کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف؟

فرق ام دی اف با های گلاس چیست؟ کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف؟ این موارد سؤالاتی هستند که بدون شک هنگام سفارش دهی و خرید کابینت آشپزخانه به ذهن همه خطور می کند مخصوصا که قیمت مهم نباشد و کیفیت و ماندگاری اهمیت بیشتری داشته باشد. در این مطلب قصد داریم یکبار برای همیشه به این سؤال مهم پاسخ بدهیم که های گلاس بهتر است یا ام دی اف و کدام را باید انتخاب کنید؟ پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کابینت ام دی اف یکی از انواع کابینت

برای کابینت آشپزخانه ام دی اف بهتر است یا هایگلاس

در طراحی ویلا، یکی از مهمترین قسمت های دکوراسیون داخلی، طراحی آشپزخانه است که مهمترین المان این فضا، کابینت ها هستند. جنس های مختلفی برای کابینت ها وجود دارد از ام دی اف گرفته تا هایگلاس (High Gloss) و چوب طبیعی که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما دو مدلی که بیشتر از همه توی بورس است و با بودجه اکثر افراد نیز جور در می آید، ام دی اف و های گلاس هستند. اما سؤال اساسی که در این مطلب قصد داریم به آن پاسخ دهیم این است که های گلاس بهتره یا ام دی اف؟ برای پاسخ به این سؤال چندین جنبه مختلف را در نظر گرفته ایم تا بهتر تصمیم گیری کنید:

جنس ساخت:

جنس ساخت ام دی اف و های گلاس یکسان است و هر دو از تخته و لایه های چوبی به شکل فشرده ساخته شده اند و در برابر رطوبت و نم حساس هستند. با این حال ام دی اف مدل اولیه نسل جدید کابینت ها بعد از مدل های فلزی بودند که قیمت کمتری هم نسبت به سایر مدل های بعد از خود دارند. کابینت های ام دی اف کاربرد زیادی دارند و ظاهر آنها هم زیباست ولی مات هستند. به همین دلیل کسانی که به دنبال کابینت های براق در مدل های خاص هستند، کابینت های گلاس انتخاب می کنند که بخاطر روکش براق خود نه تنها زیبایی بیشتری دارند بلکه با انعکاس نور به روشن تر شدن فضا هم کمک می کنند.

با این حال جنس زیر ساخت یکسان است و از این لحاظ نمی توان مورد خاصی را به عنوان تفاوت ام دی اف با های گلاس شفاف و براق مشخص کرد.

مقاومت:

اگر می خواهید بدانید که بدنه کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف باید مقاومت آن را تست کنید. خصوصیات بارز فضای آشپزخانه، رطوبت بالا و چرب بودن محیط و لزوم تمیز کردن سطوح با مواد خاص همراه با دستمال نم دار است. با توجه به اینکه جنس روکش کابینت های گلاس بهتر و با کیفیت تر از ام دی اف معمولی است بنابراین مقاومت آنها در شرایط یکسان، بیشتر خواهد بود. اما چون مغز و داخل کابینت های MDF و های گلاس یکسان است با نفوذ رطوبت به عمق، هر دو کابینت باد کرده و ظاهر خود را از دست می دهند.

لبه کابینت ها:

در مورد نوع لبه های کابینت هم باید بررسی کنید که های گلاس بهتره یا MDF؟ کابینت ها اکثریت فضای آشپزخانه را تشکیل می دهند و هر چقدر لبه آنها گردتر باشد خطر کمتری مخصوصا برای کودکان خواهند داشت. تفاوت کابینت های های گلاس و ام دی اف این است که مدل های High Gloss معمولا لبه تیزی دارند اما در مدل های ام دی اف چون سمباده زنی آنها راحتتر است، لبه ها گرد بوده و در نتیجه خطر کمتری هم دارند.

زیبایی آشپزخانه با کابینت بیشتر می‌شود

زیبایی ظاهری:

همانطور که می دانید آشپزخانه قلب خانه است و زیبایی این فضا به کابینت های آن بستگی دارد. بنابراین باید دقیقا بدانید که کابینت های گلاس خوبه یا ام دی اف؟ ورقه های ام دی اف عموما مات هستند و نور را منعکس نمی کنند بنابراین در نظر برخی افراد سرد و بی روح هستند. در سمت مقابل کابینت های هایگلاس براق بوده و نور را بازتاب می دهند به همین دلیل سطح آنها را صاف و صیقلی نشان می دهد که جذابیت ظاهری بیشتری هم پیدا می کنند. بنابراین اگر سبک دکوراسیون داخلی لوکس و لاکچری دارید و می خواهید همه چیز در حالت ایده‌آل و بسیار زیبایی قرار داشته باشد، فقط به کابینت هایگلاس فکر کنید اما اگر به سبک مدرن و کاربردی بودن بخش های مختلف منزل فکر می کنید، کابینت ام دی اف هم مناسب است.

با این حال موقع انتخاب کابینت برای آشپزخانه به متراژ فضا هم دقت کنید. کابینت های گلاس چون نور را بازتاب می دهد فضای کوچک را بزرگتر جلوه خواهد داد که روی رضایت شخصی شما از محیط آشپزخانه و سطح انرژی که پیدا می کنید تأثیرگذار است.

تنوع طرح و مدل:

اگر طرح و مدل های شیک و زیبا برای شما مهم است کابینت های گلاس مناسبه یا ام دی اف؟ گاهی اوقات علاوه بر موارد گفته شده به تنوع بالای طرح و مدل هم اهمیت می دهید و دوست دارید طرح نهایی خود را از بین نمونه های مختلف و نه محدود انتخاب کنید. تفاوت ام دی اف و های گلاس در میزان تنوع طرح و مدل بسیار مهم است به نحوی که کابینت های های گلاس چون ابزارزنی خیلی زیادی ندارند، طرح های پیچیده و شلوغ در آنها کمتر دیده می شود اما در سمت مقابل، انواع طرح و مدل برای کابینت های ام دی اف معمولی ساخته شده اند.

تفاوت ام دی اف و های گلاس در میزان تنوع طرح و مدل

تمیز شوندگی و لک پذیری:

یک مورد مهم برای تفاوت ام دی اف با های گلاس شیشه ای یا براق، راحتی در تمیز کردن و لک پذیری است. هر چقدر که زیبایی ظاهری و براقی سطح کابینت هایگلاس شما را به خود جذب می کند همانقدر هم کثیفی و ظاهر لک دار این کابینت ها اذیت کننده است. به همین دلیل برخی افراد چون حوصله یا وقت کافی برای اینکه مدام آنها را دستمال بکشند و تمیز کنند ندارند، به سمت کابینت های ام دی اف می روند. بنابراین فرق چوب ام دی اف با های گلاس این است که محیط چرب، مرطوب و گرم آشپزخانه اثر بدی روی کابینت های های گلاس می گذارد اما نمونه های ام دی اف اینطور نیست و بندرت لک می شوند.

خش پذیری:

فرق ام دی اف و هایگلاس در خش پذیری هم بسیار مهم است مخصوصا اگر فرزند کوچکی دارید که هر لحظه ممکن است با یک شئ تیز یا ناخن بلند بر روی کابینت ها بکشد. کابینت هایگلاس خش پذیری بالایی دارد بنابراین باید همیشه مراقب باشید در صورتی که نمونه های مات و عادی اینطور نیستند.

قیمت:

طبیعتا یکی از تأثیرگذارترین مواردی که هم باعث فرق ام دی اف با های گلاس شده و هم برای مصرف کنندگان مهم است، هزینه نهایی تمام شده است. کابینت هایگلاس نسبت به ام دی اف با دستگاه ها و فناوری جدیدتری ساخته می شود، جنس روکش بهتری دارد و زیبایی ظاهری آن هم بیشتر است بنابراین طبیعی است که قیمت کابینت های گلاس نسبت به ام دی اف بسیار بیشتر باشد. بنابراین یکی از مهمترین تفاوت های بین MDF و هایگلاس، قیمت تمام شده نهایی است.

قیمت کابینت ام دی اف پایین تر از هایگلاس است

بررسی مشخصات به همراه مزایا و معایب کابینت هایگلاس و MDF

فرق ام دی اف معمولی با های گلاس تا حد زیادی مشخص شد اما باز هم می توان از جنبه های مختلف به بررسی و مقایسه این دو متریال پرداخت. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا برای هر کدام شاخص ترین مشخصات و ویژگی ها به همراه مزایا و معایب را بیان کنیم:

مشخصات ورقه های MDF:

- ورق ام دی اف مرغوب مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد و در صورت تماس با آب، کمتر باد می کند؛

- یکپارچگی ساختاری ام دی اف ها مناسب است و به راحتی نمی شکنند و در برابر ضربه مقاومت خوبی از خودشان نشان می دهند؛

- موقع برش با دستگاه لب پر نمی شوند و به اصطلاح می توان روی آنها ماشین کاری انجام داد؛

- ضخامت MDF در تمام طول آن یکسان است و موج و پیچیدگی ندارد؛

- به راحتی خش بر نمی دارد

مزایای ام دی اف در کابینت در مقایسه با های گلاس:

- قیمت بسیار مناسبتری دارد بنابراین چنانچه بودجه کمی داشته باشید و بخواهید جنس مناسب برای کابینت ها استفاده کنید، امکان پذیر خواهد بود؛

- در سایز و شکل های مختلف قابل تولید است چون ماشین کاری بالایی دارد

- سطح ام دی اف متراکم و صاف است به همین دلیل روکش خاصی که در برابر خراشیدگی آسیب ببیند ندارد

- تفاوت کابینت ام دی اف و های گلاس این است که می توان بر روی MDF روکش های مختلف چوبی و غیره قرار داد

- تمیز کردن ام دی اف بسیار راحت است و لک و کثیفی به ساختار آن نفوذ نمی کند

مشخصات ورقه های های گلاس

برخی افراد تصور می کنند منظور از های گلاس، شیشه (Glass) است در صورتی که ورق های گلاس (High Gloss) از جنس پلکسی گلاسه است که بر روی لایه شفاف و براقی قرار می گیرد که ظاهر جذاب آنها هم بخاطر همین است. لایه پشتی ورقه های های گلاس معمولی است که با صرف هزینه بیشتر، روکشی از جنس ملامینه قرار می دهند تا دوام بیشتری داشته باشد.

مزایای کابینت آشپزخانه های گلاس در مقایسه با ام دی اف:

- ظاهر بسیار زیبا و براق که عامل اصلی انتخاب آنها توسط خانم هاست

- طرح و رنگ لایه بیرونی مناسب است و تقریبا در هر نوع رنگی تولید می شوند

- به خوبی نور را بازتاب می دهند که باعث بزرگتر نشان داده شدن فضای آشپزخانه کوچک یا آشپزخانه هایی که نورگیر کمی دارند می شود

مناسب برای فضاهای بزرگ و کوچک

کابینت ام دی اف سفارش دهیم یا های گلاس؟

با توجه به کلیه مواردی که به عنوان فرق ام دی اف و های گلاس بیان کردیم ممکن است همچنان برای شما سؤال باشد که کابینت از جنس ام دی اف بهتر است یا هایگلاس؟ موردی که به طور قطعی می توان در پاسخ به این سؤال بیان کرد این است که همه چیز بسته به سلیقه و بودجه شما عزیزان دارد. اگر دقت کنید در طراحی شهرک و ساختمان های مسکونی، به حالت پیش فرض و استاندارد منزل را به صورت خام تحویل مشتریان می دهند و یکی از مواردی که خریدار باید پس از خرید خانه تهیه کند کابینت آشپزخانه است چون امری سلیقه ای از لحاظ انتخاب جنس، رنگ، مدل و طرح کابینت است.

اما اگر فرق ام دی اف براق با های گلاس را که در این مطلب از جنبه های گوناگون به آن پرداختیم را با دقت مطالعه کرده باشید چند توصیه مهم داریم تا طبق آن بتوانید در نهایت تصمیم درست و منطقی بگیرید:

کابینت ام دی اف بخرید اگر:

- آشپزخانه بزرگی دارید و نورگیری آن مناسب است؛

- بودجه بالایی برای خرید کابینت هایگلاس ندارید؛

- تمیزی مداوم و لک نشدن سطح کابینت اهمیت زیادی برایتان دارد؛

- به دنبال طرح و مدل های خاصی هستید؛

- لبه های نوک تیز کابینت شما را اذیت می کند؛

- کابینت های بدون دستگیره یا دستگیره مخفی را می پسندید؛

- سبک مدرن و کاربردی بودن وسایل منزل برای شما ارجحیت دارند

کابینت های گلاس بخرید اگر:

- شیک و لوکس بودن ظاهر کابینت و در نتیجه آشپزخانه برای شما مهم است؛

- آشپزخانه کوچکی دارید یا نورگیری خوبی ندارد؛

- قیمت و بودجه کابینت آشپزخانه برای شما مهم نیست؛

- جنس روکش رویی کابینت با مقاومت بالا برایتان مهم است؛

- خانواده کم جمعیتی هستید و یا اینکه احتمال خط و خش برداشتن کابینت بسیار کم است؛

- براق بنظر رسیدن محیط آشپزخانه برایتان اهمیت بالایی دارد

بنابراین با توجه به این موارد می توانید تصمیم بگیرید که کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف.

0 / 5
سوالات پر تکرار
براساس جنس ساخت، میزان مقاومت و زیبایی ظاهری، همچنین تنوع طرح و مدل و تمیزشوندگی راحت باید بهترین گزینه را انتخاب کنید.
قیمت کمتری دارد، سایز و شکل های مختلفی برای آن در نظر گرفته اند، سطح MDF کاملا متراکم و صاف است، امکان قرارگیری روکش های مختلف چوبی بر روی ام دی اف وجود دارد و تمیز کردن آن خیلی راحتتر است.
کابینت های گلاس زیبایی و براقیت بیشتری دارد، طرح و رنگ لایه بیرونی بسیار متنوع است و برای فضاهای با نورگیری کم عالی است.
اگر آشپزخانه بزرگی دارید و نورگیری مناسب است، بودجه زیادی هم ندارید و همیشه نمی خواهید استرس تمیز شدن و لک نشدن آشپزخانه را داشته باشید و لبه های نوک تیز کابینت را نمی پسندید و طرح و مدل های خاص مثل کابینت بدون دستگیره می خواهید، کابینت ام دی اف بخرید. در غیر این صورت به دنبال خرید کابینت های گلاس باشید.
ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد