اجرای روف گاردن

برای اجرای روف گاردن و رسیدن به چنین فضایی، نیازمند رعایت و در نظر گرفتن نکات مهمی است تا اجرای روف گاردن به بهترین شکل انجام پذیرد. بعد از آنکه محاسبات لازم جهت بررسی اینکه آیا سازه مقاومت لازم را برای تحمل وزن و بار ناشی از روف گاردن را دارد یا نه، نوبت به زیرسازی می رسد.

اصول اجرایی بام باغ

روف گاردن یا بام سبز امروزه توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. همانطور که در مقاله ی طراحی روف گاردن به آن پرداختیم، با توجه به گسترش آپارتمان نشینی و کمبود فضاهای تفرجگاهی، معماران و طراحان سعی بر این دارند که با بهره بردن از فضای پشت بام ها و بالکن ها، محیطی را ایجاد کنند تا ساکنین از محیطی آرام و دلنشین بهره مند شوند. 

در اجرای روف گاردن، تمامی اصول و نکات اجرایی باید به درستی انجام شود.

نمونه ای از روف گاردن اجرا شده

 

مراحل زیرسازی بام باغ:

 

1.اجرای لایه ی ضد آب:

اولین مرحله در زیرسازی ایجاد لایه ی ضد آب است. در این مرحله باید از لایه ای استفاده کرد که منعطف بوده و در برابر عوامل مختلف مقاوم باشد، مانند: نور، شرایط مختلف آب و هوایی، حشرات و ... 

2.اجرای لایه ی محافظتی یا عایق:

لایه ی محافظتی روی لایه ی ضد آب قرار می گیرد. که در برابر کاهش و افزایش دما مقاومت ایجاد می کند. می توان از صفحه پلی استرین یا پلی یورتان استفاده کرد.

در ساخت روف گاردن، آب بندی و ایزولاسیون یکی از مراحل حساس و مهم است.

ایزولاسیون و آب بندی بام سبز

3.اجرای زهکشی:

اگر بخواهیم تعریفی ساده از زهکشی داشته باشیم، می توان گفت که از جمع شدن آب اضافی جلوگیری کرده و همچنین از پوسیدگی گیاهان جلوگیری می کند. بنابراین سیستم زهکشی نیز در اجرای روف گاردن یا بام سبز بسیار مهم است.

4.شبکه بندی آهنی:

هنگامی که شیب بندی و ایزولاسیون بام سبز به پایان می رسد، نوبت به ایجاد شبکه ی آهنی می رسد. این شبکه حدود 15 الی 30 سانتی متر از کف بام فاصله دارد. علت این ایجاد فاصله، عبور شبکه های تاسیسات آب و برق می باشد.

در ساخت روف گاردن، اجرای شبکه بندی آهن با استفاده از پروفیل انجام می شود.

اجرای مراحل مختلف بام باغ

5.اجرای تاسیسات:

بعد از اینکه مراحل بالا به درستی طی شد، نوبت به اجرای تاسیسات می رسد. همانطور که در بالا اشاره کردیم، زیر شبکه ی آهنی لوله های آب و برق عبور می کنند. لوله های برق جهت نورپردازی و سایر تاسیسات الکتریکی و لوله های آب جهت تخلیه آب باران و همچنین سیستم آبیاری تعبیه می شوند.

 

6.عایق حرارتی:

یکی از مراحل بسیار مهم در اجرای روف گاردن، عایق بندی آن است، چرا که از نفوذ نم و رطوبت به ساختمان و در نتیجه آسیب رسیدن به آن جلوگیری می کند. در این مرحله از روش های مختلفی مانند قیرگونی، ایزوگام و راه های نوین دیگری مانند نانو می توان استفاده کرد.

 

انواع کلاس روف گاردن:

ساخت روف گاردن بر اساس متریال، کف سازی و پوشش گیاهی در 4 سطح دسته بندی می شود که به صورت مختصر به آن ها می پردازیم:

کلاس A
کف سازی:  موزاییک/ سنگ
پوشش گیاهی: شمشاد
مرکز: چمن طبیعی
مبلمان: ترموود
نورپردازی: نور مخفی و چراغ در محوطه

 

کلاس B
کف سازی:  ترموود
پوشش گیاهی: کاج
مبلمان: چرم و حصیر
نورپردازی: چراغ  در محوطه

 

کلاس C
کف سازی: ترموود پلکانی
پوشش گیاهی: گل و گیاه طبیعی
مبلمان: ترموود
نورپردازی: چراغ باغی و نورپردازی مخفی

 

در ساخت بام سبز از چه گیاهانی استفاده کنیم؟

در این مرحله می توان ازگیاهان سوزنی برگ، گل های معطر، گیاهانی جهت پوشش خاک، گیاهان خودرو و پیچ و همچنین گیاهان گوشتی استفاده نمود. علت استفاده از گیاهان گوشتی این است که مقدار آب بیشتری را می توانند در خود ذخیره کنند و اگر شرایط آب و هوایی خشک باشد، انتخاب مناسبی خواهد بود. گیاهان سوزنی نیز به دلیل اینکه دائما سبز هستند، زیبایی خاصی به فضا می بخشند.

 

چه خاکی مناسب roof garden  است؟

خاک مورد استفاده در این فضا باید سبک باشد تا بار زیادی را به ساختمان تحمیل نکند. در عین حال باید غنی از مواد مورد نیاز جهت نگهداری گیاهان باشد. از طرفی باید آب را بتواند به خوبی جذب کند تا علاوه بر اینکه از هدر رفت آب جلوگیری میکند، به رشد گل و گیاهان کمک میکند.

 

چه کفپوش هایی در اجرای روف گاردن مناسب است؟

اولین نکته ای که در کف سازی بام سبز رعایت می شود، این است که از متریالی استفاده شود که لغزنده نباشد. همچنین باید در برابر نور خورشید مقاوم باشد و جلوه ی خود را از دست ندهد. در انتخاب متریال حتما باید به محوطه و دکور توجه داشت تا با آن همخوانی داشته باشد. امروزه تنوع کفپوش ها بسیار زیاد است به عنوان مثال چند نمونه از زیباترین کفپوش ها عبارتند از: چمن مصنوعی، چوب ترموود، چوب پلاستیک و ...

در اجرای بام سبز، انتخاب نوع کفپوش حائز اهمیت است و باید سبک و در عین حال مقاوم باشد.

نمونه از کفپوش روف گاردن

 

باتوجه به مطالبی که گفته شد، در ساخت روف گاردن توجه به نکات اجرایی بسیار مهم بوده و نیاز به حساسیت و دقت بالایی دارد. اگر در اجرای بام سبز، تمامی مراحل به درستی رعایت شود در نهایت فضای بسیار ایده آلی خواهیم داشت که علاوه بر مزایای اقتصادی که دارد، می تواند فضای بسیار مناسبی برای استراحت و آرامش ساکنین باشد.

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد

آخرین مقالات

از طراحی و چیدمان
زیباترین خانه های ایران ادامه مطلب
سریع ترین روش ساخت ساختمان در ایران ادامه مطلب
معماری پست مدرن چیست ادامه مطلب
اطراف تهران کجا زمین بخریم ادامه مطلب
بهترین شهرک های شمال ادامه مطلب
طراحی ویلا لوکس و لاکچری ادامه مطلب
طراحی معماری چیست؟ ادامه مطلب
سبک مینیمال چیست؟ ادامه مطلب
برج های تهران ادامه مطلب
طراحی ویلا تریبلکس ادامه مطلب