طراحی روف گاردن

امروزه با گسترش آپارتمان سازی و تراکم بالای ساختمان ها، با کمبود فضا جهت ایجاد حیاط و محیطی دلنشین وسرشار از گل و گیاه مواجه هستیم تا ساکنین بتوانند دقایقی را در آرامش سپری کرده و از وجود گل و گیاه بهره مند شوند. طراحی روف گاردن roof garden که به آن بام سبز نیز می گویند، می تواند پیشنهاد مناسبی برای لوکیشن هایی باشد که به دلیل محدودیت فضا از حیاط و یا فضای مناسب برخوردار نیستند.

طراحی روف گاردن

روف گاردن چیست؟


روف گاردن یا بام سبز به فضای سبزی اطلاق می شود که در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین مثل تراس یا پشت بام ساخته و اجرا می شود. طراحی روف گاردن به نوعی طبیعت را به زندگی ساکنین می آورد. حال دیزاین بام سبز می تواند از طراحی یک یا چند فلاورباکس گرفته تا فضای سبز گسترده ای مانند یک پارک را شامل شود. 

مبلمان، آلاچیق و گیاهان متنوع از جمله المان های زیباسازی بام سبز می باشد.
طراحی روف گاردن ویلای آسیاب توسط دفتر معماری آد

 

نگاهی به پیشینه ی بام سبز roof garden

گذشته ی فضاهای سبز روی پشت بام به دهه ی 1960 یا 1970 میلادی بر می گردد. این طراحی به خصوص در آلمان و کشورهای صنعتی بسیار رواج یافت و می توان گفت که ریشه ی آن به شمال اروپا باز می گردد. در دیزاین روف گاردن از المان هایی که شبیه آلاچیق بود و از green wall یا دیوار سبز استفاده می شد. به گفته ی بعضی افراد فضای سبز پشت بام ها از باغ های معلق بابل نشات می گیرد. این باغ ها به مثابه ی جنگل بر روی سازه ها بودند که انواع درخت ها، بوته ها و گیاهان روی طبقه های مختلف اجرا شده بود.

این باغ های معلق دارای ساختاری پلکانی بوده و از انواع درخت، بوته و گیاه در آن مشاهده می شود.
نمایی از باغ های معلق بابل که جزو عجایب هفتگانه ی جهان است.

 

روف گاردن چه مزایایی دارد؟

 

مزایا  معایب
 افزایش ارزش ملک سازگار نبودن با همه ی اقلیم ها و شرایط آب و هوایی
کمک به پاکیزگی هوا و کاهش آلاینده ها در صورتیکه سازه ی ساختمان قادر به تحمل وزن ناشی از بام سبز نباشد، با خساراتی مواجه می شود.
سازگار نبودن با همه ی اقلیم ها و شرایط آب و هوایی از هر نوع پوشش گیاهی نمی توان استفاده کرد زیرا باید با شرایط محیط سازگار باشد.
عایق صدا   
ایجاد فضایی جهت استراحت و آرامش  
صرفه جویی در مصرف انرژی در فصول سرد و گرم سال  

 

المان ها و عناصر بام سبز

معمولا در ایجاد و طراحی روف گاردن از یک سری المان و عناصر استفاده می شود. به عنوان مثال:

آلاچیق 

فضای نشیمن و مبلمان

گل، گیاه و چمن طبیعی و مصنوعی

آبنما

نورپردازی

باربیکیو و ...

نورپردازی، یکی از عناصر بسیار مهمی است که در طراحی بام سبز باید در نظر گرفت.
نمایی از روف گاردن ویلایی در کلاردشت

 

در دیزاین روف گاردن به چه نکاتی توجه کنیم؟

در طراحی بام سبز نیاز است تا یک سری مسائل و موارد را در نظر گرفت تا به اجرای ایده آل دست پیدا کرد. در نظر گرفتن این موضوعات و عملی کردن آن ها موجب رضایت مشتری خواهد شد. در قسمت زیر به بخشی از این فاکتور ها می پردازیم:

نورپردازی: در طراحی حتما باید نورپردازی به شکل صحیح را در نظر گرفت تا در شب به طور استاندارد فضا روشن باشد. این روشنایی استاندارد، زیبایی محیط را دو چندان می کند.

استفاده از رنگبندی مناسب: بهتر است تا از تعداد رنگ های زیاد استفاده نشود، زیرا فضا را آشفته و بی نظم جلوه می دهد.

انتخاب درست مبلمان: هنگام طراحی حتما باید این نکته را در نظر داشت که چه مبلمانی با دیزاین بام سبز همخوانی دارد.

انتخاب صحیح گل و گیاه: در دیزاین روف گاردن حتما باید در انتخاب گل و گیاه دقت کرد و باید سنجید که چه نوع گیاهی مناسب شرایط محیطی است. تا چه حد به نور خورشید نیاز دارد، تا چه میزان در برابر وزش باد مقاوم است و...

 

انواع روف گاردن:

بام سبز بسته به نوع طراحی و اجرا به چند دسته تقسیم می شوند که به طور مختصر به شرح هرکدام یک از این ها می پردازیم:

گسترده : Extensive

در این نوع از بام سبز، از کمترین لایه ی خاک استفاده می شود و در نتیجه از تعداد کمتری از گل و گیاه می توان استفاده کرد. بنابراین نسبت به انواع دیگر roof garden، از زیبایی کمتری برخوردار است. همچنین گیاهان کم عمق کاشته شده و نگهداری آن ها ساده و آسان است.

نیمه فشرده یا ترکیبی:

عمق خاک نسبت به نوع فشرده بیشتر است و در نتیجه می توان از تنوع گیاهی بیشتری استفاده کرد. از آن جایی که گیاهان نسبتا بیشتری کاشته می شود بنابراین به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارد.

فشرده intensive:

نسبت به نوع نیمه فشرده و گسترده از ضخامت بیشتری برخوردار است. تنوع گیاهان بسیار زیادی داشته و در نتیجه زیبایی منحصر به فردی را دارا می باشد. مشابه پارک های شهری از مبلمان، آلاچیق، بعضا آبنما و استخر در آن تعبیه شده است.

 

مدولار modular:

در این مدل طراحی روف گاردن به صورت فلاورباکس هایی است که گیاهان داخل آن کشت می شوند که یکی از راه های صرفه جویی در هزینه می باشد. یکی از نکات مثبت این مدل نسبت به مدل های دیگر این است که در صورت بروز مشکل به راحتی قابل تعمیر است اما در مدل های دیگر، تعمیر به سختی و با هزینه ی دو چندان انجام می شود.

 

بنابراین طراحی روف گاردن در شهرها و مناطقی که امکان ایجاد فضای سبز در محوطه را ندارند، بسیار مناسب است. با توجه به مزایای فراوانی که دارد از جمله افزایش کیفیت هوا، زنده و پویا سازی فضای شهری و بهبود سلامت روانی ساکنین گزینه ی بسیار ایده آلی می باشد.

 

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند