ساخت ویلا

در تعریف کلی ، ویلا به بنایی گفته می شود که در آن یک‌ هماهنگی بسیار خوب بین ساختمان و طبیعت ایجاد گردد درست مثل اینکه بنای ساخته شده به عنوان عضوی از طبیعت پیرامون به حساب آید. استفاده از طرح مناسب نکته بسیار مهمی است که نقش بسیار زیادی در نتیجه نهایی در ساخت ویلا دارد.

از همین بخش خدمات ساخت ویلا

ساخت ویلا

 

به طور کلی کاربری ویلا با ساختمان های معمولی تفاوت دارد، زیرا ویلا ارتباط تنگاتنگی با طبیعت و محیط پیرامون خود دارد.لحظه ای که شما در یک ویلا هستید، برخلاف ساختمان های شهری و آپارتمانی ،هوایی پاکیزه تنفس کرده و احساس راحتی بیشتری میکنید.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه مراحل ساخت ویلا و طراحی آن را درنظر بگیریم ، میتوان گفت مانند هر بنای دیگری ابتدا نیاز به نقشه دارید و سپس با گذراند مراحل ساخت ساز ویلا و اجرا آن،پروژه تکمیل میشود و ویلای شما آماده می گردد.

برای اینکه بتونید طرح مناسب و اقتصادی برای ویلا خود پیدا کنید حتما باید به آب و هوای منطقه و موقعیت زمین و انتخاب مصالح به کار رفته( چه در نمای داخلی و خارجی) بسیار توجه کنید.

مراحل ساخت ویلا

اگر بخواهید یک ویلای با کیفیت و با امکانات رفاهی و آسایش بالا داشته باشید باید به تمامی مراحل و فرآیند اجرا توجه کنید تا به صورت درست و استاندار انجام شود. با توجه به این مراحل ،از نظر اقتصادی نیز ارزش ویلای شما بسیار بالا تر از ویلایی است که در آن توجهی به استاندارد و روند اجرا و فرآیند های آن نشده.بسیار مهم است که تمام اصول مقاوم سازی و طراحی به صورت استاندارد و درست رعایت و اجرا شود. برای ساخت ویلا مراحل مختلفی وجود دارد که تمامی آن ها باید به صورت درست و کامل انجام شوند.

نکاتی مهم در ساخت ویلا

اولین مرحله در ساخت ویلا و یا هر سازه ای در نظر گرفتن یک طرح مناسب و همچنین برنامه ریزی دقیق و اصولی برای شروع پروژه و ساخت آن می‌باشد. (البته لازم به ذکر است انجام این قسمت بر عهده طراحان و مهندسین ناظر و معمار و همچنین گروه‌هایی مانند استادکاران و تاسیسات و ... می‌باشد.)

مرحله بعد، گود برداری است که در این مرحله ،محلی که قرار است پروژه در آن انجام شود به کمک نقشه بردار با گچ و ریسمان به صورت کامل مشخص و علامت گذاری می شود سپس بعد از اینکه فنداسیون بنا به طور کامل مشخص شد، عملیات گود برداری با نظارت و با استفاده از ماشین آلات و تجهیزات گود برداری انجام می‌شود.

مرحله بعدی بتن ریزی و اجرای اسکلت سازه است که در این مرحله لازم است حتماً از بتن باکیفیت و مناسب استفاده کرد تا در نهایت بنای ساخته شده دارای استحکام و طول عمر بیشتری باشد و در برابر بلایای طبیعی مقاومت خوبی داشته باشد.توجه داشته باشید برای اجرای اسکلت و آرماتور بندی نیز لازم است از میلگرد‌های مقاوم و متناسب با نوع سازه استفاده گردد.

مرحله بعدی دیوارکشی است که در این مرحله دیوارکشی چهارچوب ساختمان به علاوه ورودیو خروجی ها و همچنین سیستم‌های تهویه و دیگر اجزای ساختمان به صورت کامل تقسیم بندی می شود.

بعد از تمام شدن دیوار کشی ساختمان مرحله بعدی، اجرای مرحله سقف ویلا می‌باشد.

ما دو نوع سقف داریم که با توجه به موقعیت جغرافیایی پروژه، میتواند سقف معمولی و یا سقف شیروانی باشد که هرکدام دارای قابلیت ها و ویژگی های مخصوص به خود هستند. 

جالب است بدانید سقف‌های شیبدار، طراحی پیچیده تری نسبت به سقف های معمولی دارند.

مرحله بعدی نما کاری است که در این مرحله از مصالحی مثل چوب ، سنگ و .... برای ساخت نمای ویلا استفاده میشود. در بیشتر مواقع در نمای بیرونی، از سنگ استفاده می‌شود، زیرا طول عمر بسیار بالاتری نسبت به مصالح دیگر داشته و هیچگونه فرسایشی در آن دیده نمیشود.

مرحله بعدی نما و دکوراسیون داخلی است که بسیار مهم می‌باشد. به همین دلیل افراد متخصصی تحت عنوان "معمار طراحی داخلی"وجود دارند که می‌توانند با استفاده از علم روز در زمینه دکوراسیون داخلی به طراحی نمای داخلی یک بنا بپردازند.

انتخاب متریال مناسب  برای ویلا سازی

شاید شماهم به این فکر کنید ساخت ویلا یک پروسه پرهزینه است و فقط افراد خاصی از افراد جامعه توانایی ساخت آن را دارند، ولی این طور نیست و می توان با انجام چند کار ساده و توجه به برخی چیز ها هزینه ساخت ویلا را کاهش داد و دیگر نگران محدودیت بودجه نبود.لازم به ذکر است که ساخت یک ویلا با هزینه کمتر به معنای بی کیفیت بودن آن نیست.

دقت داشته باشید که حتما لازم نیست برای نمای ویلا خود از سنگ‌های گران قیمت مثل مرمر یا گرانیت استفاده کنید!زیرا این سنگ‌ها علاوه بر هزینه های بالا،اجرای زمانبری داشته و نیاز به نگهداری‌های خاصی دارند.

این درحالی است که شما می‌توانید از متریال های دیگری مانند آجر، بتن و سایر نماهای ترکیبی و ساخته شده به روش‌های نوین که کیفیت، زیبایی و صرفه اقتصادی مناسبی دارند، استفاده کنید.همچنین میتوانید برای بخش‌هایی از ویلا که در معرض دید نیست (مانند زیر زمین، موتور خانه، انباری، تاسیسات و ...) از مصالح بازیافتی استفاده کنید. 

به راحتی میتوان با در نظر گرفتن یکسری از مسائل اساسی، ویلایی با کیفیت و خاص داشت. به این مورد دقت داشته باشید که هزینه بالا منجر به داشتن ویلایی خاص نمی شود، بلکه رعایت نکات اساسی برای معماری ،دانش زیبایی شناسی،و در نظر گرفتن سبکی منحصربه فرد برای تمامی بخش‌های ویلا و تناسب بین فضاهای مختلف آن است که باعث میشود ویلایی با کیفیت و خاص داشته باشید.

 

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد