طراحی برج و ضوابط آن

طراحی برج و ضوابط آن

به چه ساختمان هایی برج می گوییم؟

با توجه به گسترش شهرنشینی، پیشرفت صنعت و افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ به خصوص پایتخت ها، با افزایش تقاضای مسکن روبرو هستیم.عوامل مختلفی مانند کیفیت پایین ساختمان ها و همچنین عوامل زیست محیطی مانند هدر رفت انرژی فسیلی موجب شده است تا معماران به طراحی برج روی آورند. از آنجایی که برج ها در مقیاس بزرگ ساخته می شوند، از حساسیت بالایی برخوردار هستند. بنابراین رعایت و توجه به اصول طراحی برج که در این مقاله به آن می پردازیم، بسیار مهم است.

 ابتدا بهتر است تعریفی از برج داشته باشیم:

برج به ساختمان های بلند مرتبه ای می گویند که از ده طبقه بیشتر بوده و ارتفاع آن از 23 متر بالاتر باشد. همچنین از 30 واحد شروع شده و تا 100 یا 200 واحد نیز ادامه دارند. کاربری برج ها می تواند مختلف باشد، بعنوان مثال: تجاری، اداری، مسکونی و یا همه ی این ها.

 

در طراحی برج، نیزامند مطالعات جامع و گسترده ای هستیم.

نمونه ای از برج مسکونی واقع در تهران

تاریخچه ی برج ها در ایران

اولین ساختمانی که بلند مرتبه ساخته شد، دارای ده طبقه بود وسال 1330 هجری شمسی بنا شد. بعد از آن شاهد ساخت ساختمان هایی با ارتفاع زیاد بودیم که کاربری هتل و همچنین وزارت خانه داشتند.

 

برج ها چه مزایایی دارند؟

برج ها ویژگی های مثبت زیادی دارند که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم:

امکانات بسیار عالی: برج ها معمولا شرایط رفاهی بی نظیری را برای ساکنین خود فراهم می آورند. بعنوان مثال: استخر، سونا و جکوزی، زمین بازی، سیستم دفع زباله، روف گاردن و .... از جمله سرویس هایی است که ساکنین از آن برخوردارند.

هزینه ی مناسب: بر خلاف تصورات غلطی که نسبت به هزینه های برج وجود دارد، زندگی در این ساختمان های بلند مرتبه بسیار مقرون به صرفه است، چرا که تمامی مخارج بین همه ی واحد ها تقسیم می شود.

ویوی بینظیر: با توجه به ارتفاع زیادی که این ساختمان ها دارند، در نتیجه شاهد چشم انداز عالی خواهیم بود. هرچه به طبقات بالاتر برویم، چشم انداز زیباتر شده و به همین دلیل قیمت واحد ها نیز بالاتر می رود.

امنیت فوق العاده: یکی از دغدغه های مهم افراد برای خرید خانه، امنیت بالای آن است. از آنجایی که برج ها دارای دوربین امنیتی و همچنین سنسور های مخصوص و بخش نگهبانی هستند، در نتیجه از امنیت بسیار بالایی نیز برخوردار هستند. 

  

 مطالعات مختلفی مانند دسترسی ها، شبکه های معابر، موقعیت جغرافیایی و ... از جمله مواردی است که در اصول طراحی برج در نظر گرفته می شود.

نمونه ای از پلان برج مسکونی

طراحی سازه ی برج:

در طراحی و دیزاین برج، توجه به سازه که رکن اصلی آن است، بسیار مهم است.  قطعا سازه آپارتمان های بلند مرتبه نسبت به ساختمان های معمولی باید مقاومت بالاتری داشته و همچنین در برابر زلزله و باد استحکام لازم را داشته باشد. سیستم سازه ای برج ها انواع مختلفی دارند و در واقع همه ی این سازه ها بارهای تراز های مختلف را به پی و زمین انتقال می دهند:

سازه های مرتفع شبکه ای

سازه های مرتفع صندوقه ای

سازه های مرتفع با هسته مرکزی

سازه های مرتفع متشکل از پل

ما در مقاله ی ساخت برج به طور مفصل به توضیح هرکدام از این ها پرداختیم.

در دیزاین برج ها، توجه به سازه بسیار مهم است.

نمونه ای از برج های مسکونی در دست احداث

چه عوامل و امکاناتی را باید درنظر گرفت؟

در طراحی برج نیاز به انجام مطالعات بسیار گسترده ای می باشد، از جمله مطالعات بصری، اجتماعی، ترافیکی، سازه ای و.... از طرفی توجه به انواع دسترسی ها بسیار مهم است. همچنین باید سیستم اطفای حریق، سیستم برق اضطراری و همچنین راهرو و پله های اضطراری را در نظر گرفت. در برج ها حتما یک آسانسور مخصوص حمل و جابجایی لوازم و وسایل و همچنین یک آسانسور جهت جابجایی ساکنین تعبیه می شود. به سیستم دفع زباله نیز باید مجهز بوده و انواع امکانات مدرن مانند زمین بازی، لابی، روف گاردن و هر خدماتی که رفاه ساکنین را فراهم می آورد در طراحی در نظر گرفته می شود.

در ساختمان های بلند مرتبه ی مسکونی با توجه به میزان بودجه تعداد واحد ها می تواند متغیر باشد. یکی از روش های دیزاین برج های بلند مرتبه، روش آقای استانکو است که ساختمان تو رفتگی و برآمدگی دارد و پنجره ها کشویی هستند.

 

بنابراین با توجه به رشد فزاینده ی جمعیت و روی آوردن به زندگی در شهر های بزرگ به خصوص پایتخت ها، بسیاری از معماران به طراحی برج و ساخت آن روی آوردند. همانطور که گفته شد دیزاین برج ها نیاز به مطالعات گسترده، جامع و فراتری نسبت به ساختمان های معمولی دارد و در عین حال، گزینه ای بسیار مناسب برای افرادی است که به دنبال محلی برای زندگی هستند تا از امکانات بالایی برخوردار بوده و از نظر هزینه نیز برایشان مقرون به صرفه باشد.

 

ثبت نظر

شماره تماس تنها برای ارتباط با شماست و در سایت منتشر نخواهد شد