ویلا پست مدرن

ویلای پست مدرن به عنوان سبکی پس از مدرنیسم به وجود آمده و دلیل آن برطرف شدن نقص ها و محدودیت های سبک پیشین بوده و امکانات بیشتری را برای طراحی ویلا به سبک پست مدرن به وجود آورده است. میتوان گفت معماری پست مدرن در ابتدای راه خود پیشرفت داشته است.

طراحی ویلا به سبک معماری پست مدرن

 معماری پست مدرن: 

معماری پست مدرن در اواخر 1960 در واکنشی به شیوه ادراک و محدودیت های مدرنیسم وکارکردگرایی پدیدار شد وتا دهه هشتاد میلادی به عنوان یک شیوه معماری شناخته شده و معرفی گردید.

این سبک از معماری در پی نواقصی که معماری مدرن داشت خلق شد. این نقایص از نگاه پست مدرنیسم شامل وجود انگاره های سخت و دشوار است که گویی هر چه یک پدیده سخت تر باشد ارزش هنری بیشتری دارد و یا یکنواختی بیش از حد در نماهای مدرن و نداشتن زینت های هنری و نادیده گرفتن تاریخ و فرهنگ شهرهای میزبان و نکاتی از این دست است. در واقع در سبک پست مدرنیسم که دنیایی فراتر از علم معماری را در بر می گیرد، نگاه سیاه و سفید هنر مدرن رنگ باخته  و این قانون صفر و صدی را به چالش می کشد. در پست مدرنیسم ما معتقدیم میتوان سیاه و سفید را در کنار یکدیگر داشت و یا با تلفیق آن خاکستری آفرید.

تفاوت بین معماری مدرنیسم و معماری پست مدرنیسم
 
مدرنیسم پست مدرنیسم
پایان گذشته و جدایی از تاریخ رابط بین حال و گذشته
به سوی آینده و تازگی بازگشت مجدد به سنت های قدیم
تک وجهی چند وجهی
خاص پسند عامه پسند

 

خصوصیات معماری پست مدرن:

معماری پست مدرن از کثرت‌گرایی ( سنت گرایی ) استقبال می‌کند. اگر به آثاری که بر‌اساس چنین مکتبی ساخته شده‌اند نگاهی بیندازید، کثرت‌گرایی را که در آن موج می‌زند، متوجه خواهید شد. مثلا ممکن است یک ساختمان از طرح‌های قدیمی و تازه الهام گرفته باشد، تزئیناتش بر‌اساس تزئینات ساختمان‌های شرقی و غربی شکل گرفته و یادآور هیچ فرهنگ یا قومی نباشد .

طراحی  ویلای پست مدرن دوقوس

نمونه ای از طراحی ویلای پست مدرن توسط دفتر معماری آد( ویلای دوقوس)

 

درادامه چند مورد از ویژگی های این سبک را مشاهده میکنید:

• این سبک از معماری، تلاش دارد که طراحی بنا را با ویژگی‌های بومی و محلی گره بزند.

• شکل‌های ساده هندسی مثل مکعب، هرم و استوانه را با رنگ و نورهای متضاد ترکیب می‌کند.

• این معماری از عامه پسند بودن ابایی ندارد زیرا اگرچه هنری اصیل است و بر اندیشه‌های فلسفی استوار گشته، اما مردم کوچه و بازار هم از تماشای چنین ساختمان‌هایی لذت می‌برند.

• استفاده از فرم‌های ارگانیک، قابل درک و قابل شناخت (در مقابل مدرنیست‌ها که همواره دوست داشتند آثاری مبهم خلق کنند).

• استفاده از خطوط منحنی و بدون زاویه

• توجه به تزئینات زیبا و رنگ‌های روشن و شاد

• سعی بر بازگشت به گذشته و حتی گاها، فرار از آینده و حال

در سبک پست مدرن زیبایی ساختمان بر همه چیز اولویت دارد (گرچه تعریف این زیبایی نیز در موارد بیشماری با آنچه در ذهن ما نقش بسته متفاوت است) و به جای بکارگیری مفاهیم خردمندانه و ژرف بیشتر کوشش آن بر جزئیات و حتی آرایه های گاها نامتجانس است و همچنین استفاده از رنگ های پر زرق و برق و به کار گرفتن پیرایش های تزئینی صِرف و خصوصا پیوند های هندسی کاملا نا مانوس و دلخواه و کمک گرفتن از طعنه و فرم های مبهم با تکیه بر ایهام وکنایه در کلیه ساخت های معماری در واقع گونه ای نو به وجود آورده که هر چه فکرش را بکنید و از نظر اجرایی قابلیت ساخت و اجرا داشته باشد را می تواند در بر بگیرد.

نمونه های طراحی ویلا های سبک پست مدرن

نمونه ای از طراحی ویلای پست مدرن توسط دفتر معماری آد( ویلای دوقوس)

 

ولی در کل تعریف پست مدرنیسم بسیار دشوار است ، و بسیاری از معماران و هنرمندان در برابر طبقه بندی این سبک مقاومت می کنند. ایده های پست مدرنیستی را می توان در زمینه های خلاقانه متنوعی یافت که مرزهای بین آنها را از بین برد ، از جمله: 

• ادبیات 

• هنرهای تجسمی 

• گرافیک 

• طراحی مهدکودک 

• تئاتر و رقص

طراحی های پست مدرن دفتر معماری آد

طراحی نما به سبک پست مدرن (ویلای دوقوس)

 

در معماری پست مدرنیسم نه چندان یک سبک واحد ، بلکه تلفیقی از سبکهای زیادی است که از تاریخ الهام گرفته شده ، نسبت به بافت شهری واکنش نشان داده و سنتهای تزئینی را پذیرفته است.می توانیم بگوییم معماری پست مدرن اثری به روزتر و درگیرکننده تر و همسو تر با زندگی و طرز فکر و شخصیت تک تک ما افراد جوامع گوناگون امروزی است.حال که با معماری پست مدرن آشنایی نسبی پیدا کرده اید در این بخش به طراحی ویلای پست مدرن میپردازیم.

ویلای خانه دوست طراحی دفتر معماری آد

طراحی و ساخت ویلای پست مدرن خانه دوست

نکات طراحی ویلای پست مدرن

اولین نکته ای که باید در طراحی ویلای پست مدرن در نظر گرفت این است که اساس کار بر زیبایی بصری استوار است و از منطق و تقارن و شکل های هندسی یکدست و زوایای قائم الزاویه خبری نیست. درواقع میشه این طور گفت که هر ویلای پست مدرن، شخصیت خاص خودش رو دارد.

توجه داشته باشید یکی دیگر از نکات مهم در طراحی ویلای پست مدرن، بحث توسعه و رفاه است.در طراحی ویلای پست مدرن ما با کاربری رو برو هستیم که در رفاه به سر می برد و امکانات اولیه زندگی اش فراهم است و برای رفع نیاز های ثانویه خود تمایل به طراحی ویلای پست مدرن دارد.  درواقع شخصی که نیازش از یک بنای ساختمانی داشتن مکانی برای استراحت و داشتن سقفی بالای سر است.

به همین دلیل برای طراحی و خلق یک ویلای پست مدرن گاهی چندین هزار متر را به طراحی پلان محوطه سازی ویلا اختصاص میدهند تا بیشترین استفاده از منظره اطراف ،کوه ها و طبیعت داشته باشند تا فرم و حجم ویلا به صورت واضح قابل مشاهده باشد.چیزی که کاملا مشخص است این است که در این سبک از طراحی ویلا، هزینه در اولویت نیست و اینگونه درنظر گرفته میشود که محدودیت مالی تا جایی که امکان دارد وجود ندارد.

طراحی ویلای پست مدرن توسط شرکت آد

طراحی نما و محوطه ویلای پست مدرن خانه دوست 

عدم وجود محدودیت استفاده از متریال درطراحی

در به کارگیری متریال اجرایی ویلای پست مدرن، هیچ محدودیتی وجود ندارد. از مصالح سنتی ساختمان مانند سنگ و چوب و آهن و شیشه گرفته تا انواع متریال مصنوعی مانند فایبر گلاس ها و محصولات پی وی سی و مشتقات پتروشیمی ها یا سقف های باریسول و اینترنت اشیا (IOT)، همه و همه قابل اجراست و از مزیت های این سبک محسوب میشود.

بنابر این معمار، با توجه به نکات گفته شده دست به کار شده و دست به طراحی ویلای پست مدرن میزند و آن را در قالب طرح های معماری ارایه میدهد.

طراحی خاص ویلای پست مدرن

طراحی شیک و خاص ویلای پست مدرن توسط دفتر معماری آد (ویلای آسیاب)

 

به صورت کلی میتوان گفت در طراحی ویلای پست مدرن تا جایی که از نظر مهندسی و اجرا مشکلی وجود نداشته باشد ما قاعده و قانونی برای طراحی نداریم،از فرم ها و قوس های کشیده و بزرگ گرفته تا فرم های نامتقارن و کوتاه همگی در این قالب طراحی جای میگرند.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب
طراحی آپارتمان کلاسیک ادامه مطلب
طراحی رستوران مدرن ادامه مطلب
طراحی آپارتمان لاکچری ادامه مطلب