طراحی فاز (۲) معماری

فاز دو معماری همراه با نقشه های حاوی دیتیل و جزئیات و اندازه های بسیار دقیق است. نقشه های مختلفی که در فاز دو معماری توسط گروه معماری آد تهیه می شوند انواع مختلفی دارند که با جزئیات دقیق و کامل همراه بوده و اطلاعاتی حساب شده برای پروژه ساخت و ساز در اختیار قرار می دهد.

طراحی فاز (۲) معماری

نقشه کشی و مرحله ی اصلی هرسازه ای در فاز دوم اتفاق می افتد. میتوان اینطورگفت که فاز صفر معماری  و فاز یک معماری پروژه بیشتر در مرحله آماده سازی اولیه بوده و بخش مهم و اصلی پروژه در فاز دو انجام میشود، زیرا این نقشه با در نظر گرفتن قوانین و مقررات ملی ساختمان و ضوابط سازمان مدیریت و برنامه و بودجه کشور طراحی میشود. دلیل اهمیت بالای نقشه های فاز دو این است که دارای تمامی اطلاعات و جزئیات اجرایی می باشد و دقیقا در مرحله اجرای پروژه استفاده میشوند. 

نقشه های فاز دو شامل طراحی و ارائه ی نقشه های اجرایی پروژه برای اجرا یا ارائه به پیمانکاران و مهندسان می باشد.

برخی از نقشه های اجرایی فاز دو معماری:

پلان تاسیسات مکانیکی بزرگنمایی پله تیپ بندی در و پنجره پلان نعل درگاه
پلان سقف کاذب پلان فاز دو بام پلان اندازه گذاری پلان فونداسیون و کرسی چینی
کد گذاری پلان تاسیسات الکتریکی پلان کفسازی و مبلمان سایت پلان
جدول نازک کاری برش های فاز دو بزرگنمایی سرویس بهداشتی نماها

مقایسه نقشه های فاز یک با نقشه های فاز دو

نقشه های فاز یک دارای اطلاعات کمی هستند فقط در حدی که ما بتوانیم با پروژه آشنا شویم اما این در حالی است که نقشه های فاز دو اطلاعات بسیار کامل تری از سازه را به ما میدهد به عنوان نمونه اطلاعاتی مانند ابعاد ستون ها،جنس مصالح ،دیوار ها و ....

پس میتوان این طور گفت که نقشه های فاز دو تمامی اطلاعات و جزئیات مربوط به پروژه را دارا هستند و از آن برای اجرا و نهایی کردن پروژه استفاده میشود.

نقشه های فاز دو ، به دوبخش معماری و سازه تقسیم بندی میشوند:

نقشه فاز دو : سازه

نقشه فاز دو سازه یکی از مهم ترین قسمت ها در تهیه نقشه ساختمان است زیرا علاوه بر تاثیراتی که در بخش هزینه ها خواهد داشت طراحی و محاسبه آن به شکل مسقیمی با امنیت و جان انسان در ارتباط بوده و به همین دلیل شهرداری و نظام مهندسی به شکل ویژه ای در این مورد حساس می باشند.لازم به ذکر است که این نقشه قبل از نقشه فاز دو معماری طراحی میشود زیرا برای تهیه نقشه های اجرایی باید نقشه های سازه با نقشه های فاز یک منطبق باشد.

نمونه از نقشه ی سازه

نمونه از نقشه ی سازه

در طراحی معماری  فاز دو، نقشه ی سازه با جزئیات دقیق ارائه می شود.

نقشه فاز دو : معماری

نقشه فاز دو معماری و هرآنچه مربوط به آن است را مهندس معمار طراحی میکند.در این نقشه مشخصات مصالح و جزئیات اجرایی قسمت های مختلف،که اجرای آنها در پروژه مهم و ضروری هستند در نقشه ذکر میشود.

نقشه های تاسیسات مکانیکی:

این نقشه ها و پلان ها را مهندس مکانیک طراحی می کند و به معرفی سیستم آب رسانی و دفع فاضلاب و چگونگی گرمایش و سرمایش می پردازد .

نقشه های تاسیسات مکانیکی

نمونه ای از نقشه ی تاسیسات مکانیکی

در فاز دو معماری، نقشه ی تاسیسات مکانیکی با جزئیات دقیق نشان داده می شود.

نقشه های تأسیسات الکتریکی:

این نقشه ها از طرف مهندس برق تهیه شده و درای شیت ها و مواردی مثل: جای کلید و پریز برق و تلفن و وسایل روشنایی ساختمان است.

هماهنگی و نظارت این نقشه ها زیر نظر مهندس معمار است و به عنوان نقشه‌های اجرایی، در اختیار پیمانکاران و مهندسین پروژه قرار می‌گیرد.

پلان بام

یکی دیگر از اجزای نقشه کشی فاز دو معماری پلان بام است که در آن جای آب روها و شیب شان تعیین می گردد(البته برای پلان کف سازی می بایست تمامی طبقات ساخته شوند) دلیل انجام این کار نمایان کردن جزئیات کف سازی است.

بهترین نرم افزار برای ترسیم نقشه های فاز دو

برای طراحی و ترسیم نقشه های فاز دو نیاز است تا به صورت تخصصی از نرم افزار اتوکد استفاده کنید، یعنی برای طراحی پلان های فاز دو باید بتوانید به صورت کاملا حرفه ای از این نرم افزار در نقشه کشی استفاده کنید و با تمامی قسمت های آن آشنا بوده و همچنین در بخش ترسیم فنی باید اطلاعات منحصر به فردی داشته و آن را به کار بگیرید. 

برای طراحی نقشه های فاز دو معماری بسیار مهم است که همه ی نقشه های معماری، نقشه های سازه و نقشه های تاسیسات طراحی شده در فاز 1 معماری، بررسی و با هم فکری مهندسین سازه، معماری و تاسیسات ،نقشه های فاز دو معماری ترسیم و طراحی شوند به طوریکه نظرات کلیه مهندسین در طراحی نقشه های فاز دو معماری در نظر گرفته شود.

جمع بندی

اگر میخواهید به ترسیم نقشه های فاز دو بپردازید در ابتدا باید طرح کلی مجموعه مورد نظر را ترسیم کنید. یعنی طراحی فاز یک را انجام دهید و در ادامه با تایید این طرح توسط مهندسین و عوامل، اقدام به طراحی پلان فاز ۲ معماری سازه کنید سپس ترسیمات و طراحی های دیگر جهت اجرایی کردن پروژه انجام شود. پس بنا بر این نتیجه میگیریم برای طراحی نقشه های فاز دو باید در زمینه کار با نرم افزار اتوکد و ترسیمات فنی تخصص داشته و اطلاعات کامل در مورد سازه های مختلف داشته باشیم.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب