طراحی ویلا مدرن

نمونه طراحی ویلای مدرن توسط دفتر معماری آد

تجربه‌ی زندگی در یک ویلا مدرن را با ما بسازید. تیم ما با طراحی ویلای مدرن، می‌تواند خانه‌ی رویایی شما را به واقعیت تبدیل کند. اگر دنبال زیبایی، امکانات مدرن و راحتی هستید، به ما بپیوندید.

ویژگی های طراحی ویلا به سبک مدرن

در طراحی ویلا مدرن، مهم ترین اصل را می توان ارتباط حداکثری داخل و خارج ویلا دانست. در طراحی این سبک تلاش می شود تا در نهایت به فرم یکپارچه رسید و از تزئینات چشمگیر چشم پوشید. طراحی ویلای مدرن به دلیل بی آلایشی و شیک بودن، امروزه طرفداران زیادی دارد.
می توان گفت قرن بیستم شروع سبک مدرن بوده است. با ایجاد این سبک، چهره ی جدیدی از معماری به دنیا معرفی شد، چرا که قبل از این، ما با معماری سنتی و کلاسیک مواجه بودیم که  تزئینات در آن حرف اول را میزد. اما معماری مدرن سادگی را به دنیا معرفی کرد.ویلا به سبک مدرن از ویژگی های خاصی برخوردار است که به طور مختصر به آن ها میپردازیم:

سطوح شیشه خور زیاد:

در طراحی ویلای مدرن، با ساختمان های برونگرایی روبرو هستیم که وظیفه دارند تا بیشترین ارتباط و دید را با فضای خارجی فراهم آورد. به همین دلیل در نظر گرفتن سطوح شیشه خور زیاد، اصل مهمی محسوب می شود.

 

در طراحی ویلا به سبک مدرن، از سطح های شیشه خور زیاد استفاده می شود.

نمایی از ویلای مدرن سدروس، طراحی شده توسط دفتر معماری آد

سادگی احجام و به دور از تزئینات:

یکی از اصول مهم این سبک از معماری، به کارگیری و استفاده از احجام ساده است. همچنین از   خطوط تیز و صاف نیز در طراحی استفاده می شود. برخلاف ویلای کلاسیک که از تزئینات چشمگیر و تجملی استفاده می شود، در طراحی ویلا به سبک مدرن، ما با سادگی و بی آلایشی  مواجه هستیم.

استفاده از متریال های ساده:

از دیگر ویژگی های طراحی ویلا مدرن می توان به سادگی متریال ها نیز اشاره کرد. به عنوان مثال، استفاده از سیمان سفید در نما رایج است. رعایت هارمونی و هماهنگی مصالح بر مطلوبیت نمای ویلا می افزاید.

ژانرهای معماری مدرن:

معماری مدرن مانند دیگر سبک ها توانست ژانرهای زیادی را در خود جای دهد. ژانرهای معماری   نوین به چهار دسته تقسیم می شود:

  • مکتب هنر نو
  • شیکاگو
  • ارگانیک

: در طراحی ویلا مدرن، با ژانرهای مختلفی از جمله مکتب شیکاگو مواجه هستیم.

ویلای مدرن پلاک 29، طراحی و اجرا توسط دفتر معماری آد

اهمیت نما درطراحی ویلای مدرن

در طراحی ویلای سبک مدرن، نمای آن از اهمیت بسیاری برخوردار است و به نوعی معرف هویت ویلا است. در طراحی نمای مدرن از متریال های ساده استفاده می شد. از ستون ها و گچبری هایی که در  نمای ویلای کلاسیک استفاده می شود، خبری نیست و زیبایی در عین سادگی دیده می شود.

در طراحی ویلا مدرن، از متریال های ساده ای برای نما استفاده می شود.

در طراحی ویلا مدرن، از متریال های ساده ای برای نما استفاده می شود

ضوابط و اصول طراحی ویلا مدرن 

همانطور که در مورد ویژگی های طراحی ویلا مدرن و خصوصیات آن صحبت کردیم، این نوع سبک طراحی پیچیدگی های خاص خودش را دارد و آنطور که در ظاهر به نظر می رسد ساده نیست. اصول و ضوابط طراحی ویلا مدرن هر چقدر بهتر و بیشتر رعایت شوند، جذابیت و زیبایی و همچنین کارایی و بهره وری آن بیشتر خواهد شد. در واقع زمانی می توان گفت که طراحی ویلا مدرن موفقیت آمیز بوده که تمامی اصول و ضوابط رعایت شده باشند و هر فضا متناسب با نیاز و خواسته های ساکنین آن ساخته شده باشد. در ادامه قصد داریم به اصول و ضوابط طراحی پلان ویلا مدرن و همچنین دکوراسیون داخلی آن بپردازیم.

• مکان ساخت:

در طراحی و ساخت ویلا مدرن باید به مکان آن دقت زیادی داشت. منظور از انتخاب مکان ساخت همان محل احداث و ساخت و ساز ویلاست که هم باید زمین آن ویژگی خوبی داشته باشد و هم اینکه کاملا متناسب با خواسته و نیاز کارفرما انتخاب گردد. از طرفی چنانچه زمین یا مکان ساخت ویلا مدرن از قبل انتخاب شده باید کلیه پروسه ساخت و ساز براساس ویژگی های مکان ساخت مثل شیبدار بودن، نرمی و سفتی خاک و سایر موارد انجام شود.

• کارآمدی و کاربردی بودن:

در طراحی مدرن ویلا عامل بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید کارآمد و کاربردی بودن فضای زندگی است که نقش اساسی و بسیار مهمی در طراحی ویلا مدرن و پایه گذاری طراحی سایر بخش ها ایفا می کند. به همین دلیل باید دقت کنید که آیا طراحی انجام شده نیاز ساکنین هر اتاق و فضای ویلا را برطرف می کند؟ همه المان ها و بخش های ویلای مدرن باید کاربردی و کارآمد باشند.

طراحی ویلای مدرن

• رنگ ها:

رنگ ها بخش بسیار مهمی از تزیین و طراحی داخلی ویلای مدرن هستند. کاربرد رنگ ها و قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی قبلا به طور کامل توضیح داده شده اند که می توانید برای آگاهی بیشتر مقاله مربوط به آن را بخوانید. اما به طور کلی در نظر داشته باشید که انتخاب رنگ نما و بخش های داخلی تأثیر زیادی در ظاهر نهایی ویلا دارند. شما می توانید رنگ های مکمل، متضاد و یا مونوکروماتیک انتخاب کنید اما در نهایت باید حس خوبی به ساکنین منتقل کند.

• نورپردازی:

نورپردازی در طراحی ویلای مدرن عامل بسیار مهمی در رضایت ساکنین یک ویلا دارد مخصوصا که سبک مدرن هم انتخاب شده است. در طراحی داخلی ویلای مدرن منابع نوری انتخاب شده و همچنین مکان نصب آنها باید به گونه ای باشد که با هدف آنها اعم از عمومی، تأکیدی و غیره همخوانی داشته باشد. همچنین کاربرد هر فضا و المان را به خوبی نشان دهد.

• الگوها و بافت ها:

منظور از بافت، کیفیت سطحی متریال های مختلفی است که برای تزیینات و دکوراسیون داخلی به کار گرفته شده که فاکتور مهمی برای انتخاب متریال به حساب می آید. اگر قصد استفاده از الگو و بافت های خاصی را دارید از اشکال هندسی مختلف و خطوط شکسته، مورب و منحنی استفاده کنید. استفاده از المان هایی که الگو و بافت خاصی دارند کمک می کند فضای شما زنده و پویا به نظر برسند.

• پنجره ها:

در طراحی ویلا شیشه ای مدرن به استفاده از شیشه ها به شکل پانوراما تأکید زیادی شده است. پنجره ها جزو یکی از مهمترین المان های طراحی ویلا به سبک مدرن هستند که همیشه تکمیل کننده طراحی خارجی بوده اند. پنجره ها نقش زیادی در نورگیری ساختمان دارند که اگر در معماری ویلا مدرن به درستی تعداد و محل آنها مشخص شده باشد، فضای شما را دلبازتر، پرنورتر و سرزنده تر نشان خواهد داد.

طراحی ویلا شیشه ای مدرن

• فضاهای ذخیره ای و انباری:

در ویلا طرح مدرن، فضاهای ذخیره ای و انباری که در جای مناسب با حجم کافی در نظر گرفته شده اند ارزش بالایی دارند. این فضاهای ذخیره ای می توانند به شکل محلی برای ذخیره مواد غذایی در آشپزخانه، یا محلی برای نگهداری خرت و پرت ها در زیر زمین و یا نیم طبقه ای مجزا به شکل اتاق زیر شیروانی طراحی شوند. با توجه به اینکه در سبک مدرن بر روی پرهیز از شلوغ کردن فضا تأکید زیادی شده طراحی حرفه ای فضاهای ذخیره ای و انباری اهمیت بالایی در طراحی ویلا مدرن دارد.

• طراحی خارجی و نما:

در طراحی ویلاهای مدرن، نما و بخش خارجی هم به اندازه بخش های داخلی اهمیت زیادی دارد. تمامی المان های نما و بخش خارجی ویلاهای مدرن باید در هارمونی و ارتباط کامل با یکدیگر و همچنین سبک مدرن فضای داخلی باشند. از طرفی چون نما یکی از اولین بخش هایی است که از یک ویلا دیده می شود باید به خوبی تجلی بخش آن باشد. طراحی نما ویلا مدرن باید با سبک مناسب و هماهنگ و زیبایی بخش محوطه شما باشد و حساسیت زیادی روی آن داشت.

طراحی خارجی و نما در ویلا سبک مدرن

• رعایت تعادل:

یکی از مهمترین اصولی که در طراحی ویلای مدرن باید به آن توجه داشت، اصل تعادل است که به سه شکل متقارن، نامتقارن و شعاعی قابل اجراست. در طراحی داخلی ویلا مدرن کوچک تا بزرگ باید به گونه ای از المان های مختلف استفاده کرد که نه تنها تعادل برقرار شود بلکه جذاب و چشمگیر هم باشند. دقت داشته باشید که بسته به نوع پروژه معماری و ساخت و ساز ویلا یکی از انواع تعادل مناسبتر از بقیه خواهد بود که باید از همان استفاده کنید.

 

سبک مدرن و کلاسیک چه تفاوت هایی دارند؟

همانطور که در مقاله ی سبک کلاسیک گفتیم، ویلا سبک مدرن و ویلا کلاسیک تفاوت های چشمگیری با   یکدیگر دارند که در جدول زیر به طور مختصر به آن می پردازیم:

ویلای مدرن ویلای کلاسیک
استفاده از متریال های ساده مانند سیمان سفید استفاده از متریال هایی که نماد قدرت و استقامت است مانند سنگ
سادگی در نما و به کارگیری احجام ساده  تزئینات چشمگیر، جزئیات بسیار زیاد و تجمل گرایی
سطوح شیشه خور بیشتر نسبت به کلاسیک سطوح شیشه خور کمتر
استفاده از خطوط تیز استفاده از خطوط منحنی
استفاده از اشکال نامتقارن استفاده از اشکال متقارن

می توان گفت که طراحی ویلا به سبک مدرن تحولی شگرف و به نوعی ساختار شکنی ایجاد کرده   است. طراحی ویلای مدرن تزئینات چشمگیری که در سبک های قدیمی و کلاسیک وجود داشت  را کنار زده و جلوه ی جدیدی از ویلا را معرفی کرده که در عین سادگی، زیبایی خاصی دارد.

نکات جدیدترین طراحی ویلا مدرن

طبق اصول و قواعدی که برای ساخت و طراحی ویلا مدرن جدید در سطح بین المللی مشخص شده در نظر داشتن برخی نکات کمک می کنند تا کارفرمایان از نتیجه نهایی بسیار راضی باشند. یکی از دلایل نارضایتی کارفرمایان همین مورد است. حتما به این موضوع برخورد کرده اید که صاحبان خانه ها پس از گذشت چند مدتی که در ویلا مدرن خود زندگی می کنند عنوان می کنند که کاش برخی قسمت ها بهتر طراحی شده بودند. تمامی این موارد در گرو این است که چقدر به نکات ریز و مهم در طراحی ویلا مدرن زیبا و رویایی اهمیت داده شده و رعایت گردیده است. در ادامه به این نکات بسیار مهم می پردازیم.

• سایز را به دقت مشخص کنید:
سایز و و اندازه در ساخت ویلا مدرن بسیار مهم است و در تعیین آن نباید فقط به تعداد اعضای خانواده دقت کنید. هنگام مشخص کردن سایز و متراژ ویلا باید به این دقت کنید که چند نفر هستید و در آینده خانواده شما چه تعداد افزایش جمعیت خواهد داشت و هر کدام به چه میزان فضا نیاز دارند. همچنین با توجه به این موارد فضای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و تعداد آن، پذیرایی و اتاق نشیمن و سایر بخش ها نیز مشخص می شوند. با مشخص کردن این موارد می توانید بهترین متراژ مورد نیاز برای طراحی ویلا دوبلکس مدرن یا فلت و یک طبقه را مشخص کنید.

• پایداری ساختاری:
برای طراحی ویلا مدرن رویایی باید به پایداری ساختاری آن که جنبه ناملموس ویلا محسوب می گردد توجه ویژه ای داشت. طراحی ویلا باید به گونه ای انجام شده باشد که میزان شیب زمین، اقلیم مثل گرم و خشک، گرم و مرطوب، کوهستانی و جنگلی و غیره در نظر گرفته شده باشند.

توجه به پایداری ساختاری در طراحی ویلای مدرن

• طراحی ساده و مشخص برای طبقات و اتاق ها:

یکی از نکات مهمی که در طراحی ویلا مدرن کوچک یا بزرگ باید به آن دقت کرد طراحی ساده و مشخص طبقات و اتاق هاست. برخلاف سایر سبک ها که محل قرارگیری اتاق ها از نظم خاصی پیروی نمی کند و تابع قانون خاصی نیست در سبک مدرن باید نظم و سازماندهی مشخصی وجود داشته باشد. در طراحی ویلاهای مدرن، محل قرارگیری اتاق ها منطق خاصی دارد و از یک فرم هندسی مشخصی تبعیت می کند.

• طراحی باز و پیوسته داشته باشید:

طراحی ویلا مدرن یک طبقه تا چند طبقه و دوبلکس باید به گونه ای باشد که بخش های داخلی آن از یکدیگر مجزا نباشند و به شکل پیوسته اجرا شده باشند. خانه های مدرن باید طراحی باز و پیوسته برای طبقات آنها در نظر گرفته شود به نحوی که هر فضا به شکل پیوسته با فضای دیگر باشد. این کار نه تنها کمک می کند فضای بیشتری به وجود بیاید و محدودیت خاصی ایجاد نشود بلکه نوری که وارد یک فضا می شود به سایر بخش ها نیز سرایت کند.

• طراحی سقف ویلا مدرن باید ساده باشد:

شاید یکی از بارزترین ویژگی هایی که در طراحی ویلا مدرن به آن پرداخته می شود، سقف ویلا باشد. امروزه به دلایل مختلف گرایش مردم به سمت سقف های شیبدار و شیروانی مانند رفته است در حالی که خانه های مدرن سقف های ساده و فلت مانند دارند. این نوع سقف ها پیچیدگی معماری و ساخت و ساز را از بین می برد و آزادی بیشتری هم برای طراحی کف پلان معماری خواهید داشت.

 طراحی سقف ویلای مدرن

• متریال را با دقت انتخاب کنید:

در ساخت و طراحی ویلا مدرن دوبلکس یا هر نوع پلان دیگری که مدنظر دارید، متریال هایی که انتخاب می کنید باید ساده و در عین حال شیک به نظر برسند اما از طرفی هم نباید تداخلی با فرم کلی فضا داشته باشند یا حواس بیننده را نسبت به سبک و فرم کلی فضای داخلی و خارجی پرت کند. استفاده از کاشی و سرامیک های سایز بزرگ و اسلب مانند، چوب های عریض و نبود درز و فاصله در متریال ها کمک می کند تا ساده تر و منطبق تر با سبک مدرن به نظر برسند.

• فضای سبز و محوطه باید گویای سبک شما باشند:

یکی از اصول بسیار مهم در طراحی فضای سبز ویلا مدرن و به طور کلی محوطه این است که باید ارتباط خوبی بین این فضا و بخش داخلی ویلا وجود داشته باشد و مجزا از یکدیگر نیستند. طراحی محوطه ویلا مدرن باید به گونه ای باشد که در نگاه اول سبک ساخت آن را مشخص کند. برای این منظور می توانید از چراغ های محوطه مدرن، فضاهای مخصوص پیاده روی و ماشین رو، متریال های ساده و شیک در ساخت نما، فضای سبز حرفه ای و کارآمد و غیره کمک بگیرید. طراحی حیاط ویلا مدرن به اندازه نما و بخش های داخلی اهمیت دارد و با توجه به اینکه اولین تأثیر را در ذهن بیننده می گذارد اشتباه کردن در طراحی و ساخت آن صدمات جبران ناپذیری به کل پروژه خواهد زد.

 فضای سبز و محوطه در طراحی ویلا مدرن

 ویلای مدرن چه مزایایی دارد؟

تا اینجا به تمامی موارد بسیار مهمی که در ساخت و طراحی ویلا باغ مدرن و کلیه مدل های طراحی و پلان معماری آن نیاز بود اشاره کردیم. اما شاید این سؤال هم مطرح شود که چرا باید به فکر طراحی ویلا مدرن باشیم؟ این سبک معماری چه مزایایی دارد؟ در ادامه توضیح می دهیم که طراحی ویلا مدرن لاکچری و شیک چه مزایایی دارد که تا این میزان محبوب شده است:

• پیچیدگی سبک های مختلف معماری در طراحی مدرن به چشم نمی خورد و معمار پروژه فراغ بال بیشتری دارد. با توجه به اینکه ابتکار و آزادی عمل طراح ویلا مدرن بیشتر است، در نهایت کارفرمایان نیز رضایت بیشتری دارند و احساس راحتی بیشتری پیدا می کنند.

• در طراحی داخلی ویلا دوبلکس مدرن و حتی نمونه های فلت تا چند طبقه به نورگیری طبیعی اهمیت زیادی داده شده تا نه تنها مصرف انرژی کاهش پیدا کند بلکه ساکنین حس و حال و انرژی بهتر و بیشتری داشته باشند. به همین دلیل در طراحی ویلا مدرن می توان گفت که این موارد به خوبی برآورده شده و انرژی اهمیت زیادی دارد.

• بازسازی و نوسازی ویلا مدرن به مراتب راحتتر است چون یکی از ویژگی های مهم آن، انطباق پذیری با تغییرات است و تنها کافیست سادگی و شیک بودن و پرهیز از تجمل گرایی را مدنظر قرار دهید. بنابراین شما می توانید در ابتدا به طراحی ویلا مدرن کوچک فکر کنید و در آینده که جمعیت خانواده افزایش پیدا کرد به راحتی از طریق بازسازی ویلا به افزایش سایز آن فکر کنید و مطابق با مد روز پیش بروید.

• در ساخت ویلاهای چوبی مدرن و حتی نمونه هایی که از سنگ و سرامیک و غیره در ساخت آنها استفاده شده هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی شود و اساسا سبک مدرن دوستدار محیط زیست است. استفاده از نور طبیعی، متریال هایی که به محیط زیست آسیب نمی رسانند، صرفه جویی در مصرف انرژی، جریان پیدا کردن هوا در تمامی بخش ها، استفاده از متریال های عایق و غیره نمونه ای از این موارد هستند.

• طراحی ویلا مدرن هیچ گاه از مد خارج نمی شود و اساسا این سبک محدود به زمان و مکان خاصی نیست. اگر با سبک شناسی در معماری داخلی آشنایی داشته باشید به خوبی می دانید که در جدیدترین طراحی ویلا مدرن و چه در نمونه هایی که چندین دهه پیش ساخته شده اند اصول و روند کلی کار ثابت است و این نشان می دهد که هیچ گاه از مد خارج نشده و همیشه طرفداران زیادی داشته است.

• هزینه طراحی ویلا مدرن نسبت به سایر سبک های معماری پایینتر است به شرطی که تمامی اصول و ضوابط و نکات گفته شده رعایت شوند. یکی از دلایل مقرون به صرفه بودن طراحی ویلا مدرن دوری از تجمل گرایی و شلوغ کردن فضای داخلی و استفاده از المان های لوکسی است که صرفا جنبه تزیینی دارند و کاربردی نیستند.

 طراحی ویلا مدرن چه مزایایی دارد؟

طراحی ویلا مدرن با قیمت مناسب

گروه معماری آد همیشه به کارفرمایان اعلام کرده که طراحی ویلای مدنظر آنها نه تنها طبق اصول و ضوابط مهندسی داخلی و بین المللی انجام خواهد شد بلکه مقرون به صرفه نیز خواهد بود و کلیه هزینه های غیر ضروری حذف خواهند شد. ما به خوبی از این موضوع مطلع هستیم که تمامی کارفرمایان نوعی از طراحی و شیت بندی در معماری را می پسندند که در عین زیبایی و شیک بودن، مقرون به صرفه نیز باشد و از بودجه آنها فاصله زیادی نگیرد.

مهندسین برتر کشوری در گروه معماری آد دور هم جمع شده اند تا به تمامی آرزوها و رویاهای شما و انتظاراتی که از یک ویلای مدرن و بسیار شیک توقع دارید جامه عمل بپوشانند. شما می توانید در خصوص دریافت مشاوره رایگان با همکاران ما تماس گرفته و راهنمایی های لازم در خصوص شروع همکاری را و پروسه ساخت و ساز و معماری را دریافت کنید.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

سوالات متداول

اگر در این مورد سوالی دارید...
هنگام طراحی ویلا مدرن باید به مواردی مثل مکان ساخت، کاربردی بودن و کارآمدی فضای احداث، رنگ ها، نورپردازی، الگو و بافت و سایر موارد دقت شود.
مهمترین نکات در طراحی ویلا به سبک مدرن شامل تعیین دقیق اندازه ها، پایداری و مقاومت سازه، مشخص کردن طرح دقیق طبقات و اتاق ها و مرزبندی ها، طراحی پلان به شکل باز و پیوسته، طراحی ساده سقف، انتخاب دقی متریال ها، همخوانی سبک فضای سبز و محوطه با فضای داخلی و غیره هستند.
سبک ویلا مدرن به دلیل سادگی در معماری، نورگیری عالی پلان ها در ویلاهای فلت تا چند طبقه و تریپلکس، بازسازی و نوسازی راحتتر و کم هزینه تر، دوستدار محیط زیست بودن، همگام بودن با مد در تمامی دهه ها و هزینه پایینتر طراحی و معماری ساخت محبوبیت زیادی دارد.
هزینه طراحی ویلاهای مدرن بسته به متراژ، شرایط زمین و اقلیم، تعداد طبقات، انتظارات کارفرما از میزان خدمات و امکانات و سایر موارد تعیین می گردد.

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب