد گفته شده به تزیینات و محل قرارگیری اکسسوری ها و المان های تزیینی دقت دارد تا براساس المان های اصلی بهترین طراحی انجام شود.

طراحی داخلی (Interior Design) یکی از شاخه های رشته دانشگاهی طراحی معماری است

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی یا تزیینات داخلی مبحث بعدی بسیار مهمی است که باید به تعریف آن بپردازیم تا در نهایت بتوانیم در مورد اینکه تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست به جمع بندی برسیم.

دکوراسیون داخلی یا تزیینات داخلی (Interior Decorating) برخلاف طراحی داخلی، بدون در نظر گرفتن قواعد مهندسی و طراحی انجام می پذیرد. در طراحی دکوراسیون داخلی برخلاف طراحی داخلی امکان انجام کارهایی مثل طراحی معماری نیست چون حتما باید علم مهندسی و فنی از طریق مدرک مرتبط با رشته معماری وجود داشته باشد. 

بنابراین در دکوراسیون داخلی که نحوه چینش، شکل گیری طرح های زیبا و برقرارسازی نظم و هارمونی جذاب مطرح است، بیش از هر چیز به ذوق و قریحه احتیاج دارد و تا حد زیادی باید زیبایی شناسی به طور کامل در نظر گرفته شود. دکوراسیون داخلی و انجام کارهای مربوط به آن در انتهای پروژه معماری نیاز می شود و حتی ممکن است نیاز به دکوراسیون داخلی زمان احساس شود که یک ساختمان سال ها پیش ساخته شده باشد. 

این مورد برخلاف طراحی داخلی است که در تمامی پروژه های معماری نیاز است و برای رسیدن به طرح نهایی ایده‌آل همگام با سایر اجزای پروژه به کار گرفته می شود. همانطور که گفته شد در طراحی داخلی می توان تا حدودی کار دکوراسیون داخلی هم انجام داد اما برعکس آن امکان پذیر نیست.

با همه تفاسیر، وقتی صحبت از ایده های طراحی ویلا مربوط به چیدمان، هارمونی، تناسب و غیره می شود باید از علم دکوراسیون داخلی استفاده کرد. اما زمانی که سبک های  معماری مطرح است علم طراحی داخلی نیاز خواهد بود تا بهترین الگو برای قرارگیری هر المان مشخص گردد.

دکوراسیون داخلی یا تزیینات داخلی مبحث بعدی بسیار مهمی است

تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی ساختمان چیست؟

در نهایت با توجه به همه موارد گفته شده نتیجه گیری در خصوص اینکه تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی خانه ها چیست بسیار ساده است.

دکوراسیون داخلی شغلی در شرکت ساختمانی است که به دانش و فعالیت عملی یا مدرک خاصی نیاز نیست و فردی که قصد دارد در این حوزه فعالیت کند باید به کلیه امور و ریزه کاری های زیبایی شناسی تسلط کامل داشته باشد. به همین دلیل در دکوراسیون داخلی به هیچ وجه صحبتی از بازسازی یا برنامه ریزی برای تغییرات ساختاری به میان نمی آید. 

دکوراسیون داخلی زمانی به کار گرفته می شود که کار طراحی ویلا و ساخت و ساز به اتمام رسیده باشد. در این مواقع طبق علم دکوراسیون داخلی، براساس سبک استفاده شده برای ساخت و ساز و طراحی خانه ویلایی، نحوه تزیینات، چیدمان، سبک و هارمونی کلی فضا تعیین شده و اصلاحات لازم نیز پیشنهاد می گردد.

از این توضیحات مشخص است که دکوراسیون داخلی چندان ارتباط تنگاتنگی با معماری و پیمانکاری ساختمان و حتی طراحی داخلی ندارد چون در طی فازهای کاملا جداگانه و نامرتبط انجام می گیرند.

در مقابل طراحی داخلی باید در تمامی پروسه معماری و ساخت و ساز و حتی بازسازی ویلا و هر نوع ساختمان دیگری حضور داشته باشد. با کمک طراحی داخلی مبتنی بر علم معماری است که اصلاحات لازم برای طراحی های انجام شده مشخص می گردد تا فضایی کاربردی تر و بهتر ایجاد شود. حتی گاهی اوقات اگر تسلط بر زیبایی شناسی وجود داشته باشد در طراحی داخلی امکان نظر دادن در مورد دکوراسیون داخلی هم وجود دارد.

بنابراین طبق گفته های این مطلب فرق طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را متوجه شدید و مشخص گردید که این دو واژه پرکاربرد معماری به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می شوند. اساسا با توجه به تفاوت این دو حوزه کاری است که طراح داخلی و دکوراتور داخلی پدید آمده اند.

از کجا بدانیم به طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی نیاز داریم؟

بسیاری از کارفرمایانی که تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی را نمی دانند با این مشکل مواجه هستند که برای پروژه مدنظرشان باید از طراحی داخلی و طراح داخلی و یا دکوراتور داخلی استفاده کنند و کدام تخصص برای آنها مناسب است؟

به طور کلی عرض می کنیم که چنانچه قصد دارید بخش هایی را به فضای داخلی منزل اضافه کنید یا از آن کم کنید، یا هر نوع المان مثل درب و پنجره یا سیستم های لوله کشی و غیره را تغییر داده یا کم و زیاد کنید به طراحی داخلی نیاز دارید و باید به دنبال طراح داخلی باشید. در این حالت شما به علمی نیاز دارید که درک کاملی از فضای داخلی منزل داشته باشد و تمامی مراحل طراحی طبق پلان کلی ساختمان و مبتنی بر علم و استانداردهای مهندسی پیش برود تا بهره وری از فضا به حداکثر مقدار ممکن برسد.

اما اگر قصدتان این است که تم و سبک کلی فضا را عوض کنید مثلا از سبک کلاسیک به سبک مدرن بروید، نحوه چیدمان مبلمان و سایر وسایل دکوراتیو منزل را تغییر دهید یا از رنگ آمیزی قبلی خسته شده اید و می خواهید طبق قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی آن را تغییر دهید باید از دکوراسیون داخلی و فرد متخصص این حوزه یعنی دکوراتور داخلی کمک بگیرید.

از طرفی هم اگر در حال ساخت و ساز یک بنا از صفر هستید یا قصد بازسازی کلی فضاها را دارید، از طراحی داخلی باید کمک بگیرید ولی چنانچه کار ساخت و ساز تمام شده و قصد تغییرات داخلی دارید بدون اینکه فونداسیون و ساختار کلی ساختمان به هم بریزد باید از مهندس دکوراسیون داخلی کمک بگیرید.

نحوه چیدمان مبلمان و سایر وسایل دکوراتیو منزل را تغییر دهید

0 / 5
سوالات پر تکرار
در طراحی داخلی باید تخصص و مدرک دانشگاهی وجود داشته باشد. طراحی یا دیزاین داخلی مشخص می کند که هر یک از بخش های ساختمان از محل قرارگیری ستون ها گرفته تا درب و پنجره و سایر المان ها باید کجا باشد تا بهره وری ساختمان به حداکثر برسد اما در دکوراسیون داخلی تمرکز بر روی نحوه چیدمان و ایجاد هارمونی، تناسب و توازن است.
بله اما در صورتی که درک کامل و درستی از قوانین و اصول فضاهای داخلی و تسلط کامل نسبت به زیبایی شناسی در کنار ذوق و قریحه هنری بالا وجود داشته باشد.
به طور کلی اگر ساختمان از صفر ساخته می شود یا در حال بازسازی هستید فقط به مهندس طراحی داخلی نیاز دارید.
اگر ساختمان شما به اتمام رسیده و بعد از سال ها قصد ایجاد تغییرات در دکوراسیون دارید یا در مراحل انتهایی ساخت و ساز هستید، باید از دکوراسیون داخلی کمک بگیرید.
ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد